Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#1941 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 11 grudzień 2013 - 17:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) Pawel20 on nawet bez oceny powinnien mi jakies wytyczne przedstawic, a to że malo pobieraja paszy powinien okreslic poprzez sklad tmru czy tez jego wyglad a nie tylko ocena i ocena..
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 09:07
  •  

#1942 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 17:46

Tylko skąd wiedzieć która sztuka jest podejrzana. Moje piją najczęściej wodę ze studni. Ja odrobaczam w różnych terminach. No teraz odrobaczę wszystkie zasuszone i młode jałówki, łącznie z cielakami. Po urodzeniu cielęta znów są odrobaczane i kilak tyg później także te, które słabo rosną. Ważne, żebyś chociaż raz do roku je odrobaczył.

Mówił o objawach podobnych jak u cieląt czyli stercząca sierść, bezpodstawny spadek wagi itd.
U mnie odrobaczamy tylko cielaki do 1 roku.

#1943 Share zonaRolnika

zonaRolnika

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 17:51

Problem z bydlem (krowy mleczne) wracając do odrobaczania, moja historia sprzed dwóch lat.. Mlode krowy, wycielenie dwa tygodnie ok, po dwóch tygodniach brak apetytu, raptowny spadek mleka, wychudzenie.. u 3 sztuk trawieniec - padly, u 2 zapalenie pluc - padly.. przy ostatniej sztuce wet zrobil sekcje. wszędzie motylica! Jak było na teścia gosp. to nigdy nei odrobaczal, od 5 lat jest meza.. od 2 lat odrobaczamy dwa razy w roku. Cielaki były częściej odrobaczane jak nie rosły, albo miałly właśnie taka kudłata sierść.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oceniamy kondycję krów! zobacz »

•  

#1944 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 18:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) Motylica wątrobowa nie powoduje upadków zwierząt tylko jego osłabienie, moim zdaniem raz do roku w zupełności wystarczy odrobaczanie zwierząt. Motylica występuje przede wszystkim u bydła wypasanego na podmokłych łąkach. Zapalenie płuc i przemieszczenie trawieńca na pewno nie było spowodowane motylicą.

#1945 Share zonaRolnika

zonaRolnika

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) Motylica nie była bezposrednia przyczyna ale tez w tym wszystkim nie pomogla, one zdychaly z niewydolności wątroby, w której była motylica, a zapalenie pluc czy trawieniec to od tego sie zaczynało :/ u mnie większość pastwisk i łąk jest podmokła, ale parę lat temu były te 'lata suche' i nie było problemów.

#1946 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:32

Pawel20 on nawet bez oceny powinnien mi jakies wytyczne przedstawic, a to że malo pobieraja paszy powinien okreslic poprzez sklad tmru czy tez jego wyglad a nie tylko ocena i ocena..

bez parametrów mleka ciężko cokolwiek powiedzieć, bo nic nie wiesz o krowach. TMR bez badań składników też dobrze nie zbilansujesz. W zasadzie, to chciałbyś z samych niewiadomych otrzymać wynik... .Ocena kosztuje grosze, a pewnie się okaże, że mleczarnia albo dopłaca, albo nawet ją pokrywa...

#1947 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 23:11

Problem z bydlem (krowy mleczne) ale jakies orientacyjne wytyczne powinien mi przedstawic... nawet tmru nie obejrzal, czy za suchy, czy nie za grubo pociety. Srednio wyjdzie ponad 30 litrow od krowy, do samej tej informacji powinien podac takze orientacyjnie np ilosc pasz tresciwych bo wiadomo ze wydajniejsze krowy dostana wiecej. ale akurat nie tego chcialem sie dowiedziec. Co do oceny, mleczarnia doplaca chyba 2gr do litra, ale jak narazie oceny niema i prawdopodobnie nie bedzie:)

#1948 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 09:59

Problem z bydlem (krowy mleczne) Na oko to teraz żywisz. Co on ma Ci powiedzieć ? Myślisz że ma zobaczy paszę i wie co i jak ? Może by coś podpowiedział ale po co wprowadzać w błąd ? Chcesz dobrze żywić krowy to przynajmniej badanie mleka albo analiza pasz, a najlepiej i to i to.
Mając 2 gr do litra dopłaty do oceny to bez zastanowienia bym wchodził.

#1949 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 10:36

Problem z bydlem (krowy mleczne) ocena jednej krowy kosztuje 110zł rocznie czyli jak dostaniesz 2gr od mleczarni to nic cię to nie będzie kosztowało. Ja dostaje za to 3gr czyli jeszcze na + wychodzę.

#1950 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 12:41

Problem z bydlem (krowy mleczne) ale sie uczepiliście tej oceny :P kazda pasza, czy sianokiszonka, czy kukurydza ma swoje parametry orientacyjne. tak samo z paszami tresciwymi. kiedys zywieniowiec ustalil mi mieszanke ze zboz, witamin i premiksów na 30 litrow mleka bylo to chyba 4kg/szt/dzien, wydajniejszym krową kazal dawac wiecej. teraz przy wozie paszowym chcialem sie dowiedziec czy zwiekszyc, czy zmniejszyc, jakie wprowadzic zmiany jakbym zaczal dodawac młóto, czy zwiekszyc ilosc slomy czy cokolwiek a on tak jak i wy zreszta tylko ocena i ocena. Chodzilo mi tylko sie poradzic i porownac czy moje krowy zjadaja mało czy duzo tmru, a jesli malo to jak zwiekszyc pobranie. jak juz wspomnialem ocena niewchodzi w gre :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1951 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 13:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) Parametry orientacyjne hmm .... no tak można np. sianokiszonka od 10 do 20 % białka ...

#1952 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 14:08

Problem z bydlem (krowy mleczne) lol... wiesz co jak niemasz nic ciekawego do powiedzenia to sie lepiej nie odzywaj. Prosilem o pomoc, nie umiesz mi pomoc to dziekuje, nie pisz

#1953 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 12 grudzień 2013 - 14:27

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ludzie chcą tobie pomóc a ty się upierasz, ze ktoś ci sie uczepil i ocene wciska jakby ktoś mial z tego zysk ze pod ocene wejdziesz <_< Wiec sie zastanów czego w koncu chcesz.
Wiec "Sieradzok" nie burz sie.
CO do krów to faktycznie mało jedzą

#1954 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 14:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ej Ty "podlasiok" nie bądz taki madry:P co wy macie z tą ocena wszyscy, ale dobra mniejsza z tym.
No właśnie tez mi sie wydaje ze mało jedza, co by moglo byc tego przyczyna? Czyzby sianokiszonka? fakt ze niejest najlepszej jakosci bo przez ciagle opady zbior byl opozniony i jest lekko przestana ale czyzby to az tak wplynelo na ich nie chetne jedzenie?

#1955 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 15:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) podaj parametry ogulnego mleka mocznik białko tłuszcz i zbadaj paszę przynajmniej suchą masą możesz to sam możesz zrobić w mikrofalówce starej trawy umnie krowy tylko wyżucają kiszonkę za siebie

#1956 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 16:36

Problem z bydlem (krowy mleczne) jak zbadac ta sucha mase w mikro?:)

#1957 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 16:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Odwąż 100g paszy wstaw do mikro i pojemnik z wodą aby się nie zapaliło do tej pory trzymaj w mikro jak waga nie będzie maleć powinna waga być ok 35g napisz co wyszło

#1958 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 12 grudzień 2013 - 18:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) A jeżeli chodzi o tą sianokiszonkę to podejrzewam ze poprostu jest sucha i sprawia to ze tmr może być za suchy. Ale tak na pałe to mogę sobie gdybać <_< . Może krowy są zakwaszone, bo jezeli tresciwe dajesz z reki a pobierają mało paszy to spadło pH w zwaczu i czesc bakterii odpowiedzialna za trawienie wyginęła. Może struktura tmru jest zła i krowy za mało przezuwają tym samym wytwarzają zbyt mało śliny, co zresztą tez prowadzi do kwasicy

#1959 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jak narazie podał za mało info żeby coś doradzić jaki jest kał luźny czy zwięzły krowy się pienią ziarna w kale się znajdują ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1960 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:44

Problem z bydlem (krowy mleczne) faktycznie Panowie, sianokiszonka jest sporo podsuszona. Tresciwe podaje polowe pasz w paszowoz i polowe na koryto, bo gdybym wszystko dal w woz paszowy to krowy ktore daja mniej mleka tuczyły by sie a te bardzo wydajne by za szybko"tracily ciala". Jesli chodzi o kupe to jest ok, niejest rzadka i nie jest tez zbyt zwięzła. Myśle że może to moze byc przez sucha sianokiszonke. Ale gdy wyeliminowalem słome to jeszcze gorzej zjadaly czyli wychodzi na to ze wlókno ktore jest w sianokiszonce niewystarcza czy juz sam niewiem...
Żywieniowiec mi mowil że krowa powinna przezuwac na poziome okolo 65razy(srednio oczywiscie) od odbicia. I wlasnie jak licze to srednio tak wychodz czyli zakwaszone wydawlo by sie ze nie sa i przezuwaja na optymalnym poziomie

Edytowany przez szymi4512, 12 grudzień 2013 - 20:49.