Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#1341 Share Kratka16

Kratka16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 14 luty 2013 - 15:22

Problem z bydlem (krowy mleczne) A co to jest ropny sluz mozez mi wyjasnic i co sie moze stac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 08:59
  •  

#1342 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 14 luty 2013 - 15:44

Problem z bydlem (krowy mleczne) jak krowa ma termin porodu to normlany śluz z niej schodzi, ropny czyli od białego jak mleko, mętny do źółtego pomarańczowo - brązowego świadczy to o infekcji pochwy/macicy począwszy od problemów po porodzie (zatrzymanie łożyska, brak obkurczania macicy po mechaniczne uszkodzenie np. przy kryciu sztucznym). Wtedy robi się płukankę z roztworu jodu lub leków na bazie antybiotyku w gotowych tubostrzykawkach. A w przypadku ciąży może dojść w skrajnych przypadkach do obumarcia i wydalenia płodu... normalnie jak wet się zachowuje :)
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1343 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1963 postów

Napisany 14 luty 2013 - 22:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) Co byście polecili na wszawicę u krówki?? Ja pamiętam takie środki na skórne typu: Taktic, Deltix i Pularyl ale rolnik dzisiaj mnie zażył i powiedział że on chce w zastrzyku.... Tylko ja na wszawicę nic takiego nie kojarzę szczerze powiedziawszy... Jest coś takiego wogóle ??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1344 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 14 luty 2013 - 23:16

Problem z bydlem (krowy mleczne) o zastrzykach nie słyszałam w sumie, ale u siebie stosuję Tectonic. Drogi ten wynalazek ale działa na wszystko, muchy, wszy, świerzb. Za jednym razem z głowy, i karencji nie ma.

a jak nawet coś byłoby w zastrzyku to raczej z karencją, bo takie aerozole, czy maści nie przenikają do tkanek.

#1345 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 15 luty 2013 - 08:51

Problem z bydlem (krowy mleczne) polecam tectonic również
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1346 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 15 luty 2013 - 11:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) eprinex pour on bez karencji na mleko

#1347 Share czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 15 luty 2013 - 12:41

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jakie stosujecie sprawdzone środki do dippingu , stosuję z Heleny (różowy) ale może jest coś lepszego?

#1348 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 luty 2013 - 10:20

to teraz ja sobie nie mogę poradzić
krowa po wycieleniu 7 tygodni od początku ma problemy z jedną ćwiartką ma stan zapalny ale nie taki silny mleko ma normalnie w ćwiartce tyle że konsystencja ze zmianami, somatyczne od groma była leczona przez ten czas wszytskim teradelta synulox cobactan i mastijet, po kilku dniach powrcałao schorzenie mimo lekkiej poprawy. zrobiłem antybiogram wyszło streptoccocus opp czyli ciężko to zwalczyć a wrazliwe na pencylinopochodne i enroflaksacynę, krowa dostała co 12 godzin 3 x synulox i bez poprawy. nie wiem czym to wyleczyć cena nie gra roli byle tylko doleczyć tę ćwiartkę. kolega @komodo polecił żeby podać ESPES domięśniowo i coś jeszcze do strzyka co ma mi podać co. macie jakiś pomysł swój ? bardzo proszę o radę

miałem podobny przypadek, dawałem antybiotyki i była poprawa na 3-4 dni po zakończeniu kuracji i wracało. podejrzewam że jest tam grzyb, lub mikoplazma, po 5 miesiącach po kuracji raz w miesiącu samo przeszło...

Stolarz nie rób ze mnie skąpego przeciwnika wetów może źle się wyraziłem. Nie mam dobrej opini o tych dwóch co u mnie byli o innych się nie wypowiadam wiadomo nie każdą sztukę da się uratować ale to nie średniowiecze ze lekarz przyjeżdża bez żadnych badań stwierdza chorobę bierze kasę i podaje leki bez skutku a okazuje się na koniec że to inna choroba.. Nie oczekuje cudów ale moim zdaniem wet powinien zrobić wszystkie badania na 100% określić chorobę i wtedy podawać najskuteczniejsze leki a przed tym poinformować mnie jakie jest prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia bo jakieś tam doświadczenie ma i jeżeli są małe szanse na wyleczenie to mu dziękuję i dopóki krówka jest jeszcze cos warta to sprzedaję.
A to forum chyba właśnie po to jest zeby bezpłatnie się kogoś poradzić.
Gdybym w okolicy miał jakiegoś kompetentnego weta który cos potrafi i zalezy mu na wyleczeniu a nie tylko na kasie to już dawno by był przy krowie a poza tym przecież nie siedziałem bezczynnie badali ją i robie wlewki do pyska tak jak zalecali teraz widzę że nie pomaga i bez badań dalsze wysiłki nie mają sensu

Skoro ma tak wyraźne objawy to ma już zaawansowaną ketozę lub kwasice łatwo rozpoznać: sztywne ośluzone, błyszczące z wieszchu odchody to ketoza, biegunka to kwasica.

może też mieć przemieszczenie trawieńc

może coś zjadła

polecam dać antybiotyk skoro nikt nie wie co to jest, np. tetradur lub vetrimoxin

a weta jest raz na rok przy 80 szt bydła, np. przy skomplikowanym porodzie i dobry specjalista

a w innych przypadkach to tylko wyłuda pieniędzy.

leki u nas można kupić jakie tylko chcesz, po konsultacji z wet.

#1349 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 18 luty 2013 - 11:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) Panowie, coraz częściej, zauważam że krowy mają problem ze wstawaniem, dzis kolejna sztuka, lecz ta wcale nie chce wstać i jest juz wezwany do niej wet.
Z innymi problem polega na tym że jest im cięzko poderwać się, podejrzewam ze problem tkwi w zywieniu, co moze byc przyczyną?
I jeszcze taki przypadek, traktowac to mozna raczej chyba jako "zaburzenie" ponieważ normalnie krowa powinna ukleknąć na przednie kolana i dopiero podniesc tułów, a ona od razu podrywa przednie nogi az strach patrzec dodam tylko ze wczesniej wstawała normalnie,
Proszę o sugestie.

#1350 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 18 luty 2013 - 13:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) Mam krowę, która ma termin wycielenia na 10.05 i od ok 2 tygodni zauważyłem, że leci jej tak śluz żółto pomarańczowy i często ma lekko podniesiony ogon i mam pytanie czy wezwać weta aby dał jakieś leki czy czekać ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1351 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 18 luty 2013 - 14:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) dzisiaj zauważyłem że u mojego 3 miesiecznego cielaka wyskoczyła duża opuchlizna pod brzuchem w okol. pępka co to może być i co z tym robić może to jest ropa ? opuchlizna jest dosc duza

#1352 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 18 luty 2013 - 16:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) bercik92 wszystko możliwe, że jest tam ropa i musisz coś z tym zrobić, znajomy miał taki przypadek i to przebił i wyleciało sporo ropy i potem przez 2 tygodnie zalewał to wodą utlenioną i cielakowi wszystko przeszło i już ma ok 140kg

#1353 Share DEMONxXx

DEMONxXx

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 18 luty 2013 - 18:09

Problem z bydlem (krowy mleczne) [quote/]
Skoro ma tak wyraźne objawy to ma już zaawansowaną ketozę lub kwasice łatwo rozpoznać: sztywne ośluzone, błyszczące z wieszchu odchody to ketoza, biegunka to kwasica.

może też mieć przemieszczenie trawieńc

może coś zjadła

polecam dać antybiotyk skoro nikt nie wie co to jest, np. tetradur lub vetrimoxin

a weta jest raz na rok przy 80 szt bydła, np. przy skomplikowanym porodzie i dobry specjalista

a w innych przypadkach to tylko wyłuda pieniędzy.

leki u nas można kupić jakie tylko chcesz, po konsultacji z wet.
[/quote]

BlomiSS choroby które wymieniłeś zostały wykluczone po badaniach. Krowka chorowała dość długo ostatnie kilka dni nic nie jadła i wyjechała z obory ciągnikiem na samochód a dalej do ubojni.... Ale dzięki Stolarzowi chyba wiem co jej było szkoda tylko że za późno. Podejrzewam że miała wbite obce ciało w czepcu typu gwóźdź, dżazga czy jakieś ostry metal np.z sieczkarni który zjadla z kukurydzą. Planowałem ją zbadać pod tym kątem i włożyć magnes ale już było za późno

#1354 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 luty 2013 - 19:08

Problem z bydlem (krowy mleczne) q

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 16:36.

#1355 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 18 luty 2013 - 20:00

bercik92 wszystko możliwe, że jest tam ropa i musisz coś z tym zrobić, znajomy miał taki przypadek i to przebił i wyleciało sporo ropy i potem przez 2 tygodnie zalewał to wodą utlenioną i cielakowi wszystko przeszło i już ma ok 140kg

Też tak uważam i jutro planuje spuscic tą rope...szkoda że nie do ciągnika :D a jak przebić skure cielakowi i jak ropa z leci to co dalej ? dać mu jakies leki...?

#1356 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 luty 2013 - 20:02

Problem z bydlem (krowy mleczne) q

Edytowany przez rmiecz8, 11 październik 2013 - 16:37.

#1357 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 18 luty 2013 - 23:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) na dodatek w niedziele zauważyłem ze jałówka ma coś nie tak z okiem ;/ w niedziele miałą oko zamkniete łzawiła i nie chciała nic jeść dzisiaj juz jadła i miała łzawiące oko na wpół otwarte..jak jej pomóc ?

#1358 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 18 luty 2013 - 23:23

A u mnie pierwiastka po cielaku załatwia się czarnym jak smoła kałem. Nie wiecie co jej może być? Ja podejrzewam że ma albo niestrawność i to dużą albo ma wrzód w trawieńcu. O ile ja słyszałem jedno i drugie jest nie wyleczalne i co z tym zrobić?

a duzo robi? teoretycznie moze byc krew z wrzodu i wlasnie krwawienie z gornego odcinka przewodu pokarmowego charakteryzuje sie takim ciemnym kolorem bo jest zdenaturowana juz przetrawiona do tego dochodzi przemieszanie z kalem. ale jezeli robi teraz rzadko i mniej wali to raczej bym obstawial na metaboliczne zaburzenia po wycieleniu

A z tym okiem to pewnie sie zadzierzgnela jakas sloma lub sianem i cos siedzi. Jak masz sol fizjologiczna, to wez ja uwiaz wez duza strzykawke niech ktos przytrzyma za leb i mozna wywinac powieke i przeplukac, jak nie masz to weta mozna wezwac bo czyms innym niz NaCl to nie wiem czy mozna plukac, albo poczekac moze samo wyplynioe z lzami

Edytowany przez savas, 18 luty 2013 - 23:29.

#1359 Share Zitta

Zitta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 19 luty 2013 - 09:41

Problem z bydlem (krowy mleczne) U mojego wuja też były ostatnio problemy.Jałówka się cieliła i poród był posladkowy ciele wyszło ale razem z macicą na szczęście wróciła do zdrowia i można znowu ja zacielać zapowiada się na świetna krowe ale to sie okaże po 2 cielęciu.4lat wcześniej 75% hf babka jałówki maiła zostać zacielona tez hf niewiadomo w jaki sposób została zacielona BBB zdechła razem z cielęciem miała mieć cesarke ale doktor nie zdażył. Ok 5 lat wczesniej moój wujek dostał krowe jako prezent ślubny od swojej żony Nazywała się Wianocha po 5 mc u nas zdechła powodem był zjedzony gwóźdź jktóry przebił żołądek i padła

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1360 Share belchatow

belchatow

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 19 luty 2013 - 14:30

Witam wszystkich. Mam problem z krową

Krowa się zerwała z łancucha w nocy, rano w oborze już leżała.
Krowa nie jest cielna . Ma 11 lat

W 1 dniu próbowała wstawać ale bez skutku podrywała się tylko trochę i znowu lezała.
Dostała cukry w wodzie rozpuszczonego na wzmocnienie , troche wapnia i magnezu.
Tak po domowemu, bo nie było u mnie przypadku jeszcze takiego.

W 2 dzień było widać , że się przemiesciła troche, nie leżała juz w tym samym miejscu.
Ale nie było widać żadnej poprawy.
Byliśmy u weterynarza i kazał dać .
calem plus 445 ml do pyska to jest wapn o który sie pytałem sam jego.
po 2 godzinach od wapnia kazał zastosować
neopropiowet plus 70g to co proponował na samym początku oraz zastrzyk domięsniowy w szyję z witaminami AD3E .

Dzisiaj jest 3 dzień, krowa jak leżała tak leży
Dodam jeszcze , że odchody ma normalne, kał nie jest ani rzadki ani twardy , jest taki jaki miala jak była zdrowa.
Krowa dostawała i dostaje chleb on mógło zaszkodzić jakoś??
Ma opetyt

Może ktoś wie co mozna zastosowac jeszcze , żeby wstała??
Myśle , że może jedna butelka tego wapnia to za mało i dokupić jeszcze??
Może zrobić badanie krwi i coś wyjdzie w tym , czy po tych lekach co dostała to nie wyjdzie prawidłowo??

Jak ktoś coś wie to bardzo Dziękuje za pomoc. Bardzo mi Zależy
Pozdrawiam

Mineło już 24 dni jak krowa nie wstaje na nogi.
Wet był kilka razy dostała juz wszystko chyba co mogła dostać.
Bo były różne diagnozy od niedoboru wapnia na początku po przez inne aż do naderwania tylnich miesni.
ostatnio co dostała to sterydy na zrosnięcie wiązadeł,mięsni.
Weta już nie wzywam bo ciągle kasuje a nie ma konkretnej odpowiedniej diagnozy, eksperymentuje chyba sobie, szkoda gadać.

Można powiedziec , że jest poprawa bo krowa sama przewraca się z boku na bok, kiedyś leżała w jednej pozycji. Oraz podnosi sie na kolanach, czołga się. Ale nie wstała na nogi.

Widać , że z jednej strony na tej na której głównie leżała udo jest obdarte troche, musiała uszkodzić czy naderwać.

Ile razy można dawać te sterydy??
Co tu można u niej jeszcze zastosować do leczenia??

Do stolarz88
A podnosisz ją jakoś na nogi? Jak się wtedy zachowuje?
Pytałem sie pare razy wet. o podnoszenie. Powiedział ,ze nie , bo może sobie jeszcze gorzej miesnie uszkodzić, żeby lezała jak się zrosnie to wstanie