Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3297 odpowiedzi na ten temat

#861 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 czerwiec 2012 - 14:28

Problem z bydlem (krowy mleczne) Teraz to już zapozno ale zrób 3 dniową głodówkę i przestan doić potem dawaj same siano w małych ilościach. Tak powinieneś zrobić miesiąc temu. Teraz módl się żeby ze dwa tygodnie przechodziła to może jeszcze uzbiera mleka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 21:13
  •  

#862 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 15:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) Czytałem opracowanie w którym amerykanie eksperymentowali z nie zasuszaniem, lub zasuszaniem krów krócej niż na 2 miesiące. Co się okazuje, niektórzy to stosują (nie muszą wydzielać odrębnych grup etc) Nie jest to najlepsze rozwiązanie pod kątem zdrowia krowy, ale nie jest też tragedią, ważne, żeby odpowiednio taką krowę żywić. Ważna jest kondycja, żeby nie była opasiona, bo to jak przy normalnym zasuszeniu i porodzie jest bardzo nieporządane.
Problemem zdaje się być brak siary, jak jej nie zdążysz zasuszyć. Nie zgodziłbym się z postem powyżej, jeżeli został 1 tydzień do terminu, to nie ma sensu zasuszać.Moim zdaniem raptowne przejście na taką dietę (samo siano, a do tego jeszcze głodówka) w tak zaawansowanej ciąży nie da nic dobrego.
Choć osobiście nie mieliśmy takiego przypadku, czytałem o hodowcach robiących tak z premedytacją, więc nie powinno być wielkiej tragedii.

Edytowany przez ppp, 13 czerwiec 2012 - 15:40.

#863 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 czerwiec 2012 - 15:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) Można nie zasuszać ale dużej ilości mleka nie spodziewaj się od niej potem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Profilaktyka BVD/MD zobacz »

•  

#864 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 15:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) Bez zasuszenia na pewno wydajność będzie słabsza, ale nie wiem czy tak gwałtowne zmiany w żywieniu, tak krótko przed wycieleniem wyjdą jej bardziej na zdrowie. To wydaje mi się, takie mniejsze zło.

#865 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 czerwiec 2012 - 16:30

Problem z bydlem (krowy mleczne) Owszem. dlatego mówię że jak by było wiadomo na 100% że przechodzi 2 tygodnie (ocieli się za 3) to można tak zrobić ale jak nie to ja osobiście bym ją sprzedał. (Nie znaczy to że on też musi sprzedawać) tylko po ocieleniu.

#866 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 16:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) ja bym już nie zasuszał już na to za późno. Trzeba ją doić i karmić normalnie. Mleka po ocieleniu będzie dawała bardzo mało.

#867 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 czerwiec 2012 - 19:29

Problem z bydlem (krowy mleczne) wydajność 4- 5 l się zwiększy. To samo co po poronieniu.

#868 Share suniva

suniva

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 czerwiec 2012 - 06:03

Problem z bydlem (krowy mleczne) miałam raz taki przypadek niedało sie zasuszyć krowy,dojona była raz dziennie ocieliła sie to to na pierwszy raz mleka było 2 litry potem przez trzy dni bardzo mało mleka nawet dla cielaka za mało.Ekstremalne żywienie pomogło po tygodniu doszła do normalnej mleczności czyli 36 litrów na dobe.am tą krowe jeszcze i zasuszam przed wyjściem na pastwisko,bo jak wyjdzie na trawe to już sie jej nie da zasuszyć.

miałam raz taki przypadek niedało sie zasuszyć krowy,dojona była raz dziennie ocieliła sie to to na pierwszy raz mleka było 2 litry potem przez trzy dni bardzo mało mleka nawet dla cielaka za mało.Ekstremalne żywienie pomogło po tygodniu doszła do normalnej mleczności czyli 36 litrów na dobe.am tą krowe jeszcze i zasuszam przed wyjściem na pastwisko,bo jak wyjdzie na trawe to już sie jej nie da zasuszyć.

#869 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 czerwiec 2012 - 06:24

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jak krowę się zasusza to powoli ogranicza się jej dawkę pokarmową aby zasuszyla bo przy normalnym zywieniu to nigdy nie zasuszy. Chyba że daje bardzo mało mleka.

#870 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1892 postów

Napisany 14 czerwiec 2012 - 08:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) dzięki koledzy za podpowiedzi. Mam nadzieję że jakoś to przejdzie bez zasuszenia. Sprzedać bym jej nie chciał bo to lepsza z krów w stadzie i ładnie mleko dawała i równo. Jestem zły na teściową przyszłą że mi o tym wcześniej nie powiedziała:/ Spróbuje dla niej dawkę żywieniową ułożyć indywidualnie. Zobaczymy jak będzie doiła po ocieleniu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 07:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) Koledzy potrzebuję szybko pomocy, przedwczoraj ocieliła mi sie jałówka przez te dwa dni nie miała dużego mleka więc jej nie zdajałem wszystko wypijał cielak ale wczoraj wieczorem podłączyłem dojarkę a tam ....., za diabła nie chce oddać mleka, wymię coraz większe a ona nic, jak przypuszczę cielaka to moment odpuści, jak podłącze dojarkę lipa, nic nie pomaga, może mieliście podobny problem, czekam na jakąś podpowiedź

#872 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 11:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) pewnie:D kolego biegnij do lekarza po 2 cm oxytocyny i jak podłączysz do dojarki to w tym czasie zrób zastrzyk domięśniowy, jałówka nie chce puścić mleka bo sie boi i jest w stresie:D

#873 Share AGHIAprvPL

AGHIAprvPL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 12:31

Problem z bydlem (krowy mleczne)

pewnie:D kolego biegnij do lekarza po 2 cm oxytocyny i jak podłączysz do dojarki to w tym czasie zrób zastrzyk domięśniowy, jałówka nie chce puścić mleka bo sie boi i jest w stresie:D

Właśnie, 2 do 5 ml oksytocyny jak nie chce puścić mleka, zastrzyk przy wejściu do sali udojowej.
Czasami trzeba przez parę dni kontynuować, za każdym razem zmniejszając dawkę o 0,5ml.

Co do nie-zasuszania krów, to u mnie też się czasem rolnikom to zdarza, kiedy ceny mleka idą w górę i im szkoda. Ale wtedy taka krowa dobre żywienie plus witaminy i minerały m.in. wapń magnez itp.
www.aghia.prv.pl - mój wiejski francuski blog

#874 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 19:42

Problem z bydlem (krowy mleczne) Mam taki nietypowy problem, w zeszłym roku kupiłem jałówkę i na początku lipca ma się cielić drugi raz, ma już skończone 3 lata i nic nie urosła co może być przyczyną ?

#875 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 czerwiec 2012 - 22:23

Problem z bydlem (krowy mleczne) braki m.in. różnych witamin spowodowane słabym żywieniem lub gdy była jałówką została bardzo wcześnie zacielona i wtedy już raczej nie urośnie

Koledzy potrzebuję szybko pomocy, przedwczoraj ocieliła mi sie jałówka przez te dwa dni nie miała dużego mleka więc jej nie zdajałem wszystko wypijał cielak ale wczoraj wieczorem podłączyłem dojarkę a tam ....., za diabła nie chce oddać mleka, wymię coraz większe a ona nic, jak przypuszczę cielaka to moment odpuści, jak podłącze dojarkę lipa, nic nie pomaga, może mieliście podobny problem, czekam na jakąś podpowiedź

1ml oksytocyny wystarczy i 5min po podaniu podłącz dojarkę i podaj tak ze 2-3 udoje a potem spróbuj bez. Powinno przejść a jak nie to być może będziesz musiał zawsze podawać.

Edytowany przez rmiecz8, 19 czerwiec 2012 - 22:26.

#876 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 20 czerwiec 2012 - 07:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) W czasie laktacj dostaje wszystkie witaminy wraz z paszą treściwą i wszystkie sztuki maja lizawki, a tak w ogóle to w jakim miesiącu najlepiej zacielać bo mam 2 szt, skończyły 12 miesięcy i już wykazywały ruję czy juz można zacielać czy poczekać jeszcze 6 tygodni ?

#877 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 czerwiec 2012 - 14:02

Problem z bydlem (krowy mleczne) Co najmniej 15 miesięcy muszą mieć aby można było zacielać i niezależnie od wagi (na wagę patrzy się dopiero po 15 miesiącu i musi ona wynosić co najmniej 350- 380 kg) . Ja zacielam w 17- 18 miesiącu i dlatego nie mam niewyrośniętych jałówek. Ta twoja gdy była jałówką w wieku 8- 15 miesięcy jak była żywiona?

#878 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 20 czerwiec 2012 - 15:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) a to nie jest tak że te póżniej zacielane produkują więcej mleka ? u mnie zacielamy 13-14miesieczne

#879 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 22 czerwiec 2012 - 10:29

Problem z bydlem (krowy mleczne) od 6 miesiąca dostają tylko siano i słomę i nic więcej i czy kolejne ruje bez krycia nie zaszkodzą. W tej chwili mają 12 miesięcy czyli do 15 miesięcy brakuje 12 tygodni czyli 4 ruje więc najlepiej czekać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 22 czerwiec 2012 - 10:35

Problem z bydlem (krowy mleczne) u nas zacielamy nie wcześniej jak 15 miesięcy a to że mają ruje wcześniej to nie szkodzi ale też nie można przesadzać do 18 miesiąca powinna być cielna.