Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prośba

55 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna i zwierzęca nowinki techniczne i praca w gospodarstwie...

Napisany 16 grudzień 2010 - 16:34

Prośba Ja jakoś odkuje raz w tygodniu i mam spokój a przywieź kiszonkę to przywożę wycinakiem i jedyna ręczna robota to ją rozdać a robić musisz przy wszystkim czy przy trzodzie czy jeśli masz bydło bo ziarno samo się w pasze nie zamieni...
KPK Kumurun Team...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prośba Dzisiaj, 11:07
  •  

#22 Share daisy

daisy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 17:06

Prośba Oj, rozmawiamy z rodzicami i to ciągle, tyle, że oni boją się zmian ale nawet ojciec ostatnio sam już jest zmęczony i nie wie co robić. Teraz trochę przestał się "sadzić" jak kiedyś. Przez spadek mleka poleciała też kasa-logiczne i na zmiany trzeba by zaciągnąć kredyt. Co do męża, to o dobrego też trudno, więc nie mam zamiaru tylko takiej opcji brać pod uwagę :), wolę myśleć teraz o tym co mam, a przy okazji z czasem może "coś" się trafi...hi hi, pozdrawiam tu wszystkich na forum (większość to faceci myślę, że nikogo nie obrażę) :)
Może i lepiej spróbować ratować to w czym już się "siedzi", a jak nie wyjdzie to szukać innych rozwiązań.
Pomyślę, poszukam rozwiązań tu i tam, teraz zima to jest czas na przemyślenie a potem do dzieła. Dzięki Wam za pomysły, porady i odradzanie też. Jak znajdę rozwiązanie i wcielę w życie dam znać jak mi idzie, jak chłopa znajdę to też ;[ (he he). Pozdrawiam i napewno tu "zaglądnę".

#23 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna i zwierzęca nowinki techniczne i praca w gospodarstwie...

Napisany 16 grudzień 2010 - 17:30

Prośba Moim zdaniem weź rodziców do ODR-u i niech tam może konkretnie powiedzą co i jak i się rodzice przekonają do tego wszystkiego trzeba próbować a oni może będą mieli większy wpływ na nich... Pozdrawiam
KPK Kumurun Team...

#24 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 16 grudzień 2010 - 18:23

Prośba Już dawno mówili ze najgorzej to rodziców przekonać ;[
Na twoim miejscu nie rezygnował bym z mlecznych to zapewni Ci płynność finansową ewentualnie pomyślał o dodatkowym utrzymywaniu opasów.
Jeśli chcesz osiągać dobre wyniki w chowie bydła musisz zadbać o jakość pasz.
Do uprawy jako podstawową roślinę polecam ci kukurydzę z jednego ha wyżywisz 3 krowy (z samej kukurydzy)postaraj się o to aby była ona dostępna przez cały rok wręcz pozorom jest to najtańsza pasza
Jeśli kukurydzę zbilansujesz trawami dobrej jakości(najlepiej trawami z lucerną lub koniczyną) to powinnaś wydoić około 15 litrów mleka
Reszta to bilans paszami treściwymi
zachęcam cię też do uprawy roślin motylkowych takich jak łubin będziesz miała 3 plusy
1 tania paszę białkową
2 wyższe dopłaty
3 dobre stanowisko pod kukurydzę lub inna roślinę

Jeśli to możliwe unikaj skarmiania u krów żyta i pszenżyta, nie wiem dlaczego ale zawsze gdy wchodzi one w dawkę paszową u mnie mam problem z krowami a to komórki a to zacielania wiec od 3 lat nie skarmiam go jak już go uprawiam to sprzedaję

Wracając do żywienia żywiąc kiszonkami nie zapomnij o kredzie pastewnej i witaminach a nawet o kwaśnym węglanie, podstawowa zasada jest taka ze może ich być za mało ale muszą być ciągle
i nie rób błędu podstawowego z treściwymi -powinnaś zadać je na samym końcu gdy krowa już się najadła zapobiegnie to kwasicy

A i taka rada praktyczna, zanim zaczniesz coś robić z ziemia zadbaj o odpowiedni odczyn, nie wiem jak jesteście postawieni agrotechniczni ale problem kwaśnych gleb to jeden z najczęściej popełnianych

Jak zobaczył bym twoją oborę może bym coś pod powiedział widziałem różniaste sposoby wykorzystania budynków

Powodzenia trzymam za Ciebie kciuki

#25 Share zetor1111

zetor1111

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 18:43

Prośba Nie oszukujmy się sprzętu nie masz praktycznie, obory też nie to przed tobą 10 lat ostrego zapier.. . Nie wiem po ile u ciebie mleko jest że chce ci się tak pracować i widzisz opłacalność, nie wiem ile litrów dajesz 250-300 mleka? Znam takich co dają po 1200 litrów i też narzekają i maja maszyny nowe i obory porządne i rękami nic nie robią praktycznie a dochodu czystego brak tylko wszystko się ładuje na maszyny i takie tam. Zastanów się czy chcesz inwestować w gospodarstwo bo możesz się rozczarować.

#26 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 19:37

Prośba Ale używanie do wszystkiego maszyn kosztuje. Ciągnik na powietrze nie chodzi. Jeśli zrobisz ręczne zaoszczędzisz na ropie no i nie musisz kupić tych maszyn.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#27 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 20:18

Prośba @zetor1111 nowe maszyny i obora kosztuje wiec trzeba raty spłacać, do tego utrzymanie maszyn też kosztuje, u nas jest podobny areał bo 22ha i jakoś można wypracować jakiś grosz dla siebie, może kokosy to nie są ale żyć w miarę się da, tylko że u nas na tyle dobra sytuacja że maszyny jakieś ojciec zostawił stare to stare ale w dobrym stanie i jakaś baza zawsze była, i na tych 22ha od 2006 roku bez udziału środków z UE ( typu młody rolnik czy MGR) postawiło się nową oborę, co prawda na kredyt i wymieniło się prawie cały park maszynowy co prawda na używane ale zawsze lepsze jak 60, więc jak widać można inwestować w lepsze maszyny i może się jeszcze opłacać, więc jak dziewczyna ma zapał do pracy to poco ją zniechęcać

#28 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 20:24

Prośba @qazi popieram Cię w stu procentach nie ma co podcinać innym skrzydeł jeśli chce niech robi i chwała jej za to że się nie poddaje...
KPK Kumurun Team...

#29 Share daisy

daisy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 21:44

Prośba

Już dawno mówili ze najgorzej to rodziców przekonać :D
Na twoim miejscu nie rezygnował bym z mlecznych to zapewni Ci płynność finansową ewentualnie pomyślał o dodatkowym utrzymywaniu opasów.
Jeśli chcesz osiągać dobre wyniki w chowie bydła musisz zadbać o jakość pasz.
Do uprawy jako podstawową roślinę polecam ci kukurydzę z jednego ha wyżywisz 3 krowy (z samej kukurydzy)postaraj się o to aby była ona dostępna przez cały rok wręcz pozorom jest to najtańsza pasza
Jeśli kukurydzę zbilansujesz trawami dobrej jakości(najlepiej trawami z lucerną lub koniczyną) to powinnaś wydoić około 15 litrów mleka
Reszta to bilans paszami treściwymi
zachęcam cię też do uprawy roślin motylkowych takich jak łubin będziesz miała 3 plusy
1 tania paszę białkową
2 wyższe dopłaty
3 dobre stanowisko pod kukurydzę lub inna roślinę

Jeśli to możliwe unikaj skarmiania u krów żyta i pszenżyta, nie wiem dlaczego ale zawsze gdy wchodzi one w dawkę paszową u mnie mam problem z krowami a to komórki a to zacielania wiec od 3 lat nie skarmiam go jak już go uprawiam to sprzedaję

Wracając do żywienia żywiąc kiszonkami nie zapomnij o kredzie pastewnej i witaminach a nawet o kwaśnym węglanie, podstawowa zasada jest taka ze może ich być za mało ale muszą być ciągle
i nie rób błędu podstawowego z treściwymi -powinnaś zadać je na samym końcu gdy krowa już się najadła zapobiegnie to kwasicy

A i taka rada praktyczna, zanim zaczniesz coś robić z ziemia zadbaj o odpowiedni odczyn, nie wiem jak jesteście postawieni agrotechniczni ale problem kwaśnych gleb to jeden z najczęściej popełnianych

Jak zobaczył bym twoją oborę może bym coś pod powiedział widziałem różniaste sposoby wykorzystania budynków

Powodzenia trzymam za Ciebie kciuki

Tu chcę szczególnie podziękować,super ,że znalazł się ktoś taki,z chęcią udzielenia takiej porady. Doświadczenia na "własnej skórze" są wyjątkowo cennymi radami. Jeszcze raz dzięki i zdrówka!

#30 Share zeberka363

zeberka363

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 16 grudzień 2010 - 22:50

Prośba

@daisy a rozmawiałaś na ten temat z rodzicami już co??

No właśnie!!! bo ja z mężem 5 lat temu przejęliśmy gospodarstwo i czego nie chcemy zrobić po swojemu to zawsze jest awantura bo "oni tak całe życie robili i było dobrze" :) też mieliśmy krowy-10 dojnych i przeszliśmy na chów opasów-chyba w całym powiecie było słychać te awantury... :( przez 2 lata było trochę ciężko ale mieliśmy jeszcze ponad 100 świń i to nas ratowało! A teraz 70 byków w chlewie sobie stoi roboty mniej :D ale nie wyobrażam sobie roboty przy bykach bez chłopa-jak ci się taki 800 kilowy z łańcucha urwie to kto go będzie łapał?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 00:13

Prośba Ja na szczęście nie mam problemu z rodzicami każdy pomysł na spokojnie przedyskutujemy wszystkie za i przeciw i jakiś kompromis wypracowywujemy z tym że jeszcze nie mam przepisanego więc to może też inaczej jest a jak zaś będzie to się okaże...
KPK Kumurun Team...

#32 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 17 grudzień 2010 - 01:48

Prośba

Tu chcę szczególnie podziękować,super ,że znalazł się ktoś taki,z chęcią udzielenia takiej porady. Doświadczenia na "własnej skórze" są wyjątkowo cennymi radami. Jeszcze raz dzięki i zdrówka!

Jeśli będziesz miała jakieś pytanie śmiało pisz lubię pomagać innym a wiedzę mam naprawdę sporą

#33 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 17 grudzień 2010 - 09:53

Prośba Podobne doświadczenia mieli moi rodzice jak przejmowali gospodarstwo. Było w opłakanym stanie. Był mały ciągnik który ciągle się psuł (o innych maszynach nie wspomnę), budynki do remontu oraz światopoglądy (moich dziadków). Z roku na rok życie odradzało się w gospodarstwie. Była prowadzona produkcja zwierzęca (trzoda). Park maszynowy został całkowicie wymieniony, powiększył się areał (kilku krotnie). Powstały nowe budynki. Dziś " za mojej kadencji" jest to jedno z najlepiej prosperujących gospodarstw o bardzo urozmaiconej produkcji zwierzęcej i roślinnej. Dziś mogę powiedzieć, że dzięki nim mam łatwy start.

#34 Share Folenka

Folenka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:muzyka, grafika, siatkówka, psy

Napisany 17 grudzień 2010 - 10:40

Prośba Daisy powodzenia, trzymam kciuki żeby Ci się udało. Nie poddawaj się! Mówię to ja, w podobnej sytuacji, ale jakoś to idzie i mam nadzieję, że będzie dobrze :D

Ps. I bez chłopa daję radę, także nie bawcie się w swatanie :( :)
Sprzedam jałówkę wysokocielną i cieliczkę HF, ogłoszenie w dziale Giełda.

#35 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 11:11

Prośba A czy brak chłopa to jakaś przeszkoda w rozwijaniu gospodarstwa bo według mnie nie znam takie przypadki gdzie kobiety same prowadzą gospodarstwa i idzie im to lepiej niż niektórym facetom a @daisy jest na początku tej drogi i wszystko jeszcze przed nią...
KPK Kumurun Team...

#36 Share zeberka363

zeberka363

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 11:34

Prośba Ja nie mówię żeby zaraz swatać bo jeszcze przy chłopie robotę będziesz miała :D ale jakiś facet do pomocy tak 2-3 razy w tygodniu na pewno by się jej przydał bo ojciec pewnie już niepierwszej młodości...

#37 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 11:38

Prośba No powiem Ci że ja jestem w podobnej sytuacji, nooo mam męża :D

Przejęłam gosp 3 lata temu, w podobnym stanie do Twojego, po prostu skansen... mam krowy mleczne, w ciągu tych 3 lat kupiłam 51 tys kwoty, to była nasza pierwsza inwestycja, następnie stado, dokupiliśmy krów, zostawiawialiśmy jałówki, chłodnię na mleko, zasialiśmy kukurydzę, co było nieprawdopodobne w odległości 30 m od lasu :( ale utrzymaliśmy plony w 80% :)

noo i kasiorki zaczęło przybywać. Co do żywienia, sami wszystko kombinowaliśmy, jak będzie najlepiej, czasem jakieś porady doradców wprowadzaliśmy w życie. Dodam, że stajnia u mnie jest na 13 szt, a "druga stajnia" która jest drewnianą wiatą mieści 16 szt, potem zaadaptowana stajnia na dwa konie, są tam duże byki, i piwnica na małe cielaki. Z wyglądu to to nie wygląda za ciekawie ale na czymś się trzeba dorobić. Sprzęty też mamy podobne do Twoich, wszystko pod chmurką, najlepszy traktor to c360 potem 2x c330 i raz 2812, tak że szału nie ma.

Powiem Ci tyle, jak nie urobisz rodziców, to figa z tego będzie, my postawiliśmy ultimatum, albo nam dadzą wolną rękę albo pieprzymy ten interes. No i dali, tatuś przychodzi tylko i pyta co może ewentualnie zrobić, a mamusia za kucharkę :)

Staramy się ulżyć sobie w robocie i kupujemy sprzęty, dopuki stajnia stoi i w miarę jakoś robota idzie nie myślimy nic budować, najpierw sprzęty

#38 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 11:41

Prośba No to @marzencia tylko podziwiać i gratulować Twojego dążenia do celu jestem pełen uznania...
KPK Kumurun Team...

#39 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 11:45

Prośba A i mamy 6ha własności

Coś trzeba robić a jak nie ma czym to już lipa, trzeba sobie ułatwiać życie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 11:50

Prośba 6ha plus dzierżawa jeszcze jeśli można wiedzieć??
KPK Kumurun Team...