Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rasa Czerwona Norweska (NRF)

124 odpowiedzi na ten temat

#121 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 21 wrzesień 2015 - 21:52

Panowie dacie jakieś aktualizację jak się sprawuje ta rasa czysta i w waszych krzyżówkach? Też planuję coś z tą rasą jak poczytałem na stronie PH Konrad o niej to się bardzo zaciekawiłem

I jak jest z zacielaniem jałówek rasą NRF i SRB jak porody już długi czas jałówki zacielane są jerseyami żeby poród był bezproblemowy jak to jest przy NRF'ie i SRB?

Edytowany przez PolskiRolnikt, 22 wrzesień 2015 - 16:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rasa Czerwona Norweska (NRF) Dzisiaj, 10:52
  •  

#122 Share Zulugula13

Zulugula13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 12 luty 2016 - 10:39

też bym prosił o wznowienie tematu, zastanawiam się nad kryciem nrf'em, mam w stadzie problemy z zacieleniami,polecicie jakiegoś buhaja nrf który to poprawi??

#123 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 luty 2016 - 11:26

Jeden facet zaciela norweską HFy, ale on zostawia te mieszane jałówki, i ma mniej problemów zdrowotnych np. z cycami /mastitis/ i racicami.

I jak jest z zacielaniem jałówek rasą NRF i SRB jak porody już długi czas jałówki zacielane są jerseyami żeby poród był bezproblemowy jak to jest przy NRF'ie i SRB?

Ja słyszałem że porody są cięższe, może zależy od krowy, jałówki czy pierwiastka czy zaprawiona w boju, ale nie wiem tego z własnego doświadczenia.

Początek drogi to dzień narodzin. I od tej chwili powoli starzejemy się, dla jednych kwiaty, innym piach w oczy, lecz wszystkich równo na końcu czeka krzyż...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#124 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 luty 2016 - 15:39

Było parę sztuk mieszanych z HF u mnie i została mi tylko jedna, nie sprawdziły się kompletnie,mniej mleka ,gorszy wzrost,znacznie gorsze wymiona ,a  co do zdrowotności to dziwna sprawa tak się złożyło ze cieliły się wraz z jałówkami HF i HF po porodzie bezproblemowo a mieszńce z norweską np. ketoza nerwowa albo przemieszczenie trawieńca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#125 Share podjadacz

podjadacz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 15 luty 2016 - 12:29

rasa dobra na średnie jałówki sam mam porobionych 7sztuk i sobie czekam jak to wyjdzie..

2 jałówki rok temu mi się ocieliły i problemu z cielakami nie mam przyrosty w miarę normalne mam byczka i 2 jałówki to byk niski ale okrągły może ma z 260kg a w maju będzie miał rok ale nie powiem bo apetyt ma za 2 sztuki

jałówki rosną trochę lepiej na wysokość głównie brzuchy też mają wagę szacuję na +- 200kg rocznikowo to jakoś 8-9 miesięcy mają

więc jak ktoś ma średnie jałówki i nie chce mieć problemów przy wycielaniu to niech sobie robi taką rasą a później można kombinować na pierwsze nie radzę :)

bla bla bla :)