Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#121 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 25 październik 2009 - 19:35

Problem z bydlem (krowy mleczne) jaki masz poziom mocznika w mleku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 12:08
  •  

#122 Share piotr84

piotr84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 25 październik 2009 - 20:20

Problem z bydlem (krowy mleczne) ostatnio było 186

#123 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 25 październik 2009 - 20:30

Problem z bydlem (krowy mleczne) mocznik mógłby być troszkę wyższy, ale ta wartość wpływu na zacielanie nie ma.
To może brak witamin i składników mineralnych w paszy, co występuje szczególnie w okresie późno jesiennym i zimie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oceniamy kondycję krów! zobacz »

•  

#124 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 25 październik 2009 - 20:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) U mojego teścia było tak ze krowy były robione tez kilka razy. Jak sie okazało winą było nasienie to raz a 2 zły inseminator. Jaki kolor ma śluz rui? Bo jeśli jest mlekowy lub nie przejrzysty to u teścia weterynarz (inny) robił płukanki (inne też jest nasienie) i nie ma problemów z zacieleniem.
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#125 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 02 listopad 2009 - 13:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam.
Mam taki mały problem z bykiem ponieważ stracił apetyt :) Jak do tej pory wszystko jadł a około od 1-2tygodni o wiele mniej je, tylko mu smak do wody pozostał(3xdzien po ok 2-3wiadra). Siano jako tako je, ale trawa czy buraki coś niezabardzo i mi to na tył pod nogi wypierd...a mnie krew zalewa :) I jak radzicie co zrobic? Trochę głodówki? Wlałem mu dzisiaj drożdże, jeszcze na wieczór też dostanie, zobaczymy czy co pomoże..
Aha a razem z wodą dostaje śrute z ziemniakami.
Z góry dziękuje za jakiekolwiek porady :D

#126 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 02 listopad 2009 - 15:12

Problem z bydlem (krowy mleczne) U mnie moje majo dziś i jutro głodówkę bo zbyt wybredne są. Wodę mają non stop.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#127 Share Lukasso

Lukasso

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co rolnicze.
    i sport:)

Napisany 03 listopad 2009 - 16:28

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wg mnie to za duzo mu tej wody dajesz. 2 wiadra na dzien jak dostanie to wystarczy. Może sie opija za bardzo i nie chce jesc. 

#128 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 03 listopad 2009 - 17:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Woda ZAWSZE jest do woli

#129 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 listopad 2009 - 17:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) U mnie poidła są non stop otwarte.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#130 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 03 listopad 2009 - 19:08

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ale poidła a wiadro to całkiem ina sprawa. Poidła też mam cały czas otwarte a system wiaderkowy to max 4 wiadra na dzień.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 03 listopad 2009 - 20:35

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Witam.
Mam taki mały problem z bykiem ponieważ stracił apetyt :D Jak do tej pory wszystko jadł a około od 1-2tygodni o wiele mniej je, tylko mu smak do wody pozostał(3xdzien po ok 2-3wiadra). Siano jako tako je, ale trawa czy buraki coś niezabardzo i mi to na tyl pod nogi wypierd...a mnie krew zalewa :) I jak radzicie co zrobic? Trochę głodówki? Wlałem mu dzisiaj drożdze, jeszcze na wieczór też dostanie, zobaczymy czy co pomoże..
Aha a razem z wodą dostaje śrute z ziemniakami.
Z góry dziekuję za jakiekolwiek porady :)

1. A w jakiej wadze + - jest ten byk? (400-600kg?)
2. Nie rozumiem tego zdania : "Aha a razem z wodą dostaje śrute z ziemniakami." W jaki sposób mu to podajesz? Mieszasz śrutę, ziemniaki z wodą?
3. Podaj dzienną dawkę pasz jaką sporządzasz.
4. Wystąpiła biegunka?

Wg mnie przyczyn może być kilka.(dla lepszego rozeznania musze poznać dawkę pokarmową):
Buraki - karmisz nimi cały rok bez przerwy, czy niedawno wyrwałeś i po raz pierwszy skarmiasz?. Bardzo łatwo bydło traci po nich apetyt, po prostu łatwo przedawkować.
Śruta - z czego : jęczmień, pszenżyto, pszenica ... itp? Stosując w żywieniu buraki należy ostrożnie ustalać dawkę paszy treściwej.
Ziemniaki - skrobia i inne cukry łatwo fermentują w żwaczu, w związku z tym karmienie zwierząt zbyt dużą ilością ziemniaków prowadzi do schorzenia układu pokarmowego.

Podsumowując
Dziwie się temu bykowi, że wypija tyle wody pomimo żywienia burakami, trawą.
Podejrzewam przedawkowanie którąś z pasz : burak, śruta, ziemniak.
Zalecam podawanie rano samego siana i jak masz słomy pszennej lub jęczmianki. Wieczorem siano i słoma + śruta i ziemniaki. Zrezygnuj z buraków i trawy na około 2 tygodnie.

#132 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 05 listopad 2009 - 19:34

Problem z bydlem (krowy mleczne) Byk ma 13mcy więc będzie w wadze 400-500kg. Tak dostaje zawsze z wodą ugotowane ziemniaki i ugotowaną śrutę, tego jest +/- pół wiadra i zalane wodą, a kolejne 1,2 wiadra czysta woda, a co do wody że za dużo dostaje to wlaśnie on od małego ma taki smak do picia, czasami już mu więcej jak 2.5 wiadra nie dam, bo się sam dziwie że dużo jak 3x za dzień tyle wody. Burakami karmie cały rok i też zawsze za nimi szalał, dostawał liście z buraków ale już mi się skończyły. Lekką biegunkę miał jakies 2-2.5 tygodnia temu ale to po 2 dniach mu przeszło, ale w sumie od tego czasy stracił apetyt.
To co dziennie dostaje(rano, południe, wieczór) to śruta ziemniaki z wodą, siano i trawa i buraki(rano wieczór). Śruta jest z owsa i pszenżyta, siano mam dobre bo praktycznie ani razu nie zmoknięte podczas suszenia, a co do trawy to też był wybredny gdy była mokra, nawet teraz jak była po rosie to po skoszeniu zostawiłem ją na jakiś czas żeby obeschła, bo tak przeważnie gdy mokra i chyba jak byk nie miał humoru :P to od razu wykopywał ją pod nogi.
Byk ogólnie teraz jest wesoły, przeżuwa jedzenie i tak poza tym to ma czasami straszne chęci na krówki(chyba każdy wie o co chodzi :P )
Jakieś trzy dni temu dałem mu 2 kostki drożdży(po 1 kostce naraz), a dzisiaj dostał 2 kostki naraz, jutro to samo i może jeszcze pojutrze.
Nie chce za dużo gadać ale tak jakby dzisiaj na wieczór już miał coś lepszy smak, zobaczymy jutro. Coś go przytkało..trzeba go jakoś rozruszać, narazie próbuje, gdyby się nie poprawiało to zadzwonie po weterynarza wtedy.
Spróbuje mu odstawić te buraki i trawę.
Życzę wytrwałości w czytaniu bo się trochę rozpisałem :(

Rozmawiałem z sąsiadem i stwierdziliśmy że byk najprawdopodobniej sie poprostu trochę przejadł, jeżeli nic więcej mu nie dolega. I mogę powiedzieć ze już zaczyna wkoncu normalnie jeść :D

#133 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 23 listopad 2009 - 16:19

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ja bym jeszcze sprawdził poziom białka w mleku
Jeśli krowa ma ponizej 3,2 nie jest wystarczająco odbudowana energetycznie wiec nie będzie chciała się zacielać. W moim gospodarstwie zacielam wtedy gdy ruja występuję około 80-ego dnia oraz białko przekracza 3,2 i ma tendencje zwyżkową. Bez takiej praktyki niektóre sztuki dopiero po 3 razie się zacielały

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#134 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 25 listopad 2009 - 09:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam,

Ostatnimi czasy krowa pierwszy raz ocielona sama się doi, wiązałem ja krótko myślałem ze się oduczy, ostatnio ja odwiązałem na noc i znowu sama się podoiła.

Jak mam jej tego oduczyć?
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#135 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 25 listopad 2009 - 09:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) Są do kupienia takie nakładki na nos, dzięki którym krowa na pewno nie będzie się sama doiła

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#136 Share ariss

ariss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 757 postów

Napisany 25 listopad 2009 - 10:10

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ja od kilku lat borykam się z problemem zacieleń latem wciąż są powtórki krycie na zastrzyki pasze ustawia Provimi
Sprzedam pług zagonowy 2-skibowy UG
Sprzedam dojarkę na ciągnik

informacje na priv lub gg polecam

#137 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 25 listopad 2009 - 13:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) U mnie pomocne okazały się bloki mineralne firmy Timac Agro, tanie to nie jest ale okazało się skuteczne, możesz też dodawać czysty beta karoten, lub kompleks witaminowy i zwiększonej zawartości tego składnika

#138 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 25 listopad 2009 - 14:30

Problem z bydlem (krowy mleczne) Te bloki o których mówisz są bardzo dobre ale obecnie odeszłem od nich na rzecz dodatków witaminowych JOSERA

Dla mlecznych lactoplus exstra 103zł/20kg dla zasuszonych prophos 120zl pro special dla młodych zwierząt

Przez pierwsze 2 tygodnie jedzą jak opętane, mam zrobione wiaderka na stole paszowym wstawione w opony od samochodu, ale później jak się uspokoi to taniej wychodzi od bloków a daje to więcej witamin

#139 Share ariss

ariss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 757 postów

Napisany 25 listopad 2009 - 17:30

Problem z bydlem (krowy mleczne) No ale krowy dostają białko osobno a z mieszanka paszową dostają nutraminkę tzn witaminy z nutreny i maja bloki te czerwone nie pamiętam z czym latam wychodzą na pastwisko to może jakieś zielsko ale pryskamy zima i wiosną pastwisko więc nie wiem zmiana weterynarza tez nie pomogła trzeba zmienić paszę??
Sprzedam pług zagonowy 2-skibowy UG
Sprzedam dojarkę na ciągnik

informacje na priv lub gg polecam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 25 listopad 2009 - 17:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) Paszę niekoniecznie, zmienił bym raczej witaminy, Nutramninkę robi dla Nutreny LNB, ale LNB posiada tez lepiej dobrane kompleksy niż ta nutramnika, może spróbuj Josere, drożej ale po niemiecku :(