zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kobra89    71

Racice to wątpliwe, bardziej to przetłuszczenie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Albo krowa jest już stara i stawy ją bolą. Takie sztuki co mają problemy ze wstawaniem należy eliminować że stada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powiem szczerze Ze miałem podobny przypadek z tak starą krowa jakies 2 lata temu, ale zostawiłem ją i w ostatniej laktacji od takiego "trupa" jeszcze 7,8tys wycisnąłem :P To typowe odwapnienie, moze chore stawy, poprostu starość. Na 2-4 dni przed porodem wal kroplówki z wapniem, teraz tylko glukoze. Jeżeli jest otłuszczona to może być z nią cięzko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

właśnie nie jest otłuszczona i nie miała korekcji racic, jak jeszcze chodzi po pastwisku to jest dobrze, najgorzej zimą jak stoi w oborze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zrób korekcję racic ponieważ miałam taki przypadek ,wręcz identyczny . Moją krowę tak bolały tylne nogi ,że nie dość ,że się słabo podnosiła ,to bardzo mało stała . Po korekcji wróciła do sprawności . Czy w ogóle wykonujesz korekcję racic w swoim stadzie ,choć raz w roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u mnie też był taki przypadek w tamtym roku u krowy przed 7 cieleniem. Zrobiłem jej korekcje i przetrzymała laktacje i dała jeszcze ponad 7tys na 305dni. Chciałem ją podoić i sprzedać ale nic się nie poprawiła przez rok jest bardzo chuda. Teraz znowu musiałem jej korekcje zrobić bo słabo wstawała. Od lutego będzie przymusowo zasuszona i pójdzie do jałówek bo musi jałowicy miejsce zrobić. Może do wiosny się utuczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Damian daj spokój sprzedaj stara krowa się nie utuczy jak ma problem z nogami też mam taką krowę i tylko czekam aż skończy dawać mleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

w moim stadzie nie robię korekcji, bo racice mają w porządku, jak by ją nogi bolały to by kulała, a ona nie może się poderwać do wstania, ale może i spróbuję zrobić korekcję ale to po wycieleniu, a co można jej podawać aby jej się poprawiło i gdzie można dostać glukozę. W ostatniej laktacji dała prawie 7tyś. litrów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Damian daj spokój sprzedaj stara krowa się nie utuczy jak ma problem z nogami też mam taką krowę i tylko czekam aż skończy dawać mleko

trzymam też byki tak że tucze wszystkie krowy na koniec. Teraz ma racice zrobione i apetyt też dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oficer998    1

Witam wszystkich w nowym roku :) Jak to z w nowym roku zawsze jakiś problem się pojawi. A mianowicie nie mogę sobie dać rady aby uwiązać jałoszki 6 miesięcznej,Która cały czas była na luzie i sobie chodziło w pomieszczeniu .No cóż za niedługo krowy zaczną się cielić więc trzeba przygotować miejsce .Ale cóż ta jałoszka nie daję sie w żaden sposób złapać jest taka lękliwa że na ścianę nie wejdzie . Może ktoś ma jakieś pomysły jakby ją złapać . próbowałem na różki ale ma małe.No sam nie wiem co robić .Może jakieś propozycję ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

musisz kogoś do pomocy poprosić bo sam nie dasz rady. Jeden musi złapać ją za ogon a drugi za szyję i założyć jej łańcuch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zrób jakby lasso ze sznurka czy linki nylonowej. Pod koniec przed pętlą zrób na tyle duży supeł,aby nie przeszedł przez pętle. Supeł jest po to, aby jak zarzucisz to lasso nie zacisnąć się na szyi. Odległość supła od pętli powinna być równa obwodowi szyi jałówki. taki pomysł od mnie, jednak potrzebujesz przynajmniej 2 osób do pomocy. Musicie "ścierać" ją do kata lub inne ciasne miejsce. Jak już złapiecie dobrze uwiązać ją na kantarze, aby się nie udusiła lub obroży z krętlikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
subiektywny    38

pilna sprawa, jakieś 2,5 miesiaca temu wycieliła mi się jałówka, od samego wycielenia miała bardzo opuchnięte wymię, (prawdopodobnie ropień) stowaliśmy różne środki, maście, antybbiotyki, wet przyjeżdzał kilka razy i nic nie pomagało, dziś rano ten ropień pękł, normalnie tyle tego sywu tam było co niemiara ale moje pytanie brzmi, czy da sie jeszcze to wymię uratować czy nie zawracać sobie głowy, zaznaczę, że 3 dni temu znacznie podskoczyły mi bakterie i komórki w mleku, wywnioskowałem, ze może to być spowodowane tym obrzękiem, dałem od tej jałowki mleko do zbadania i wyszło 1,5 miliona bakterii i 5 milionów komórek, oczywiście mleko teraz wylewam, co robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Narazie ja bym dobił i cielaki poił a wymię się

zaleczy ale musisz odkażać jeżeli tą krowa daje sporo mleka jak tak sobie to bym sprzedał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

co radzicie już druga krowa w miesiącu mi poroniła a cielność tak około 4 miesięcy jedna i druga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mietek86    4

pilna sprawa, jakieś 2,5 miesiaca temu wycieliła mi się jałówka, od samego wycielenia miała bardzo opuchnięte wymię, (prawdopodobnie ropień) stowaliśmy różne środki, maście, antybbiotyki, wet przyjeżdzał kilka razy i nic nie pomagało, dziś rano ten ropień pękł, normalnie tyle tego sywu tam było co niemiara ale moje pytanie brzmi, czy da sie jeszcze to wymię uratować czy nie zawracać sobie głowy, zaznaczę, że 3 dni temu znacznie podskoczyły mi bakterie i komórki w mleku, wywnioskowałem, ze może to być spowodowane tym obrzękiem, dałem od tej jałowki mleko do zbadania i wyszło 1,5 miliona bakterii i 5 milionów komórek, oczywiście mleko teraz wylewam, co robić?

 

Poczekaj ok 2-3 tyg. aż się zagoi u weterynarza mozna kupic antybiotyk w sprayu na takie i podobne rany kosztuje to ok 30zl ale luks sprawa psikasz tym 2 razy dziennie i masz pewność że dobrze się zagoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a ile kosztuje takie badanie

 

Nie pamiętam bo badałem kilka lat temu. Zreszta ceny pewnie tez sie zmieniły. Myślę ze ok 100zł ale zadnej pewności nie mam. Pobierz krew od krów do jednego pojemnika i wyslij jedną próbkę. Jak się okaże ze bvd to trzeba bedzie podjąc odpowiednie kroki. A jezeli to nie bvd to trzeba szukac przyczyny dalej

 

tu masz cennik laboratorium

https://docs.google.com/viewer?docex=1&url=http://vetlabgroup.pl/wp-content/uploads/2013/09/cennik.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

mietek 86- stronę wcześniej są porady co z tym zrobić, ktoś miał ten sam problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Nie pamiętam bo badałem kilka lat temu. Zreszta ceny pewnie tez sie zmieniły. Myślę ze ok 100zł ale zadnej pewności nie mam. Pobierz krew od krów do jednego pojemnika i wyslij jedną próbkę. Jak się okaże ze bvd to trzeba bedzie podjąc odpowiednie kroki. A jezeli to nie bvd to trzeba szukac przyczyny dalej

 

tu masz cennik laboratorium

https://docs.google....3/09/cennik.pdf

 

Po pierwsze nigdy próba zbiorcza robiona we własnym zakresie. przez takie manewry i badaniu testem Elisa moze dojść do wyniku fałszywie dodatniego przez wiazanie nieswoiste przeciwciał. Dostaniesz wynik dodatni (co w przypadku BVD o niczym jeszcze nie świadczy i trzeba to dobrze zinterpretowac na podstawie wywiadu) zaczniesz jakieś działania wpedzisz się w spore koszty a tak naprawdę mozesz nic nie mieć. Dopiero bedziesz miał oszczędność. Dlatego a8185 wielka prośba. Skoro nie wiesz o czym mówisz to nie doradzaj. Bo tutaj w grę wchodzą spore pieniadze i problemy także zastanów się zanim tak "pomozesz".

Co do ronień podajesz BVD. A ja powiem że w tm okresie może być IBR, chlamydioza, leptospiroza takze neosporoza czy każde inne zakazenie powodujace wystąpienie wysokiej temperatury.

Dlatego pytanie do Emilas21: w jakim wieku są krowy które roniły? Czy goraczkują? czy wystepują w oborze jakiej problemy z rozrodem/ zacielaniem krów?? Czy te czy inne sztuki maja jakiej inne niepokojace objawy typu biegunka, kaszel, płytki, przyspieszony i cięzki odech?? Czy są jakiekolwiek krowy w stadzie mają podwyrzszona temperaturę?? Czy wystepują wycieki z nosa, zaczerwienione oczy itp. anomalie?? Odpowiedz na te pytania a wtedy cos może uda się doradzić.

P.S. badanie jednej sztuki testem Elisa na obecnośc przeciwciał to koszt około 20 zł netto. Tyko trzeba wybrać odpowiednie sztuki do badania. I wcale nie muszą to być krowy, które roniły. Możan oczwiście jeszcze RT-PCR ale to moze później.

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilas21    1

krowy są w wieku około 5 lat jedna i druga, nie miały podwyższonej temp, ani też wycieku z nosa w stadzie nie ma problemu z rozrodem przeważnie krowy łapią po 1 lub 2 razie oczywiście mam i 2 takie co łapią po 4, nie zauważyłem żadnych biegunek, jedynie co mi przychodzi do głowy to przeciąg który robi się gdy wypycham obornik bo mam oborę przejazdowa nic innego nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

w takim wypadku ja postawiłbym na neosporę chociaż ronienia mogą się wydawać wczesne. Z drugiej strony ronieinia w przypadku tego pierwotniaka w 4 - 5 miesiącu nie są niczym wyjątkowym i też bywają. Neospora w tym przypadku jest dość łatwa w diagnozie. Obecnośc przeciwciał jednoznacznie świadczy o zakażeniu. Nie ma potrzeby wyboru sztuk do badań i interpretacji jak np. w przypadku BVD. Także wystarczy zbadać te dwie podejrzane sztuki. Ewentualnie jak wyjda dodatnie, całe stado żeby wiedziec z jak dużą skala prolemu masz do czynienia.

P.S. mierzyłeś temperaturę tym krowom po poronieniu, bo jeżeli gorączkowały to mogę się mylić.

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj