Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszczelarstwo

369 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 12:33

Pszczelarstwo Za ul trzeba dac pk 350 400 zł mialem kiedyś pasiekę i po 15 latach zaczynam od nowa z synem mamy 20 rodzin jak ktos nie lubi pracować od maja do sierpnia w upały to niech da sobie spokój Zima to praca w pracowni i szkolenia bo inaczej się nie da Proponuje kupić 16 uli i pużniej zarejestrować w związku pszczelarskim i korzystać z dofinansowania do uli i odkładów Pozdrowienia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszczelarstwo Dzisiaj, 23:16
  •  

#162 Share vitara

vitara

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 21:24

Pszczelarstwo proponuję zrobić ule ze styroduru, wtedy ul kosztuje 20-30 zł pusty oczywiście , pszczoły lepiej się przechowują w takim ulu,
jak mam 50 uli i nic w zimie nie robię w pracowni , ramki kupuję gotowe po 1 zł zbite, żadnych innych elementów drewnianych nie robie.
Trzeba sie wzorowac na duzych pasiekach , nie na ludziach którzy mają dwa trzy ule i robią mnóstwo rzeczy zbędnych.
Ja nie mam wcale odstępników, ani powałek tylko gruby koc i tyle, to ma być przemysł a nie grzebalnictwo.

Edytowany przez vitara, 14 czerwiec 2014 - 21:27.

#163 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 09:12

Pszczelarstwo Kupiłem od łysonia i dzięcioły rąbia musiałem szybko zamienić na drewno ; może na szczerym polu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 16:20

Pszczelarstwo 50 uli to jest mało, nie można mówić o żadnym przemyśle ;P. Należy pamiętać o dobrze pszczół i prawdziwym miodzie a nie tak jak 99% pszczelarzy daje cukier albo mieszają miód za pomocą maszyny do kremowania i mówią , że miód im zalega przez zime, to jest głupota i tyle. Ja ule robię sam, ramki też w przyszłym roku prawdopodobnie zakupie walce do węzy na własny użytek. I nie przesadzajacie z tą pracą latem ja mam w tej chwili 130 rodzin i jakoś nie mam ciągłej pracy, a szkolenia hmmm wolę się nie wypowiadać na ten temat. wszystko trzeba opierać na własnej pratyce. A zimą jest dużo pracy, czyszczenie plastrów, uli, wytopy, konserwacja korpusów dennic a także zakupy ;p.

Edytowany przez olimp72, 15 czerwiec 2014 - 16:24.

#165 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 17:22

Pszczelarstwo Doświadczenie ok ale starym przysłowiem ( Nigdy nie zawadzi jak głupi mądremu doradzi) nieraz coś madrego się dowiesz Jeszcze się nie urodził taki żeby pszczoły opanował w 100 % Każdy rok jest inny

#166 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 11:36

Pszczelarstwo W 100 % nie ale np. w okolicy pszczelarz zawodowy bo się tylko tym zajmuje nie umiał zapanować nad rojeniem, jakoś u mnie uciekły mi tylko jedne ;D

#167 Share piotrek7725

piotrek7725

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 23:00

Pszczelarstwo Witam, jak wspomniałem kilkanaście postów wcześniej, jestem początkującym pszczelarzem, teraz zacząłem gospodarować na ulach wielkopolskich styrodurowych, i zachęcam do robienia tego typu uli, u mnie koszt ula wielkopolskiego to koszt dennicy prostej z płyty OSB jakieś 6zł, 2 lub 3 korpusów styrodurowych koszt jakieś 10-12zl za korpus i daszku który robię z odpadu styroduru którego już na korpusy zużyć nie mogę pokryty plandeką a sam daszek wzmocniony w moim przypadku płytą pilśniową którą akurat miałem pod ręka koszt jakieś 6-7zł za całość, wiem że płyta pilśniowa może źle reagować na wilgoć ale jest odizolowana plandeką i jeszcze zobaczę jak to się sprawdzi. Zamiast beleczek czy powałek kładę zwyczajny worek jutowy taki jak na zboże. Więc szacując tak "na oko" to koszt ula 3 korpusowego wielkopolskiego to jakieś 50zł. Do tego oczywiście trzeba doliczyć ramki i węzę a to w przypadku 3 korpusów koszt około 100-120zł. Ja ramki robię sam, ponieważ gotowe ramki w sprzedaży i tak są raczej do samodzielnego złożenia a najwięcej czasu przy przygotowywaniu ramek wg. mnie zajmuje drutowanie.
Jeśli ktoś miał by zamiar robić ule styrodurowe to należy pamiętać żeby zabezpieczyć je od środka przed zgryzaniem, ja maluję je klejem polimerowym który wcześniej rozcieńczam w denaturacie aby się wygodnie malowało.wręgi również robię sam z drewna z tym że trzeba wziąć pod uwagę aby miejsca gdzie pszczoły zakitują ( czyli głównie chodzi mi o wręgi na ramki muszą być z drewna styrodur może się kruszyć jak zakitują a my będziemy chcieli odkleić. Styrodur może być grubości 3cm może być i grubszy tylko po co, w Polsce wiele osób stosuje ule jedno ścienne i jest w porządku a tutaj należy pamiętać że sam styrodur jest dobrym izolatorem. Nie można styroduru porównywać do poliuretanu bo to całkiem 2 skrajne tematy, styrodur jest od niego słabszy, ale chyba nikt korpusami rzucać nie będzie.
Około miesiąc temu osadziłem w takim ulu dwie rójki i nie widać śladów zgryzania wczoraj osadziłem tak 8 odkładów i zobaczymy co będzie.

#168 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 17:45

Pszczelarstwo Ja nie jestem zwolennikiem uli ze styroduru, styropianu i poliuretanu chyba że mają to być uliki weselne, po użytkowaniu przez 3 lata zauważyłem że pszczoły które przechowują się w drewnie mają inny start wiosenny i lepiej zimują. No ale każdy robi jak chce:) Teraz pracuje nad ulami jednościenymi ale to chyba dopiero jesienią bo teraz przebudowa a raczej rozbudowa pracowni :)

#169 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 16:28

Pszczelarstwo Człowiek zawsze chce poprawić naturę . Nikt mi nie powie najlepiej pszczoła trzyma się w drewnie. Byłem w tym roku w Niemczech u pszczelarza ma 900 uli i 100 % w drewnie i nawet nie chce słyszeć o jakiś wynalazkach

#170 Share wizacja

wizacja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 17:16

Pszczelarstwo We wszystkich ulach wykonanych ze szczelnych i nienasiąkliwych materiałów są problemy są problemy z odprowadzeniem wilgoci podczas zimowania pszczół . Pamiętam ze pierwsze w Polsce ule styropianowe produkcji Apipolu miały w daszkach kominki wentylacyjne ; )) , " wynalazek " dennicy osiatkowanej to tez nic innego jak próba walki z tym problemem : )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 15:23

Pszczelarstwo Dziś podglądałem po niedzieli 3 wirowanie Aż dusza się śmieje z facelii ładnie nanosiły :) Zdjęcie038.jpg

Załączone miniaturki

• Zdjęcie039.jpg

Edytowany przez Robertkujawy, 25 czerwiec 2014 - 15:26.

#172 Share BomV

BomV

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 20:46

Pszczelarstwo u mnie niestety padło 7 uli :( miałem znaczy mój tata posiadał 9 rodzin, nie przezimowały i padło 7 rodzin :( mój tata stwierdził że to nie choroba tylko pszczoły po prostu i też to że były straszne anomalia pogodowe pszczoły się pobudziły i przyszło znowu zimno i padły. 2 pozostałe trzymają się ale coś kiepsko, dostałem od sąsiada 2 roje i się chowają :D Ja mu kiedyś dałem roja na początek jak zaczynał przygodę to teraz się odwdzięcza, on posiada 8 rodzin i nie chce narazie powiększać.

#173 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 09:04

Pszczelarstwo I jak tam miód, u mnie cienko niestety to nie jest dobry rok dla pszczół;/

#174 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 12:30

Pszczelarstwo Szału nie ma ale nie ma powodu do płaczu. U nas facelia podgoniła bo z akacji i lipy lipa :mellow: :mellow:

#175 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 08:18

Pszczelarstwo U mnie spadź jest więc będzie jak w tamtym roku rzepak i spadź ;p

#176 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 13 lipiec 2014 - 19:23

Pszczelarstwo Dziś wirowanie skończone Aż dziw ale jeszcze świeży nakrop w niektórych ulach koniczyna Jutro dzielenie rodzin na 2 - 3 i po matki :)

Załączone miniaturki

• IMG_20140713_112002.jpg

#177 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 15 lipiec 2014 - 08:12

Pszczelarstwo A na jakich pszczołach bazujesz ?? i po co je teraz dzielisz??

#178 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 15 lipiec 2014 - 15:51

Pszczelarstwo Bo mam puste ule robię odkłady

#179 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 17 lipiec 2014 - 20:59

Pszczelarstwo Trochę późno u mnie to już trutni nie ma ;p

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 10:18

Pszczelarstwo Odkłady na matkach unasiennionych - odkłady można robić do puki są matki.. Pszczoły sporo .na odkładach 100 % przyjęć . Bazuje na Kraina Buckfast lini gt Za rok mogę podesłać matki unasiennione dla chętnych :)