Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

15426 odpowiedzi na ten temat

#781 Share Laver

Laver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 27 grudzień 2010 - 22:48

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych To jesli dobrze rozumiem nie ma znaczenia kiedy przejme gospodarstwo czy w 2010 czy 2011 to ESU i tak bedzie liczone z upraw z 2010, a jak jest z dzierżawami przy MR liczy sie ESU tylko z tego co miałem we wniosku na MR czy dzierżawy równiez beda sie liczyły do ESU jesli umowa bedzia na 5 lat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 09:59
  •  

#782 Share jumar7

jumar7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka, internet, podróże

Napisany 27 grudzień 2010 - 22:58

To jesli dobrze rozumiem nie ma znaczenia kiedy przejme gospodarstwo czy w 2010 czy 2011 to ESU i tak bedzie liczone z upraw z 2010, a jak jest z dzierżawami przy MR liczy sie ESU tylko z tego co miałem we wniosku na MR czy dzierżawy równiez beda sie liczyły do ESU jesli umowa bedzia na 5 lat.

Z tego co pamietam to nie ma znaczenia esu bedzie za 2010 rok, ale właścicielem musisz byc w chwili składania wniosku. Formalnie dzierżawy nie są na ciebie więc nie mozesz ich wliczać do esu, nie pamiętam jak jest jakbyś je przepisał na siebie przed złożeniem wniosku. Postaram sie to sprawdzić i jutro dam odpowiedź na forum.

Poprawka jeśli przejmiesz w 2011 to esu bedzie na 2011 (uprawy podajesz na podstawie planu zasiewu - tego o co złożysz płatność - przynajmniej ja tak robiłem we wnioskach, a hodowle na dziej 1 stycznia 2011) i wtedy możesz podac tez dzierżawy. Co do oceny prawidłowości takiego działania to już zalezy od urzędnika, w toruniu uznaliby to że jest ok.

Wielkość ekonomiczną gospodarstwa ustala się na podstawie danych dotyczących w szczególności:
1) rodzaju i wielkości produkcji prowadzonej w gospodarstwie w roku poprzedzającym rok, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy w przypadku wniosków składanych przed dniem 15 marca (z zastrzeżeniem pkt 3);
2) rodzaju i wielkości produkcji prowadzonej w gospodarstwie w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy - w przypadku wniosków składanych od dnia 15 marca;
3) rodzaju i wielkości produkcji prowadzonej w gospodarstwie albo w jego części w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy - w przypadku wniosków składanych przed dniem 15 marca i dotyczących gospodarstw lub ich części, nabytych w okresie od dnia 1 stycznia roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy, do dnia złożenia wniosku.

Ciebie dotyczy pkt. 3. Ja uważam ze podanie planu zasiewu powinno być ok. Przecież jesli np masz same jare zboża to byś miał esu zero, ale już po zasiewie esu byłoby inne. Zalecam kontakt z Arimr w twoim rejonie.

#783 Share jumar7

jumar7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 27 grudzień 2010 - 23:35

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych I jeszcze info dla wszystkich MR którzy dopiero będą mieli przekazywane gospodartswo. Jeśli osoba przekazująca uzyska rente strukturalną to mozna u notariusza skorzystać z obniżonej stawki - taksa 600 plus podatek. Sytuacja wygląda tak samo jeśli osoba przekazująca uzyska świadczenie emerytalne lub rentowe z krus oraz jesli obecnie ma zawieszone część renty lub emerytury z powodu posiadania gospodarstwa a przekaze wszystkie grunty. Notariusze często o tym nie informują a można zaoszczędzić kilka a nawwet kilkanaście tys. złotych.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#784 Share Laver

Laver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 27 grudzień 2010 - 23:54

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych jak dzwonilem do mojego oddziału arimr to powiedzieli mi ze własnie tylko oziminy mi sie bedą liczyly w odr tez tak powiedzili i ze jak złoze wniosek to na własne ryzyko bo dokonca nie wiadom czy MR moze składac czy nie znaczy składac moze ale gorzej z ESU ale nic jutro sie chyba wybiore do mojego oddzilau arimr no i do notariusza bp z czasem sie robi krucho, a dzis dopiero decyzje dostałem na MR

#785 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 28 grudzień 2010 - 00:00

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych a tak z ciekawości to ile trzeba zaplacić u notariusza za przekazanie 8ha w 5 działkach?

#786 Share jumar7

jumar7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 07:25

a tak z ciekawości to ile trzeba zaplacić u notariusza za przekazanie 8ha w 5 działkach?

http://www.podatki.biz/artykuly/13_8321.htm

Tutaj masz taksy - oczywiście są to maksymalne stawki, ale najczęściej notariusz takie bierze. Jeśli chodzi o Ciebie to przy założeniu że hektar wart jest 20 tys. musiałbyś zapłacić 1410 plus vat. a jesli właściciel dostanie rente strukturalną lub z krusu to 600 plus vat (oczywiścue jesli dostaniesz darowizną tylko ziemię, bo jesli bedzie przekazanie również zabudowań to w pierwszym przypadku notariusz ustali sobie ich wartość). Dodatkowe opłaty to: np. za pełnomocnictwo notarialne zeby ktoś cię mógł reprezentować między urzędami itd. 100 od każdej osoby, jęsli miałby być zapis w kw o dożywociu rodziców to 200 za osobę, oczywiście bedziesz potrzebował kilku wypisów, za każdą strone notariusz może policzyć 6zł.

#787 Share jumar7

jumar7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 08:14

jak dzwonilem do mojego oddziału arimr to powiedzieli mi ze własnie tylko oziminy mi sie bedą liczyly w odr tez tak powiedzili i ze jak złoze wniosek to na własne ryzyko bo dokonca nie wiadom czy MR moze składac czy nie znaczy składac moze ale gorzej z ESU ale nic jutro sie chyba wybiore do mojego oddzilau arimr no i do notariusza bp z czasem sie robi krucho, a dzis dopiero decyzje dostałem na MR

Najlepiej złóż w arimr zapytanie w formie pisemnej, bo mówić mogą różnie a jesli odpowiedz masz na piśmie to możesz później dochodzić swojego - tylko nie wiadomo jak długo bedą na nie odpowiadać. Ja bym zrobił esu wg tego o co bedziesz składał dopłaty, jeśli im nie bedzie pasować to wezwą cię zebys to poprawił albo napisał wyjaśnienie. I zgodnie z instrukcją weryfikacja esu następuje na podstwie wniosku o płatność - w twoim przypadku o płatność za 2011 oraz stanu zwierząt w ewidencji lub tez wizji lokalnej w gospodarstwie. Np. składasz wniosek o dopłate 15 marca a buraki siejesz dopiero pod koniec kwietnia więc tez jakby nie było planujesz. No i jest jeszcze tabela struktury upraw w prg i tam w roku 2011 podasz planowane uprawy i wg mnie to powinno byc przeniesione do tabeli esu. I dalsza weryfikacja u nich polega na tym że ilość ha w tabeli o strukturze upraw (bez roślin pastewnych zużywanych na pasze) musi się zgadzać z ilością hektarów w tabeli esu, jeśli bedzie inna to będą wzywać. Jednym słowem błędne koło, a zdecyduje urzęnik który boi się o swoją posadę i często sam do końca nie zna przepisów.

#788 Share massey2645

massey2645

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 09:09

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych TO jeżeli nie przejmę gospodarstwa to nie mogę składać wniosku, czy da się to przeskoczyć jakimś wnioskiem o uzupełnienie.

#789 Share KamilW

KamilW

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 175 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 09:44

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Możecie mi powiedzieć jak jest z tymi obszarami,i natura 2000? U nas ok. 1,6 ha leży na takim obszarze, czy kwalifikujemy się już do tej premii 10% w górę?

#790 Share bosman

bosman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 09:48

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Do ESU można wliczać dzierżawy nie udokumentowane tylko żeby były we wniosku o płatność w 2010 r.W tym roku Agencja to umożliwiła.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#791 Share rom19

rom19

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 11:10

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ktoś wypełnia Ankietę monitorującą?
wartość dodaną brutto wyliczyć od nowa, czy lepiej spisać ta co miałem we wniosku wyliczoną na ten rok?
jak to zrobić, żeby się w agencji nie czepiali?

#792 Share jumar7

jumar7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 13:32

TO jeżeli nie przejmę gospodarstwa to nie mogę składać wniosku, czy da się to przeskoczyć jakimś wnioskiem o uzupełnienie.

Tak w chwili składania musisz być właścicielem gospodarstwa i wystąpić chociaż z wnioskiem o nr identyfikacyjny. Miało być tak że MR mogli uzyskać nr tymczasowy i dopiero wtedy załatwiać formalności związane z przejęciem gospodarstwa ( w terminach określonych w MR czyli w 180 dni od decyzji) ale to nie weszło, bo nigdzie nie ma przepisów wykonawczych.

Mam pytanie do wszystkich którzy wypełniają wnioski mgr, macie oferty z vatem 22 czy 23 ? Niby sprawa małoistotna bo i tak zwrot od netto ale we wniosku podaje się też wartość brutto operacji. A niestety nikt nie wie jak wyliczać, bo nie ma przepisów a później będą chcieli tak jak im się podoba. Znając życie to bedą kazali poprawiać na 23 i dostarczyć nowe oferty, bo może czasami dealerzy nie zwiększą ceny brutto - ale jednocześnie cena netto spadnie.

Możecie mi powiedzieć jak jest z tymi obszarami,i natura 2000? U nas ok. 1,6 ha leży na takim obszarze, czy kwalifikujemy się już do tej premii 10% w górę?

Jeśli dobrze pamiętam to conajmniej 50% gospodarstwa musi znajdować się w takiej strefie. Na pewno opisane jest to w instrukcji.

#793 Share matbar

matbar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 14:48

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych jumar7 Jesteś pewien że krowy mogę wyliczyć do esu jako mleczne jeżeli nie mam kwoty mlecznej bo byłem w agencji i mówią że policzą jako mamki a wtedy mi nie wyjdzie esu.

#794 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 15:41

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych koszt u notariusza za przepisanie 11 ha w 4 działkach - 1850zł.
wschodni koniec mazowsza.

#795 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 15:49

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych u mnie 2 działki w sumie 15,42 za 2400

#796 Share jumar7

jumar7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 16:00

jumar7 Jesteś pewien że krowy mogę wyliczyć do esu jako mleczne jeżeli nie mam kwoty mlecznej bo byłem w agencji i mówią że policzą jako mamki a wtedy mi nie wyjdzie esu.

Oto definicje krów mamek i krów mlecznych:
Krowy mleczne

Dairy cows
Definicja :

Samice bydła domowego (Bos taurus oraz Bubalus bubalis i Beefalo) w wieku 2 lat i więcej, które miały już potomstwo, a ze względu na rasę lub odmianę lub szczególne właściwości utrzymywane są wyłącznie lub głównie do produkcji mleka przeznaczonego do konsumpcji lub przetwórstwa na produkty mleczne. Ujmuje się tu także krowy mleczne wybrakowane z chowu i hodowli, które po okresie tuczu przeznaczone zostaną na rzeź, a także krowy mleczne, które miały potomstwo jeszcze przed ukończeniem 2-go roku życia.

Źródło definicji:

•Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 maja 2009 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2009.
Miejsce publikacji: Dz. U. Nr 85 poz. 717

Krowy mamki

Suckling cows
Definicja :

Samice bydła domowego (Bos taurus oraz Bubalus bubalis i Beefalo) w wieku 2 lat i więcej, które miały już potomstwo, a ze względu na rasę lub odmianę (rasy mięsne i krzyżówki z rasami mięsnymi) lub szczególne właściwości utrzymywane są wyłącznie lub głównie dla produkcji cieląt, i których mleko wykorzystywane jest do odchowu cieląt lub przeznaczane na paszę dla innych zwierząt. Ujmuje się tu także krowy mamki wybrakowane z chowu i hodowli, które po okresie tuczu przeznaczone zostaną na rzeź a także krowy mamki, które miały potomstwo jeszcze przed ukończeniem 2-go roku życia.

Źródło definicji:

•Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 maja 2009 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2009.
Miejsce publikacji: Dz. U. Nr 85 poz. 717

Definicja formalnie nie określa ile litrów mleka ma taka krowa produkować, ani że aby krowe uznac za mleczną trzeba posiadać limit. Wiadomo że jeśli wprowadzasz mleko do przetworstwa to musisz posiadać limit, ale jesli chodzi o konsumpcje to limit już taki nie jest potrzebny. Zawsze możesz się wytłumaczyć że duzo spożywasz mleka, robisz sery i sprzedajesz mleko okolicznym mieszkańcom. Wszystko zależy od twojej interpretacji, jesli się dobrze wytłumaczysz to nie powinno być problemu. Formalnie z rejestrów arimr można stwierdzić że dana sztuka jest krową - a to czy jest mleczna czy mamka to już interpretacja twoja. Możesz np. podac ze częsc krów to mleczne a część ze mamki. Interpretacja jest zależna od ciebie ale w kontaktach z arimr musisz zawsze miec takie samo stanowisko i nie ujawniać jak jest w rzeczywistości, że są to krowy mamki. Tym bardziej że nie korzystasz z restrukturyzacji sektora mleczarskiego, więc nie dostarczasz zaświadczenia o limicie mleka więc teoretycznie nie bedą tego sprawdzać. Po za tym info o kwocie mlecznej jest w gestii arr a nie arimr.

#797 Share massey2645

massey2645

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 16:07

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Jeżeli kupił bym 2ha ziemi, 6ha w dzierżawę i od ojca przepisał zwierzęta to bym mógł złożyć wniosek? a po otrzymaniu decyzji na RS tato przepisał by mi swoją ziemię. Czy coś takiego mogło by się udać

#798 Share arekpl3

arekpl3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 16:49

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Mam takie pytanko, czy ARIMR podczas kontroli (po złożeniu wniosku o płatność) sprawdza dobrostan zwierząt czy tylko to co związane bezpośrednio z inwestycją?
Zaświadczenie z weterynarii o dobrostanie zwierząt już mam.

#799 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 17:19

Jeżeli kupił bym 2ha ziemi, 6ha w dzierżawę i od ojca przepisał zwierzęta to bym mógł złożyć wniosek? a po otrzymaniu decyzji na RS tato przepisał by mi swoją ziemię. Czy coś takiego mogło by się udać

Mysle, ze tak. Najwazniejsze jest osiagniecie 4esu i srodki w woj na MGR
Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#800 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 28 grudzień 2010 - 17:27

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Czy ktoś wie o której juz należy się ustawić w kolejce jeśli chodzi o kraków 3 stycznia ? Miejsca bezpłatne parkingowe ?