Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

15426 odpowiedzi na ten temat

#3201 Share artur4

artur4

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 21 luty 2011 - 00:30

@artur4 bardzo się cieszę że twoje inwestycje były przemyślane. Sądzić można nie tylko po sobie ale również na podstawie obserwacji polecam dział Jaki ciągnik wybrać widać tam jak na dłoni słuszność powiedzenia zastaw się a postaw się.

Agencja w ocenie wniosków bywa dość elastyczna, jeżeli jednak stwarza problemy cofnij się o 100 stron tematu oświadczenia i papierowe dzierżawy to praktycznie norma. Być może każdy może kupować co zechce, należy jednak pamiętać że dotacja jest wypłacana z pieniędzy publicznych a te powinny być wydawane racjonalnie. Co do 40 mld wyrzuconych to nie wymaga komentarza, jednak wiara w to że machina urzędnicza nie przeje lwiej części środków jest utopią więc z racjonalności nici.

Może zwiększmy poziom refundacji stworzymy wąską grupę super rolników "którzy chcą się rozwijać" oczywiście tylko tych spełniających wytyczne agencji (rodzaj działalności, wysokość ESU). Tylko jaki sens będzie miało dofinansowywanie elit.

Ych... ja wiem, że tu po tym forum krążą niebywałe egzemplarze. Zadają takie pytania, że nawet nie wiem jak zabrać się do ich czytania. Poziom wykształcenia polskiego rolnika naprawdę mnie martwi. Nie oczekuję, że wszyscy będą potrafić liczyć np. macierz, silnię - ale to żeby czytać ze zrozumieniem, składnie i zgrabnie pisać posty przydałoby się każdemu.

Poza tym widzę mnóstwo ignorancji. Czasami mam wrażenie - czytając pytania niemałej grupy forumowiczów - że oni złożyli wniosek, ale nie mają pojęcia po co go złożyli, albo nawet gdzie on został przesłany. Nie dalej jak kilka postów wcześniej ktoś zadał pytanie gdzie będzie można znaleźć info o liście rankingowej. Przecież nie na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych ani Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ja czekam na post w rodzaju "A co to jest modernizacja gospodarstw rolnych" - to już doprowadziłoby mnie do rozpaczy.

Jakieś 3 m-ce temu ktoś na agrofoto.pl bodajże w wątku o PROW 2007 - 2013 napisał, że jest zainteresowany pomocą na swoje 4 hektary i pytał jak się to robi, czy mógłby ktoś mu napisać prośbę o pomoc, jeśli nie to gdzie wzór takiej prośby może znaleźć, i gdzie taką prośbę się wysyła. Żeby nie popaść w rozpacz pozostało mi się uśmiać po pachy.

Piszesz - "Co do 40 mld wyrzuconych to nie wymaga komentarza, jednak wiara w to że machina urzędnicza nie przeżre lwiej części środków jest utopią więc z racjonalności nici. - wiem, że ta machina jest ociężała, ja po części ją znam, trudno się do niej dobić, ale nie znaczy to, że jesteśmy bez szans. Po prostu musimy się zebrać do kupy a w szczególności ta część młodych, ambitnych, nowoczesnych rolników i walczyć o takie zasady, o taki podział środków aby te trafiały tam gdzie to ma największy sens. I nie ma znaczenia czy masz 5 ha, 50 czy 500. Znaczenie ma pomysł na biznesplan który w określonym czasie powinien przynieść sensowny dochód a co za tym idzie - godne życie, pieniądz na kolejne inwestycje oraz rozwój. Kilka tygodni temu oglądałem Agrobiznes a w nim materiał o kolesiu, który miał bodajże 5 ha, skorzystał z premii Młody Rolnik... i jego pomysł na biznes to uprawa zbóż. Za pieniądze z MR zaplanował, że dokupi kilka ha. a najlepiej w przyszłości "pasowałoby dojść do 30 ha". I co... całe życie będzie dochodził do tych wymarzonych 30, przez najbliższe lata "dochód" będzie czerpał za 12 ha. Przecież tj. gorzej niż egzystencja. Ja nie widzę dla takiego biznesplanu jakiegokolwiek sensu. Z 12 ha i uprawy zbóż nie dokupi nawet 1-go ha. Nie stać go będzie na nic. Ci co mają dziś nawet te jego wymarzone 30, też napiszą że z opłacalnością jest słabiutko, albo że jej nie ma wcale. Taki koleś zamiast korzystać z premii na młodego farmera rolnictwo powinien sobie odpuścić i zająć się zupełnie czym innym. Jako zawodowy mechanik, lakiernik, spawacz - a takie kursy są dostępne na rynku plus kasa np. z różnicowania w kierunkach nierolniczych pozwoliłaby mu odpalić własny i fajnie dochodowy biznes.

Napisałeś o dofinansowywaniu rolniczych elit - mógłbyś zdefiniować ową "rolniczą elitę", co przez to rozumiesz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 13:29
  •  

#3202 Share EppS

EppS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 21 luty 2011 - 08:39

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Tworzenie rolniczych elit dla których należało by zwiększyć poziom refundacji było tylko ironicznym kontrargumentem dla twojej równie ironicznej propozycji zmniejszenia poziomu dofinansowania do 5% i finansowaniu wszystkich.

Co do reszty w zupełności się zgadzam a przykład z Agrobiznesu jak dla mnie porażający.
NAPIS ćWICZEBNY

#3203 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 21 luty 2011 - 09:09

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych proponuje załozyc nowy post pt. Co sadzisz o MGR.
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3204 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 21 luty 2011 - 10:51

kiedy będzie lista o przyznanie dofinansowania na zakup maszy rolniczych na stronie arimr ja jestem z woj śląskiego imam 8,5 esu jak myślicie przyznają mi

A może byś tak raczył przeczytać ostatnie kilka stron gdzie już wiele razy było to napisane

#3205 Share lukasz321

lukasz321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 21 luty 2011 - 10:57

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych kiedy od ogłoszenia listy można kupować maszyny ?

#3206 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 21 luty 2011 - 11:20

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych po podpisaniu umowy,wczesniej to tylko na wlasne ryzyko
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#3207 Share lukasz321

lukasz321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 21 luty 2011 - 11:22

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych dlaczego na własne ryzyko ?

#3208 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 21 luty 2011 - 11:27

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Poniewaz moze zdarzyc sie tak choc niekonicznie, ze ARiMR nie podpisze z toba umowy i zostaniesz z nowymi maszynkami lecz bez dofinansowania

Edytowany przez timasz, 21 luty 2011 - 11:28.

#3209 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 21 luty 2011 - 11:42

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Do ARTUR4 czytając twoje wypowiedzi do chodzę do wniosku że bardzo wysokie masz mniemanie o sobie i swoim wykształceniu.Irytują cię pytania kolegów a przecież to forum jest od zadawania pytań .Piszesz o przemyślanych zakupach na PROW a to przecież indywidualna sprawa każdego.Ja osobiście też składałem prawie na całą pule a czy wezmę wszystko to się okaże .Jedno jest pewne że przemyślane mają to ci co już mają nabywce na te maszyny czyli bierze zwrot i jeszcze sprzedaję daną maszynę a tylko jest fikcyjnie posiadaczem.Pozdrawiam

#3210 Share lukasz321

lukasz321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 21 luty 2011 - 11:44

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych chyba jeśli wiosek znajdzie się na tek liście to chyba już nie ma ryzyka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3211 Share pipa123

pipa123

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 21 luty 2011 - 12:07

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych to że znajdziesz się na liście to nie oznacza że dostaniesz wszystko co chcesz we wniosku,miejsce na liście rankingowej to zakwalifikowanie wstępne a nie pełne rozpatrzenie wniosku,tylko po podpisaniu umowy masz pewność do czego agencja Ci dołoży kasę...

#3212 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 21 luty 2011 - 13:38

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych poprzednik ma racje, podpisana umowa daje gwarancje bo masz papier a lista to tylko zeby ostudzic emocje

#3213 Share karola134

karola134

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 21 luty 2011 - 14:00

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych U mnie w okolicy jest dużo takich ludzi co maja po 10 ha a 40 ha dzierżawy po kupowali nowy sprzęt na mgr a teraz cala kasę przeznaczają na wykup ziemi i nie uważam aby ten koleś z agobiznesu źle kombinował ponieważ od czegoś trzeba zacząć dla jednego 30 ha to dużo dla drugiego 300. I zgadzam się z kolega wyżej może nie które pytania są głupie ale to przecież forum :P pozdro

#3214 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 21 luty 2011 - 14:52

Do ARTUR4 czytając twoje wypowiedzi do chodzę do wniosku że bardzo wysokie masz mniemanie o sobie i swoim wykształceniu.Irytują cię pytania kolegów a przecież to forum jest od zadawania pytań .Piszesz o przemyślanych zakupach na PROW a to przecież indywidualna sprawa każdego.Ja osobiście też składałem prawie na całą pule a czy wezmę wszystko to się okaże .Jedno jest pewne że przemyślane mają to ci co już mają nabywce na te maszyny czyli bierze zwrot i jeszcze sprzedaję daną maszynę a tylko jest fikcyjnie posiadaczem.Pozdrawiam

A ja się z kol.Arturem zgadzam i nie uważam,że się wywyższa.Ot,po prostu ma sposób wyrażania się znacznie odbiegający od ogólnie przyjętego na wsi ;).Zgadzam się z kol.,że to jest forum i tu każdy może pytać,więc ja się kolegi pytam:Dlaczego kol. nie odpowiada na takie pytania,tylko wdaje się w polemikę z teoretycznie "najmądrzejszym" na forum?Odpowiedż jest prosta:bo na takie pytania,to mało kto ma ochotę odpowiadać,chyba tylko po to,żeby dodać sobie posta.
Dziwie się,że takie pytania zadają młodzi ludzie,którzy składali wniosek nie wiadomo po co?Nie chodzi mi wcale o to,że ktoś dostanie a ja nie,tylko o to,że jeśli jeden z drugim złożył wniosek i nie pamięta jakie parametry w nim wpisał,to jest zgroza!Pewnie Pani z ODR-u jak robiła wniosek,to zapomniała powiedzieć,żeby sobie ksero zrobić?I te pytania o listę!!!Wg. mnie,to jeśli ktoś składał na poważnie,a nie na zasadzie"bo sąsiad składa",to takie podst. rzeczy wie.To tak jakby,doić krowy,tylko nie wiedzieć która ile daje.

#3215 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 21 luty 2011 - 15:15

kiedy od ogłoszenia listy można kupować maszyny ?

My odrazu kupiliśmy tura jak tylko listy sie ukazały ale powiedzieli że na własne ryzyko

Edytowany przez Ursus11, 21 luty 2011 - 15:17.

#3216 Share franek1995

franek1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 21 luty 2011 - 17:37

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych jak mogłeś kupić tura skoro listy jeszcze niema a w tamty roku jeszcz listy nie było

a muwili coś w dzisiejszym agrobiznesie bo nieoglądałem

#3217 Share gryzek

gryzek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:Sprzęt rolniczy i nie tylko:)

Napisany 21 luty 2011 - 17:44

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych niestety nawet nie wspomnieli o MGR i kiedy będą listy Rankingowe.
mój znajomy dzwonił dziś do agencji i tam mu babka powiedziała że ten termin po 20 Lutego dla województw w których był prowadzony nabór tylko dla mleczarzy to media wymyśliły <_< i nic konkretnego się nie dowiedział w tej sprawie.

zostaje tylko czekać :rolleyes:

#3218 Share mareknh

mareknh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 21 luty 2011 - 17:57

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych @franek1995, to uważasz, że w tamtym roku listy nie było? Widzę, że mało się orientujesz. Była lista, ale na podstawie losowania, a nie tak jak teraz pkt.

#3219 Share Jerry28

Jerry28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 21 luty 2011 - 18:14

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ja osobiście nie kupowałbym maszyn zaraz po ukazaniu się list z kolejnością rozpatrywania wniosków.
Po pierwsze, dlatego że jest dożo wniosków i rozpatrywanie może być dość wnikliwe
Po drugie, nie wiadomo czy agencja zgodzi się na takie parametry maszyn jak są wpisane we wniosku.

Jeśli już ktoś chce zakupić maszyny trochę wcześniej, to moim zdaniem, lepiej poczekać do czasu, gdy agencja wezwie pierwszy raz do uzupełnienia wniosku, przynajmniej będzie wiadomo czy parametry maszyn są adekwatne do wielkości posiadanego gospodarstwa.

No ale to tylko moje zdanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3220 Share mati2311

mati2311

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 21 luty 2011 - 18:25

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Koledzy zastanawiam się nad jedną sprawą a mianowicie chodzi mi o wstępną weryfikację wniosków do listy rankingowej . Czy teraz bedzie sprawdzane uzasadnienie maszyn do rodzaju prowadzonej produkcji ?? Jeśli będzie ono nieadekwatne to wniosek bedzie skreślony całkowicie czy tylko dana maszyna ?

Czy po prostu teraz dają sobie z tym spokój ?