Skocz do zawartości

Zdjęcie

DURO FRANCE Compil

169 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 grudzień 2010 - 19:08

DURO FRANCE Compil @walek jakoś więcej faktów odnośnie Compila można?

Co do wału to nie od dziś wiadomo, że wał otwarty boi się mokrej ziemi. Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
DURO FRANCE Compil Dzisiaj, 06:08
  •  

#42 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 19:30

DURO FRANCE Compil

Wg mnie
- Horsch jest tańszy w eksploatacji - mneij elementów smarownych - prostsza konstrukcja

mniej elementow smarownych nie oznacza prostszej konstrukcji ;) , z reszta wcale mi na prostocie nie zalezy
liczba elementow smarownych nie oddaje w zaden sposob tanszej eksploatacji, chyba raczej odwrotnie.
jak chcesz porownywac koszt eksploatacji to chyba najwiekszy wplyw maja ceny czesci pracujacych w glebie. u mnie to zaden koszt, raz, ze nie ma kamieni, dwa ze areal maly.

Jeżeli masz madę albo ciężką glinę i robia ci się przy uprawie 20 cm bryły to:
- masz coś nie tak z ziemią np. zły odczyn
- źle uprawiasz ( nie takie maszyny)
- jest sucho
- po prostu Twoja gleba tak ma ( najmniej prawdopodobne)

masz racje wina lezy po stronie maszyny, a raczej walu doprawiajacego w cultusie i to samo by bylo w horschu, dlatego to zla maszyna na moja glebe.

W pojęciu ładnie mozna w sumie ująć wszystko - wiadomo że jak się robią takie bryły to nikt w to nei posieje rzepaku - pytanie dlaczego bryły się robią.

bo jest uzyta zla maszyna.

Dalej uważam ze bardzo płytkiej roboty kultywator to nie jest najlepsze rozwiązanie - lepsza jest krótka brona talerzowa, wspomniany compill, zgrzebło

owszem jest lepsza, ale nie jest u mnie uzasadniona ekonomicznie, jakbym wydal 300 tys. na same agregaty to zwrocilyby sie za 10 lat, a nie za 3.
nie wiem ile moglbym zyskac w minimalnie lepiej wykonanej podorywce, tymbardziej, ze kompaktowki, az tak bardzo mnie nie przekonuja.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#43 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 20:03

DURO FRANCE Compil Czytając wasze posty widać, że wiecie bardzo dużo o uprawie bezorkowej i używanych do tego maszyn.

Chcę nawiązać do pewnego kolesia, który ma duże gospodarstwo ( ok 4 tyś hektarów) i od bodajże 5 lat uprawia glebę bezorkowo. Używa do tego wyłącznie brony talerzowej Catros 6 metrów a sieje Rapidem też 6 metrów. Od 2 lat nie może normalnie wjechać na pole wiosną bo maszyny robią duże koleiny, kombajny mu się topią. W tym roku to na jego polach porobiły się oczka wodne (po kilka sztuk na każdym z kawałków). Zboże, rzepak wymakają w tych miejscach. Kukurydza na kiszonkę to ma może z 1,0 do 1,2 metra wysokości. Dwa lata temu posiał buraki w mulcz to korzeń był nieco większy od marchwi.
W tym roku albo zmądrzał albo widział, że dalsze takie oszczędzanie doprowadzi do strat i zakupił głębosza Agrisemu.
Powyższy przykład jest dowodem, że bezorkowo trzeba uprawiać z głową a nie odrzucić pług i nie zastępować go żadną maszyną do głębszej uprawy.

Ja jestem amatorem i stosuję zwyczajną podorywkę pługiem 1,5 cm na każdą tonę słomy). Wiadomo, pług niezbyt miesza resztki pożniwne, bardziej je odwraca. Dlatego u uprawie po podorywce stosuję kultywator aby wymieszał słomę w profilu glebowym. Dbam też o odpowiednie pH gleby, stosunek C:N oraz o jak najszybsze zarwanie ścierniska aby tempo rozkładu materii organicznej było zgodne z regułą Q10, daje mikroorganizmy UGmax lub EMy
Do orki siewnej słoma jest w większej części rozłożona. Tylko na glinach wyoruje się troszeczkę.

Brzozak2 a sprzęty Kockerlinga (np.Vector)brałeś pod uwagę? Co zdecydowało, że przegrały z Lemkenen?
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#44 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 20:58

DURO FRANCE Compil tak kockerling byl najwiekszym konkurentem, zdecydowal wal, choc sts-a tez cenie bardzo wysoko, akumulator hydrauliczny pozwalajacy dociazyc tylna os ciagnika i mozliwosc zastosowania blizniakow w agregacie (ale to dopiero wniosek po zakupie, takze nie decydowal bezposrednio ;) ).

dobra wrocmy do compila, jakie jeszcze zastosowania oprocz podorywki posiada?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#45 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 21:07

DURO FRANCE Compil Wg mnie im mniej do swarowania tym lepiej - mozesz się z tym nie zgadzać.
Koszt części zamiennych trzeba liczyć na ha wtedy wyjdzie czarno na białym ile kosztują ( potem jak już sie uzyska twarde liczby można dywagować dlaczego sa takie a nie inne)

skoro to tylko wina maszyny to szukaj odpowiedniej - moim zdaniem jest jescze jakaś inna przyczyna - dalej dyskutowac na ten temat nie mam zamiaru

bo jest uzyta zla maszyna - odpowiedź jak wyżej

A ja cię nie zmuszam do kupowania żadnej innej maszyny - najpierw się pytasz co zrobić a jak ktos Ci radzi to sie obruszasz ze się nie opłaca że to że tamto.

Do bobek a jakie inne fakty Cię interesują????
Wały można założyć i gumowe pełne a pewnei gdybys chciał inne to też by było można.

Do LeF - wg tego co pisze Brzozak to ma po prostu złe maszyny - żadnych innych przyczyn przeciez być nie może.

Można nei orać i mieć niezłe plony i niskie koszty - mozna tez orać i byc zadowolonym czego Ty jesteś dobitnym przykładem -pozatym orka w sumie jest ok - podorywka to może slaby punkt całości.

Osobiście nie wierzę w EM i Ug maxy ( z tych dóch to już predzej w EM ale sie nie bedę wypowiadał bo nie stosowałem - znam ludzi ktorzy stosują i sa zadowoleni i polecają stosowac innym.

Kockerling też jest w sumie ok ale to inny odcień niebieskiego - żartowałem

No teraz to dopiero będzie sie działo - Compilem można siać ( potrzebny jest oczywiście zbiornik z aparatem wysiewającym ale siać można)

Edytowany przez walek, 30 grudzień 2010 - 21:10.

#46 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 21:30

DURO FRANCE Compil Walek ja pracuję w polu Ursusem c-360 to cudów nie zdziałam. Mógłbym kupić talerzówkę ale nie chce, wolałbym jakiegoś grubera lub coś w tym stylu. Tylko gdzie do c-360 ........ ;)
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#47 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 21:36

DURO FRANCE Compil siac mozna wiemy o tym, ale co zrobic z rzepakiem, gdzie potrzeba glebszej uprawy?

pod zboza tez niektorzy 20 cm zalecaja, a compil chyba na tyle nie uprawia.

#48 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 21:41

DURO FRANCE Compil Bo na głęboką uprawę oraz do siewu rzepaku zalecany jest Strip-till

No C360 to może być ograniczenie - fakt ale z drugiej strony patrząc masz niskie koszt sprzetu na ha - a tak naprawde nie liczy się plon tylko zysk jaki osiągamy z 1 ha.

#49 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 21:45

DURO FRANCE Compil no w polaczeniu ze strip till to moze byc ciekawe, tylko trzeba miec dobre prowadzenie rownolegle ;)

#50 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 22:11

DURO FRANCE Compil A po kiego ci prowadzenie równoległe???
znacznik tez wystarczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 22:16

DURO FRANCE Compil taa szczegolnie w pryskaniu i nawozeniu po siewie compilem ;)

no chyba, ze ta technologia nie wymaga robieniach takich zabiegow agrotechnicznych, wtenczas na braku sciezek technologicznych zarobimy kolejne 2% :P

#52 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 22:26

DURO FRANCE Compil Ale compil to jedna maszyna która można siać a strip till to druga maszyna którą mozna siać
teoretycznie możnaby posiadac w gospodarstwie tylko te dwie maszyny i nic więcej

Zawsze w compilu mozna zamontować znacznik przedwschodowy i w sposób prosty sprawę rozwiązać
trzeba miec również na uwadze że na ścieżkach też bedzie wysiane ziarno i trzeba je będzie zajeździć

Teoretycznie filozofia ludzi używających duro zakłada jak najmneij oprysków i nawożenia.

#53 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 grudzień 2010 - 22:33

DURO FRANCE Compil Jednak to może się udać przy bardzo rozbudowanych płodozmianach. Przykładowo... buraki - jęczmień/pszenica - rzepak - groch/pszenica. Dodany obrazek Chciałbym mieć taką rotację upraw. Dodany obrazek

#54 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 30 grudzień 2010 - 22:37

DURO FRANCE Compil niejaki Generał Dezydery Chłapowski - o którym nie wiedzić czemu prawie sie nie wspomina ponoc miał płodozmian w którym dopiero po 15 latach ta sama roślina wracała na to samo pole.

#55 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 00:25

DURO FRANCE Compil oczywiscie, ze mogl miec tylko w jego czasach tak samo mozna bylo "zarobic" na pszenicy czy rzepaku, jak i na gryce, bobiku, kminku, itp.
dzis mozesz miec tak samo bogaty plodozmian i sobie napchac bobik do skarpetek.

#56 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 grudzień 2010 - 12:00

DURO FRANCE Compil Dokładnie. ;) Dlatego ja osobiście widzę u siebie przyszłość w grochu lub bobiku jako dodatku paszowym. Dodany obrazek W połączeniu oleju sojowego z bobikiem i zbożami oraz premikasami mamy dobrą paszę i pewny zbyt na bobowate, które są kapitalnym pstanowiskiem dla buraków. Dodany obrazek

#57 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 12:25

DURO FRANCE Compil Aj Brzozak Brozak - widać że się historią nie interesujesz. No w sumie nie jest to obowiązek
Otóż wyobraź sobie że i za jego czasów nie można było zarobić tak samo na wszystkim
tylko jak tu słusznie zauważył Bobek można bobik czy groch uprawiać i wcale go nie sprzedawać a i tak miec z niego korzyść.

Zresztą po co ta cała dyskusja skoro ja wcale nikomu nie kazałem miec 15 letniego płodozmianu. Ja sobie tylko wspomniałem że był gość który taki płodozmian posiadał a i to pewnie nie na wszystkich polach.
Ale on miał produkcję zwierzęcą bo jak ktoś nie ma zwierzęcej to musi na każdej uprawie zarabiać.
Nikt już teraz nie mówi że najlepsza jest monokultura a z 20 lat temu to był trend.
Dziś każdy mówi że rolnictwo ma być zrownoważone, ma chronić środowisko - no i oczywiście ma się opłacać.
Dlatego mało ludzi będzie używać całej technologii Duro - bo te maszyny łączą ( czy też powinny się łączyć) z pewną filozofią i dopiero ta całośc ( maszyny +filozofia ) tworzą całość która daje pozytywne efekty

#58 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 12:46

DURO FRANCE Compil widac, ze nie byles laskaw zauwaz slowa zarobic w cudzysłowie ;)

z reszta tak jak mowisz sam zaczales niepotrzebna gadke i dalej ciagniesz.

jakie masz doswiadczenia, ze smiesz twierdzic, ze ta fiozofia sie sprawdza? w czym jest lepsza od konwencjonalnej uprawy czy to pluznej czy bezpluznej, ale gdzie wysiew nasion odbywa sie tradycyjnie?

#59 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 13:25

DURO FRANCE Compil Bo "zarobić" nie zawsze oznacza wyjęcie kasy w tym samym roku.
Czasem trzeba spojrzeć dalej.

Ja tylko wtrąciłem inny wątek do dyskusji i go skończyłem.

Nie mam doświadczeń jeszcze, ale umiem liczyć i jak wychodzi że na 200-300 ha mozna mieć 2 maszyny do uprawy, jeden zbiornik nasienny z dozownikiem i jeden ciagnik 200-250KM do uprawy to dla mnie jest ok.
Nie liczę ciągników od opryskiwacza czy też rozsiewacza.

Nie mam zamiaru tłumaczyć Ci całej filozofii wykorzystywania maszyn Duro - bo:
- nie chce mi sie przekonywać Ciebie jako niedowiarka ( lepiej by było napisać wszystkowiedzącego - bo widzę ze na takiego się kreujesz na tym forum)
- ja byłem na polach na których pracowało, pracuje Duro i widziałem całą technologię w praktyce,
- ktoś kto pracuje z maszynami Duro i tą inną filozofią już z 10 lat tłumaczył mi wszystko i odpowiadał na moje pytania dlaczego to dlaczego tamto - osobiście nie mam zamiaru się tym dzielić z kims kto neguje wszystko co inne - taki jestem widzisz uparty osioł.
- widzisz ta technologia nie jest lepsza czy gorsza od płużnej czy bezpłużnej - po prostu jest inna
Jest tak inna że jak na spotkaniu gdzie bylo 50 czy 100 rolników - zaczęto ją przedstawiać to rozległy sie głosy - to niemożliwe, tak się nie da, głupoty gośc gada - były równiez i takie genialne , że ja na to wcześneij nei wpadłem.
Smiem twierdzić że Ty zaliczałbyś się do grupy sceptyków.
I żeby nie było - ja też jeszcze jej w pełni nie akceptuję to raz a dwa gość który to prezentuje zawsze podkreśla że trzeba wszystko dopasować do posiadanych przez siebie warunków i nei da się przeszczepic tego żywcem od niego do kogoś.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 13:30

DURO FRANCE Compil dobra nie chcesz to nie mow.

no w polaczeniu ze strip till to moze byc ciekawe

to chyba najlepiej okresla moj sceptycyzm...

w tej technologii nie podoba mi sie to, ze nie mieszamy na wieksza glebokosc masy organicznej w ogole, a to ona przeciez tworzy nasz profil glebowy.
bardzo chcialbym wbic szpadel albo dwa w pole gdzie byla stosowana tylko taka uprawa ;)