FarmerX2

Nocne światło w chlewni

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
FarmerX2    8

Witam,

 

Panowie, jak sądzicie, czy warchlakom a później tucznikom warto zaświecać światło na noc?

U siebie w chlewniach mam zamontowane pojedyncze świetlówki 11W, które zaświecam na noc gdy mam warchlaki. Jednak zaczynam wątpić, czy takie świecenie ma sens, ponieważ mogę przyjść o dowolnej nocnej godzinie do chlewni, a świnie i tak jedzą, piją, ryją w ściółce, niezależnie czy się świeci czy nie.

 

Czy oświetlenie nocne ma wpływ na aktywność świń, pobranie paszy? Bo gdyby jadły więcej, mógłbym świecić im nawet sodówką 150W :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Słyszałem taką opinię że jak świeci się światło to pobierają więcej paszy.

Tylko moje zdanie jest takie że od urodzenia do 110 kg uzyskamy np w 170 dni bez świecenia a z świeceniem w 169. Różnica jest ale czy aż tak widoczna w chlewni to już nie wiem.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

przeważnie stosują to w oborach

w sezonie zimowym na pewno ma to jakiś sens,dzień krótki to trochę im można zastąpić brak światła dziennego

a świecąc niewielką żarówkę można zyskać no bo ile zużyje jedna żarówka energii względem całego gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Też tak myślałem na początku i świeciłem świnią światło w nocny. Lecz po dyskusji na ten temat w szkole z prof. doszedłem do wniosku że świnie po dłuższym czasie znają chlew na pamięć. Niezależnie czy jest światło czy nie one znają drogę do koryta. Po za tym świnie kierują się bardziej węchem niż wzrokiem w szukaniu pożywienia.:rolleyes: Takie jest moje zdanie i uważam że świecenie światła nie ma sensu :rolleyes:.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrKujPom    0

Daj sobie spokój z tym światłem. Jak świnie będą po 10 zł za kilo to tak, ale teraz??? To niepotrzebne koszty. Kiedyś świnie w ciemnościach chowali(jak w mad max-ie) a teraz pogłupieli kafeleczki, kureczki, dywaniki, kraniki, zimną wodę osobno ciepłą osobno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wloda    12

Ja tam nigdy nie świeciłem światła bo to bezsensu trochę szybciej urosną czy coś a to co urosną dasz na prąd ;):) :rolleyes:


PRONAR 1025_________URSUSc360__________MTZ 82_______bizon______i nowy zakup Massey ferguson 7256_________i wiele innych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerX2    8

W sumie macie rację, efekty będą znikome a koszty wzrosną, czyli szkoda zachodu.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, utwierdziliście mnie w przekonaniu, że nie warto.

 

A i temat dla potomnych zostanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

przeważnie stosują to w oborach

w sezonie zimowym na pewno ma to jakiś sens,dzień krótki to trochę im można zastąpić brak światła dziennego

a świecąc niewielką żarówkę można zyskać no bo ile zużyje jedna żarówka energii względem całego gospodarstwa

 

Kolego odnośnie światła prosiak, tucznik maciora nie odczuje braku światła nie znaczy to że może żyć w ciemności 8 godzin powinno być widno.

 

Miałem taki przypadek knur nie chciał skakać (był leniwy) w starej chlewni małe okienka zimą było za ciemno, po zapaleniu światła na 12 godzin dziennie po ok 10 dniach knur wrócił do normy.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

Ale czy ja napisałem że mają żyć w ciemności czy że świecąc niewielką żarówkę można zastąpić brak światła dziennego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Zgadza się nie napisałeś że mogą żyć w ciemności, swoją wypowiedź ustosunkowałem do cytatu poniżej że min 8 godzin ma być widno na co dałem przykład.

 

w sezonie zimowym na pewno ma to jakiś sens, dzień krótki to trochę im można zastąpić brak światła dziennego


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

U mnie światło zaświecone jest w nocy tylko wtedy gdy prosiaki są w jednej zagrodzie razem z maciorą, a gdy są 2 maciory z prosakami, to są tak ustawione aby były z jednej strony chlewa(większa zagroda podzielona na pół) i światełko świeci się z jednej strony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loyer986    2

Znajomy pracował kiedyś u Niemca i opowiadał że światło włączało się 3 razy w nocy i była dozowana pasza na mokro. Myślę że ma to sens tylko wtedy, ale podczas stosowania paszy ad libitum nie ma to większego sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

Ja u siebie zapalam zawsze świetlówki przy automatach paszowych, akurat mam energooszczędne wiec jeżeli chodzi o koszty to są nie odczuwalne, moim zdaniem warto to robić. jak czasem zaglądam nocą to widzę że świnie jedzą i zawsze kilka sztuk się kręci. Przy zgaszonym świetle nie miałyby takiej możliwości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan29    0

Panowie to jest dobry sposób żeby to sprawdzić, macie automaty to wiecie czy ubyło paszy czy nie u mnie pobierają średnio po 1,5 kg przez noc na tucznika to chyba wiedza gzie jest automat i jak się z niego korzysta ale sam z ciekawości zaświecę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

U mnie świecą się tylko promienniki przy prosiakach cały czas, pozostałe światła tylko jak trzeba, a na noc się gasi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gurzek    0

witam ja od 1,5 roku zapalam swiatlo lochom w sektorze krycia i to stymuluje ruje u macior i co za tym udowodnione naukowo ze zwieksza plennosc macior

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ja świece.W sumie jak policzyłem to chyba 80 watt w sumie mają świetlówki, taryfa nocna to koszty minimalne. Zauważyłem że w nocy słabsze sztuki częsćiej można zobaczyć przy paszy, pewnie kożystają z tego że inne śpią. Bez światła pewnie było by podobnie ale jak już przyzwyczailem je do światła to nie będę zmieniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj