minor15

sadzeniaki

Polecane posty

@limusine, w takim razie przepraszam za nieporozumienie. Myślałem, że ogólnie piszesz, że jest zły, a nie tylko na wiosnę.

Ja na wiosnę go nie mam, bo tylko trochę latem, to nie wiem jak smakuje później. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Wszystko co do smaku ziemniaka zależy wg mnie od gleby i metody uprawy. Ja mam gleby 3 klasy większość lekkich. Uprawiam Vinetę na wrześniowy zbiór. Nie przeszkadza mi ze jest podręcznikowo nazwana wczesną. Jeśli ziemniaki o których pyta autor mają być do własnej konsumpcji to polecam Jelly i Vinetę. Ja uprawiam około 1,5 ha ziemniaków właśnie tych gatunków i wszystko na sprzedaż. Popyt mam taki, że ludzie są już zapisywani poprzedniej jesieni na przyszły rok. Jelly są krształtem bardziej podłużne, a Vineta owalna. Jelly ma długo bujne łęty, ale za to nie ma w niej problemu z chwastami :). Oba gatunki po ugotowaniu są żółte, jędrne i nie wodniste. Absolutnie nie mają się prawa ściemnieć :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

marek załatw sobie z pewnego zrodła zeby był Lorda lub Denara woreczek. i jedz sobie co miesiąc na obiad wedlug mnie z miesiąca na miesiąc coraz gorsze a po styczniu to wolałbym jesc surowe :D serio w marcu kwietniu posmakuj <_< Delicje :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Lord i Denar to odmiany bardzo wczesne, przeznaczone na najwcześniejszy zbiór, więc chyba logiczne, ze nie nadają się do przechowywania, a co za tym idzie wiosną gubią walory smakowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Logiczne moze dla Ciebie lecz dla wielu plantatorow jest to malo wazne i tak zapychaja przechowalnie <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saper066    0

witam . jestem tu nowy, gdzie mozna zaopatrzyc sie , w kwalifikowane odmiany ziemniaka.irga i wineta.wojewuctwo mazowieckie. moze ktos ma jakis tel.... lub adres do jakiejs centali . z gory dziekuje i pozdrawiam

Edytowano przez saper066

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek197410    0

Witam przyłączam się do przedmówcy poszukuję nasienia Bartek w woj. mazowieckim ,woj.lubelskim proszę

o podanie tel.

Edytowano przez marek197410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek197410    0

Bardzo dziękuje za radę już z niej wcześniej korzystałem bez skutku ,ale dzięki Google znalazłem to forum i z tego powodu moje wcześniejsze pytanie myślałem że koś z forum podzieli się

informacją o sprzedawcy nasienia''Baretk'' lub poda tel. do niego.Z góry dziękuje za info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus3603p    87

ja w w 2010 roku miałem denara według mnie kupienie tej odmiany było strzałem w 10siątkę. do tej pory mieliśmy winietę, irgę, lorda, i różne wcześnie i późne i żadna z nich nie plonowała jak denar. Niektóre okazy miały wagę nawet 0,50kg, dla niedowiarków fotka file:///C:/Documents%20and%20Settings/Adrian/Pulpit/P1020882.JPG tylko zrobiliśmy jedną głupotę źle usypane były redliny i tegoroczne deszcze wymyły ziemniaki na wierzch i trochę było zielonych ale w tym roku trzeba będzie zrobić większe redliny i będzie ok.

ps. czy jak krzaki są duże to co daje ich obsypywanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

u mnie też denar dobrze dał w tym roku. To może nie wina redlin. Zauważyłem że denar zawiązuje bulwy wyżej jak lord i vineta. Po prostu trzeba ciut głębiej sadzić no i może szerzej redliny. Ja przechodzę na 75 w tym sezonie. Właśnie robi się formownica a po niej przeróbka sadzarki i opryskiwacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Ja od kiedy pamietam to sadze na 75 i jest cacy :D Formownicą rowniez formuje ziemniaki jak zaczynają wychodzić :) Wiecie co doszły mnie słuchy że za 2 lata czy tam niedługo ma wejsc zakaz używania oprysków (chyba tylko na chwasty) bo raczej inne beda dozwolone i u mnie gościu robi takie cudeńka :

(pod koniec filmu jest jak pracuje w ziemniakach), on właśnie mi to powiedział że ma wejsc taki zakaz. Ma już 7 zamówień na taką maszyne i teraz prawie tylko to robi :o. Co wy na to? Robić zapas oprysków na nastepne lata :D?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ciężko powiedzieć ale wątpie żeby tak było, pytałeś go skąd takie informacje posiada?? Rozmawiałem z tym gościem na Agrotechu i mówił że to właśnie jego patent jest i że to będzie rewolucja zwłaszcza w uprawie ekologicznej. Pytaleś jaka cena tego pielnika bo z tego co pamiętam to dość drogo to ma.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

przypominam tytuł tematu: "Sadzeniaki"

nie mieszajmy innych spraw, później nowemu użytkownikowi jest trudniej coś znaleźć :)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

jaką wysokość powinny mieć redliny na gotowo? Bo ja robiłem 25 cm ale gdzieś wyczytałem że powinna mieć 35 cm przy rozstawie 75 cm. Nie za wysoka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

no umnie po zrobieniu formiarką to redlina bedzie miała gdzies te 30-35 cm :) bo po sadzarce sa troche nizsze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

grzbiet to ja mam płaski rozumiesz jak to po formiarce to ma myśle około 20-30 cm nie wiem dokładnie nie mierzyłem tego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Rozstaw rzędów 70cm. i na jaką gęstość sadzić? Sadzeniaki mam trochę grubsze tak mi się wydaje bo 4,5 5,5cm ale i odbieramy i te drobniejsze trochę po3 4cm jakby zabrakło. Tych grubszych to pewnie około 3tony na hektar pójdzie. I czy te drobne to będą dobre czy coś z tego urośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja przy takiej szerokości sadzę co 30cm wg sadzarki ale w rzeczywistości jest trochę gęściej. Te małe jeżeli są poniżej 3cm średnicy to wg mnie sobie daruj. A jak już będziesz je sadził, to posadź co około 24cm.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Co 35 sadź te grube. Wyjdzie ci obsada ok 40 tys i ok 4 tony na ha. U mnie redliny porozpychało przy takim sadzeniaku w rozstawie 70 cm. A plon jest dużo lepszy z większych sadzeniaków. Ja sadziłem nawet do 7-8 cm ale sadzarka robi trochę przepustów. Teraz przechodzę na 75 i sadzarkę też będę przerabiał
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Chyba tak będę sadzić co 30cm około ale i te drobniejsze też posadzę jak zabraknie bo niedawno wymieniałem z centrali a kupić teraz chyba się nie kupi. Na jesieni w Szyldaku płaciłem po 165zł. teraz może i ze 200zł będą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja sadziłem CA w kalibrażu 35-55 i wychodziło mi około 2.5 tony na ha to nie wiem czy wyjdzie mu aż 4 tony


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj