Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 13:14

Problem z bydlem (krowy mleczne) faktycznie pomysł z turem lepszy. nie jest to duża krówka więc po ewent. porodzie we czwórkę spokojnie się ją wyciągnie za drzwi. choć pamiętam, że za kadencji rodzicow, podnosili krowy i niezbyt to pomagało. raz krowy leżały nawet miesiąc i same w końcu wstawały, a raz niestety wyjeżdżali z nimi.. dziękuję bardzo za rady

Edytowany przez marzencia, 29 styczeń 2013 - 13:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 07:20
  •  

#1262 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Pozdrawiam Małopolskę,wywodzą się z tamtąd moje korzenie i mam sentyment do tego rejonu a tobie życze aby mućka wyzdrowiała.

#1263 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam mam problem z krową po ocieleniu .... dzien przed ocieleniem wydawalo sie wszystko ok .... w dniu ocielenia rano apetytu praktycznie 0 ocielona okolo 15-16 cielak tylem mały hf byczek tez jakiś taki apatayczny .... kolo 18-19 krowa wypchnelą macice moze godzine pozniej byl technik (bo weekned weta nie znajdzie sie ) lozysko odebrane macica wepchnieta krowa przed jego wizytą nawet wstała na kilka minut sama następego dnia oraz przy jego wizycie wstać nie chciala duże parcia miała na ta macice widac ze ja to bolało dostała na odwapnienie i kroplowke itd w sumie braku wapna to juz napewno nie ma ani magnezu bo bylu juz 3 podejscia i nie ma poprawy .... podnosimy ja przyzadem a ona nie ma sily w nogach aby stac dosłownie pol minuty i znowu lezy .... objaw ma przednie nogi jakos wygina dziwnie cielak tez tak troszkę ... a jest po niby dobrym byku jenot dodam ze od wczoraj wieczora nie dojona i raczej sie nie da jak niechce stac apetyt troche ma wode pije kiszonki po troche zjada ... co poradzić ??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1264 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 29 styczeń 2013 - 20:02

Problem z bydlem (krowy mleczne) grzegorz132 napewno musisz ja jakoś wydoić bo zmarnujesz krowe, nie musze tłumaczyć że może powstać zapalenie które nie leczone może pójść na organizm.
Jeśli ma apetyt i zjada małe co nieco to nieźle. A poza tym to czekać jak macica się przyjmie. Miałam przypadek wypadnięcia u krowy. Rokowanie różne. a antybiotyki jakieś dostała? oksytocyna bardzo pomaga obkurczać macicę i powinna byc podawana w takich przypadkach, a nawet później przy kilku udojach.

przy dużym parciu moja mućka dostawała jakies rozkurczowe też by macica nie wypadła ponownie, a pochwe weterynarz spiął trzema agrafkami, które po kilku dniach zdjęłam, i było ok

#1265 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 22:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) dój ją choćby na leżąco.. rękami, czy dojarką na 2 dojki( dwa zatkane) potem na drugi bok i tak samo.
a krowę można w miarę łatwo przekręcić. przeciągasz powrózek od przednich nóg pod brzuchem po zad. zakładasz pętle na nogę tą co ma akurat na wierzchu i przez plecy powróz ciągniesz na siebie.. jedna osoba ewentualnie dwie i krowa na drugim boku.

*ptaszyna pozdrawiam gorąco ;)

Edytowany przez marzencia, 29 styczeń 2013 - 22:18.

#1266 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 10:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam, proszę o poradę ponieważ jedna krowa staneła na strzyk drugiej krowie, (uszkodzenie zewn strzyku na to wskazywalo).
Zaczely sie problemy z dokladnymm wydojeniem tej cwiartki poniewaz strzyk nie przepuszczal mleka. Z pomocą kaniulki poszlo, lecz wdalo sie zapalanie, dostala 3 razy pod rzad co 12 h turbostrzykawke Lactaclox 5g. Mleko jest lepsze, po badaniu plynem nie jest "gęstawe", tylko pozostaje problem ze strzykiem, koncówka strzyku jest twarda, nie przepuszcza mleka, na razie probuje na wlasna reke poniewaz mialem kiedys taki przypadek i wet zastosowal zasuszenie cwiartki.

Edytowany przez Karror830, 30 styczeń 2013 - 10:28.

#1267 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 10:51

Problem z bydlem (krowy mleczne) u mnie miała rozerwany 3.5 miesiąca przed cieleniem i zaraz ja zasuszyłem i się sama ładnie wygoiła.

#1268 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 11:20

dój ją choćby na leżąco.. rękami, czy dojarką na 2 dojki( dwa zatkane) potem na drugi bok i tak samo.
a krowę można w miarę łatwo przekręcić. przeciągasz powrózek od przednich nóg pod brzuchem po zad. zakładasz pętle na nogę tą co ma akurat na wierzchu i przez plecy powróz ciągniesz na siebie.. jedna osoba ewentualnie dwie i krowa na drugim boku.

marzencia z tym przewracaniem to ostrożnie bo u przeżuwaczy przewrót przez plecy może spowodować skręt krezki jelitowej. Chyba że chodziło Ci o co innego. Pozdrawiam :)

Edytowany przez 7891Firefox, 30 styczeń 2013 - 11:24.

#1269 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 12:25

Problem z bydlem (krowy mleczne) miałem to samo miesiąc temu, moja dostała 6xzastrzyk a mleko nadal było do d..y, przez kilka dni miały włozony dren ale ten strzyk nadal był twardy i ogólnie nic nie pomagało, z uwagi, ze miała już 5 cielaków i jak to po wycieleniu szybko chudnie została sprzedana

#1270 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 12:39

miałem to samo miesiąc temu, moja dostała 6xzastrzyk a mleko nadal było do d..y, przez kilka dni miały włozony dren ale ten strzyk nadal był twardy i ogólnie nic nie pomagało, z uwagi, ze miała już 5 cielaków i jak to po wycieleniu szybko chudnie została sprzedana

Tyle, że u mnie jest to krowa po 1 wycieleniu, wycielila sie w pol listopada i jest juz pokryta. Zal sprzedawac bo dobra sztuka. badając mleko z tej cwiartki jest ok, tlye ze problem z udojem...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 12:54

marzencia z tym przewracaniem to ostrożnie bo u przeżuwaczy przewrót przez plecy może spowodować skręt krezki jelitowej. Chyba że chodziło Ci o co innego. Pozdrawiam :)

e tam przez plecy, tyle siły nie mamy. przez brzuch z lewej nogi na prawą..

#1272 Share belchatow

belchatow

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 13:22

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam wszystkich. Mam problem z krową

Krowa się zerwała z łancucha w nocy, rano w oborze już leżała.
Krowa nie jest cielna . Ma 11 lat

W 1 dniu próbowała wstawać ale bez skutku podrywała się tylko trochę i znowu lezała.
Dostała cukry w wodzie rozpuszczonego na wzmocnienie , troche wapnia i magnezu.
Tak po domowemu, bo nie było u mnie przypadku jeszcze takiego.

W 2 dzień było widać , że się przemiesciła troche, nie leżała juz w tym samym miejscu.
Ale nie było widać żadnej poprawy.
Byliśmy u weterynarza i kazał dać .
calem plus 445 ml do pyska to jest wapn o który sie pytałem sam jego.
po 2 godzinach od wapnia kazał zastosować
neopropiowet plus 70g to co proponował na samym początku oraz zastrzyk domięsniowy w szyję z witaminami AD3E .

Dzisiaj jest 3 dzień, krowa jak leżała tak leży
Dodam jeszcze , że odchody ma normalne, kał nie jest ani rzadki ani twardy , jest taki jaki miala jak była zdrowa.
Krowa dostawała i dostaje chleb on mógło zaszkodzić jakoś??
Ma opetyt

Może ktoś wie co mozna zastosowac jeszcze , żeby wstała??
Myśle , że może jedna butelka tego wapnia to za mało i dokupić jeszcze??
Może zrobić badanie krwi i coś wyjdzie w tym , czy po tych lekach co dostała to nie wyjdzie prawidłowo??

Jak ktoś coś wie to bardzo Dziękuje za pomoc. Bardzo mi Zależy
Pozdrawiam

Edytowany przez belchatow, 19 luty 2013 - 14:43.

#1273 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 13:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) wezwij weta niech da jej wapno dożylnie.

#1274 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 15:41

Tyle, że u mnie jest to krowa po 1 wycieleniu, wycielila sie w pol listopada i jest juz pokryta. Zal sprzedawac bo dobra sztuka. badając mleko z tej cwiartki jest ok, tlye ze problem z udojem...

rzeczywiście jak taka młoda krówka to szkoda takiej. opuchlizna w strzyku zatyka ujście kanału strzykowego jak również zmniejsza objętość zatoki w strzyku. Ta kaniula na początku to byył jednak dobry pomysł, pomoże Ci zdoić ćwiartke. ja u siebie stosowałam kaniule i wszystko było ok, Może nie zatkałeś jej po udoju tylko zostawiłeś otwartą w strzyku że dostała zapalenia?

Witam wszystkich. Mam problem z krową prawdopodobnie podobny jaki ma Pani Marzena.
Z tym , że.

W 1 dniu próbowała wstawać ale bez skutku podrywała się tylko trochę i znowu lezała.

W 2 dzień było widać , że się przemiesciła troche, nie leżała juz w tym samym miejscu.
neopropiowet plus 70g to co proponował na samym początku oraz zastrzyk domięsniowy w szyję z witaminami AD3E .

Dodam jeszcze , że odchody ma normalne, kał nie jest ani rzadki ani twardy , jest taki jaki miala jak była zdrowa.
Ma opetyt

Może zrobić badanie krwi i coś wyjdzie w tym , czy po tych lekach co dostała to nie wyjdzie prawidłowo??

Pozdrawiam

uczepiona i zerwała się z łańcucha? może zabardzo szalała w nocy? zamiast dawać specyfiki na oko należałoby wpierw zbadać czy nie ma złamania albo zerwanego więzadła, zwłaszcza że krowka nie pierwszej młodości

marzencia, ja kiedyś z mężem chcieliśmy tak przewrócić krowe na drugi bok przez brzuch jak piszesz ale bez rzadnych powrozów i linek.... masakra. :) pomógł chwytak z turem, weź mi wytłumacz jeszcze raz jak te linke zakładać i przeciągać, przyda mi się na przyszłość

#1275 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 16:16

rzeczywiście jak taka młoda krówka to szkoda takiej. opuchlizna w strzyku zatyka ujście kanału strzykowego jak również zmniejsza objętość zatoki w strzyku. Ta kaniula na początku to byył jednak dobry pomysł, pomoże Ci zdoić ćwiartke. ja u siebie stosowałam kaniule i wszystko było ok, Może nie zatkałeś jej po udoju tylko zostawiłeś otwartą w strzyku że dostała zapalenia?

Tak dostala zapalenia poniewaz strzyk zostal otwarty, akurat pech chcial ze mialem ostatnia kaniulke a nie chcialem aby do rana zgubila, mleko jest lepsze po tym antybiotyku lecz nie mogę sie uporac z tym zarastajacym strzykiem.. sa jakies specjalne antybiotyki, czy inne sposoby aby kanal nie zarastał ?

#1276 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 16:39

Problem z bydlem (krowy mleczne) Odnośnie tej krowy ,która zerwała się z łańcucha, to wszystko wzkazuje na to ,że musiała coś naderwać sobie w kończynie, może rozjechały się jej tylne kończyny i coś w krzyżu strzeliło/ nogi bezwładne, przy kłuciu w pośladek brak ruchów mięsni i nogi/ lub naciągnęła jakieś mięśnie itp. Weterynarz musi ją zbadać-każdą kończynę będzie zginał i prostował ,badając przy tym ruch w stawach,obmacywał całą nogę itp.

#1277 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 16:42

Tak dostala zapalenia poniewaz strzyk zostal otwarty, akurat pech chcial ze mialem ostatnia kaniulke a nie chcialem aby do rana zgubila, mleko jest lepsze po tym antybiotyku lecz nie mogę sie uporac z tym zarastajacym strzykiem.. sa jakies specjalne antybiotyki, czy inne sposoby aby kanal nie zarastał ?

ale słuchaj, ja zostawiałam normalnie tą kaniulę po udoju w strzyku na stałe, tylko zatykałam ją koreczkiem i na drugi dzień była na swoim miejscu, taka długa i giętka. i strzyk nie zarastał, no nie wiem, może kto inny się wypowie ale ja nie znam zbytnio innych metod na zarastanie strzyku.

#1278 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 17:57

Witam wszystkich. Mam problem z krową prawdopodobnie podobny jaki ma Pani Marzena.
Z tym , że.

Ma opetyt

Pozdrawiam

Kolego nie rozdarła Ci się przypadkiem ta krowa. Podczas wstawania mogło dojść do tego , że nogi rozjechały się je na boki(szpagat) u zerwała mięsień. Miałem to samo u swojej. W nocy złapało ją porażenie, dostał szybko kroplówkę, niestety za mało, bo niekompetentny lekarz dał dawkę na 500kg krowie ważącej 650kg. Próbowała wstawać, ale nie mogła. Jadła normalnie i gnoiła też. Zobacz z tyłu, gdy leży czy któreś z udów nie jest obrzęknięte. Jeśli się rozjechała można podać steryd na gojenie i podnosić ją przyrządem. Jeśli jednak w ogóle nie próbuje ruszać nogami to pozostaje Ci tylko sprzedać pourazowo. Niektórzy jeszcze skupują takie sztuki.

@Karror830 jesteś pewien, że ten strzyk zarasta. Jak wygląda to twardnienie strzyku. Cały jest twardy czy tylko końcówka strzyku. Jest w nim może jakieś zgrubienie wokół kanału? Miałem kiedyś taki przypadek w, którym u jednej krowy doszło do zapalenia kanalika strzyku. Ma to nawet swoją nazwę, ale nie pamiętam jej. Kopała strasznie przy dojeniu i nie dawało się zdoić mleka. Po włożeniu kaniuli na kilka dni obrzęk zszedł i wszystko jest ok.

Edytowany przez Thomas2135, 31 styczeń 2013 - 18:05.

#1279 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 19:06

Problem z bydlem (krowy mleczne) U Nas kiedyś krowa zmiażdżyła sobie końcówkę, a na drugi rok ucięła sobie końcówkę następnego strzyka. Kupiliśmy kaniulę, ale nie było szans jej włożyć. Była dojona ręcznie i na drugi rok dojarką lub ręcznie (zależy czy poszedłem doić czy tata sam doił wszystkie). Smarowaliśmy maścią strzyki. Wygoiło się to wszystko dosyć ładnie. Tylko ten ucięty ma troszkę krótszy. Nie dawno podchodząc do innej krowy w celu wydojenia jej po ocieleniu zauważyłem, że brakuje połowy skóry na strzyku, ale już się zaskorupiło (musiała dzień dwa przed ocieleniem to zrobić). Wydoiłem i teraz doimy ją dojarkę, bo się mniej denerwuje tylko podczas zdajania staje się niespokojna. Radzę próbować smarować jakąś maścią dodatkowo to miejsce. Może to być nawet zwykła maść ichtiolowa.

Edytowany przez Mati10, 31 styczeń 2013 - 19:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 01 luty 2013 - 10:40

@Karror830 jesteś pewien, że ten strzyk zarasta. Jak wygląda to twardnienie strzyku. Cały jest twardy czy tylko końcówka strzyku. Jest w nim może jakieś zgrubienie wokół kanału? Miałem kiedyś taki przypadek w, którym u jednej krowy doszło do zapalenia kanalika strzyku. Ma to nawet swoją nazwę, ale nie pamiętam jej. Kopała strasznie przy dojeniu i nie dawało się zdoić mleka. Po włożeniu kaniuli na kilka dni obrzęk zszedł i wszystko jest ok.

Podejrzewam ze zarasta poniewaz bez kaniulki nie chce wcale leciec, dostaal 3 razy lactaclox zapalenei sie zmnieszylo, lecz konczy sie dzialanie antybiotyku a zapalenie powraca, bo mleko jest juz "gestsze" i ma inna konstystencje, wiec dzis zakupie inne antybiotyki i poczekam do wieczora.
Te stwardnienie jest na koncu strzyka , na samym dole, w dotyku jakby jakas kulka, nie iwem jak to opisac.