Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszczelarstwo

369 odpowiedzi na ten temat

#241 Share mszk8

mszk8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i informatyka no i fajne dziewczyny ;]

Napisany 25 styczeń 2015 - 14:52

Pszczelarstwo

witam

chciałbym sie zając chodowlą miodu , ale jestem bardzi młody wiedz nic o tym nie wiem , a bardzo lubie miód :D

prosiłbym o wszelkiego rodzaju rady i informacje , jak założyć ul z rodziną pszczelą co kiedy wykonywac i ille co kosztuje bo jednak chcialbym troche te koszty na początku nie  zbyt wielkich ponosic mysle o 2 ulach na początek

Wszystkim z góry dziękuje ze wszelkie rady i  pomoc

cco innego jest cos wyczytac z ksiązki , a co innego otrzymac informacje od kogos z doświadczeniem ...

?? chodowla miodu?? Jedno jest pewne, w książki musisz zainwestować...

Co do oprysków to tylko po oblocie pszczół, na nie zakwitnięte rośliny... ale właściwie nikt tego nie przestrzega, a szkoda.

To ja powrócę do tematu. Może ma ktoś z was pszczołę Primorską? Może ktoś coś powie na jej temat?

Windows jest jak kobieta lekkich obyczajów - łapie każdy syf...
"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszczelarstwo Dzisiaj, 13:47
  •  

#242 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 18:08

Pszczelarstwo

Panowie Kto stawia pasiekę przy miedzy Każdy ma prawo pryskać ?

Winę za potrute pszczoły ponosi trucicel Ale udowodnić nie łatwo Oczywiście jak się udowodni ponosi wszystkie koszty

Najlepszy sposób na pryskających w dzień kwitnące plantacje , jest fotka pryskającego wysłana z danymi do agęcji .Na karzdym szkoleniu powtażają żeby nie pryskać w dzień .A to pomaga w 100 %

Załączone pliki

Edytowany przez Robertkujawy, 27 styczeń 2015 - 12:18.

#243 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 12:21

Pszczelarstwo

Odbiegnę trochę od tematu :)

Taka historia : Pszczelarz postawił ule na moim polu, przy granicy z polem sąsiada. Owy sąsiad zrobił opryski mimo iż ostrzegałam go aby tego nie robił. W skutek tego duża ilość pszczół została otruta. Czy sąsiad według prawa mógł robić opryski? Podobno w tej sytuacji prawo jest po stronie pszczelarza ? 

Wstawiłem oficjalne komunikaty do pobrania Mam nadzieje że się przyda

Załączone pliki

Edytowany przez Robertkujawy, 27 styczeń 2015 - 12:22.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 08 luty 2015 - 16:29

Pszczelarstwo Czy można teraz sprawdzić czy pszczoły przezimowaly? Np. przykładając do ula słuchawki lekarskie lub jakieś inne sposoby? Na dokarmianie dałem niepełna dawkę syropu i w radiu ostatnio słyszałem, że jaj jest ciepła zima to pszczoły pobierają więcej pokarmu, ewenrualnie w cieply dzień szybko otworzyć ul i słoik miodu można im dać? (;

#245 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 09 luty 2015 - 07:10

Pszczelarstwo

Jedynie co to cienki wężyk wprowadź przez wylot i jeśli słychać spokojne cichce bzykanie to jest ok a jeśli słychać głośne i chaotyczne to coś jest nie tak i jedynie co to ciasto miodowo cukrowe ale to i tak musi być wmiarę ciepło

#246 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 09 luty 2015 - 20:05

Pszczelarstwo Nie ma problemu jak są na powałce to przez pajączki widać .Jak jest ok 2-3 st i cicho na dworze delikatnie można podejrzeć tylko żeby kłębu nie rozrywać. Ja dałem 10 kg jednej rodzinie dołorzyłem ramkę z pokarmem bo mam zawsze w zapasie. Z wężykami co to da. Mogą żyć ale mogą mieć mało pokarmu i mają już beleczki nad głową .Zima jest ciepła matki czerwią więc lepiej coś robić niż gdybać .

Panowie nie wolno podawać syropów za wcześnie!! .Ostatecznie ciasto najlepiej kupne . Nie karmić pszczół bo się zaperzą. Gdzie się wypróżnią ? Syropem przeciąża się pszczołę a kto wiosną wykarmi czerw ?
Dzisiejszy przegląd 2015-02-12 czyszczenie dennic ocieplanie i kąnrol wzrokowa Jest ok

Załączone miniaturki

• IMG_20150212_144743.jpg

Edytowany przez Robertkujawy, 12 luty 2015 - 19:01.

#247 Share daro510

daro510

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 luty 2015 - 20:10

Pszczelarstwo

Witam wszystkich forumowiczów !.Chcę się przywitać ze wszystkimi ,jestem nowym użytkownikiem tego forum. Mieszkam w woj.lubelskim posiadam 30 rodzin pszczelich.

Chętnie podzielę się swoją widzą i spostrzeżeniami przy chodowli pszczół i produkcji miodu.

Pozdrawiam wszystkich Pszczelarzy.

Co do przeglądów wiosennych myślę ,że jak się dobrze zakarmi pszczoły  jesienią to wiosną niema potrzeby ich dokarmiania.

Ja w ubiegłym roku karmiłem syropem cukrowym w stosunku 1;1 /kilogram cukru na 1litr wody/ w ilości ok 11 kg cukru na rodzinę i na razie jest dobrze.

#248 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 17 luty 2015 - 22:09

Pszczelarstwo

Karmienie jesienią syropem 1:1 powoduje wypracowanie pszczół bo trzeba dawać więcej dawek, syrop 1:1 to latem odkładom a na zime 3:2, 3kg cukry 2 litry wody

#249 Share daro510

daro510

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 18 luty 2015 - 21:10

Pszczelarstwo

Jak zwykle zdania uczonych są podzielone. Zimowanie pszczół jest zależne od wielu czynników nie tylko od składu syropu cukrowego .Uważam, że również bardzo ważne jest zwalczanie warrozy ,przygotowanie uli z rodzinami pszczelimi do zimowania/ ważna jest wentylacja/.Może ktoś z kolegów Pszczelaży  wypowie się na temat czym zwalcza warrozę ,co stosuje na zimowe zakarmienie cukier czy inwerty, jakie ma rasy pszczół ?Proszę wszystkich pszczelarzach którzy mają praktykę w prowadzeniu pasiek a nie tylko wiedzę książkową na pewno się to przyda.

Pozdrawiam  :)

#250 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 19 luty 2015 - 10:48

Pszczelarstwo

Ja mam pszczoły rasy "Buckfast" i naszą krainkę z Puław "Marynkę" Do zwalczania warozy stosuję paski Biowar 500 a sprawdzam potem Apiwarole, syrop cukrowy 3:2, W ulach drewnianych zimuje pszczoły od góry przeykryte folią i mam poduszkę albo filc, a w styropianach uchylam folie dla lepszej wentylacji i poduszka albo filc na to, a przygotowanie no to trzeba oceniać siłe rodziny , wyciągnąć nowe plastry a zostawiać zaczerwione i układać pod tzw, "ciepłą zabudowe". Zależy od siły rodziny ja zazwyczaj zimuję na całym albo na 2 korpusach wielkopolskich, a wwarszawskich zwykłych to 5-6 ramek czasem 4. wszystko przychodzi z czasem ja mam 21 lat tylko a pracuje przy pszczołak od 6-7 lat razem z tatą który ma ponad 20 letnie doświadczenie. O i jeszcze ważna rzecz żeby zakarmić dość wcześnie pszczoły ja przy ponad 100 ulach zakarmiałem do 20 września to już w sumie końcówka a zacząlem od 20 sierpnia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share daro510

daro510

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 20 luty 2015 - 21:17

Pszczelarstwo

Ja też mam ,,Bucfasta" , ,,Krainkę" gospodaruję na ulach leżakach "Dadant" rodziny zakarmiam syropem 1:1 ,dobrze mi zimują .Warrozę zwalczam Apiwarolem 2-3 razy odymiam jesienią w odstępach 5-6dni , potem wkładam nasączone tekturowe podstawki pod kufle do piwa nasączone Tactic+olej jadalny ,/stosuję rzepakowy w proporcjach 1:8 1cm3Tacticu na 8cm3oleju/.Pszczoły zimuję na 6-8 ramkach z beleczkami od góry  przykryte poduszką wypełnioną suszoną paprocią leśną ,nie stosuję folii.Pasieka stoi w nasłonecznionym miejscu. Kilka lat temu próbowałem zwalczać warrozę kwasem mrówkowym i na wiosnę z 20 rodzin przezimowało mi tylko kilka, być może źle zastosowałem kwas mrówkowy ,lub zbyt późno zacząłem karmić pszczoły miałem na wrzosie do 20 września.Była to dla mnie nauczka .Tej feralnej zimy bardzo wielu pszczelarzy w moim rejonie straciło całe swoje pasieki. A w ubiegłym roku przyjechał do mnie pszczelarz  z około 40 letnim doświadczeniem i pytał się mnie o Tactic oraz jak go stosować .Wszystko mu powiedziałem i dostał ode mnie trochę Tacticu . On gospodaruje na 200 rodzinach.Jak się z nim spotkam  i dowiem jak przezimowały pszczoły to napiszę. 

Pozdrawiam Pszczelarzy :)

#252 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 20 luty 2015 - 22:20

Pszczelarstwo

A w jakiej cenie ten tactic ?? i gdzie go kupić??

#253 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 22 luty 2015 - 11:44

Pszczelarstwo

Wytwarza ktoś miod na nostrzyku białym jednorocznym?

#254 Share daro510

daro510

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 22 luty 2015 - 13:52

Pszczelarstwo

Przepraszam ale napisałem złą nazwę powinno być ''TAKTIC'' a nie ''TACTIC''.Kupić można u weterynarza cena około 80zł za 250ml . Jak wyżej  napisałem wkładam na uliczkę międzyramkową podstawkę tekturową nasączoną roztworem. Podstawkę nasączam przez około 8 sekund w roztworze TAKTIC+ olej jadalny.

Edytowany przez daro510, 24 luty 2015 - 20:21.

#255 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 22 luty 2015 - 15:32

Pszczelarstwo

i na dużo uli wystarcz taka butelka??

#256 Share daro510

daro510

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 24 luty 2015 - 20:32

Pszczelarstwo

Tak bardzo dokładnie to trudno wyliczyć ponieważ trochę roztworu zostaje w naczyniu w którym, namaczamy tekturowe podstawki. Ale obliczjąc proporcję 250ml oleju jadalnego razy 8= 2litry + 250ml Takticu =2,25litra roztworu /bardzo dużo/ .Spokojnie wystarczy na około 110-120 rodzin pszczelich .Pszczelarze stosują też wyższą dawkę Takticu w proporcjach 1:6 .Ja stosuję tą słabszą  bo warroza się ciągle uodparnia   na stosowane środki i trzeba je co kilka lat mieniać ,stosować umiarkowanie moim zdaniem.

Pozdrawiam  :)

#257 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 26 luty 2015 - 18:06

Pszczelarstwo

Nie jestem złośliwy lecz tu czytają ludzie którzy mają po 2-3 ule i szukają wiedzy od pszczelarzy z doświadczeniem. To jest forum aptekarskie ?? A jak ktoś coś pomyli ???  No panowie ale altylerje wytoczyliście :) :) Do warozy z działa . Jak w średniowieczu pszczoły otruć i miód wybrać .. Srodki trzeba zmieniać lecz nie stosować mniejszych dawek :ph34r:.. Osiem sekund to po zanurzeniu podkładki czy jak dotknie rostworu ? Jak czytam o tych wynalazkach dyfuzorach ? To mnie krew zalewa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To nie stać was na oryginalne leki.??????? Przecież zamawia się i dają dofinansowanie w kołach. Miód kosztuje 30 zł za słoik Cukier 1,78 na podkarmienie . Nie dziwie się jak ktoś ma 500 pni  kwasi i cuduje . Widziałem pszczoły jak przesadził z proporcją ? Jak da się większą dawkę TAKTIC to pszczoły zaczynają otulać matkę i po bólu.. A póżniej co się stało trutówka lub matka na wlotku

MŁODZI PSZCZELARZE NIE WIERZCIE WE WSZYSTKO CO TU PISZĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Chyba, że macie kogoś bardzo doświadczonego co was poprowadzą. Czytałem na forum jak podali proporcje środka. Po miesiącu przepraszał że się pomylił

Pozdrawiam wszystkich

#258 Share olimp72

olimp72

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 27 luty 2015 - 16:37

Pszczelarstwo

Ja się zapytałem z ciekawości od lat stosuje paski i Apiwarol :) I to polecam bo działa:) Baiwarol jest trochę słaby ale Biowar500 jest ok i tu uwaga środek w paskach jest przez około  10 lat jeśli o ne nie są wystawione na utlenianie i promienie słoneczne

#259 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 27 luty 2015 - 17:12

Pszczelarstwo

To jest tak - paski stosuje ilość w zależności od siły rodziny 2-3 szt na ul zgodnie a instukcją koniec sierpnia   Matke ograniczam w czerwieniu.  Ważne jest żeby było jak najwięcej czerwiu odkrytegolub wcale . Wymiana plastrów ciemnych starych  i zabieranie trutowych. W naszej pasiece jest zawsze 1 ramka pracy na 1 ul W ramce pracy uwielbia być Warroza- pozbywając się czerwiu trutowego naturalnie niszczymy warrozę To w sezonie. Początek pażdziernika odymiamy Apiwarol 12,5 mg dwu krotnie Ważne jest żeby matki były wychamowane w czerwieniu Jak w momęcie odymiania będzie w ulu czerw zakryty warroza jest w środku i nic jej nie zrobimy

Oczywiście środki stosuje się przemiennie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share daro510

daro510

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 21:40

Pszczelarstwo

Nie jestem złośliwy lecz tu czytają ludzie którzy mają po 2-3 ule i szukają wiedzy od pszczelarzy z doświadczeniem. To jest forum aptekarskie ?? A jak ktoś coś pomyli ???  No panowie ale altylerje wytoczyliście  :)  :) Do warozy z działa . Jak w średniowieczu pszczoły otruć i miód wybrać .. Srodki trzeba zmieniać lecz nie stosować mniejszych dawek  :ph34r:.. Osiem sekund to po zanurzeniu podkładki czy jak dotknie rostworu ? Jak czytam o tych wynalazkach dyfuzorach ? To mnie krew zalewa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To nie stać was na oryginalne leki.??????? Przecież zamawia się i dają dofinansowanie w kołach. Miód kosztuje 30 zł za słoik Cukier 1,78 na podkarmienie . Nie dziwie się jak ktoś ma 500 pni  kwasi i cuduje . Widziałem pszczoły jak przesadził z proporcją ? Jak da się większą dawkę TAKTIC to pszczoły zaczynają otulać matkę i po bólu.. A póżniej co się stało trutówka lub matka na wlotku

MŁODZI PSZCZELARZE NIE WIERZCIE WE WSZYSTKO CO TU PISZĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Chyba, że macie kogoś bardzo doświadczonego co was poprowadzą. Czytałem na forum jak podali proporcje środka. Po miesiącu przepraszał że się pomylił

Pozdrawiam wszystkich

To jest tak - paski stosuje ilość w zależności od siły rodziny 2-3 szt na ul zgodnie a instukcją koniec sierpnia   Matke ograniczam w czerwieniu.  Ważne jest żeby było jak najwięcej czerwiu odkrytegolub wcale . Wymiana plastrów ciemnych starych  i zabieranie trutowych. W naszej pasiece jest zawsze 1 ramka pracy na 1 ul W ramce pracy uwielbia być Warroza- pozbywając się czerwiu trutowego naturalnie niszczymy warrozę To w sezonie. Początek pażdziernika odymiamy Apiwarol 12,5 mg dwu krotnie Ważne jest żeby matki były wychamowane w czerwieniu Jak w momęcie odymiania będzie w ulu czerw zakryty warroza jest w środku i nic jej nie zrobimy

Oczywiście środki stosuje się przemiennie.

W nawiązaniu do tego co jest napisane wyżej ,to chcę to wszystko troszeczkę sprostować .

Po pierwsze korzystam z dofinansowania i kupuję leki na spotkaniach Koła Pszczelarskiego/ Apiwarol, Biowar, itp/.

Po drugie to głównym składnikiem Takticu jest  tak jak w Apiwarolu  AMITRAZA.

Po trzecie posiadam 30 rodzin pszczelich /tylko 30 ponieważ  jest to pasieka wędrowna ,ponadto pracuję zawodowo i na więcej nie mam czasu/ .

Po czwarte to mieszkam niedaleko takiej miejscowości jak Pszczela Wola ,w której to znajduje się jedyne w Europie Technikum Pszczelarskie i o stosowaniu Takticu

dowiedziałem się od  Pszczelarzy co mają 50 letni staż w prowadzeniu pasiek /50 lat to chyba trochę praktyki ?/.

A to co piszę w swoich postach to jest prawdą ponieważ mam taką naturę ,chętnie dzielę się swoją wiedzą  i spostrzeżeniami ,nie cieszę się z powodu ,że pszczelarzom padają całe pasieki z powodu różnych chorób ,których głównym ,,nośnikiem" jest Warroza.

Wymiana  rzetelnych informacji między Pszczelarzami to podstawa prowadzenia zdrowych pasiek .

Pozdrawiam wszystkich Pszczelarzy. :)