Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#1781 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 20:42

Problem z bydlem (krowy mleczne) aaakiki- nie ma się co zastanawiać tylko krowę sprzedać, bo inaczej bacutil bedziesz wzywał.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 15:56
  •  

#1782 Share aakiki

aakiki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 21:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) dzieki, jutro przyjedzie samochód, żal bydlęcia, żal kilku tysięcy w plecy i mleka, już dziady zaniżyli cenę za to ze za mało mleka...
co do wyginania nogi to dzis zginaliśmy normalnie i rzeczywiście nie reagowala... cóż, już trzecia sztuka w ciągu ostatnich lat
pozdrawiam

#1783 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 07:39

witam,
mam taki problem. wprowadziłem jednym z lepszych krów poekstrakcyjna soje, około poł kg dziennie. po tyg krowa która dawala 16-17l na udój teraz daje ledwo 12l. jaka moze byc przyczyna? ten dodatek soi? dodam ze dostaja 20kg kiszonki z kukurydzy okolo 5-6kg 18% paszy białkowej i sianokiszona do woli.

witam,
mam taki problem. wprowadziłem jednym z lepszych krów poekstrakcyjna soje, około poł kg dziennie. po tyg krowa która dawala 16-17l na udój teraz daje ledwo 12l. jaka moze byc przyczyna? ten dodatek soi? dodam ze dostaja 20kg kiszonki z kukurydzy okolo 5-6kg 18% paszy białkowej i sianokiszona do woli.

Jaki kał mają te krowy? S***ą dalej niż widzą? Ile białka jest w tej poekstrakcyjnej śrucie? Co to jest ta pasza białkowa w ilości 5-6kg? To zwykła mieszanka pełnoporcjowa? Być może to tego białka jakie im dostarczasz ze śrutą i sianokiszonką jest niewystarczająca ilość energii. Żeby białko zostało wykorzystane potrzebne jest "paliwo" czyli energia. Jak tam z ilością ziarna w kukurydzy? Powtarzanie i nieterminowe ruje to właśnie wynik błędnego żywienia. Wszystko zaczyna się od koryta i tu szukaj przyczyny. Kilka stron wcześniej ja i 7891Firefox pisaliśmy o szkodliwości nadmiaru mocznika w mleku. Poczytaj.

Edytowany przez Thomas2135, 06 listopad 2013 - 12:09.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Profilaktyka BVD/MD zobacz »

•  

#1784 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 06 listopad 2013 - 07:59

dzieki, jutro przyjedzie samochód, żal bydlęcia, żal kilku tysięcy w plecy i mleka, już dziady zaniżyli cenę za to ze za mało mleka...
co do wyginania nogi to dzis zginaliśmy normalnie i rzeczywiście nie reagowala... cóż, już trzecia sztuka w ciągu ostatnich lat
pozdrawiam

Łatwo sprawdzić czy to np. kręgosłup:bierzesz igłę i delikatnie kłujesz krowę w kończynę od palców wyżej i patrzysz czy reaguje obronnie. Jeżeli nie ma czucia to wyjeżdżaj z nią :(

#1785 Share luuuuk

luuuuk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 08:21

Jaki kał mają te krowy? S***ą dalej niż widzą? Ile białka jest w tej poekstrakcyjnej śrucie? Co to jest ta pasza białkowa w ilości 5-6kg? To zwykła mieszanka pełnoporcjowa? Być może to tego białka jakie im dostarczasz ze śrutą i sianokiszonką jest niewystarczająca ilość energii. Żeby białko zostało wykorzystane potrzebne jest "paliwo" czyli energia. Jak tam z ilością ziarna w kukurydzy? Powtarzanie i nieterminowe ruje to właśnie wynik błędnego żywienia. Wszystko zaczyna się od koryta i tu szukaj przyczyny. Kilka stron wcześniej ja i 7981Firefox pisaliśmy o szkodliwości nadmiaru mocznika w mleku. Poczytaj.

tylko u jednej sztuki jest luzny kał nie "woda" ale luzny. to dawac wiecej kukurydzy? 5-6 kg paszy pełnoporcjowej 18 % zawartosci bialka. a ruja co 20-21 dni jest terminowa raczej.

#1786 Share Pawlo547

Pawlo547

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 18:17

Problem z bydlem (krowy mleczne) Powiedzcie mi czy krowa mogła załapac za pierwszym razem zapłodnienie zapolowała mi sie 13 kwietnia poszłem z nia i powtorzyła 7 czerwca ale mi sie nie podoba poniewaz nie ma juz mleka prawie wogole jakies 2l weterynarz sprawdzał i na 100% jest cielna.Czy mogło by sie tak stac czy raczej nie.

#1787 Share aakiki

aakiki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 21:56

Problem z bydlem (krowy mleczne) mora - krowa pojechała, bez sprawdzania, balismy sie czekac zeby nie padła bo to dodatkowy problem...
ale wasze rady wykorzystam w przyszłości.
PS. właśnie wyczekujemy porodu u krowy podobnej kondycji, zapobiegawczo dostala wapno i siemię lniane na żołądek

#1788 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 22:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wszystko jest możliwe. Jeśli krowa nie jest jakąś szlachetną HF a NCB to szybko spadnie z mleka. Weterynarz sprawdzał krowę i co nie był w stanie określić który to miesiąc ciąży?
@Luuuuk ciężko mi cokolwiek Ci doradzić. Taka ilość białka w dawce nie powinna szkodzić krowom. Kał jest luźny tylko u jednej, więc nadmiar białka odpada raczej. Jakiej firmy dajesz tę śrutę i jak długo? Jest to może jakaś najtańsza białkowa na wątpliwych komponentach? Jak wygląda u Ciebie w tej chwili tłuszcz i białko w mleku?
Jesteś pewny, że w tym czasie, gdy wprowadzałeś śrutę poekstrakcyjną nic nie zmieniło się w żywieniu, jakieś inne bele, z innej łąki? Dobrze byłoby jakbyś oddał próbkę mleka, do zbadania zaw. mocznika i wszystko byłoby jasne. Nie masz w pobliżu jakiegoś laboratorium w lecznicy czy mleczarni?

Edytowany przez Thomas2135, 07 listopad 2013 - 11:21.

#1789 Share Pawlo547

Pawlo547

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 19:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) kolego Thomas2135 wiesz co mi się nie podoba ponieważ sprawdzał mi wcześniej inna krowe była 4 miesiace cilna i nie powiedział ze jest cielna na 100% i przyjechał za dwa miesiace i wtedy dopiero stwierdził ze jest cielna i mi sie wydaje ze sta bedzie tak samo bo przyjechał po 4 miesiacach od drugiego insyminacji a jezeli była cielna od pierwszego zainsyminowania to dlatego powiedział ze jest na 100% cielna to wtedy by była 6 miesiacy cielna a nie 4 miesiace.

Edytowany przez Pawlo547, 07 listopad 2013 - 19:01.

#1790 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 23:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) Pier**** nie weterynarz. Mój potrafi ocenić cielność już po ok 10 tyg od inseminacji. 100% pewności nie daje, bo to badanie ręczne nie USG. Przy ciąży trwającej 4 miesiące płód jest wielkości sporego kota, więc jak można nie mieć pewności.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1791 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 07 listopad 2013 - 23:23

tylko u jednej sztuki jest luzny kał nie "woda" ale luzny. to dawac wiecej kukurydzy? 5-6 kg paszy pełnoporcjowej 18 % zawartosci bialka. a ruja co 20-21 dni jest terminowa raczej.

Krowy, które obcięły mleko ile miesięcy po wycieleniu są? Pasze pełnoporcjową dzielisz na mniejsze porcje 2x3kg / dobę?

#1792 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 05:37

Pier**** nie weterynarz. Mój potrafi ocenić cielność już po ok 10 tyg od inseminacji. 100% pewności nie daje, bo to badanie ręczne nie USG. Przy ciąży trwającej 4 miesiące płód jest wielkości sporego kota, więc jak można nie mieć pewności.

płód na wielkość kota w 6 miesiącu. Najlepszy czas na badanie to 2- 3 miesiąc. Wtedy porównuje się rogi macicy i jak jeden jest dużo większy to jest cielna na 100%. Potem macica wędruje niżej i nie u każdej sztuki przy badaniu ręką można mieć całkowitą pewność.

Edytowany przez damian40000, 08 listopad 2013 - 05:42.

#1793 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 16:05

Problem z bydlem (krowy mleczne) Pisząc o wielkości pisałem to z pamięci, a sugerowałem się tym, tylko trochę się pomyliłem.http://www.zootechni...tml?readmore=28

#1794 Share luuuuk

luuuuk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 10:13

Krowy, które obcięły mleko ile miesięcy po wycieleniu są? Pasze pełnoporcjową dzielisz na mniejsze porcje 2x3kg / dobę?

od 3 do 4 miesiecy. a tdawana pasza jest max 3kg w jednej porcji.

#1795 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 09 listopad 2013 - 13:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) daj 25-28kg kiszonki z kukurydzy

#1796 Share 1975franki

1975franki

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 21:56

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam mam problem z jalowica wysoko cielna juz po terminie kilka dni.Z tydzien temu dostala biegonki i przestala jesc ,byl weterynarz i dawal kroplowke i jeszcze zastrzyki,ale nie wiem jakie ,jeszcze dawalem jej wywar z kory z debu ,wlewalem denaturat .Troche gesciej sra ,ale slabo je boje sie ,ze moze dostac ketozy.Co dawac zeby miala lepszy apetyt.

#1797 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 18 listopad 2013 - 22:33

Problem z bydlem (krowy mleczne) jak juz tydzien po to wywołuj poród bo bedzie ciężki teraz cielak ma duze przyrosty. A weterynarz sprawdzał co sie dzieje z cieleciem czy wogóle zyje czy może macica sie skreciła albo cos w tym stylu. Wcale nie musi byc to schorzenie metaboliczne :huh:

#1798 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 20:59

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam mam mały problem. Mam w oborze trzy jałówki jedna to w połowie czerwona szwedzka z terminem wycielenia na 28.01.2014 druga to taki tam ogólny mieszaniec z nie wiadomo czym z terminem na 20.02.2014 i trzecia też w połowie czerwona szwedzka z terminem na 03.03.2013. Wszystkie żywione są tak samo tj sianokiszonka i siano i do tego wieczorem trochę śruty zbożowej dostają i witaminy. I mam zagwozdkę bo te 2 pierwsze gnoją normalnie a ta trzecia ma bardzo zbity kał aż takie trochę bobki bym powiedział.
Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

#1799 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 22:39

Problem z bydlem (krowy mleczne) Poidło w porządku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1800 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 09:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) może pierwsze objawy ketozy?