Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3296 odpowiedzi na ten temat

#1241 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 28 styczeń 2013 - 21:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) ja gościnnie też, nie jestem specjalistą bo wiele rzeczy nie wiem, i nie obrazam sie, dobrze że piszesz co myslisz :D i też mogę się mylić jak każdy.

Luke16 z tego co napisałeś moge postrzelać od złamania, zapalenia mięśni, zwichnięcia aż do szelestnicy ;) obejrzyj dobrze tą opuchliznę, jeśli racice ok to albo złamanie tak jak pisze sacrable, albo coś z mięśniami, ropień podkolanowy? Zobacz czy temperatura w normie. A nie jest czasem świezo po wycieleniu? chodzi luzem czy uczepiona. naprawde cieżko strzelać gdy nie widzi się sztuki. Wiekowo to nie jest jeszcze taka stara, mam starsze

Edytowany przez 7891Firefox, 28 styczeń 2013 - 21:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 14:00
  •  

#1242 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 22:52

Problem z bydlem (krowy mleczne) od wycielenia jest miesiąc... ale i przed był opuchnięty staw kolanowy po wycieleniu poszło dalej... Na złamanie nie wygląda... Racica w porządku temperatura nawet troszkę za niska bo raz jak jej mierzyłem miała 38.1 a drugi raz o kreskę więcej ... Stoi na uwięzi ... Obmacałem całą nogę w poszukiwaniu jakieś ropy ale nic zero śladu... noga jest znacznie cieplejsza od drugiej... Steryd w podwójnej dawce powinien załatwić sprawę plus antybiotyk ale zero reakcji ...

P.S. Kolego stolarz88 4 lata pracuje w zawodzie technika weterynarii i nie jeden przypadek widziałem czy działałem ... ;) Ale nikt doskonały nie jest lekarze ludzi niekiedy nie potrafią uratować a co dopiero zwierzaka który nie powie gdzie go boli... Sorry ale nie lubie jak ktoś mało co wie a się mądrzy najczęściej takich rolników co "kazali" nam co mamy podać kasowaliśmy razy 2 ...

#1243 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 28 styczeń 2013 - 23:29

Problem z bydlem (krowy mleczne) pogrzebałam u siebie w knigach i coś znalazłam, ale nie wiem jak przesłać zdjęcie, bo przepisać raczej się nie da.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oceniamy kondycję krów! zobacz »

•  

#1244 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 08:24

Firefox niezależnie kto poda jakieś objawy to Ty za każdym razem strzelasz w to samo, ketoza, kwasica, watroba, trawieniec.
pawellesz jak nie pasuje Ci ten wet to wezwij innego, przecież możesz wezwać kogo chcesz, bo nie wiem czy Ci taniej wyjdzie kupować wlewki na ketoze, później na kwasice, a później jeszcze na wątrobę hepatil :P

może wyda ci się to głupie pytanie ale zapytam bo zwyczajnie nie wiem a jestem ciekaw, co to jest i jak działa ten hepatil?, być moze moja krowa też ma coś z wątrobą, wycieliła sie 3 tyg temu, jeszcze przed wycieleniem dostawała wlewki z energią bo mało jadła, wlewałem prawie dzien w dzień również po wycieleniu-nie pomagało, ketozy nie miała i nie ma, kwasica też odpada, tydzien temu dostała przemieszczenia trawienca, zrobiono jej operacje zaczeła jesć ale dalej nie w takich ilościach i nie z takim apetytem jakim powinna, być moze to wątroba jak to sprawdzić?

#1245 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 10:56

Problem z bydlem (krowy mleczne) proszę o poradę. w piątek rano po przyjściu do obory, zastaliśmy krowę leżącą z nogami wyciągniętymi do tyłu (jak żaba). poprawiliśmy te nogi (podciągnęli do przodu) i wezwali weta. ten zadał kroplówkę na odwapnienie(wapno magnez 4 butelki) i diclac, wizualnie stwierdził iż nic nie uszkodziła, krowa po tej dawce wstała na godzinę, co potwierdziło, iż nic nie zerwała,czy złamała. tak twierdził wet. dodam iż krowa jest przed wycieleniem, termin na 9 lutego. karmiona była tylko wysłodkami ok5 kg , śrutą ok1 kg i sianem do woli. w sobotę jednak dalej nie wstawala, przyjechał wet, zadał taką samą serię kroplówki(wapno, magnez 4 butelki), podał lek przeciwzapalny i kofeinę. krowa wstała na 5 minut. od tej pory leży, zrywa się do wstawania, ale wtedy tylko przekręca się na drugi bok. ketozę "na oko" wykluczył. sama robię jej wlewki z drożdży i glikolu. wet kazał wezwać w niedzielę handlarza,ale tego nie zrobiłam, doszłam do wniosku, że dopóki je i pije, będę ją trzymać do terminu wycielenia. wet chce na kilka dni zrobić cesarkę konieczną(na zdychającej krowie), ale tego nie będę opisywać, bo to zbyt brutalne. doradźcie proszę, co mogę jeszcze zrobić? sam fakt, że się zrywa daje jakąś nadzieję..

#1246 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 11:19

Problem z bydlem (krowy mleczne) moim zdaniem odwapnienie
jak by to byla moja krowa to bym robil cesarke ale wczesniej bym sprawdzil czy cielak jeszcze zyje
i pozyczyl bym od weta takie urzadzenie do podnoszenia jej
i kilka razy na dzien ja podnosil zrobil cesarke i na hamburgery jak to dobry i zaufany wet i by powiedzial ze nie ma szans a jak jakis patalach to 2 bym wezwal

#1247 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 11:20

Problem z bydlem (krowy mleczne) porusza tylnymi nogami np. pod wpływem ukłucia lub nacisku?? Ogólnie dla mnie jest rozjechana (często wskazuje na to właśnie pozycja na tzw żabę) ... Z handlarzem miał racje bo to chyba najlepsze rozwiązanie ale po co cesarka?? Czyżby wet chciał na koszty was naciągnąć ?? Poród można wywołać równie dobrze lekami.... Dla upewnienia się jeszcze czy to na 100% jest rozjechanie można spróbować ją podnieś właśnie np. na pasach lub specjalnym przyrządzie...

#1248 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 11:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) tak porusza nogami, podciąga pod brzuch, prostuje, robi wykop do tyłu, jak się podnosi to przysiada na nich. jedyne co, to kopyta ma czasami podkurczone. z podniesieniem będzie problem, bo jest w oborze drewnianej i strop też drewniany i nie ma o co umocować maszynki... cielak żyje, a czy ona nie da rady sama się wycielić?! zgodzę się z tą cesarką, ale jakby już konała, ale wcześniej dawać jej w łeb i ją ciąć?! nie wiem czemu tak wet chce zrobić?! oszczędność na narkozie?!

co mam obserwować po ewent podniesieniu?

Edytowany przez marzencia, 29 styczeń 2013 - 11:58.

#1249 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 11:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) a po co dawac w lep?
chyba ze chce to odrazu na ubojni zrobic ?
dac znieczulenie rozciac wyjac cielaka a pozniej zabic
nie wiem dziwny ten twoj wet

#1250 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 12:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) to w łeb to zamiast znieczulenia chyba.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1251 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 12:06

Problem z bydlem (krowy mleczne) bez komentarza...

#1252 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 12:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) ok pomińmy ten aspekt. jak jeszcze mogę jej pomóc i ewentualnie nie zaszkodzić

#1253 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 12:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) Spróbuj wydostać ją z obory i dać do stodoły lub innego pomieszczenia, zostawić luzem żeby miała więcej swobody i nogi się nie rozjeżdzały na posadce. 2 tygodnie do wycielenia trochę dużo cielak mógł by nie przeżyć, poczekaj jeszcze z tydzień.

#1254 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 12:42

Problem z bydlem (krowy mleczne) daj jej zastrzyk na wywołanie porodu i jak się ocieli to w miarę delikatnie wyciągnij ja z obory i spróbuj turem albo cyklopem podnieść.

#1255 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 12:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) ptaszyna dobrze mówi, najlepiej do takiego pomieszczenia, tylko wiadomo troche ciężko jest to wykonać. a ja bym z nia czekał aż do terminu, jak dobrze je i jest żwawa tylko te nogi niesprawne to można czekać, no jakby przestała jeść i gorzej czuć to wtedy trzeba byłoby działać.

#1256 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 12:53

Spróbuj wydostać ją z obory i dać do stodoły lub innego pomieszczenia, zostawić luzem żeby miała więcej swobody i nogi się nie rozjeżdzały na posadce. 2 tygodnie do wycielenia trochę dużo cielak mógł by nie przeżyć, poczekaj jeszcze z tydzień.

Jakiś czas temu wycieliła mi się krowa 19 dni przed terminem z bliźniakami. Kotki strasznie malutkie.

#1257 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 13:05

Problem z bydlem (krowy mleczne) ja mam krowę która za 14 dni ma się 7 raz cielic. Problem w tym że jeszcze jesienią na pastwisku uszkodziła sobie tylną nogę i teraz jak stoi to trzyma ja cały czas w górze. Całą zimę wstaje tylko do jedzenia. Myślę że nie da rady wstać jak odpuści wymie. Zastanawiam się czy nie poczekać jeszcze z tydzień i nie wywołać porodu póki ma małe wymie.

#1258 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 13:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) @sacrable Ale wycieliła się sama bo cielaki były juz dobrze rozwinięte. Nie tyle z praktyki co z rozmów z hodowcami wiem że cielak sztucznie urodzony lub poroniony 2-3 tygodnie przed terminem ma małe szanse na przeżycie, to nie człowiek do inkubatora go nikt nie włoży.

Edytowany przez ptaszyna, 29 styczeń 2013 - 13:08.

#1259 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 13:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) U rolnika krowa wycieliła się kiedyś na końcu 7mego miesiąca o dziwo cielak przeżył ale dosłownie tak jak scrable napisałeś był to kot ... Tutaj u Ciebie tylko to było 19 dni a tam ponad miesiąc... Tutaj zaraz będzie dobry termin porodu... Podać zastrzyk na wywołanie porodu... Nie żadne cesarki! ... Jeżeli po porodzie nie wstanie to na tura, cyklopa jakieś pasy lub przyrząd i zobaczyć czy po podniesieniu stanie na nogach czy nie jeżeli nie to na hamburgery ...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1260 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 13:11

@sacrable Ale wycieliła się sama bo cielaki były juz dobrze rozwinięte. Nie tyle z praktyki co z rozmów z hodowcami wiem że cielak sztucznie urodzony lub poroniony 2-3 tygodnie przed terminem ma małe szanse na przeżycie, to nie człowiek do inkubatora go nikt nie włoży.

Poród był ewidentnie przedwczesny, ale nie wiem co go spowodowało. Wymiona nie zrobiła prawie wcale, siary też jak na lekarstwo. Jedno cielę nie przeżyło.