Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#61 Share kaczorek

kaczorek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 256 postów

Napisany 25 grudzień 2008 - 12:16

Problem z bydlem (krowy mleczne) Oksytocyna pomogła, krowa z 2 litrów weszła na 11 ;)

Czym jest spowodowany niedobór tego hormonu? ;)
Ursus C-330, Ursus 3512 & NH TD5030 vs. 60ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 01:31
  •  

#62 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 25 grudzień 2008 - 14:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ja chciałem się tylko poradzić. A więc jak bym kupił z 10 cielaków mięsnych, to długo musiał bym je trzymać razem?. Czy można od razu do łańcucha i na stanowisko?. Co lepsze piszcie co wiecie. Pozdro

#63 Share Gaw

Gaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 25 grudzień 2008 - 17:45

Problem z bydlem (krowy mleczne) Oksytocyna to hormon między innymi odpowiedzialny za wydzielanie mleka, powoduje, że włókna mięśniowe w tkance wymienia kurczą się i wyciskają mleko z tkanki gruczołowej. Produkowana jest w przysadce mózgowej, jej wyrzut do krwi następuje na zasadzie odruchu, pierwotnie wywoływanego zachowaniem cielaka ? ssaniem, trykaniem głową. U krów mlecznych wydzielanie oksytocyny, stymuluje masaż przed udojowy wymienia, ?rytuał? związany z dojeniem ? powtarzające się czynności, dźwięki, zachowania. Niektóre krowy odpuszczają mleko na samo dzwonienie wiader, dojarek, czy wejście na halę udojową, inne wymagają solidnego masażu wymienia.
Wydzielanie oksytocyny zaburzają najczęściej reakcje lękowe, przestraszona krowa kombinuje jak uciec albo jak się obronić, a nie żeby dać mleko. Stąd ważne jest stworzenie pewnego rytuału dojenia ? powtarzających się czynności, jednoznacznie kojarzących się z dojem i co ważne zapewnienie ?miłej i spokojnej atmosfery? ;-) bez krzyków, bicia itp. (wiem, że czasem to trudne, ale warto próbować)
Dój powinien się krowie dobrze, miło kojarzyć.
To wraz z masażem przed udojowym należy do dojącego.
Ale zdarzają się krowy, u których występują zaburzenia w wydzielaniu czy produkowaniu oksytocyny, z powodów różnych, najczęściej nie dających się zdiagnozować. Z reguły schemat jest taki, że zaczyna podawać się oksytocynę przed każdym dojem i stopniowo zmniejsza dawkę w nadziei, że uda się w ogóle z niej zrezygnować. Czasem się udaje, czasem trzeba podawać przez całą laktację.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share kaczorek

kaczorek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 256 postów

Napisany 27 grudzień 2008 - 19:52

Problem z bydlem (krowy mleczne) Hmm... to spokojna krowa wiec krzyku ani bicia nie było. Może chciała zostawić tylko cielakowi ;)
Dobrze że już problem rozwiązany :P

#65 Share Gaw

Gaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 29 grudzień 2008 - 08:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) ;) pisałem ogólnie co może być przyczyną. Nie miałem zamiaru sugerować, że u was krowy się tłucze przed dojem. Jeśli tak to odebrałeś to przepraszam. Wystarczyło jednorazowe podanie oksytocyny?

#66 Share kaczorek

kaczorek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 256 postów

Napisany 29 grudzień 2008 - 19:08

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tylko "głośno" myślałem, nawet przez myśl mi nie przeszło, że coś sugerujesz. Więc nie ma za co ;)

Jednorazowe podanie pomogło. Może po jakimś czasie znów będzie trzeba podać, oby nie :P

#67 Share RobertN

RobertN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 03 luty 2009 - 21:34

Problem z bydlem (krowy mleczne) W przeciągu ostatnich 3 miesięcy wycieliło się 9 jałówek HF. Większa połowa z nich mocno chudnie i nie ma apetytu. Po ocieleniu dostawały przez 2 tyg. dodatek energetyczny. Robiłem badanie moczu(brak ketozy), dostają kwaśny węglan sodu( kwasicy raczej nie ma bo tłuszcz jest wysoki), mleka dają całkiem sporo. Ogólnie mam też spory problem z kulawiznami. W tym roku stosujemy kąpiele kopyt i jest poprawa. Weterynarzy było paru ale nie są chyba dość kąpetentni, bo nikt jeszcze nie poradził na te problemy. Wie ktoś może w czym szukać przyczyny?

#68 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 03 luty 2009 - 21:55

Problem z bydlem (krowy mleczne) U sąsiada było w tamtym roku to samo trzy jałówki poszły do rzeźni, nikt nie stwierdził co in było po prostu nie miały wcale apetytu.

#69 Share DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 03 luty 2009 - 22:49

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jeśli kwasicę i ketozę masz wykluczoną to może to być przemieszczenie trawieńca, niech jakichś lekarz który miał z tym styczność zbada ci krowy

#70 Share Qtas

Qtas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 05 luty 2009 - 17:55

Ogólnie mam też spory problem z kulawiznami. W tym roku stosujemy kąpiele kopyt i jest poprawa.

Jaki środek stosujesz do tych kąpieli i w jakim stężeniu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Gaw

Gaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 06 luty 2009 - 13:56

Problem z bydlem (krowy mleczne) RobertN - Przyczyny pewnie trzeba szukać w korycie.
Masz kontrolę użytkowości? Poziom tłuszczu, białka oceniasz zbiorczo, czy dla poszczególnych krów?
Możesz mieć u jednych krów kwasicę i innych ketozę.
Kulawizny sugerowałyby kwasicę.

#72 Share MFJD

MFJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 09 luty 2009 - 12:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) To może syndrom stłuszczonej wątroby tylko nie wiem czy ona występuje pojedynczo

@RobertN w jakiej kondycji były jałówki przed wycieleniem bo jak były troszkę przy tuczone to by wszystko wyjaśniało.

#73 Share juzio

juzio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) Koledzy nam problem z krowami. Wczoraj przestały mi dwie jeść, wezwałem lekarza dał zastrzyki i powiedział ze przejdzie dziś rano dałem śrutę i już z 2 zrobiło się 17 nie wiem co jest nic nie jedzą i chudną w oczach a lekarz powiedział ze nie wie co jest. Proszę o szybko odpowiedz z gory dziekuje

#74 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:39

Problem z bydlem (krowy mleczne) A czasem nie mają biegunki?

#75 Share juzio

juzio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:45

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jest gorączka biegunki nie mają brak apetytu

#76 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) Podejrzewam że to jest taka wirusowa biegunka(nie znam fachowej nazwy), u mnie ma roku zęby nie doszło do tego bardzo szybko zarażają się wszystkie krowy ;) już w tym roku była ale przeszło..

#77 Share juzio

juzio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ale 1\4 stada na raz tak szybko przechodzi

#78 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) U mnie to jak jest wirusek to szybko przechodzi. Objawia się tym że jest biegunka i krowy kaszlą (niektóre gorączkują). Najszybciej przechodzi na cielęta które piją mleko od zarażonych krów i one najbardziej chorują (miałem taki przypadek że napoiłem cielaka wieczorem a rano trzeba było już po weterynarza dzwonić)
Sposób na to: siano do oporu i kontrolowanie temperatury u zwierzęcia

#79 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 23:01

ale 1\4 stada na raz tak szybko przechodzi

U mnie w ciągu 2 dni chorowały już wszystkie sztuki (50) bardzo szubko się rozprzestrzenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share juzio

juzio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 23:03

Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzięki kolego za informacje, będę pisał co się u mnie w stadzie dzieje