łukasz

Pszczelarstwo

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zamów murarki do swojego ogrodu

vitara    0

Czy to wymaga dużo pracy posiadania np 4 uli ? Bo słyszałem opinię że to dużo pracy wymaga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek82    0

Może nie tyle pracy co zaangażowania, raz w tygodniu pasuje zrobić przegląd. A wybieranie miodu to nie praca tylko sama przyjemność... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vitara    0

W sumie gospodarstwo moje składa się z około 50 kogutów 50 kur

100 króli

Ale jeszcze mnie ciągnie do czegoś np pszczółek bo mam dość duży sad i mnóstwo łąk

Ale jednak pszczoły wymagają wiedzy dlatego zaczynam od książek materiałów itd a potem przyjdzie czas na czyny, bo to trzeba jeszcze mieć od kogo kupić zdrowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzientki    1

Skoro masz sad to możesz spróbować złapać jakieś pszczoły. Przynajmniej ja tak zaczynałem. Stawiasz w czerwcu ul w sadzie, w środku parę ramek z odciągniętą węzą dodatkowo możesz spryskać je takim feromonem jaki wytwarza matka pszczela do kupienia np. na allegro. Co roku w ten sposób łapie 2 - 3 roje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vitara    0

Podsunąłeś mi właśnie znakomity pomysł dziękuje !!!

 

Jak się ten feromon nazywa ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzientki    1

Ten co ja kupowałem pochodził z Francji i nie pamiętam jak się nazywał był w postaci spreju, ale mają też inne formy np. pręcików. Ale ogólnie noszą nazwę rojowabików.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vitara    0

To już mi dużo powiedzieliście. Powiedzcie mi jeszcze jeśli możecie jaki ul na początek względnie dwa

nowy używany robiony gdzie kupić ?

Wiem że można zrobić trochę robiłem z drewna ławki itd ale tak pierwszy na początek taki wzorcowy to bym kupił żeby jakiś błędów nie popełnić po prostu dlatego głównie pytam jaki ewentualnie skąd

 

Widzę że ceny na allegro są raczej normalne około 200zł za taki ule warszawski to dobra cena ?

 

Gdyby ktoś chciał sprzedać jakiś to też się polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzientki    1

Każdy rodzaj ula ma swoje wady i zalety. U mnie odkąd pamiętam były ule warszawskie poszerzane i w okolicy nie widziałem innych. A jeśli lubisz się bawić stolarką to nic innego jak tylko kupić jakiś ul na wzór i budować samemu ule. Ja ostatnio za ule warszawskie poszerzane wraz z pszczołami płaciłem po 300 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek82    0

Ja mam wielkopolski, bardzo fajnie się w nim gospodaruje także polecam, a jeśli chodzi skąd wziąć to na początek kup u kogoś jakąś używkę może uda Ci się z pszczołami kupić, zrobienie ula to nie jest taka prosta sprawa dla kogoś kto nigdy nie miał z nimi doczynienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vitara    0

Jak byście słyszeli o kim kto chce sprzedać ule nowe stare używane itd to dajcie znać najlepiej w rejonie Tarnów

Kraków Brzesko Bochnia Kielce Dębica to dajcie znać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzientki    1

Skoro już tematem pszczół zainteresował się kilka osób. To mam takie pytanie, co stosujecie przeciwko warrozie? Ja w tym roku za namową sprzedawcy zastosowałem BeeVital HiveClean, ale nie wiem czy było to dobre posunięcie. Wcześniej stosowałem Apiwarol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek82    0

Ja Apiwarol w tym roku pierwszy raz zastosowałem, zobaczymy jak będzie na wiosnę, natomiast wcześniej stosowałem tylko bayvarol ale chyba niewiele on dawał bo zrobiliśmy test po karmieniu i warrozy było bardzo dużo..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartnikt    0

Skoro już tematem pszczół zainteresował się kilka osób. To mam takie pytanie, co stosujecie przeciwko warrozie? Ja w tym roku za namową sprzedawcy zastosowałem BeeVital HiveClean, ale nie wiem czy było to dobre posunięcie. Wcześniej stosowałem Apiwarol.

Uważam ,że podjąłeś duże ryzyko jeśli zastosowałeś tylko wspomniany jako jedyny środek BeeVital do walki z warrozą .

Z dotych czasowych moich doświadczeń w walce z warrozą to w/w środek stosowało się jako preparat wspomagający walkę z warrozą .

Jeśli miałeś znaczące porażenie pszczół roztoczem warrozy w 2010 roku to możesz się obudzić na wiosnę 2011 roku z ręką w "nocniku "

Pozdrawiam "Darz Miód "

 

A jaki jest koszt założenia i utrzymania 1 rodziny ?? I czy jest to pracochłonne zajęcie ??

Jest takie powiedzenie wśród pszczelarzy "Jak chcesz komuś zrobić krzywdę to go namów na hodowlę pszczół"

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

Mam bardzo mały ogród koło domu więc jest brak miejsca na postawienie jednego ula a co mówiąc już o kilki, ale posiadam 1ha pola niedaleko wsi. Czy jakbym postawił ule właśnie na tym polu to pszczołom nic by się nie stało ? Myślałem nad zasianiem na tym polu po kawałku gryki i facelii specjalnie do pszczółek. Czy to dobry pomysł ? Proszę o porady doświadczonych pszczelarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek82    0

Oczywiście że dobry pomysł, im więcej pożytków dla pszczół tym lepiej:) A ule owszem możesz postawić, nic się im nie stanie, no chyba że ktoś jakaś zabłąkana dusza im "pomoże" i będziesz miał po pszczołach..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

A powiedzie mi jakie na początek wybrać ule ? I jak zwabić do nich pszczoły ? Jestem zielony jak na razie w tej sprawie mam nadzieję ze to się szybko zmieni. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek82    0

@funkmaster1993 dzięki za zdjęcie, pierwszy raz widzę jak wygląda hodowla tych pszczół.Powiedz mi czy musisz jakoś w trakcie sezonu robić coś przy tych gniazdach tak jak przy pszczołach zwykłych??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

@wladek99 rodzaj ula to kwestia przyzwyczajenia i gustu ja pracuje na wielkopolskich bo mają budowę modułową można je dowolnie składać gdy masz silny ruj to może powiększać miodnie zmieniać dennice np. zwykła, głęboka lub poławiacz pyłku denicowy itp. podobny do wielkopolskiego jest ul dadanta oprócz tych są ule warszawskie i warszawskie poszerzane i ich kombinacje czyli kombinowane ( mają opinie uli bezobsługowych, ale są ciasne i nie mają tych możliwości co wielkopolskie) to na tyle co do najbardziej znanych. Co do pszczół to jest kilka możliwości kupić ul z pszczołami od pszczelarza lub kupić ul i w okresie rujek złapać jakiś i zasiedlić ul, można też liczyć na to że jakiś ruj przyjdzie sam do ula rzadko się zdarza jest tez możliwość zakupu odkładu lub pakietu. Ja na twoim miejscu bym kupił od jakiegoś znajomego pszczelarza i poprosił go o wprowadzenie do tematu. Dobrze było by dla Ciebie zapisać się do związku pszczelarskiego tańsze lekarstwa na waroze (refundacje z UE ), szkolenia i nnne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

Nie ma u mnie w okolicy za bardzo pszczelarzy którzy chcieliby sprzedać ul wraz z pszczołami.

Ale wymyśliłem coś takiego że jakbym kupił ze 2 ule i kupił u hodowców matki pszczele unasiennione to dobrze by było ?

Unasiennione tzn. że złoży jajeczka i powiększy się rodzina ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Slawek82 jest mało pracy. W zimie przygotowuje rurki. Na wiosnę buduje jakieś zadaszenie żeby deszcze nie padał na rurki wystawiam kokony. A potem trzeba co jakiś czas zobaczyć czy coś nie rozwaliło naszego "ula", czy mrówki nie wchodzą do gniazd itp.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

Jak już to odkład lub pakiet pszczeli. Z samej unasiennionej matki pszczelej rodziny nie wychodujesz minimum 1,5 kg pszczół plus matka, chyba że na ulik weselny to szklanka pszczół wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

A jakie jeszcze rośliny byście polecili zasiać oprócz gryki i facelii ?

I jaką rasę pszczół wybrać na początek jeśli oczywiście zdecydowałbym się na zakup odkładu lub pakietu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

Jak wasze pszczoły zniosły okres zimowy? jaki był pierwszy zbiór miodu w tym roku?

U mnie pszczółki w miarę dobrze przezimowały B)


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
    • Przez burtek
      Witam serdecznie,
      w swoim nabytym nie dawno gospodarstwie posiadam 3 duże psy (dwa bernardyny i jeden owczarek niemiecki). Psiaki karmie resztkami z jedzenia, chlebem oraz kupuje im kości z mięsem z masarni. Chciałbym jeszcze kupić im karmę, aby poprawić ich wygląd. Jaką dobrą i tanią karmę polecacie dla psiaków? Jak Wy karmicie swoje psy?
    • Przez pati
      Moi rodzice chcieliby taka hodowlę założyć. Chcę wiedzieć jakie są wymagania, ceny itp. Warunki mamy dobre: własny las i nieużytki. Czy trzeba mieć jakieś pozwolenia. Czy są może do kupienia jakieś książki związane z hodowla Jeleni.
       
      Z góry dzięki za wszelkie informacje!!!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj