Skocz do zawartości

Zdjęcie

Oszczędności w produkcji rolnej

71 odpowiedzi na ten temat

#21 Share WACO23

WACO23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 11:28

Oszczędności w produkcji rolnej może i sobie kupować te 120KM ale z takim celem jak wy mówicie (szybsze obrabianie sie itp) a nie po to żeby sąsiadowi pokazać że ja mam maszyna się będzie spłacać 100 lat nie stac go na paliwo i płacze ze jest źle w rolnictwie że sie nie opłaca

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Oszczędności w produkcji rolnej Dzisiaj, 08:02
  •  

#22 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 11:51

Oszczędności w produkcji rolnej Nie no wg mnie za duży też źle. Pomyślcie że ktoś ma 15ha w kawałkach po 0,5ha szerokości po 10m. Niedaleko mnie tak jest. I ma zaczepiać półzawieszane maszyny do tego ze 6m szerokie? Maszyny trzeba dostosować do konkretnych warunków

#23 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 11:56

Oszczędności w produkcji rolnej A jeszcze dodam ze ta osoba co kupiła 120km na 15 ha jest niezadowolona bo do chlewni nie może wjechać. Jest za wysoki... Do obornika bierze ciągnik od sąsiada.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 12:06

Oszczędności w produkcji rolnej Najtańszą i najpewniejszą oszczędnością w produkcji na pewnym etapie zaawansowania jest tak jak ktoś wspomniał łączenie sie w grupy producenckie. Wtedy można kupować o powiedzmy 15% taniej i sprzedawać o 15% drożej. Wielkości procentowe czysto teoretyczne. Do tego dochodzi zmniejszenie udziału w kosztach magazynów, sprzętu itp. Czysty zysk. Gorzej z przekonaniem i zachęceniem do czegoś takiego innych rolników. Zachód dawno jedzie na czyms takim.

#25 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 12:35

A jeszcze dodam ze ta osoba co kupiła 120km na 15 ha jest niezadowolona bo do chlewni nie może wjechać. Jest za wysoki... Do obornika bierze ciągnik od sąsiada.

jeżeli ktoś kupił sobie ciągnik 120 konny na 15 ha to widocznie maił taka potrzebę i możliwości, każdy kieruje się innymi przesłankami i celami. Każdy ma prawo kupić to co mu się podoba. A jeśli ty masz inne zdanie to tez dobrze, ale nie krytykuj kogoś, że taki czy inny ciągnik lub maszyna jest mu nie potrzebna. ;)

#26 Share kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 11 grudzień 2010 - 12:38

Oszczędności w produkcji rolnej BlackMamba
Dobrze prawisz ;) Ale według mnie wielu rolników z dystansem podchodzi do grup producenckich.Nie raz spotkaliśmy się z kantowaniem rolników albo niezapłaceniem za towar .Prezes ,księgowa zwineła manatki i szukaj wiatru w polu.Oczywiście można się sądzić ale ile to potrwa i ile to będzie kosztować.Moim zdaniem za dużo lat nas komuna biła po d*pie i każdy rolnik chce sam gospodarować,chodzi mi głównie o łączenie gosp. tak jak kiedyś jeden prof. kadził że będzie bardziej efektywniej i taniej . :)

#27 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 12:38

Oszczędności w produkcji rolnej Problem w tym ze ta osoba teraz żałuję ze ten ciągnik kupiła.

Jak ktoś będzie kupować to niech się zastanowi czy faktycznie taki mu potrzebny a nie tylko czy sąsiad ma gorszy.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#28 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 12:54

Oszczędności w produkcji rolnej Tu nawet nie chodzi o dosłowne łączenie gospodarstw, ale o łączenie na papierku. Nawet nie trzeba być w bliskim sąsiedztwie, by wpływać dzięki grupie na obniżenie kosztów zmiennych poprzez stosowanie tej samej technologii produkcji. Najlepiej jednak dzielić się wszystkimi kosztami i w kupie wpływać na ich obniżenie.

#29 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 13:51

Oszczędności w produkcji rolnej Dlaczego jak w Polsce zaczyna się jakiś temat na temat który dotyczy większej liczby osób - wszyscy znają doskonałe przepisy, wszyscy chcą dobrze a wychodzi jak zwykle czyli nadal jest źle ?? ;)

Wszyscy jak jeden mąż upatrują przeszkód gdzieś (sąsiad nie chce się przyłączyć do grupy producenckiej; nie stać mnie na zakup maszyn do bezorkowej uprawy bo za drogie) tylko u siebie nie.

I dlaczego aż tyle propozycji oszczędności nakładowych? A może najpierw zacząć od oszczędności beznakładowych ??
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#30 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 14:48

Oszczędności w produkcji rolnej Jak dla mnie kupowanie ciągnika 80 km na 15 ha to jest głupie.Ja obrabiam ponad 90 ha i dopiero teraz sprzedałem 1224 [główny] ,a dlatego że się zbyt psuła a nie dlatego że była za słaba.

Ja mam wszystko porobione na czas a rzepak siałem 26 sierpnia,a niektórzy koło mnie w wrześniu, a mają mniej ha a ciągniki większe.

Po drugie ;ja robię na tym praktycznie sam;

Znajomy ma ponad 100ha i 4 letniego NH 140km i co z tego.Jak rzepak siał 15 września, i ciągnikiem najętym, w podorywkę;

Lepiej; Zrobił podorywki po ścierni 20 listopada, a 25 najął ciągnik z agregatem żeby pszenicę posiać.Bo się jeszcze chwali że ani ziarka nie ma posianego.

Oczywiście nie zdążył bo śnieg spadł.

Ale się z nim zgadać to najmodżejszy na gminie.

Co do oszczędności;To jak nie dasz tego co powinno być i nie obrobisz na czas to i nie będziesz miał plonu a zatem i dochodu.A po drugie że nie mamy wpływu na cenę naszych produktów.I to jest najważniejsze.

Bo co z tego że kupimy duże maszyny jak nie będą one wykorzystana jak powinny być.Tylko kasę wydamy i się będziemy na nie patrzeć jak ładnie stoją i pracują parę dni w roku i się nie zdążą zagrzać.

Tutaj najpierw poszukać oszczędności, żeby po zakupie maszyny ona pracowała a nie stała.Bo od stania nie przybędzie nam pieniędzy ale odwrotnie.Bo trzeba wydać kasę, a później do niej sprzęt dokupić i postawić bo nie ma co nim robić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 11 grudzień 2010 - 16:56

Oszczędności w produkcji rolnej Może macie jeszcze jakieś propozycje na oszczędności ale w uprawach łąk.

#32 Share tomi382

tomi382

NIEZALEŻNY

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 17:40

Oszczędności w produkcji rolnej U mnie są takie oszczędności że na 20 ha pastwisk pasą się cały rok konie i bydło a a kolejne 15 ha łąk jest na siano i 6 ha koniczyny na kiszonkę a dopłata spora do prod zwierzęcej

#33 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 17:57

Oszczędności w produkcji rolnej U mnie tak samo. Pastwiska wymagają najmniej wkładu.

#34 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 19:30

Oszczędności w produkcji rolnej Ale też wypasem mniej się uzyskuje paszy ;) to tak z mojej kalkulacji.

Kosząc i dowożąc bydłu paszę do obory ponosi się co prawda koszt paliwa, ale jest lepsze wykorzystanie łąk. Trawa nie jest zabrudzona odchodami, nie jest wytłuczona, nie pozostają niedojady, równomiernie potem odrasta.
(Poza tym i tak bydłu na pastwisku trzeba dowozić wodę.)

Uzytki zielone zasiewać lucerną i kończyną, zawierają więcej białka, szybciej odrastają dając więcej masy.

Poza tym zamiast nawozów sztucznych stosować jak najwięcej obornika i gnojowicy na łąki, na orne z resztą też.

#35 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 11 grudzień 2010 - 19:32

A może najpierw zacząć od oszczędności beznakładowych ??

zmniejszyc dawke wysiewanych nasion, zmniejszyc dawke wody przy opryskach co jeszcze?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#36 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 00:37

Oszczędności w produkcji rolnej To jest zmniejszenie nakładów ;) a o tym nie pisałem :).

Oszczędności beznakładowe to rezerwy które tkwią w całym procesie produkcyjnym, ich poszukiwane i wykorzystywanie.

Podstawowe to optymalny dobór termin wykonywania zabiegów agrotechnicznych i ich celowośći - tu wg. mnie są największe rezerwy.

Optymalizacja kosztów poprzez prawidłowe zarządzanie posiadanym parkiem maszynowym - odpowiednie przygotowanie sie do sezonu przewidywanie ,,wąskich gardeł'' i ich eliminacja.

Ujmując najprościej - każdy łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Należy u siebie te słabe ogniwa eliminować, jednak żeby je dostrzegać należy nie jako spojrzeć na to co robimy z boku. Powinien być to proces który nie ma końca.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#37 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 01:01

Oszczędności w produkcji rolnej zeby eliminowac najslabsze ogniwa potrzebne sa naklady i to calkiem spore, wiec nie wiem w takim razie dalej co to sa oszczednosci beznakladowe.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#38 Share lukas21

lukas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 01:19

Oszczędności w produkcji rolnej wg. mnie nie tyle nakłady co wiedza oraz racjonalne gospodarowanie zasobami.
Trend is your friend

#39 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 02:15

Oszczędności w produkcji rolnej jak masz dajmy na to przestarzaly siewnik, ktory nie trzyma odpowiedniej glebokosci siewu, dawka leci jak chce to jedyne co mozesz zrobic, to wymienic zloma na cos nowszego.
to bedzie bardzo racjonalne zagospodarowanie takiego zasobu, ale wiaze sie z nakladami na nowszy siewnik. praktycznie tak samo jest ze wszystkim.

owszem zdarzaja sie przypadki, ze ktos nieracjonalnie wykorzystuje swoj sprzet.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 10:11

Ale też wypasem mniej się uzyskuje paszy :) to tak z mojej kalkulacji.

Kosząc i dowożąc bydłu paszę do obory ponosi się co prawda koszt paliwa, ale jest lepsze wykorzystanie łąk. Trawa nie jest zabrudzona odchodami, nie jest wytłuczona, nie pozostają niedojady, równomiernie potem odrasta.
(Poza tym i tak bydłu na pastwisku trzeba dowozić wodę.)

Uzytki zielone zasiewać lucerną i kończyną, zawierają więcej białka, szybciej odrastają dając więcej masy.

Poza tym zamiast nawozów sztucznych stosować jak najwięcej obornika i gnojowicy na łąki, na orne z resztą też.

Dowożenie paszy jest pracochłonne i przy dzisiejszych cenach paliwa drogie. Konie pasące się na łące nie pozostawiają niedojadów a sama lucerna i koniczyna dla koni to nie za bardzo.