Skocz do zawartości

Zdjęcie

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

15426 odpowiedzi na ten temat

#3141 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 20 luty 2011 - 14:57

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Że też w Ministerstwie Rolnictwa nie wpadli na pomysł , żeby zmniejszyć poziom dofinansowania z 50% do np. 30% . Kasy starczyłoby wtedy dla większej liczby rolników . Sami rolnicy kupowali by racjonalniej a nie na wyrost (aby tylko wykorzystać max zwrot). Myślę , że wtedy było by mniej chętnych na dofinansowanie . Nie było by problemu , że jeden dostanie a drugi nie.

I jeszcze jedno, dużo osób na tym forum narzeka ,że wydali pieniądze na przygotowanie kompletnego wniosku wniosku a teraz nie dostaną dofinansowania. w niektórych przypadkach będą to faktycznie stracone pieniądze.

Powiem tak , w tym naborze składam mój trzeci raz wniosek na MGR 2007-2013 zawsze na na ok. 100 000 PLN zwrotu żeby się nie "żyłować" i na spokojnie realizować.

Wnioski przygotowuje sam i zawsze składam jako absolutne minimum. Tylko załączniki niezbędne do wstępnej weryfikacji wniosku. Jeśli wniosek się zakwalifikuje do realizacji to osoba rozpatrująca wniosek przysyła spis wszystkich brakujących załączników i błędów do poprawki. Po otrzymaniu pierwszych poprawek jest wystarczająco dużo czasu, żeby dostarczyć brakujące dokumenty np. wypisy z ksiąg wieczystych (które np. u mnie są wydawane od ręki).

Edytowany przez Pawel156, 20 luty 2011 - 16:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Dzisiaj, 18:39
  •  

#3142 Share karolek12

karolek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 20 luty 2011 - 15:09

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ale paranoje piszesz idąc dalej jakby zwracali 5% to by jeszcze nabór do końca roku trwał

#3143 Share lukasz321

lukasz321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 20 luty 2011 - 15:11

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych jeśli we wniosku była wpisana prasa sipma farma II z569 to mogę zamiast niej wziąść unie famarol df 1.8v ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3144 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 20 luty 2011 - 15:31

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych lukasz321 jeśli maszyna ma podobne lub takie same parametry i cenę to tak a z resztą parametry nie muszą być aż tak podobne liczy się tylko cena.

#3145 Share artur4

artur4

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 20 luty 2011 - 15:33

Tak spoty ministra o PROW 2007-2013 ze duza szansa ze trzeba ja wykorzystac , bardzo duzo srodkow dla polskiej wsi, nawet w serialach (Ranczo) sie reklamowali a jednym slowem gro rolnikow zostalo wydy*****h

Zobacz ile ten durny spot kosztował, i ile milionów kosztowała jego emisja np. w tv. Cała ta śmieszna kampania, którą z uporem onanisty ARiMR i sawicki nazywali "idea placment" została sfinansowana z kasy PROW. O wiele mądrzejszym byłoby danie dotacji kilkudziesięciu gospodarstwom rolnym więcej. Kampanie reklamowe, promocyjne mają wtedy sens i są uzasadnione, kiedy wiedza, zainteresowanie jest na tyle nieduże że np. część środków mogłaby być niewykorzystana i trzeba byłoby zwracać Brukseli. W przypadku MGR zainteresowanie wielokroć przerasta dostępne środki.

#3146 Share lukasz321

lukasz321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 20 luty 2011 - 15:45

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych cena jest ta sama tylko chyba wydajnoś większa ( nie jestem pewien , ale famarol ma rotor który wpływa na wydajnoś) a cena i wydajność nie mogą być większe

#3147 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 20 luty 2011 - 15:57

Ale paranoje piszesz idąc dalej jakby zwracali 5% to by jeszcze nabór do końca roku trwał

To tylko taki przykład z tymi 30 procentami. Jest coś takiego jak współczynnik redukcji . Na przykład jest 100 chętnych na dofinansowanie a pieniędzy jest tylko dla 50 wtedy poziom dofinansowania mnoży się przez współczynnik redukcji 0,5 i kasy starcza dla wszystkich ale przy mniejszym zwrocie.
Było to stosowane np. przy przydziale kwot mlecznych dla dostawców bezpośrednich.

Jak iść Twoim tokiem rozumowania to zwrot powinien wynosić z 90 % . Wtedy to by pewnie starczyło na dofinansowanie dla 5 % wnioskujących. A chętnych by było z 4 razy więcej niż obecnie. Wtedy dopiero był by "dym" .

Tak dla ścisłości to dodam , ze mi obecne warunki bardzo pasują . Przysługuje mi 60 % zwrotu i w tym naborze mam zamiar wykorzystać pozostała pozostała część dofinansowania. Mam spore szanse bo jestem z mazowieckiego i składałem w pierszym naborze.

#3148 Share Vrykoulakas

Vrykoulakas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:wszystkim po trochę, komp, bowhunting, nurkowanieitp ;)

Napisany 20 luty 2011 - 16:08

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych A ja proponuję, żeby przyznać w pierwszej kolejności tym którzy jeszcze nie brali, a w tym którzy nie maja maszyn, bo ja tak mam i mi tak pasuje, a jeszcze lepiej żeby było 99% zwrotu, tak by mi pasowało ;) no ale jest tak jak jest i nic się na to nie poradzi, nigdy nie będzie tak, że wszystkim się dogodzi, no chyba, że znajdą dodatkowe 2,5 mld zł żeby dać wszystkim, ale wtedy by ludzie się zapewne burzyli czemu sąsiad dostał zwrot na całe 300k a on składał na 150k i tyle dostał bo na tyle tylko składał. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;) Pozdro
Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

#3149 Share artur4

artur4

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 20 luty 2011 - 16:08

Że też w Ministerstwie Rolnictwa nie wpadli na pomysł , żeby zmniejszyć poziom dofinansowania z 50% do np. 30% . Kasy starczyłoby wtedy dla większej liczby rolników . Sami rolnicy kupowali by racjonalniej a nie na wyrost (aby tylko wykorzystać max zwrot). Myślę , że wtedy było by mniej chętnych na dofinansowanie . Nie było by problemu , że jeden dostanie a drugi nie.

I jeszcze jedno, dużo osób na tym forum narzeka ,że wydali pieniądze na przygotowanie kompletnego wniosku wniosku a teraz nie dostaną dofinansowania. w niektórych przypadkach będą to faktycznie stracone pieniądze.

Powiem tak , w tym naborze składam mój trzeci raz wniosek na MGR 2007-2013 zawsze na na ok. 100 000 PLN zwrotu żeby się nie "żyłować" i na spokojnie realizować.

Wnioski przygotowuje sam i zawsze składam jako absolutne minimum. Tylko załączniki niezbędne do wstępnej weryfikacji wniosku. Jeśli wniosek się zakwalifikuje do realizacji to osoba rozpatrująca wniosek przysyła spis wszystkich brakujących załączników i błędów do poprawki. Po otrzymaniu pierwszych poprawek jest wystarczająco dużo czasu, żeby dostarczyć brakujące dokumenty np. wypisy z ksiąg wieczystych (które np. u mnie są wydawane od ręki).

Twoje argumenty średnio korespondują z rzeczywistością. Przecież podstawowe wsparcie to 40% netto i czy to tak wiele kiedy najnowocześniejsze maszyny i sprzęt rolniczy są niesamowicie drogie? Dodatkowo 10% dostaje młody rolnik i chyba na start warto mu dać dyszkę więcej. 10% więcej dostanie ten co jest na ONW, tam zazwyczaj nie posieje się dochodowego rzepaku, nie uprawi super jakościowo pszenicy, pozostaje owies, żyto albo trawy dla zwierząt. Także możliwość zwiększenia wsparcia ze względu na status młodego rolnika oraz gospodarowanie na niekorzystnych terenach w mojej ocenie jest uzasadnione.

Poza tym - przypomnę po raz kolejny. Cały PROW to budżet 70 mld zł. z czego 40 poszło nie na rozwój, nie na inwestycje ale na przejedzenie, na pseudoekologię, na cwaniaków z marszałkowskiej którzy dzierżawią setki hektarów od ANR. I gdyby nie te kretyńskie, antyrolnicze pomysły to z MGR skorzystaliby wszyscy zainteresowani.

Piszesz też, że składasz wniosek jako absolutne minimum - owszem można i tak, ale są ludzie, którzy podchodzą do sprawy na poważnie i składają wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami. Poza tym ci co zlecali napisanie wniosku i płacili często po kilka tysięcy złotych otrzymywali komplet wypełnionych dokumentów.

I na koniec - jeśli ARiMR wezwie Cię do złożenia wyjaśnień to masz na to 21 dni - i jeśli myślisz, że przez 21 dni przygotujesz dokumentację budowlaną do tego otrzymasz pozwolenie - to chyba mieszkamy w innych krajach i... chętnie przeprowadzę się tam, gdzie Ty mieszkasz.

Edytowany przez artur4, 20 luty 2011 - 16:25.

#3150 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 20 luty 2011 - 16:30

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ile by nie było pieniędzy to i tak będzie za mało... Kto mieszka w Mazowieckim ma po prostu pecha jeśli składał w drugim naborze... Jak zostało wam tyle kasy to trzeba było składać 2007 i 2009 roku a nie mieć pretensji do polityków, których i tak już znacie od kilkunastu lat... Radzę się cieszyć bo taka wielkopolska dostała wielkie g*wno i jakoś nikt swoich żali teraz tutaj nie wylewa, dostali kasy kto się załapał to dostał... Polak się bał że go unia w h*ja zrobi ale taki charakter polaków więc niech teraz cierpi... Co do śmiesznych "4 krówek" to również masz pecha bo nikt ci nie poradzi na to że u ciebie rolnicy są mali... Z 4 krówkami w takich województwach jak Kuj-Pom, Podlaskim czy też w pomorski to można pomarzyć o kasie... Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3151 Share johndirek

johndirek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 20 luty 2011 - 16:37

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych a może jeszcze byście chcieli żeby 100 procent zwracali to już wogóle by zabrakło 70 mld. Dla jednych kryterium pierszeństwa jest dobre dla innych nie. Nawet gdyby zrobili losowanie to ten co by nie dostał to by narzekał. Trzeba zrozumieć że kasy jest mało i nie każdy dostanie. Mi sie podoba że mleko ma pierszeństwo ponieważ to jest najbardziej pracochłonna produkcja i przez wiele lat mleczarstwo dostawało w dopę. Rolnik taki jest całe życie uwiązany w oborze no a teraz powoli zaczynają to doceniać.

#3152 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 20 luty 2011 - 16:45

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych a producenci żywca to leża pod palmami lochy same chodzą do knura prosiaki same się szczepią i odsadzają, obornik tez sam się usuwa i pasza się sama zadaje... nie lubię głupiego gadania ze najbiedniejsi są krowiarze... i oni maja niskie zyski no to popatrz co teraz jest z mlekiem a jak wygląda stosunek ceny wieprzowiny do ceny komponentów paszowych... powiem Ci tylko ze to takie dziecinne gadanie bo tatuś krówki trzyma...
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#3153 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 20 luty 2011 - 16:45

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych @Vrykoulakas "...nigdy nie będzie tak, że wszystkim się dogodzi, no chyba, że znajdą dodatkowe 2,5 mld zł żeby dać wszystkim, ale wtedy by ludzie się zapewne burzyli..."
kolego to i tak malo bo niektore woj nie mialy naboru dla nie mleczarzy wiec trza by bylo jeszcze tak z 5 mld zeby wszystkim dogodzic:)
Jak to sie mowi life is brutal i full of zasadzkas :D :( smutna rzeczywistosc ale trza sie cieszyc z tego co sie ma i z tego co juz sie dostalo. Natura polaka wiecznie narzekac:)

Edytowany przez wiesko, 20 luty 2011 - 16:47.

#3154 Share artur4

artur4

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 20 luty 2011 - 16:52

Ile by nie było pieniędzy to i tak będzie za mało... Kto mieszka w Mazowieckim ma po prostu pecha jeśli składał w drugim naborze... Jak zostało wam tyle kasy to trzeba było składać 2007 i 2009 roku a nie mieć pretensji do polityków, których i tak już znacie od kilkunastu lat... Radzę się cieszyć bo taka wielkopolska dostała wielkie g*wno i jakoś nikt swoich żali teraz tutaj nie wylewa, dostali kasy kto się załapał to dostał... Polak się bał że go unia w h*ja zrobi ale taki charakter polaków więc niech teraz cierpi... Co do śmiesznych "4 krówek" to również masz pecha bo nikt ci nie poradzi na to że u ciebie rolnicy są mali... Z 4 krówkami w takich województwach jak Kuj-Pom, Podlaskim czy też w pomorski to można pomarzyć o kasie... Pozdrawiam

Ech... dalej brak zrozumienia. Przeczytaj dokładnie mój post a potem komentuj.
1. "4 śmiesznych krówek" użyłem jako metafory i to, że na Podlasiu taki "macher" odpadnie to wszyscy doskonale wiedzą, ale w wielu woj. taki macher wytnie gospodrstwa, które winny być wsparte w pierwszej kolejności.
2. Postaraj się zrozumieć jedną zasadniczą zależność, że ktoś w 2007 i 2009 nie mógł wnioskować w MGR bo np. nie był jeszcze rolnikiem, bo był na studiach, bo kończył liceum i na niego nie nadszedł jeszcze czas. PROW jest dlatego rozpisany na lata, aby kolejne pokolenia rolników w tym programie mogły zauczestniczyć.

Piszesz - "Co do śmiesznych "4 krówek" to również masz pecha bo nikt ci nie poradzi na to że u ciebie rolnicy są mali..." Ja nie mam zamiaru nic w tej kwestii radzić. Każdy jest kowalem swego losu i jeśli chce egzystować dojąc 4 czy 8 krów to jego wolny wybór. Dla mnie jest to totalne nieporozumienie. A zasady winny być tak skonstruowane, aby nie premiować tego typu przedsięwzięć rolniczych, bowiem one nie mają racji ekonomicznego bytu.

Edytowany przez artur4, 20 luty 2011 - 16:57.

#3155 Share mati2311

mati2311

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 20 luty 2011 - 16:58

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych miałem się nie pojawiać ale wkurw.się i pisze.;d otóż czy kredyt pomostowy 7-8% jest super przy kwocie zwrotu 150tyś?? podam na przykładzie swojego wniosku:
kwota netto 280tys .Prowizja 2% w banku na start 5600zł 3 miesiące czekamy na zwrot .280x7.5%=21000zł .po 3 miesiącach 3x1950=5800 + prowizja 5600 = 11500 przez 3 miechy. POliczcie kolejne naliczenia odsetek . kredyt gotówkowy na vat również należy zaciągnąć w tym wypadku 60 000 tyś x 2%=1200 . kredyt gotówkowy oprocentowanie 10-12%. nawet jeśli po miesiącu US zwróci to odsetki raz trzeba zapłacić. więc dużo osób nawet nie wie co ich czeka jeszcze. odsetki roczne bedą przewyższały raty kredytu.

tak jak ktoś pisał kredyt na MR to przynajmniej wiesz co masz do spłaty .

I wg mnie od każdego wniosku należy odjąć 10-15tyś . każdy pisał więcej .

Mazowieckie 3500x15tyś =53mln.Dla 400 wniosków niemleczarzy by wystarczyło.

#3156 Share artur4

artur4

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 20 luty 2011 - 17:07

A ja proponuję, żeby przyznać w pierwszej kolejności tym którzy jeszcze nie brali, a w tym którzy nie maja maszyn, bo ja tak mam i mi tak pasuje, a jeszcze lepiej żeby było 99% zwrotu, tak by mi pasowało ;) no ale jest tak jak jest i nic się na to nie poradzi, nigdy nie będzie tak, że wszystkim się dogodzi, no chyba, że znajdą dodatkowe 2,5 mld zł żeby dać wszystkim, ale wtedy by ludzie się zapewne burzyli czemu sąsiad dostał zwrot na całe 300k a on składał na 150k i tyle dostał bo na tyle tylko składał. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;) Pozdro

Vrykoulakas,

oczywiście możesz wszystko sprowadzić do absurdu, tylko w ten sposób wyłączasz sie automatycznie z rzeczowej dyskusji. Nikt rozsądny nie potraktuje Cię jako partnera, ale jako dziwaka. Nic w ten sposób nie ugrasz. Polecam myśleć logicznie, realnie - gdzie przyczyna i skutek są rozumiane. Tylko w taki sposób będzie można osiągać sensowne, twórcze i kompromisowe rozwiązania.

#3157 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 20 luty 2011 - 17:08

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Ale się uczepiliście tej mojej propozycji.Nie zrozumcie mnie źle ja bym chciał , żeby wszyscy chętni dostali dofinansowanie. Tylko jak czytam te narzekania na niesprawiedliwe zasady przyznawania punktów to tak mi się nasunęło takie rozwiązanie. Nigdzie nie powiedziałem , że jest dobre.

Do artur 4 sugerujesz, że ja nie podchodzą poważnie do realizacji swoich wniosków. Zapewniam Cie, że robię to bardzo poważnie. Po prostu nie napalam się jak szczerbaty na suchary . W 2007 nie stałem tydzień w kolejce przed Agencją , złożyłem wniosek jako jeden z ostatnich bez żadnej kolejki. Wniosek został zrealizowany. W 2009 kolejny wniosek częściowo budowlany (wymiana dachów z eternitu) . W tym roku złożyłem wniosek na budowę i jak wspomniałem wcześniej absolutne minimum. Pozwolenia na budowę jeszcze nie mam, kończę projekt . Ale zamierzam dotrzymać terminów.

Nie pisz pogrubiona czcionką, tylko weź pod uwagę to , że od złożenia wniosku do podpisania umowy mija średnio 6-9 miesięcy . Z takim tempem pracuje Agencja . OR Agencji nie przerobi 3500 wniosków w 3 miesiące. I nie przyślą poprawek w marcu tylko o wiele później.

Co do terminu 21 dni : jest to termin na pierwsze poprawki, masz prawo do drugich poprawek. Jak potrzeba więcej czasu na przygotowanie dokumentów (np. pozwolenia na budowę) to pod koniec drugich poprawek można przedłużyć termin o kolejne 30 dni bez podania przyczyn. W uzasadnionych przypadkach z podaniem przyczyny o 6 miesięcy.

Do tego jak potrzeba nam więcej czasu to pisma od Agencji możemy odbierać z opóźnieniem na czy zyskujemy dodatkowy czas.

To nam jako wnioskodawcą przysługuje i możemy w miarę potrzeb z tego korzystać.

Sam korzystałem z przedłużania terminu bo przy wnioskach budowlanych jest wymagane dużo więcej dokumentów niż przy maszynach.

Edytowany przez Pawel156, 20 luty 2011 - 17:22.

#3158 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 20 luty 2011 - 17:15

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych od którego dnia konkretnie się liczy okres 5-lat przez który nie można sprzedać maszyny zakupionej na PROW ?? czy jest to dzień ostatniej płatności-zwrotu wyłożonych srodków, czy też dzień zakupu maszyny czy może dzień podpisania umowy ?? z góry dzięuje za odowiedz,zapewne gdzieś to juz było, ale jest ponad 150 stron tematu i ciężko tu coś znależć :unsure:

pzdr

Edytowany przez BARABUS, 20 luty 2011 - 17:17.

#3159 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 20 luty 2011 - 17:18

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych Od tego naboru jest to dzień podpisania umowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3160 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 20 luty 2011 - 17:22

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych 5 lat od otrzymania ostatniej platnosci

Edytowany przez przemol87, 20 luty 2011 - 17:22.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ