Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#761 Share Edinho

Edinho

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 08:39

Problem z bydlem (krowy mleczne) Mam pytanie, ile krowa może dawać maksymalnie mleka, żeby wstrzyknąć środek na zasuszenie bez obaw o zapalenie wymienia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 15:57
  •  

#762 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 10:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) Twoja daje tyle , że możesz spokojnie zasuszać ;) Nie ma znaczenia ile krowa daje mleka, dajesz antybiotyk i jeśli krowa jest miękka, to dodatkowo koreczki w płynie (orbeseal) :)

#763 Share 8piotrek6

8piotrek6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 19:23

Problem z bydlem (krowy mleczne) TRAGEDIA!!!
w sobotnie popołudnie 3 pierwiastki będące 2 tyg po ocieleniu straciły apetyt. w niedzielę rano doszły 2 krowy jedna wycielona w 9.12.2011 a druga 16.01.2012 weterynarz przyjechał w południe podał glukozę, wapno, magnez i kofeinę i zostawił na wieczór wlewy doustne wapna i Propikal (energetyczno-witaminowe), wieczorem już 8 szt. było bez apetytu i jedna z pierwiastek miała biegunkę wodnistą wręcz jak mocz, dziś rano była już sztywna, weterynarz załamuje ręce, wykluczył ketozę z moczu i mleka, również nie jest to kwasica, nie ma żadnego wirusa, morfologia krwi w normie, skład mleka w normie, krowom oczy zapadają, popołudniu druga szt już zdychała więc rzeźnik ją zabił 3szt. bez żadnych chęci życia została zabrana na rzeź, krowy poszły na dietę słoma, siano, woda, a oprócz 3 których już nie ma to 12 sztuk leży bez apetytu nic nie jedzą nie piją a z wiadra to najwyżej 2 litry siorpną i nic. Co jest grane? Miał ktoś coś podobnego?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#764 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 02 kwiecień 2012 - 19:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) Raz się spotkałem w artykule w HzG że ktoś to paszy dodał Chwastox (MCBA). Były podobne objawy i dużo krów zdechło. Radzę znaleźć jakiegoś dobrego weta i może warto powiadomić PIW.

Edytowany przez slaw17, 02 kwiecień 2012 - 19:33.

antyfan AF

#765 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 02 kwiecień 2012 - 20:02

Problem z bydlem (krowy mleczne) podobne obiawy daje też zatrucie mocznikiem, ale tak dla pewnosci nie kupywałes teraz zadnego bydła??? czy koś obcy nie był w twojej oborze

a mam do was jeszcze pytanie, ?jakich preparatów urzywacie do odrobaczania bydła i jak one wam wychodzą cenowo???

Edytowany przez rolstudent, 02 kwiecień 2012 - 20:04.

#766 Share 8piotrek6

8piotrek6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 20:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) Była babka z PIW i oni się zastanawiają co jest grane, ale tylko protokół spisała i tyle. No a co do kupna to ok 1,5 miesiąca temu 2 pierwiastki kupiłem ale im nic nie jest. No a obcy w oborze no to były ze 3 os.

#767 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 22:14

Problem z bydlem (krowy mleczne) Na moje jest to zatrucie, tylko czym? Radził bym Ci z wetem zrobić sekcję i pobrać próbki do analizy toksykologicznej.

Czy twoje krowy mają takie objawy?

Okres wylęgania choroby i nasilenie objawów klinicznych oraz czas trwania choroby zależy od wielkości dawki toksyny botulinowej wchłoniętej z przewodu pokarmowego i jej koncentracji w organizmie. Stąd też okres wylęgania choroby waha się od kilku godzin do kilku dni. Botulizm cechuje symetryczne zstępujące wiotkie porażenie mięśni ruchowych, zaburzenie koordynacji ruchów, zaburzenie wydalania moczu, utrata łaknienia, nadmierne ślinienie, zaburzenia w przeżuwaniu i połykaniu lub niemożność połykania, utrata głosu i zaburzenia wzrokowe oraz postępujące osłabienie. Przed padnięciem krowy leżą na mostku, a następnie na boku. Oddechy są utrudnione. Padnięcia mają miejsce po kilku- kilkunastu godzinach od pojawienia się pierwszych objawów klinicznych. Śmierć jest skutkiem porażenia mięśni oddechowych lub ustania czynności serca. W stadach krów na chorobę tę zapadało nawet 65% zwierząt (upadki występowały po 6-72 godz. od chwili kiedy zaczęły zalegać na stanowiskach).
Świadomość jest zachowana. Czucie skórne jest z reguły nie zaburzone. Zwierzęta nie gorączkują. Gorączka występuje, gdy jako powikłanie rozwija się zachłystowe zapalenie płuc.

Jeśli tak świadczy to o botulizmie.

Przeanalizuj co dawałeś tym sztuką (pasze) i czy szwyskie mają objawy. Sztuki zdrowe najprawdopodobnie nie dostały jakieś paszy którądostały chore i ona może być winowajcą.
antyfan AF

#768 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 03 kwiecień 2012 - 07:27

Problem z bydlem (krowy mleczne) znajomy rodziców miał podobna chorobę, przywiózł ją z jałówkami, tym jałówką nic nie było a padło mu 30 krów

#769 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 08:20

Problem z bydlem (krowy mleczne) @rolostudent co to za choroba że potrafi w kilka dni powalić całe stado?
antyfan AF

#770 Share 8piotrek6

8piotrek6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 19:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) 16 sztuk wyjechało
Co z resztą nie wiadomo. Weterynarze tylko potrafią kase liczyć, nie leczyć, jedyne wsparcie jest od właściciela ubojni który swoim lekarzom kazał przeprowadzić sekcję, lekarz innego powiatu zinteresował się chorymi sztukami, a miejscowi hmmm potrafią tylko dobić człowieka pretensjami czemu nie ma maty przed oborą, czemu dwudniowy cielak nie ma kolczyków, albo protokół spisać ile kur, kaczek psów kotów no i bydła jest w gospodarstwie.

SLAW1 z tego co opisujesz to tak by to wyglądało, ale skąd to tak nagle się wzięło w oborze że już w ciągu 4 dni 16 szt. poszło. z resztą to już chyba nie ma znaczenia, jedna hodowla i gospodarstwo mniej w tym kraju.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#771 Share konopek

konopek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 20:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam
mam problem z krową który polega na tym że po prawej stronie ma place na których jest znikoma ilość sierści i strupy widać że te miejsca są dosyć często lizane przez nią ponieważ stoi sama luzem w szczególności występują ona na udzie i na brzuchu bliżej słabizny

#772 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 21:56

Problem z bydlem (krowy mleczne) 8piotrek6 no wielkie współczucie, jeśli możesz to informuj jak przebiega sytuacja, możesz na ogolnym albo na priv..
powiem Ci że teraz to nie wiadomo co jest najlepsze... jeśli to zatrucie to ja bym próbował nafaszerować krowy węglem aktywowanym, albo karbotoksem.. gdzieś po 5 kg na sztuke... ale raczej już to nie pomoże tym krowom które wykazują objawy.. za to z tymi 'zdrowymi' ja bym popróbował..
a co powiatowy lekarz weterynarii na całą tą sytuacje?? ma jakieś podejrzenia??
nie wiem czy wiesz, ale jeżeli wykryją u cb chorobę zakaźną zwalczaną z urzędu to dostaniesz zapomogę w wysokości 2/3 wartości zwierzęcia które padło.. a w trakcie likwidacji już 100% wartości rynkowiej... żadno to pocieszenie ale warto wiedziec...

konopek opisz dokładniej te zmiany, są ciepłe zimne, suche mokre, jest włos na nich, czy nie ma, jest jakiś wypływ, w jakim wieku ta krowa w jakim okresie laktacji jaka wydajność no i czy nie przesadzasz z dodatkami mineralnymi???, czy tylko u jednej krowy to wystepuje, możesz jakieś zdjecie wrzucic..

#773 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 21:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) 8piotrek6 czy u najgorszych sztuk występują pod skórą pęcherzyki gazu?? da sieje wyczuć pod palcami jak się przemieszczają pod naciskiem. Wiesz tutaj sama sekcja niewiele pomoże. Co z tego ze zobaczą jakieś zmiany anatom-patologiczne kiedy Clostridium trzeba potwierdzić w posiewie. Dopiero wtedy można sprawdzić czy wytwarza toksynę itd. Toksykologia w przypadku zwierząt wygląda trochę inaczej niż na na filmach... Już dawno powinieneś wysłać wycinki narządów do laboratorium. Przede wszystkim wątrobę, nerkę i jelito cienkie jeżeli chcemy znaleźć beztlenowca. Chociaż najlepiej wykonać badania kompleksowe i a do tego potrzebne są płuca, wątroba, śledziona, nerka no i jelito cienkie oraz grube.

PS. czy masz jakiś protokół z sekcji?? Jakie zmiany zauważyli?? Najbardziej interesuje mnie wątroba i krezka jelita cienkiego. Jak wyglądały?

Edytowany przez rafik256, 03 kwiecień 2012 - 21:59.

#774 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 22:13

Problem z bydlem (krowy mleczne)

16 sztuk wyjechało
Co z resztą nie wiadomo. Weterynarze tylko potrafią kase liczyć, nie leczyć, jedyne wsparcie jest od właściciela ubojni który swoim lekarzom kazał przeprowadzić sekcję, lekarz innego powiatu zinteresował się chorymi sztukami, a miejscowi hmmm potrafią tylko dobić człowieka pretensjami czemu nie ma maty przed oborą, czemu dwudniowy cielak nie ma kolczyków, albo protokół spisać ile kur, kaczek psów kotów no i bydła jest w gospodarstwie.

SLAW1 z tego co opisujesz to tak by to wyglądało, ale skąd to tak nagle się wzięło w oborze że już w ciągu 4 dni 16 szt. poszło. z resztą to już chyba nie ma znaczenia, jedna hodowla i gospodarstwo mniej w tym kraju.

http://www.portalhod...08/374-botulizm

Tu masz trochę o botulizmie.
Radzę, jak kolega wyżej pisał, dać tkanki do zbadania i złożyć wniosek do Burmistrza o umorzenie podatku.
Warto drążyć temat nie tylko dla swojej wiedzy ale też można znaleźć nieoczekiwanie winnego który powinien zapłacić za szkody (jeśli zostało to przywleczone z bydłem zakupionym).
antyfan AF

#775 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 22:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) ja bym nie podejrzewał zwierząt zakupionych... raczej paszę... głównie kiszonki...

#776 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 22:27

Problem z bydlem (krowy mleczne) @rafik256 masz rację z paszami. Ja stawiam na jakąś toksynę ewentualnie na MCBA (Chwastox). Kolega rolstudent wspominał kilka postów wyżej że zna taki przypadek od zakupionych zwierząt wiec wspomniałem o tym, aczkolwiek nie słyszałem (poza ebolą) o tak silnej szybkiej chorobie.
antyfan AF

#777 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 22:36

Problem z bydlem (krowy mleczne) miałem już okazję wyizolować Clostridium bottulinum u bydła jednak w tych stadach upadki były pojedyncze. Jednak wszystko zależy od tego jak dużo bakterii jest np. w paszy i jak długo były nią karmione. Może być tak że Clostridium będzie obecne tylko w niewielkiej porcji np. kiszonki z kukurydzy. Zostanie ona skarmiona i padnie niewiele sztuk. Jeżeli jednak jest tego więcej to może byc tak jak w powyższym przypadku.
Jednak to co tutaj piszę to tylko przypuszczenia. Gdybym miał chociaż okazję zrobić sekcję to mógłbym chociaż trochę zawęzić krąg podejrzeń... a po posiewach już wiedziałbym całkiem sporo.

#778 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 23:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) Moim zdaniem pierwszym podejrzanym będzie trawa. Łatwo na łące znaleźć jakieś padłe zwierze ewentualnie wpływ terenów z wodą stagnującą.
antyfan AF

#779 Share 8piotrek6

8piotrek6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 11 kwiecień 2012 - 22:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzięki wszystkim za wsparcie, niestety z przykrością muszę stwierdzić że jedyna pomoc którą otrzymałem w rozwikłaniu sprawy była od weterynarzy z rzeźni odległej o 150km którzy zgodnie stwierdzili wtórne zapalenie płuc tylko nie wiadomo co wywołało tak ostry przebieg. Pomocny był mi weterynarz odległy o 300km który przeją się sam sprawą i dzięki któremu pobrałem próbki wszystkich narządów, włącznie z jelitami, oraz próbki pasz, krwi, moczu kału, itd. Niestety wszelkie starania zostały zniszczone i zdeptane w błocie przez okolicznych weterynarzy na czele z powiatowymi świniami, którzy nie chcieli wystawić skierowania, ani pobrać krwi, w ogóle nie podjęli się sekcji żadnej z padłych sztuk. Na dodatek wyszło na jaw że w okolicy dwóch powiatów (PUCK, WEJHEROWO) nie ma lekarza weterynarii ze specjalizacją chorób przeżuwaczy, wszyscy wolą czysta kasę z piesków i kotków a od rolników wyłudzają po 250zł robiąc kroplówkę z glukozą, wapnem i magnezem. mało tego przyjeżdżając do chorej sztuki nie badają jej tylko prosto robią kroplówkę. Gdy zarządałem podania krowom antybiotyku na zapalenie płuc dostałem opierdziel a 6 godz. później zjawia się ten głupi "lekarz" i podaje lek 8 sztukom i kasuje 450zł wartość leku na 10 sztuk to 220zł.
No i powiedzcie co zwykły szary rolnik może zrobić tym głupim komornikom (weterynarzom) którzy zedrą każdy grosz ze mnie a nie pomogą wręcz przeszkadzają. Po prostu nie można ich tknąć bo oni jeśli uda mi się podnieść z tej klęski to mnie dobiją.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#780 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów

Napisany 11 kwiecień 2012 - 22:16

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wtórne zapalenie płuc może wskazywać na botulizm. W poście 767 jako powikłanie jest zachłystowe zapalenie płuc.
antyfan AF