Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#1921 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 11:24

Problem z bydlem (krowy mleczne) ketoza jest chorobą, która nie obawia się od razu po wycieleniu tylko tydzień lub dwa tygodnie. Myślę, że nie masz na co czekać tylko wzywać weta bo inaczej będzie coraz gorzej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 10:59
  •  

#1922 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 11:51

ketoza jest chorobą, która nie obawia się od razu po wycieleniu tylko tydzień lub dwa tygodnie. Myślę, że nie masz na co czekać tylko wzywać weta bo inaczej będzie coraz gorzej.

to czym je lekarz wyleczy, rozumiem, ze na ketomix,... jest już za późno i muszą jakiegoś lepszego kopa dostac?

#1923 Share semos

semos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 12:20

Problem z bydlem (krowy mleczne) mam problem z krową - weszło jej w wymię - trwa to od niedzieli, w jednej tylnej ćwiartce wyrosła jej taka gula - wielkości jajka kurzego - krowę to boli bo strasznie się okopuje jak ją doję i widać, że słabiej pobiera paszę - mleka nawet przed problemem było już mniej, bo krowa jest cielna na koniec marca.

Byłem u weta i jeden kazał smarować maścią Bal derm - notabene smaruje nią od kiedy zauważyłem zmianę na wymieniu, a drugi mówił żeby nic nie robić bo przejdzie samo po wycieleniu. Co możecie poradzić, boję się aby nie przerzuciło się jej na stawy.

Edytowany przez semos, 10 grudzień 2013 - 13:04.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1924 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 18:46

Problem z bydlem (krowy mleczne) Podobnie miałem tak jak jajko było puźniej pękło ropa się wylewała przez.2 miesiące ale.wkońcu sieę zagoiło ale.ćwiartka niedrożna jest
A co do verbazena to ja robię po 5sztuk 3dni przerwy i znowu 5 doję normalnie nic niewkazuje

#1925 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 20:23

Problem z bydlem (krowy mleczne) subiektywny@ ale w ogóle wstają? jeśli ketoza to zamiast ketomixu podaj glicerynę paszową ma więcej energii niż ketomix, możesz podać nawet 500g/szt jak ostry przypadek
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#1926 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 20:25

to czym je lekarz wyleczy, rozumiem, ze na ketomix,... jest już za późno i muszą jakiegoś lepszego kopa dostac?

lekarz powinien podać leki przeciwzapalne i sterydowe najlepiej w kroplówce z glukoza i to przynajmniej 2 razy taki zestaw, a w ramach późniejszej profilaktyki możesz im podawać glikol albo glicerynę roślinną.

#1927 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 20:34

Problem z bydlem (krowy mleczne) U mnie takim sztukom podaje takie specjalne wlewki energetyczne http://over-vet.pl/p...viPoverVet.html i tak jak kolega wyżej pisze ,co najmniej 2 razy kroplówki i kontrola poziomu ciał ketonowych oraz poziom glukozy .
Te wlewkę co podałam link ,podaję każdej sztuce już parę dni przed wycieleniem i potem jeszcze 2-3 tygodnie po .

#1928 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 20:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) Znalazłem te badania z Gietrzwałdu cryptosporidia wynik dodatni ABS=2, 714 nikt raczej nie podważy że to nie to zrobiłe te badania dlatego że wet leczył i upierał się na własnej tezie cielaki zdychały chyba będę musiał znowu wezwać firmę żeby oborę zdezynfekowała znacie jaką godną polecenia
Ps. Te badanie 600zł kosztowało

Edytowany przez mammut1, 10 grudzień 2013 - 20:54.

#1929 Share dywcio

dywcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Zwierzata i wszystko z nimi związane szczególnie bydło miesne ::P

Napisany 10 grudzień 2013 - 21:51

Problem z bydlem (krowy mleczne) A stosowałeś może Halocur?

#1930 Share pytkanieznana

pytkanieznana

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 22:10

Dokładnie jak kolega pisał kiedy miałem duże nasilenie tego zarazka.w oborze to 3dni biegunki i cielaka niema normalnie schli w oczach dosłownie teraz widzę że mniej tego badziewia jest ale.znowu zaczyna się namnażać widać efekty co tydzień sypię wapnem po całej oborze i w klatkach u młodych cieląt zawsze coś te wapno odkazi .Najgorsze jest to że te cielaki niewyrastają potem tak jak normalnie odchowane krowy są mniejsze i się odbija na produkcji apropo szczepienia to właśnie pół stada verbazenem robiłem resztę za tydz dość drogo 200 zł.1l. Na 20szt dorosłych wystarcza
Ps poszukam wyniku z badania

A moze zmienic miejsce? Jakas prowizoryczna wiate, a budki ze kostek slomy. cieleta dobrze znosza niskie temperatury.Nawet te male. Szczepienia i przerwanie lancucha zakazenia mogloby rozwiazac wiele. U nas zdychaly cieleta w wieku 14-21 dni. Biegunka i w ciagu tygodnia poprawa a nastepnego ranka ciele martwe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1931 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 22:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) Robiłem tak lipa bo jak się rodzą to już tego pasożyta mają w mojej okolicy to powszechny problem z tym pewnie wet roznoszą to dziś jeden cielak jest na zdechnięciu już nogi wyciągnoł i leży z tydzień się męczy przestał sr** ale niema apetytu wlewam mu meko widać że to paskuctwo go dobije .

Edytowany przez mammut1, 10 grudzień 2013 - 22:28.

#1932 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 09:30

subiektywny@ ale w ogóle wstają? jeśli ketoza to zamiast ketomixu podaj glicerynę paszową ma więcej energii niż ketomix, możesz podać nawet 500g/szt jak ostry przypadek

wstają, wstają, tak jak pisałem wezwałem wet. i okazało się, że żadnej ketozy, kwasicy czy przemieszczenia trawieńca nie mają, wykrył wstepnie z moczu a następnie z pobranej kwi stan zapalny-jeszcze nie wiadomo z czego, dał odpowiednie leki i kazał czekać ale już wczoraj zaczęły jakby trochę lepiej się pożywiać

lekarz powinien podać leki przeciwzapalne i sterydowe najlepiej w kroplówce z glukoza i to przynajmniej 2 razy taki zestaw, a w ramach późniejszej profilaktyki możesz im podawać glikol albo glicerynę roślinną.

muszę przyznać, że miałeś nosa z postawieniem diagnozy

#1933 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 10:21

Ja kilka lat temu odstąpiłem od odrobaczania.

Mam sztuki ktore są w koncowej fazie laktacji jedzą bardzo dużo a pomimo to są bardzo chude ( BCS <3). <_< Jak myślisz odrobaczanie coś pomoże czy dalej szukać przyczyny

Opiszę Ci pewną historię. U mnie wręcz przeciwnie, bo 3-4 lata temu zaczęliśmy regularnie odrobaczać. Wcześniej też odrobaczaliśmy, ale nie wszystkie, bo cena za mleko była nędzna i nie było stać. Pewnego dnia przychodzimy o 4 rano doić i widzimy, że krowa krwawi z nosa i pyska. W korycie kilka litrów krwi. Widzę, że nawet nie ma sensu dzwonić wo weta. Dosłownie w kilka minut padła na moich oczach. Widok okropny jak człowiek przywiązany jest do swojego stada. Po telefonie do zakładu utylizacyjnego przyjechał powiatowy lekarz weterynarii. Odciął krowie łeb i pobrał wycinek mózgu. Kolejny pamiętny widok. Twierdził, że jak praktykuje ni widział przypadku nagłego krwotoku. Przyjechał samochód z utylizacji. Kierowca podczas wypełniania dokumentów powiedział co to jest. To przez nicienie, które występują w wodopojach w stojącej wodzie typu sadzawka, zapuszczony kanał melioracyjny(mój przypadek). Utworzyły gdzieś w pobliżu aorty torbiel, która mogła pęknąć nawet w trakcie zwykłego kichnięcia krowy i stąd krwotok. Mówił, że u innego rolnika padło w ten sam sposób 7 jałówek. Od tamtej pory nie ryzykuję i odrobaczam wszystkie sztuki, bo to żadna oszczędność, gdy traci się dobrą młodą krowę. U cieląt zarobaczenie przejawia się sterczącą, szorstką sierścią bez połysku. Cielęta ponadto nie przybierają na wadze.

#1934 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 13:17

Problem z bydlem (krowy mleczne) @Thomas Dobrze, że podzieliłeś się swoim doświadczeniem, myślę że pomoże to wielu użytkownikom. Ostatnio rozmawiałem z weterynarzem o odrobaczaniu krów, to mówił że nie ma takiej potrzeby aby odrobaczać profilaktycznie a tylko podejrzane sztuki. Ale co w takim przypadku jak u Ciebie ? U mnie też w tym roku rozwaliły ogrodzenie z drutu kolczastego pchając się do rowu by pić wodę a 50 m dalej mają zawsze pełne pojemniki wody.
A co z jałówkami przed zacieleniem ? Tzn. odrobaczacie w drugim roku ?

#1935 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 13:24

Problem z bydlem (krowy mleczne) Panowie ,ale wy wiecie ,że nie wolno podawać krowom wody nie badanej ? U mnie raz w roku muszę dostarczyć do mleczarni wyniki jakości wody z wodociągu ,natomiast ci rolnicy co korzystają z własnych ujęć wody ,muszą mieć 2 razy w roku badaną tą wodę przez sanepid .

#1936 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 15:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tylko skąd wiedzieć która sztuka jest podejrzana. Moje piją najczęściej wodę ze studni. Ja odrobaczam w różnych terminach. No teraz odrobaczę wszystkie zasuszone i młode jałówki, łącznie z cielakami. Po urodzeniu cielęta znów są odrobaczane i kilak tyg później także te, które słabo rosną. Ważne, żebyś chociaż raz do roku je odrobaczył.
Meggi procedury swoje a rzeczywistość swoje. Ja także muszę mieć atest na wodę z wodociągu, ale nie muszę nikomu go pokazywać tylko trzymać dokumenty w domu do atestu. Inni nie posiadający wodociągu jak jak kilka lat temu robiłem tylko raz do roku badania. Do tej pory od jesieni do wiosny krowy piły wodę z wodociągu, ale rachunki po ponad 400 zł zmuszają do korzystania z własnego hydroforu. Własne sprawdzone ujęcie badane co roku przez kilka lat z pozytywnym wynikiem, więc nie mam obaw o czystość wody. Oprócz nicieni płucnych i jelitowych jest jeszcze motylica wątrobowa i tu czystość wody nie ma nic do tego.

#1937 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 16:34

Znalazłem te badania z Gietrzwałdu cryptosporidia wynik dodatni ABS=2, 714 nikt raczej nie podważy że to nie to zrobiłe te badania dlatego że wet leczył i upierał się na własnej tezie cielaki zdychały chyba będę musiał znowu wezwać firmę żeby oborę zdezynfekowała znacie jaką godną polecenia
Ps. Te badanie 600zł kosztowało

Taki wynik ABS świadczy ewidentnie że masz strasznie dużo tego pierwotniaka, bo szczerze mówiąc rzadko się spotyka żeby wynik dochodził do 3. Wyniki dodatnie są już powyżej ABS= 0,2, także sam widzisz. Co do leczenia to tak jak ktoś wspomniał możesz spróbować podawać "halocur"
chociaż co do jego skuteczności zdania są podzielone. W sumie jest to jeden z niewielu preparatów skierowany przeciwko Crypto. Jednak w Twojej sytuacji nie masz wyjścia i trzeba go podawać zwierzętom zaraz po pierwszym pojeniu, co pozwoli zahamować namnażanie pierwotniaków (preparat ich nie zabija). Także im szybciej tym lepiej. No i oczywiście dezynfekcja i odpojenie siarą. Może się uda jakoś z tym wygrać.
P.S. 600 zł to zapewne koszt sekcji, utylizacji zwłok i badań w kilku kierunkach tzn. E.coli i inne bakterie z posiewu bezposredniego, beztlenowce, salmonella, rota- i coronawirusy, K99, Cryptosporidioza, kokcydioza i parazytologia czyli wszystkie "robaki". Badanie na sama Crypto. to koszt około 20-30 zł netto.

Edytowany przez rafik256, 11 grudzień 2013 - 16:44.

#1938 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 11 grudzień 2013 - 16:52

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam. Od kwietnia tego roku krowy żywie TMR. Problem polega na tym że 29 krów przedtem zjadało prawie calego balota dziennie. Teraz gdy mieszam pasze to wrzucam okolo 200kg, 800kg kukurydzy, 100kg pasz tresciwych i troszke słomy i zdaza sie że krowy tego przez dobe niezjadaja. Ogolnie rzecz biorąc wydaje mi sie że pobierają mało paszy(1100kg na 29szt).
Chciałem porównac z Wami hodowcami jakie u was jest pobranie tmr i może dowiedziec sie, jesli faktycznie jest mało, jak zwiekszyc pobieranie pasz. Dodam, że sianokiszonka jest sporo podsuszona ale tak bylo takie przy pmr, a jesli odejme z dawki slome zjadaja jeszcze mniej. Zywieniowca sie niemoge poradzic bo szczerze mowiac ciagle mnie zwodzi a jak juz przyjedzie to tylko mi mowi ze poki nie wejde pod ocene to on nic zrobic niemoze...
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#1939 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 16:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zaskocz go i wejdz po ocene :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1940 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 17:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) Rafik dobrze wszystko napisałeś 600 za całą sekcję i wszystko. Wiesz czym zdezynfekować bo soda to mi zje żelazo a virkon i rapicid da radę albo jakiś inny bo dziś cielaka musiałem jednego wynieść z obory więc niemam na co czekać te dziadostwlo jest niedozwalczenia halocur też podaję ale to niemały koszt trochę pomaga ale niezawsze ciężka sprawa z tym

Edytowany przez mammut1, 11 grudzień 2013 - 17:10.