Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#1181 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 11:39

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jałówka dała na raz 20litrów a Ty chcesz ją leczyć na wątrobę? Każdy by chciał mieć taki "problem" z jałówką :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 09:50
  •  

#1182 Share kkrzysiekk

kkrzysiekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 19:23

Problem z bydlem (krowy mleczne) 20L ale na udój czy na dzień?

Edytowany przez kkrzysiekk, 19 styczeń 2013 - 19:24.

#1183 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 21 styczeń 2013 - 10:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) te 20 l dał na raz, czyli wychodzi koło 40/dzień, wiem, że to dużo ale ona zywi się tylko kukurydzą i mieszankami, problem w tym, że wogóle nie pobiera siana, sianokiszonki czy słomy no i dotego te pokładanie się i wszystkie inne objawy, które towarzyszą przy chorobie wątroby

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Profilaktyka BVD/MD zobacz »

•  

#1184 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 21 styczeń 2013 - 11:11

Problem z bydlem (krowy mleczne) ml 40
%tł 2,86
%bi 2,94
%lak 4,97
%sm 11,33
mocz. >100 (80)
ks 79
tł/bi 0,97

19 dni po ocieleniu, kwasica się szykuje?

Edytowany przez Pawel20, 21 styczeń 2013 - 19:30.

#1185 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 22 styczeń 2013 - 21:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam pisałem juz o tym jakoś 2 tygodnie temu mam problem z jałówką ma od dołu szyji do głowy takie jagby kużawki takie duże bomble w postaci stryba nie wiem co to może być czy grzybica czy coś innego prosze o pomoc czy da sie to wyleczyć jakie som na to leki?

#1186 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 21:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) jak są na tyle odstające żeby je podwiązać, to zrób to najlepiej żyłką na ryby albo mocną nicią. ja miałam z tym problem w drewnianej oborze. niektóre same odpadły, resztę wiązaliśmy. pomogło wapnowanie całej obory

#1187 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 22 styczeń 2013 - 21:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) spróbóje a ma ktoś może jakieś sposoby

#1188 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 23 styczeń 2013 - 10:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) Włókniakobrodawczyca - odpowiedzialny za występowanie tych brodawek jest wirus, który może się rozprzestrzeniać poprzez wektory takie jak wszy i muchy. Rozwojowi i występowaniu tego sprzyja duża wilgotność względna w pomieszczeniach (brak wentylacji).
Koleżanka marzencia dobrze pisze, jedynym sprawdzonym sposobem usunięcia tych brodawek jest ich podwiązanie i najzwyczajniej obumarcie i odpadnięcie.
Należy pamiętać o możliwości zakażeń wtórnych, czyli koniecznie dezynfekcja pomieszczeń, dobre wapno gaszone tak jak marzencia pisze, dobrym preparatem też kiedyś był Virkon ale juz wycofany, a obecnie dostępny o podobnym działaniu Rapicid, który mozna stosować w obecności zwierząt.
W atlasie chorób dermatologicznych bydła wskazana jest również dezynfekcja skóry zwierząt zarażonych, poprzez mycie i stosowanie jakichś środków. Jest również wzmianka o szczepionce która powoduje samoodpadnięcie tych brodawek, ale to już trzeba do jakiegoś dobrego weta z tym. Kiedyś myślałam że to grzybica, ale grzybica skóry wygląda trochę inaczej.

U mnie także w drewnianej oborze na jałówkach występują te brodawki, ale niestety nie mogę ich narazie stamtąd wyprowadzić bo nowa obora dopiero w planach. Pozostaje mi profilaktyka i leczenie. Pozdrawiam

ml 40
%tł 2,86
%bi 2,94
%lak 4,97
%sm 11,33
mocz. >100 (80)
ks 79
tł/bi 0,97

19 dni po ocieleniu, kwasica się szykuje?

Paweł20 nie mam stada pod oceną (do czasu bo przymierzam się przejść pod ocenę) ale z mojej wiedzy to kwasica się u tej mućki "nie szykuje" tylko juz jest w zaawansowanym stanie, mocznik mały, najprawdopodobniej zywiona jest niedoborowo w stosunku do swojej wydajności(40l !) podejrzewam też ketozę.

Powiedz mi co oznacza skrót ks? i jak może wyjść stos. tł/bi 0,97 skoro róznica tł-bi= -0,08?
nie wiem bo powtarzam, nie jestem pod oceną.

Edytowany przez 7891Firefox, 23 styczeń 2013 - 10:37.

#1189 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 10:59

Problem z bydlem (krowy mleczne) ks liczba komórek somatycznych.
tł/bi -iloraz tych wartości
Co do braków w żywieniu daje sobie z tego sprawę jednak myślę, ze jeszcze zbyt wcześnie, żeby po 20 dniach od porodu mećka się zakwasiła. Patrząc na jej poprzednia laktacje to nigdy nie miała za wysokiego tłuszczu, wiec może ten typ tak ma.

#1190 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 11:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) stosunek czyli inaczej iloraz podziel tluszcz przez białko i ci wyjdzie :) a to co ty piszesz to jest roznica :) a ks to komorki somatyczne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1191 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 14:35

Problem z bydlem (krowy mleczne) oki :)

#1192 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 14:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) niech wlasciciel napisze jak wyglada jej zywienie

#1193 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 15:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) 7.00 5kg kiszonki z kukurydzy + 2 kg treściwej, (1kg śruta zbożowej, 1kg 18% z Nutreny), zaraz potem na to sianokiszonka około 8-10kg,
12.30 20kg kiszonki z kukurydzy+4 kg(treściwej (1kg śruty zbożowej 1kg sruty rzepakowej,1kg sruty kukurydzianej,kg 18% z Nutreny)
16.30 pasza treściwa 3kg (2kg 18% z Nutreny, 1kg śruty zbożowej)
19.00 słoma ze zbóż jarych, teoretycznie do woli.

Nie mam zbadanej jakości kiszonek, co do ilościi podawanej sianokiszonki to wartość orientacyjna, kiszonka z kukurydzy w tym roku raczej trochę wilgotniejsza, także sucha masa raczej bliżej 30%, sianokiszonka głownie z gruntów ornych, ale z traw pozostała głownie kupkówka, trawa mocniej podsuszona. Pasza treściwa jest mieszana z kiszonka z kukurydzy. Tak żywione są krowy tuz po ocieleniu mniej więcej do 100 dnia laktacji. Pory jak i ilości zadawanych pasz są dostosowane do wygody osób pracujących przy krowach, także dlatego trochę taki misz masz. Śruta zbożowa jest zmieszana z witaminami z polmasu. Czekam na sugestie.

Edytowany przez Pawel20, 23 styczeń 2013 - 15:57.

#1194 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 16:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) wiesz dajesz sporo sruty zbozowej ona szybko fermentuje i jest stan kwasicowy bo jednak w poludnie 4kg to jest za duzo na raz i drugie spostrzezenie to w sumie wychodi 39kg jedzenia takze nie ma nawet 20kg w suchej masie to troche malo pobieraja zeby te 25 SM pobraly juz byloby lepiej i parametry bylyby inne ale przy 30% sm kiszonki ciezko bedzie osiagnac wieksze pobieranie paszy w SM

#1195 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 19:30

Problem z bydlem (krowy mleczne) W tej chwili 8 sztuk jest tak żywionych i tyko ta ma takie "niecodzienne parametry", u reszty białko wachą sie od 2,9% do 3,3%, mocznik od 80 do 160. W zeszłym roku kiszonkę z kukurydzy planowaliśmy zrobić trochę wilgotniejsza, żeby nie było problemów z ubiciem. Miarodajne jest badanie suchej masy za pomocą mikrofalówki, w jaki sposób pobrać próbke kiszonki, czy nie bedzie zafałszowan teraz przy tych niskich temperaturach?

Edytowany przez Pawel20, 23 styczeń 2013 - 19:39.

#1196 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 20:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) pobierasz z kilku miejsc z balotu czy z pryzmy tniesz ja na kawalki mieszasz w wiaderku ,
wazysz naczynie w ktorym bedziesz suszul do mikrofalowki i zapisujesz wynik
odwazasz na wadze gramowce 100 lub 200 gram wymieszanej pocietej sianokiszonki ,w zalenzosci jak dokladna probe chesz miec
ustawiasz na np minute wyjmujesz i wazysz
zapisujesz wynik
i dalej wstawiasz
po ok 2-3 min takich prób wstaw pol szklanki wody zeby nie nastapil samozaplon
i powtarzasz tak ta czynnosc az wynik nie bedzie ulegal zmianie
odejmuszesz od startowej wagi koncowa - wage naczynia
i jak miales 100 g wazonego a zostalo ci 40 to masz sucha mase 40 %a jak 200 i 80 to dzilisz na 2
mysle ze jak jest przykryta to wynik mimo mrozow nie bedzie zaklamany chyba ze ze sniegiem probka bedzie
\
a jak bys tak zamienil ilosc,kolejnosc i to co dajesz kukurydze w 2 odpasie dal ja w 1 albo jej zamiast 5 to 10 na 1 i polaczyl z sianokiszonka
a 2 odpas kukurydzy dal te 12 kg po poludniu np po 12

kolego a wieczorem nie zadajesz im zadnej kisszonki z qq ?

strasznie duzo tresciwej to je zakwasza
moze lepiej bylo by dac jakas tresciwa 25 i dac kilka kg mniej
albo jakis bufor dorzucic ew kwasny weglan przy zadawnaiu tresciwej

Edytowany przez kyllee, 23 styczeń 2013 - 21:04.

#1197 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 21:23

Problem z bydlem (krowy mleczne) Były próby dawania rano więcej kiszonki z kukurydzy, ale kończyło się to duża ilością niedojadów. Wieczorem zazwyczaj lezą jeszcze resztki kiszonki z południowego rozdania. Trzeba by pomyśleć nad zmiana treściwej na mocniejsza, ale to chyba nie w tym roku kwotowym jeszcze.

#1198 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 21:39

Problem z bydlem (krowy mleczne) Sianokiszonkę dostają tylko raz dziennie?

#1199 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 22:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tak raz dziennie sianokiszonka.
Pasze białkowe wiadomo swoje kosztują, a zboże swoje teoretycznie sporo tańsze, choć niekoniecznie efektywne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1200 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 23:24

Problem z bydlem (krowy mleczne) Paweł20, masz niezłe krowy, chciałabym mieć tak wydajne sztuki. U mnie narazie max wydajność w szczycie laktacji to tak 28-30l na dobę. W tamtym roku był u nas żywieniowiec i dał kilka dobrych rad przy żywieniu treściwą, chodzi o to by nie przekroczyć jednorazowej dawki w ilości max 3 kg, bo krowa nie jest w stanie żwaczowo wykorzystać większej porcji, nadwyżka może spowodować nadmiar LKT którego krowa nie nadąży przerabiać, dalej należałoby tak mniej więcej przeliczyć ilość tresciwej wg wydajności-na każde 3l wyprodukowanego mleka przypada 1kg mieszanki terściwej z głównym udziałem zboża, bodajze jeczmienia, nie pamietam już. Czyli ilość tresciwej masz dobra, może nawet przy mało, może warto byłoby właśnie skoncentrować tę dawkę jakimś tłuszczem lub białkiem chronionym które zaspokoiłoby wieksze zapotrzebowanie krów poprzez trawienie jelitowe, a nie spowodowałoby zakwaszenia żwacza.
U siebie komponuję mieszanki tresciwe, nie kupuję gotowych dodatków bo przeliczając za drogo mnie to wynosi, i jakoś wychodze na tym do przodu.