Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 09 sierpień 2013 - 08:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jeżeli ma jakieś zakażenie to to ma gorączke min40'.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 09:35
  •  

#1642 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 09 sierpień 2013 - 08:33

Problem z bydlem (krowy mleczne) jest diagnoza, ostre zapalenie macicy, gorączka w tej chwili 40,5, dostał antybiotyg za 2 godziny bedziemy próbować podnosić, raczej to nie miednica

#1643 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 09 sierpień 2013 - 12:19

Problem z bydlem (krowy mleczne) Rzec by można - a nie mówiłem...?

Posty połączone.Opcja edytuj działa

Napisany Wczoraj, 20:45
Daj znać co z tą krówką.

Edytowany przez KRISTOFORn, 10 sierpień 2013 - 12:23.
Pisanie posta pod swoim postem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1644 Share kierowiec

kierowiec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 09 sierpień 2013 - 21:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) Mój problem polega na tym że krowy mają ogromny problem z zacieleniami. Wydajność mają skromną bo około 6000 l. stado liczy 20 krów dojnych i niestety już w tym roku musiałem sprzedać 5 z powodu że nie chciały się zacielić nawet za 4 razem kupiłem lizawki z selenem wet podawał zastrzyki z hormonami ale to nie pomaga;/ dostają sianokiszonkę kukurydzę i własne śruty + śladowe ilości śruty rzepakowej i w lato są całe dnie na pastwisku. Ciężko przy takim obrocie inwestować i tak dużo tracić. Niestety kolejna sztuka dostała ruję w dniu w którym powinna się ocielić ;/ i dużo sztuk ma też ciche ruje.Próbowałem naturalnie ale to też nie pomaga. Inseminator jest jeden na dużym obszarze więc nie wiem czy to może być jego wina. z roku na rok jest coraz gorzej. Słyszałem że niektórzy mają problem zapalenie macicy itp ale chyba nie u wszystkich sztuk na raz ;/ w tym roku udało się tylko u jednej bez problemu za 1 razem załapać.

#1645 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 09 sierpień 2013 - 21:41

Problem z bydlem (krowy mleczne) Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale słyszałem gdzieś, kiedyś, dawno - że krowy "zapasione" i trudno się zacielają, i ciężko się cielą.
Jestem takim okolicznym "akuszerem" bardziej z przypadku, niż konieczności i wykształcenia. W ciągu -dziesięciu lat zaobserwowałem prawidłowość następującą; krowy okrąglutkie jak bułeczki jest zajedwabiście ciężko ocielić. 3-4 chłopa ma co robić. rzadko kiedy cielę jest ułożone prawidłowo do porodu, potem krowy dość długo wydalają łożysko, A jak pytam o zacielanie to 2-3 krotnie inseminowanie nie jest wyjątkiem. Inną sprawą jest pazerność ludzka i zacielanie nasieniem byków potężnych ras, "zeby bycek był i cosik grosza wzionć".
Hoduję krowy bo uwielbiam mleko. I poza okazyjną sprzedażą cielęcia i hałdą obornika nie daje mi to żadnych korzyści. Hoduję niemal na dziko, w oborze krowy warunki mają książęce, ale nie tuczę ich, jedzą to co akurat jest dostępne - delikatne siano, młodą trawę (gdy jest) rozdrobnione ziemniaki, dynię i piją źródlaną wodę - tę sama którą używam w kuchni. Nie zmieniam krowom diety na przed i po ocieleniu. Słowem szału nie ma. Ale nigdy nie miałem problemów z inseminacją (jeśli powtarzały to z winy mojej nieuwagi). A cielą się od lat same, a jeśli już pomagam, to symbolicznie.
Kłopoty z zacielaniem? Moje doświadczenie podpowiada, że najlepsza chwila do inseminacji to 16-18 godzina od początku rui. Jeno -panie - czy możliwe jest 24-godzinne monitorowanie zachowania krowy? Gdy widzę że krowa się "grzeje" rano - zamawiam "pana Byczka" na wieczór, jeśli widzę w południe lub wieczór - na rano. No i tyle...

#1646 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 09 sierpień 2013 - 22:02

Mój problem polega na tym że krowy mają ogromny problem z zacieleniami. Wydajność mają skromną bo około 6000 l. stado liczy 20 krów dojnych i niestety już w tym roku musiałem sprzedać 5 z powodu że nie chciały się zacielić nawet za 4 razem kupiłem lizawki z selenem wet podawał zastrzyki z hormonami ale to nie pomaga;/ dostają sianokiszonkę kukurydzę i własne śruty + śladowe ilości śruty rzepakowej i w lato są całe dnie na pastwisku. Ciężko przy takim obrocie inwestować i tak dużo tracić. Niestety kolejna sztuka dostała ruję w dniu w którym powinna się ocielić ;/ i dużo sztuk ma też ciche ruje.Próbowałem naturalnie ale to też nie pomaga. Inseminator jest jeden na dużym obszarze więc nie wiem czy to może być jego wina. z roku na rok jest coraz gorzej. Słyszałem że niektórzy mają problem zapalenie macicy itp ale chyba nie u wszystkich sztuk na raz ;/ w tym roku udało się tylko u jednej bez problemu za 1 razem załapać.

"nawet za 4 razem kupiłem lizawki z selenem"- nawet? lizawki to podstawa już przy cielakach. Daj im jakieś dobre witaminy (josera, blattin), bo daleko nie ujedziesz, jeśli to HF'y. Jak są na pastwisku to rzepak zastąp minimum 500g soi/ sztukę, bo moczniki masz pewnie ponad 300 i też nie zacielisz. Lizawki dostępne non stop!

Pozdr.

Edytowany przez reebok, 09 sierpień 2013 - 22:02.

#1647 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 09 sierpień 2013 - 22:06

Problem z bydlem (krowy mleczne) @kierowiec jaki masz mocznik w mleku? Jak jest mniejszy niż 100 albo większy niż 300 to krowy bardzo ciężko się zacielają.

Edytowany przez damian40000, 09 sierpień 2013 - 22:09.

#1648 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 10 sierpień 2013 - 11:00

Niestety kolejna sztuka dostała ruję w dniu w którym powinna się ocielić ;/

Kurczę panowie to jest wasz biznes i wasz chleb a spotykam się z tym zjawiskiem bardzo często... ja nie wyobrażam sobie jak można trzymać zwierzaka 9 miesięcy bez zbadania czy jest cielny... po 2 miesiącach od zacielenia można zbadać w kierunku cielności "ręcznie" nie trzeba nawet usg... to tylko kwestia niestety waszego niedbalstwa bo czy to taki problem wydać na to 10 czy 20 pln? A wiadomo wtedy jest czy nie jest cielna - jak nie jest i nie okazuje rui to walimy ofsynch i znowu po 2 miesiącach badamy... U Ciebie konkretnie kolego jeśli krowy nie są jakoś mega zapasione to stawiałbym na niedobór białka - stąd brak widocznych rujek... (ale to potwierdzić może tylko badanie mleka lub krwi na ilość mocznika [w laboratorium na moim terenie to koszt chyba 7 pln]) no i te witaminy... nie doraźnie jak już się wszystko sypie a profilaktycznie po trochu codziennie... w tej chwili to najlepiej jakieś z beta-karotenem.
"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

#1649 Share kierowiec

kierowiec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 20:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) @reebok trochę źle napisałem chodziło mi o to że krowy nie zacielają się za 4 razem a lizawki dostępne od 6 miesiąca życia ! Z tego co wyczytałem to śruty poekstrakcyjne których mało stosuję podnoszą mocznik a kto ich nie stosuje ma niski mocznik. niestety nigdy nie miałem okazji zbadać mocznik mleczarnia tego nie robi a te paski z tego co mi wiadomo są niewiarygodne

#1650 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 11 sierpień 2013 - 12:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) OK. Mocznik podnosi pastwisko i śruta rzepakowa. Śruta sojowa aż tak nie, bo to jest białko jelitowe. W Twoim przypadku zacząłbym od witamin 150g/ sztukę- miramin josera lub m92ade blattin coś z tych. Po zacieleniu 2 x 500ml wlewki ovulik z firmy over, to jest dodatek witaminowy z beta karotenem i dużą dawką energii na przeżywalność zarodków.

pozdr.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 21 sierpień 2013 - 15:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) jedyna rada to zainwestować raz, czyli sprowadzić sobie żywieniowca, zapłacić kilkaset zł za wizytę i badanie pasz, a zwróci się to bardzo szybko. Podliczcie sobie ile wydajecie za samą nieskuteczną inseminację, ile na leki i weterynarza, plus ile tracicie w mleku bo wydajność też taka sobie, a mogłaby być lepsza. Tu na forum trochę liźniecie wiedzy, ale to nie to samo co wizyta żywieniowca w gospodarstwie. Myślę że jeśli się ma 20szt. przy średniej wydajności 6tys. to nie ma co kombinować i traktować krowy jak króliki - może tak będę żywić, a może tak.... Na takiej ilości krów są za duże straty żeby kombinować. Trzeba do sprawy podejść profesjonalnie a nie jak amator. Amatorem może być rolnik mający 5 sztuk a nie ponad 20. pozdr.

#1652 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 17:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Mam problem z krową: polega on na tym że krowa kuleje na obie tylne nogi jest to tzw wrzód podeszwy. Jak to wyleczyć? Krowy przechodzą korekcję ale na przełomie marca/kwietnia bo teraz fachowiec jest po drugiej stronie polski więc nie przyjedzie. Jestem więc zmuszony wykonać to sam a nigdy się dobrze nie przyjrzałem jak on to robi (bo to nie pierwszy raz u tej krowy). Może ktoś z was wie ile to trzeba wyciąć itd.

Edytowany przez macin87, 21 sierpień 2013 - 17:00.

#1653 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 07:05

Rzec by można - a nie mówiłem...?

Posty połączone.Opcja edytuj działa

Napisany Wczoraj, 20:45
Daj znać co z tą krówką.

wszystko gra, od 3 dni sama wstaje i zaczyna zwiększać mleko, tym razem się udało

#1654 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 22 sierpień 2013 - 11:34

Mam problem z krową: polega on na tym że krowa kuleje na obie tylne nogi jest to tzw wrzód podeszwy. Jak to wyleczyć? Krowy przechodzą korekcję ale na przełomie marca/kwietnia bo teraz fachowiec jest po drugiej stronie polski więc nie przyjedzie. Jestem więc zmuszony wykonać to sam a nigdy się dobrze nie przyjrzałem jak on to robi (bo to nie pierwszy raz u tej krowy). Może ktoś z was wie ile to trzeba wyciąć itd.

Kolego sympatyczny krowa to nie samochód żeby za każdym razem awarię usuwać w ten sam sposób - aby stwierdzić ile należy wyciąć trzeba te racice i wrzody najpierw obejrzeć, więc skombinuj jakiś poskrom, uwiąż w nim krowę i wezwij weta - powinien wiedzieć jak się do tego zabrać. Jeśli jest to temat powracający to fajnie byłoby podać jakiś antybiotyk, polecam Efficur - szczególnie jeśli krowa dobrze doi (jest bezkarencyjny). No i trzeba dobrze opatrzyć ją "po wszystkim".

#1655 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 13:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam, co zrobic jesli krowa juz 4 razy w ciagu 2-mcy naderwala sobie cycek w PL cwiartce?? Obora uwieziowa ale watpie aby sasiadka jej nadepla.
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

#1656 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 14:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) najlepszym rozwiazaniem bedzie "krowi biustonosz" zarowno profilaktycznie jak i do zalozenia opatrunku. powinienes dostac w kazdej weterynarii. koszt ok 150zl

http://www.skapiec.p...57378#from66810

#1657 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 07:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam!
Mam problem z mućką i nie wiem wogóle co jej jest... Krówka jest słaba. Wycielona 3 miesiące temu... Je wszystko bardzo chętnie bez najmniejszych problemów, temperatura to 38,4 stopni więc ok ... Zbadana na ketozę i jej brak... Krowa jest chuda ale z tego co pamiętam miała ona tą ketoze wcześniej ale została wyleczona... Dostała kroplówki wczoraj i przedwczoraj + magnez dożylne... Poprawy wcale nie chce wstawać i tyle, dopiero przy pomocy 2 ludzi wstanie na nogi (krowa młoda bo z 2gim cielakiem) nie mam pojęcia co jej może być ...

#1658 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 04 wrzesień 2013 - 09:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ketoza może została wyleczona, ale wątrobę mogła zdążyć uszkodzić - u mnie na terenie weci badają krew w tym kierunku... Jeśli to wątroba to rzadko z tego zwierzaki wychodzą (śmiem twierdzić że w takich przypadkach diagnoza była źle postawiona).

#1659 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 09:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) kalar też mi się tak wydaje że wątroba zdechła dlatego takie coś się dzieje... ale to jest niedopilnowanie ludzi niestety najczęściej jest już za późno na jakieś leczenie ... schudła ona niemiłosiernie... no ale w łódzkim ciezko sie doprosić o badanie krwi kogokolwiek....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 05 wrzesień 2013 - 10:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jeśli jesteś z północnej części łódzkiego to w miejscowości Brudzew (to jest ostatni powiat Wielkopolski na granicy z łódzkim) jest dość duże laboratorium weterynaryjne - wiem że jeżdżą daleko leczyć - nawet ponad 50 km - możesz spróbować zadzwonić