Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3296 odpowiedzi na ten temat

#1661 Share starybudnik

starybudnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 08 wrzesień 2013 - 08:11

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam. Mam taki problem z krowa mleczna. Od jakiegoś czasu zaczla zgrzytac zębami i jak się położy to strasznie rzezy. Wet. powiedział że to przez to że uciska przewód pokarmowy i żeby ja sprzedać i Nic dalej z tym nie robić. Ja jednak myślę że przyczyną może być jakies pasożyty. Krowa jest w dobrej kondycji może aż za dobrej 6 miesięcy cielna. Proszę o pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 15:44
  •  

#1662 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 08 wrzesień 2013 - 20:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wet ma rację. Wg mnie trzeba zmniejszyc dawkę pokarmową i podawac mniejsze ilości paszy i obserwować czy wszystko wraca do normy.Zgrzytanie zębami związane jest z tymi zaburzeniami trawiennymi.

#1663 Share hodowca

hodowca

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 10:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam. Otóż mam taki problem z pierwiastkami. Mianowicie już druga z rzędu jałówka wycieliła się 2 tyg przed planowanym terminem z bardzo małym wymieniem która nie pokazywało na żadne wycielenie. Cielak po godzinie pada już drugi raz poród bardzo ciężki oczywiście później powikłania z pierwiastką. Zaznaczam,że oborę mam uwięziową i na miesiąc przed wycieleniem wysoko cielne krowy są oddzielane od reszty żeby uniknąć urazów ze strony innych krów? Co może być powodem tych przedwczesnych porodów? 3 tyg przed wycieleniem zaczynam podawać katapult dla krów przed wycieleniem. Mam ten problem tylko z jałówkami, które wycielają się pierwszy raz.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Profilaktyka BVD/MD zobacz »

•  

#1664 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 14:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) A krowy nie chorują potem na zapalenie macicy?? Powiem szczerze identyczny przypadek miałem na jednym gospodarstwie z tym że po wycieleniu opanowywała je wysoka temperatura z czym wiązało się zapalenie macicy... żadne leki nie działały... Po badaniu krwi wyszło że w oborze jest BVD... Oczywiście najczęściej działo się to jak w Twoim przypadku czyli wszystkie pierwiastki były chore...

#1665 Share hodowca

hodowca

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 15:14

Problem z bydlem (krowy mleczne) No właśnie jest poźniej problem z wysoką temperaturą i macicą;) ale po tygodniu wychodzą z tego. Da się coś z tym zrobić BVD?

#1666 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 16:36

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jest specjalna szczepionka którą trzeba stosować 2 razy do roku przeciwko BVD, ale trzeba szczepić każdą sztukę w stadzie. Koszt to około 25 zł od sztuki a więc nie tak mało.

#1667 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 17:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) Emilas21 drogo coś u nas weci robotą wzieli 18zł od sztuki .... ale co fakt to fakt szczepionka 2 razy do roku ... i powinno być z dyńki nie pamiętam czy nie powinno się tej choroby zgłosić do powiatu a obowiązkowo badanie krwi zrobić ...

#1668 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 21:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Choroba nie jest zwalczana z urzędu, więc po co z tym biegać i zgłaszać. Trafisz na nadgorliwego i jeszcze Ci oborę zamknie, bo stwierdzi, że to jakaś straszna choroba co ludziom szkodzi. Mój wet twierdzi, że w moich stronach gdzie leczy to ok 80% stad ma objawy BVD.

#1669 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 19:14

Emilas21 drogo coś u nas weci robotą wzieli 18zł od sztuki .... ale co fakt to fakt szczepionka 2 razy do roku ... i powinno być z dyńki nie pamiętam czy nie powinno się tej choroby zgłosić do powiatu a obowiązkowo badanie krwi zrobić ...

Jeżeli uważasz że szczepienie 2 razy do roku załatwi sprawę to nie wiesz nic o zwalczaniu tej choroby. Po pierwsze nie 2 razy do roku całe stado tylko co 6 miesięcy każda sztuka. To zasadnicza różnica, bo co sie stanie jak okaze się że dana sztuka nie załapała sie na szczepienie i teraz bedzie czekała pół roku na następne?? Albo któras była szczepiona wcześnie/później i bedziesz wtedy taka przeciągał o miesiąc czy dwa żeby szczepić wszystkie na raz?? Jezeli tak to lepiej nie robić tego wcale. Raz ze strata kasy dwa problemy diagnostyczne.
Druga sprawa to przed szczepieniem trzeba rozpoznać stado. Wyszukac PI i monitorować to na bieżąco. Bo chyba nie zapomniałeś o PI?? bez ich eliminacji cały system zwalczanie mozna o kant d*** pobić. Mało tego szczepienie nie zabezpiecza przed wirusem niecytopatycznym itd... ale to juz dłuższy wykład.
Wnioski sa takie że sa dwa systemy zwalczania: NIemiecki i Skandynawski. Niemiecki ze szczepieniami ale tutaj i tak w 60 % przypadków wykrywano osobniki PI. Skandynawski tylko eliminacja sztuk, bez szczepień. Wybór metody to juz kwestia indywidualna.
Także jeżeli ktos myśli ze BVD to pikuś bo jest szczepionka to... moze lepiej niech ni doradza nikomu w tym temacie.

#1670 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 21:33

Problem z bydlem (krowy mleczne) Kolega wyżej ma całkowitą rację, bo w tym "siedzi". Jak mój wet mówił" weź chłopu wytłumacz, że krowę(którą kupił za 5-8 tyś) mimo iż szczepiona, która cieli się, zaciela i daje mleko należy eliminować ze stada, bo jest osobnikiem PI (trwały siewca). Prędzej czy później sztuki takie są z czasem eliminowane, bo brakowane są z powodu innych schorzeń lub wymiany na młodsze osobniki. Ja np nie twierdzę, że ta choroba jak i inne wirusowe to pikuś jednak da się prowadzić hodowlę, mimo sporych nakładów na szczepienia, gdy w grę wchodzi jeszcze IBR/IPV, syntycjalny i pasterelka.

Edytowany przez Thomas2135, 16 wrzesień 2013 - 12:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1671 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 15:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) rafik napisałem że powinno ale nie zawsze musi to tak jak z grypą u ludzi niby się zaszczepisz ale choroba i tak Cię może dopaść... wiadomo kontrola takich sztuk to podstawa... Ja tutaj o metodach leczenia itp. dużo nie mogę pisać bo co "niektórzy" mają wielki żal o to że tutaj wogóle doradzam ... więc z reguły siedzę cicho... Kolejna sprawa to dużo zależy od rolnika ja będąc u tego człowieka na badania chociaż już bez nich wiedziałem że to BVD namawiałem go dobre 2 miechy kiedy 3 sztuki wyjechały z obory... A wszystko zaczęło się od tego kiedy kupił 4 sztuki jałówek ... No ale do końca uważał że jego sztuki są zdrowe ale przy 3ciej zwątpił... No i wyszło na moje ... A leczenie zostawiam wetom, niech działają sam jestem ciekaw efektów...

Edytowany przez Luke16, 16 wrzesień 2013 - 15:03.

#1672 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 17 wrzesień 2013 - 12:19

Ja tutaj o metodach leczenia itp. dużo nie mogę pisać bo co "niektórzy" mają wielki żal o to że tutaj wogóle doradzam ...

a co Ty się stary przejmujesz... ja mam to głęboko gdzieś co se "inni" i "niektórzy" piszą. Mam chęć doradzam, nie mam nie doradzam i tyle w temacie...
"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

#1673 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 16:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) Popieram,sama jestem ciekawa porad, a od przybytku głowa nie boli.

#1674 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 22 wrzesień 2013 - 16:46

Problem z bydlem (krowy mleczne) od jakiegoś czasu pojedyńcze sztuki maja biegunke krowy jałowki i byki kał jest rzadki ale nie wodnisty ciemny aż czarny . Krowy dostaja TMR
-22 kg sianokiszonki z lucerny
- 6 kg młuta kiszonego
- 4 kg ospy z jeczmienia
- 4 kg słony z pszenżyta
- 18 kg kukurydzy
do tego soda , tlenek magnezu , drożdże josera , 150ml energia forte i 200gr witamin lacto plus

byki i jałowki dostają do oporu kuku i sianokiszonke młuta do smaku i ospy z dodatkiem witamin sody tlenku i drozdzy . Do scielenia uzywam słomy jeczmienno owsianej .
Co radzicie ? Z każdą godziną przybywa sztuk z laksą

#1675 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 23 wrzesień 2013 - 12:35

Problem z bydlem (krowy mleczne) Na moje oko to Twoje krowy mogą mieć zasadowicę żwacza - soda i MgO jest zbędne - 4 kg jęczmienia nie są w stanie raczej zakwasić krowie żwacza, ujmij połowę młóta i zamiast tego spróbuj dołożyć QQ, jak będzie poprawa to ujmij jeszcze potem trochę tej lucerny najlepiej jakbyś zastąpił ją sianem. Jałówkom tez bym nie dawał QQ do woli i młóta też bym im zabrał. Z moich obserwacji (przynajmniej pod kątem zacieleń) wynika że im biedniej jedzą jałówki tym lepiej się zacielają i okazują ruję. Jednak żeby mieć pewność co do tych rad to przydałoby się chociaż mocznik oznaczyć i podać parametry mleka (chociaż te od mleczarń nie bardzo są wiarygodne).
PS. tu masz objawy zasadowicy żwacza sprawdź czy może reszta pasuje jeśli tak to soda i MgO musi natychmiast zniknąć z jadłospisu krów.
  • utrata apetytu,
  • osłabienie odruchu przeżuwania,
  • możliwa biegunka (bryjowaty, luźny, cuchnący kał),
  • gnilny zapach z pyska,
  • spadek wydajności mlecznej,
  • spadek ilości tłuszczu w mleku,
  • przy zasadowicy na tle zatrucia mocznikiem:
  • - drżenie mięśni,
  • - zaburzenia krążenia i oddychania,
  • - ślinienie się.

"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

#1676 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 13:05

Problem z bydlem (krowy mleczne) puki co mama utate apetytu mniej przeżuwają no i ta smierdząca biegunka . Dziś przyszły mi wyniki z oceny
tł 5,18
bi 3.45
stosunek tł/bi
1,5 mocznik 203 ale co niektóre szt maja pow 300 zadna nie ma poniżej 100

#1677 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 14:49

Problem z bydlem (krowy mleczne) za duży stosunek tł/bi najlepiej jak jest tak 1,1-1,2. J na twoim miejscu zwiększył w dawce kukurydzę, a zmniejszył udział młóta tak o połowę.

#1678 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 27 wrzesień 2013 - 22:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) a ta kukurydza w dawce to kiszonka? bo tak trochę nie jasno określiłeś i waham się jak to obliczyć

od jakiegoś czasu pojedyńcze sztuki maja biegunke krowy jałowki i byki kał jest rzadki ale nie wodnisty ciemny aż czarny . Krowy dostaja TMR
-22 kg sianokiszonki z lucerny
- 6 kg młuta kiszonego
- 4 kg ospy z jeczmienia
- 4 kg słony z pszenżyta
- 18 kg kukurydzy
do tego soda , tlenek magnezu , drożdże josera , 150ml energia forte i 200gr witamin lacto plus

Edytowany przez 7891Firefox, 27 wrzesień 2013 - 22:30.

#1679 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 07:24

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tak kiszonka ale juz w przyszłym tyg bede miał srute z qq i ok15 pazdziernika bede też miał juz wysłodki kiszone . zapomniałem dodać ze dodaje krową jeszcze 0,5 kg śrutowanego grochu . Jak byś mógł to ułóż mi z tym zestawem dawkę , jak byc co wszystkiego mam pod dostatkiem . sianokiszonka jest w balotach z samej koniczyny i z samej lucerny . sianka mam jak na lekarstwo daje tylko krówka w okresie zasuszenia i cielętom

Edytowany przez ZUCH1234, 29 wrzesień 2013 - 07:35.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1680 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 10:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) Pierwsze co przychodzi mi na myśl to nadmiar białka w paszy i znikoma ilość włókna w dawce nie licząc lucerny, która też jest paszą białkową, no i ten groch. Krowa musi coś przeżuwać i najlepszym wyjściem byłoby siano ewentualnie sianokiszonka w ilości ok 15-20 kg dziennie. Moim zdaniem może to być kwasica. Sodą i drożdżami nie zbuforujesz takich ilości. Soda działa szybko, ale krótko i pH ciągle skacze. Zmniejszona częstotliwość przeżuwania i biegunka potwierdzać mogą moją teorię. Poza tym dawanie kukurydzy do woli jest lekko to ujmując lekkomyślne. Dużą ilość kukurydzy musisz równoważyć sianem, sianokiszonką w podobnej ilości.