Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy Polskę czeka to co Grecję?

201 odpowiedzi na ten temat

#41 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 09:29

Czy Polskę czeka to co Grecję? Zawsze staram się pisać wszystko świadomie. Ale muszę się poprawić bo widzę ostatnio się zmieniło teraz emerytura z krus wynosi 706 i z zus tyle samo. Wysokość składek niestety jest bardzo różna. Rozumiem, że wielu osobom to nie na ręke ale niestety to musi się zmienić i najprawdopodobniej się zmieni. Reformy oszczędnościowe muszą niestety dotknąć wszystkich pieniądze w kasie państwa muszą być i według mnie lepiej gdy skarb państwa wyrówna obciążenia niektórrych grup zawodowych niż np zacznie oszczędzać na i tak biednej służbie zdrowia czy innych ważnych sprawach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy Polskę czeka to co Grecję? Dzisiaj, 20:13
  •  

#42 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 09:34

Czy Polskę czeka to co Grecję? powyzej 50 ha, krus wychodzi praktycznie tyle samo co ZUS, od roku juz sa takie oplaty.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#43 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 20 grudzień 2010 - 09:49

Czy Polskę czeka to co Grecję? W krajach takich jak Niemcy czy Francja też jest odrębny system ubezpieczeń rolników. Na dodatek mają tam lepsze profity niż w Polsce, ale fakt faktem jest tam mniej rolników..

#44 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 09:56

Czy Polskę czeka to co Grecję? http://praca.gazetap...sow_o_krus.html

Rolnik z gospodarstwa powyżej 50 h, dodatkową działalnością i domownikiem zapłaci lekko ponad 500 zł.
Jak widać nie do końca tyle samo. Składka zus dla prowadzącego działalność gospodarczą np taksówkarza, fryzjera, wynosi około 850 zł miesięcznie. Aby tyle płacic do krus trzeba mieć pow 150h mieć dodatkową działalność gospodarczą i ubezpieczonego domownika. Przyznacie że skala dochodowości jest zupełnie inna. Jak dla mnie ci domownicy i dodatkowe działalności to w wielu przypadkach furtka do ucieczki z zus i w szarą strefe.

#45 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 10:23

Czy Polskę czeka to co Grecję? Nie wiem @hubertuss skąd bierzesz te dane-zapewne liczysz maksymalną emeryturę z KRUS-u i minimalną z ZUS-u ,innego wytłumaczenia nie widzę-ale to co robisz to wprowadzanie ludzi w błąd.

#46 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 10:39

Czy Polskę czeka to co Grecję? http://www.krus.gov....woty-swiadczen/

#47 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 10:45

Czy Polskę czeka to co Grecję? No to podałeś KRUS,a teraz bądź tak dobry i podaj wysokość świadczeń z ZUS-u.
PS.Hubertuss-zakładam że jesteś rolnikiem-naprawdę podoba Ci się taki scenariusz ?-Mój odnośnik
PS2.Podałeś przed chwilą inny odnośnik....

#48 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 11:13

Czy Polskę czeka to co Grecję? Krusu zamykać nie chcę niech sobie bedzie. No może trzeba by kadry przejrzeć, bo czesto jest to przechowalnia polityków lub ich bliskich jednej partii ale w sumie w wielu urzedach tak jest.
Z treścia w większości też się zgadzam
- krus konserwuje biede na wsi ludzie nie odczuwają jakiejs motywacji do szukania pracy bo miedzy innymmi niski krus sprawia że jakos przewegetują.
- o działalności pozarolniczej juz pisałem
- zus tez jest niedeficytowy ale jak zostało napisane do emerytury ubezpieczonego w zus podatnik dopłaca 300 zł do emerytur ubezpieczonych w krus 675zł. To że politycy podają mniejszą sumę dopłat do krus to dlatego, że jest mniej ubezpieczonych w krus niż w zus.
Dlatego mojm zdaniem bardziej perspektywiczne było by finansowanie emerytur rolniczych z podniesionych składek na krus. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze powinny byc przeznaczone na pomoc w zagadnieniach zawartych w podsumowaniu artykułu tj. rozwój edukacji, komunikacji, szkoleń. Tak aby wyciągac ludzi z gospodarstw nieperspektywicznych.
Oczywiście nie tylko krus jest winny dziurze budżetowej, ogólnie niewydolny system emerytalny do tego starzejące się społeczeństwo nie wróży dobrze na przyszłość ani polsce ani większości krajów europy.
Żeby nie było przechodzenie na emeryturę w wieku 35 lat przez policjantów strażaków itd jeszcze bardziej mi się nie podoba. A najbardziej mi sie nie podoba, że taki policjant na emeryturze pobiera kase z państwa, zabiera miejsce pracy komuś innem (młodzi ludzie po studiach jadą za chlebem w świat} to pracując nie płaci zusu bo dorabia. Według mnie albo emerytura albo praca. Ewentualnie pracujesz na emeryturze to od tego co dorobiłeś powinni naliczac zus i wszystkie składki.

Edytowany przez brzozak2, 20 grudzień 2010 - 15:44.
zwroc uwage na pisownie, literowki, nie z przymiotnikami piszemy razem. piszesz dlugie posty, dlatego wiecej uwagi to bedzie wymagalo.

#49 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 11:30

Czy Polskę czeka to co Grecję? Jeszcze raz Cię poproszę o podanie wysokości emerytury z ZUS-u...

#50 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 12:10

Czy Polskę czeka to co Grecję? http://www.zus.pl/de...t.asp?p=1&id=52

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2010 - 13:05

Czy Polskę czeka to co Grecję? Niech zrobią składki zależne i się przekonają ile wtedy taki system pochłonie pieniędzy.

Dla mnie dziwne jest to, że ktoś kto mądrze rozwijał się i do czegoś doszedł ma tyle samo co ktoś kto pracował tylko na to aby przetrwać i powiązać koniec końcem...

#52 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 13:15

Czy Polskę czeka to co Grecję? Z tymi składkami zaleznymi to lepiej uważaj. Te około 850 zł to składka minimalna dla prowadzących działalność. Ci co pracują na etatach płacą w zależności od wysokości pensji i razem ze składką pracodawcy są to sumy o wiele większe. Poza tym wyżej wymienionego taksówkarza czy fryzjera nikt nie pyta czy ma na zus. Gdy zalega ze składkami przychodzi komornik.
Osobiście wolałbym nie płacić zusu, tylko zbierać sobie na własny rachunek jednak tak się niestety nie da. Poza tym emerytura ma zagwarantowac jakieś tam minimum. Ten kto się rozwijał bedzie na stare lata miał oszczędności a ten co nic nie robił gołą emeryture więc jakaś sprawiedliwość jest.

#53 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2010 - 13:33

Czy Polskę czeka to co Grecję? Chodzi mi o gospodarstwo jako jedynie źródło. Dodany obrazek W zasadzie można płacić minimum do KRUS'u i opłacać wybrany OFE. Dodany obrazek Ten co ma zawsze może wyprzedać to co ma. Dodany obrazek Dobra ja się w politykę nie mieszam...

#54 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 13:39

Czy Polskę czeka to co Grecję? Tyle że w KRUS-ie ta emerytura podstawowa to i tak przy okazji maksymalna a w ZUS-ie minimalna to po prostu minimalna-średnia w KRUS to bodajże 845 (brutto)-zresztą poczytaj Emerytury

#55 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 13:57

Czy Polskę czeka to co Grecję? O średnich nie ma sensu dyskutować są one uzależnione od wieku i w przypadku zusu zarobków. A więc tu średnią podnoszą ci co np zarabiali dużo. Ja porównuje emerytury osób prowadzących własną działalnośc gospodarczą a więc porównywalnych do rolników pod tym względem. Osoby te otrzymują od zusu emeryturę minimalną nie zaleznie od tego jak biznes prosperował. Innymi słowy taksówkarz czy fryzjer płacąc około 650 miesięcznie po osiągnięciu wieku 65 lat otrzyma 706 zł i rolnik po osiągnięciu wieku 65 lat przy płaceniu chyba 321 zł kwartalnie tj. 107 miesięcznie otrzyma 706 zł emerytury

#56 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2010 - 15:42

Czy Polskę czeka to co Grecję? Są jeszcze takie drobne różnice,jak brak płacenia składki w okresie choroby w ZUS,zupełnie inna podstawa chorobowego pomiędzy ZUS, a KRUS(10 zł/doba),natychmiastowy pobór składki na KRUS przez małżonka rolnika co wiąze się z brakiem możliwości jego rejestracji jako bezrobotny co automatycznie wyklucza świadczenia z UP,oraz wiele innych historii, o których warto pamiętać przy okazji wypominania rolnikom idylli KRUS-owskiej.
Co ciekawe przedsiębiorcy mają możliwość podniesienia wielkości składki,co przekłada się na większą emeryturę, lecz zdrowy rozsądek mówi "nie" ,niezależnie czy dochody to tysiąc złotych msc czy tez kilkadziesiąt tysięcy.
Nie zapominajmy również że składka na ZUS jest kosztem uzyskania przychodu i odpisywana jest od dochodu.Jako składnik kosztów wliczana jest w cenę usługi bądz produktu,natomiast składka KRUS takiej szansy nie daje.

#57 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 15:48

Czy Polskę czeka to co Grecję? ja tam nie chce tylko podatku dochodowego placic i reszta polityki mnie guzik obchodzi :D
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#58 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2010 - 15:54

Czy Polskę czeka to co Grecję? A to błąd,podatek dochodowy obnaży brak dochodowości polskiego rolnictwa i raczej mało kto będzie go płacił,a jesli już to niewiele.
Zresztą zobacz ile to pokrzywdzeni przedsiębiorcy mogą płacić podatku ryczałtem http://lodz.gazeta.p...firmy.html?as=2 a ile płaci rolnik skoro podatek wynosi 2,5 q/ha gleby klasy 4 ,a ok 4,5q zboża z klasy 1 i jak to się ma do średniej wielkości plonów w Polsce i jakim to jest procent.
Gdzie tu rolnicze "Eldorado' gdy rolnik płaci ok 8-10% od obrotu, a firma budowlana 5 lub przedsiębiorstwo handlowe 3% od obrotu?

#59 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 15:58

Czy Polskę czeka to co Grecję? @brzozak2 a ile płacisz podatku rolnego? ile masz sprzętu (jaka wartość) i ile budynków z których mógłbyś odliczać amortyzacje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 16:06

Czy Polskę czeka to co Grecję? wierz mi, ze liczyc to ja umiem i wole placic rolny :lol:

za podatek w przyszlym roku zaplace ok. 2000 pln :D :)