Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#721 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 00:12

Problem z bydlem (krowy mleczne) Myślę, że siarę powinna wypić tylko bezpośredni po ocieleniu raczej lepiej jej nie dać więcej ciepłej wody niż 2-3 wiadra, bo może nie ruszyć siary.

Edytowany przez Mati10, 07 marzec 2012 - 00:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 09:53
  •  

#722 Share KUJPOM1988

KUJPOM1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 01:17

Problem z bydlem (krowy mleczne) Kolega ZETOR masz jeszcze problemy zbiegunka u krow to polecam wywar z kory debu (50 procent kory z starego drzewa i 50 z mlodego ) zagotowac i wlewac krowa do pyska . mojim krowa to pomoglo nie raz ;)

vOLA powioec mi jakie witaminy dajesz i czy czesto zdaza sie mniec w twojim stadzie zaleganie po porodowe?jezeli sa czesto to masz pewnie problemy z zatrzymaniem lozysk u krow . musisz pamietac ze od zasuszenia zaczyna sie laktacja i jak krowe przygotujesz w tym okresie tak bedzie dojila w laktacji . podstawa jest to zeby krowy nie byly zatuczone zarowno na poczotku zasuszenia jak i przed samym wycieleniem . jednym z metod regulacji wapnia u krow zasuszonych jest podawanie gorzkich soli wiem ze krowy tego nie nawidza ale skuteczne jest. ja mielem w zeszlym roku problemy z tym tez CO DRUGA KROWA PO PORODZIE NIE WSTAWALA ;( weterynaze tyle brali ze szkoda gadac od jakiegos czasu sieunormowalo ale zmiana zywienia radykalna nastala . zaczynajac od witamin przez pasze az od wrzesnia TMR . ja srednio na sztuke daje okolo 0,5 kg wiatamin ( 2 rodzaje ) gdzies po roku ocenie czy to co zrobilem pomoglo ale na razi idze w dobrym kierunku, pozdrawiam

#723 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 09:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) 0,5 kg witamin ? żartujesz sobie czy co ? co to za witaminy ?
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oceniamy kondycję krów! zobacz »

•  

#724 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 11:16

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Kolega ZETOR masz jeszcze problemy zbiegunka u krow to polecam wywar z kory debu (50 procent kory z starego drzewa i 50 z mlodego ) zagotowac i wlewac krowa do pyska . mojim krowa to pomoglo nie raz ;)

vOLA powioec mi jakie witaminy dajesz i czy czesto zdaza sie mniec w twojim stadzie zaleganie po porodowe?jezeli sa czesto to masz pewnie problemy z zatrzymaniem lozysk u krow . musisz pamietac ze od zasuszenia zaczyna sie laktacja i jak krowe przygotujesz w tym okresie tak bedzie dojila w laktacji . podstawa jest to zeby krowy nie byly zatuczone zarowno na poczotku zasuszenia jak i przed samym wycieleniem . jednym z metod regulacji wapnia u krow zasuszonych jest podawanie gorzkich soli wiem ze krowy tego nie nawidza ale skuteczne jest. ja mielem w zeszlym roku problemy z tym tez CO DRUGA KROWA PO PORODZIE NIE WSTAWALA ;( weterynaze tyle brali ze szkoda gadac od jakiegos czasu sieunormowalo ale zmiana zywienia radykalna nastala . zaczynajac od witamin przez pasze az od wrzesnia TMR . ja srednio na sztuke daje okolo 0,5 kg wiatamin ( 2 rodzaje ) gdzies po roku ocenie czy to co zrobilem pomoglo ale na razi idze w dobrym kierunku, pozdrawiam

Na szczeście powoli problem przechodzi, z tymi sztukami co było najgorzej meczyliśmy sie troszke i wlewalismy taki srodek z de heus albo to pomoglo albo po prostu samo przechodzi bo już jest lepiej i mleko wraca :) ale było nie ciekawie, jeśli chce ktoś nazwe to moge sprewdzić i napisac.

#725 Share KUJPOM1988

KUJPOM1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 12:41

Problem z bydlem (krowy mleczne) 300 gram wiatmin de heus bestermine i 250 gram witamin Herbemin ( witaminy ziolowe z kreda)

#726 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 12:46

Problem z bydlem (krowy mleczne) viola, ile masz krów i w jakim wieku jest ta krowa??
radziłbym konsultacje z żywieniowcem...nie ma witamin "na ketoze" "na kwasice" "na odwapnienie" to tylko nabijanie kasy firmom paszowym, a można krowe zabezpieczyć przez prawodłówe bilansowanie dawki pokarmowej i dawanie jej tego czego potrzebuje w danym okresie swojego życia... bo ty widzisz tylko te krowy które już nadają sie do leczenia!! a po ilu krowach tego nie widać... one w tym czasie w prawdzie nie zalegają ale z braku odpowiednich składników są predysponowanie do zapaleń wymienia, czy przem trawieńca...
ja zrobiłbym tak...
1. dbał o prawidłową kondycje krów (3 żebra krowie zasuszonej ma być widać)
2. dodatek fosforu dla krów zasuszonych
3. dodatek kredy pastewnej w okresie laktacji
4. po porodzie wlew jednorazowy do pyska preparatu wapnowego, np calbal plus
5. nie wiem czy dobrze zrozumiałem poprzedników ale napewno nie podawałbym krowie siary, mleka, ani ich mieszanek z wodą czy w innych jeszcze przedziwnych kombinacjach...
6. a witaminy i różne dodatki to tak, jak najbardziej, ale w zależności od zapotrzebowania, i okresu

#727 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 07 marzec 2012 - 12:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) wetstudent dlaczego bys krowie nie podal siary?? ja podalem i nic sie jej nie dzialo i dostawala wlewy do pyska przez 3 tyg po wycieleniu jakis witamin z energia i narazie nic sie nie dzieje (odpukac) a w zeszlym roku to ja ledwo odratowalem ale szkoda mi jej bylo bo jest najwydajniejsza w stadzie

#728 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 15:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) janek82
nie podałbym siary bo:
1.szkoda, tak wartościowego pokarmu dla cielaka, każdy kolejny ml siary ma mniej przeciwciał mniej witamin..tracąc siare na krowe pozbawiasz cielaka tych substancji
2.lepiej zostawić ją w wymieniu, niech poczeka tam na następną pore karmnienia i pośrednio wpłynie również profilaktycznie na wymie, w takim stężeniu przeciwciał żadne bakterie sie nie rozwiną...
3. jeśli siara zostanie w wymieniu bd uciskała na pęcherzyki wydzielnicze mleka i delikatnie zastopuje wytwarzanie nowego mleka, a co za tym idzie nadmierną utrate wapnia i nadmierne rozcieńczenie siary dla cielęcia...
4. podając przeciwciała do żwacza automatycznie zabijasz część bakterii w żwaczu, a dodatkowo tam nie powinno być bakterii rozkładających składniki mleka tylko bakterie celulolityczne, a karmiąc krowe mlekiem doprowadzasz do destabilizacji flory bakteryjnej żwacza co może mieć w późniejszym czasie opłakane skutki..
5. preparatów wapniowych z wit D3 i A jest na rynku cała masa, natomiast siary od krowy z odpowiednimi przeciwciałami (przeciw bakteriom występującym i ciebie w gospodarstwie) nie jesteś w stanie kupić!!!
6. jeżeli już udoi ci sie za dużo dobrej jakościowo siary to lepiej ją zamrozić na czarną godzine... i podać cielęciu którego matka nie bd miała siary, lub bd ona złej jakości.
7. przy zaleganiu lepiej podać Ca dożylnie, plus pod skóre i lać do pyska ten Calbal, ale podstawa to profilaktyka..

#729 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 07 marzec 2012 - 20:03

Problem z bydlem (krowy mleczne) ja daje tylko przy pierwszym doju po ocieleniu troche siary krowie reszte cielak wypijani nie zdajam do konca i narazie to sie sprawdza i po zasuszeniu nie dostaje krowa sruty dopiero jakies 2 -3 tygodnie przed wycieleniem stopniowo ja wprowadzam i narazie jest bez zalegan

#730 Share Viola

Viola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 21:23

Problem z bydlem (krowy mleczne) Obecnie mamy 4 krowy - także ciężko mi określić problemy w większej skali - stada :) Krowa której sytuacja dotyczy ma obecnie 10 lat. Niestety nazwy witami które miałam nie mogę podać -zakupił je mój dziadek który niestety nie ma pamięci do tych "lekarskich wydziwiasów". Jeśli chodzi o poradę żywieniowca to nie wiem do końca czy jest sens dla tak małej ilości krów . Do tej pory z resztą przez kilkadziesiąt już lat kariery hodowlanej mojego dziadka spotyka sie on z tym po raz pierwszy - no ale jest to spowodowane zapewne równiez i tym, że nie miał on tez do czynienia z typowymi mlecznymi rasami i dodatkowo akurat ta mleka daje wybitnie dużo co dodatkowo napewno dokłada się do ketozy. Krowy są w dobrej kondycji - nie zatuczone. Mam pytanie odnośnie wlewów - czy można je zakupić samemu - czy tez jest to lek weterynaryjny i czy ten wlew można podac samodzielnie. Jeśli fosfor dla zasuszonych to do jakiego okresu ? To samo pytanie z kredą pastewną- przez ile powinno się te specyfiki krowie podawać? Oraz czy jeśli podajemy fosfor/kredę past. uzasadnione jest podawanie witamin?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 22:59

Problem z bydlem (krowy mleczne) viola niestety ile i dokładnie w jakim czasie to nie podejmuje sie odpowiedzieć na to pytanie, bo żywieniowcem nie jestem... ale poczytaj, poszukaj a jeśli masz zamiar rozwijać hodowle to niestety dziadzusia doświadczenie nie wystarczy... i bd musiała sama wiele sie nauczyć, wiec konsultacja z żywieniowcem może nie jest taka bezsensowna..:D a dodatek możesz zamówić np na stronie firmy over..

#732 Share Viola

Viola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 23:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) Krowy to raczejj nie mój żywioł :) a "hodowla pewnie pozostanie już tylko i wyłącznie przywilejem dziadka - bardziej orientuje się w zagadnieniach innych istot weterynaryjnych choć w przyszłości pewnie mnie to nie ominie ( takie już studia weterynaryjne :rolleyes: ), a że pojawił się problem obiecałam się doinformowac i pomóc w miarę możliwości. Pozatym jestem wdzięczna za porady - naświetliło mi to sprawe - wiem gdzie szukać

#733 Share kolan

kolan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 13:20

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam!
Mój cielak ( tygodniowy) podwija tylnie kopytko. Co moze byc tego przyczyną? I czy jest to przejsciowe?

#734 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 16:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) kolan:
1. cielak ma od począku czy po kilku dniach zaczął podwijać??
2.tylko na jednej kończynie podwija to kopytko czy na innych też?? a może w innym miejscu mu sie też coś nie tak zgina, albo prostuje??
3. poród był ciężki??
4. duży cielak był przy urodzeniu??
5. ma temperaturę??
6. czy czasem staje normalnie, czy ciągle ma podwinięte to kopytko??

#735 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 08:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam
pare dni temu krowie w nocy napuchla szczeka tak z lewej strony i troche za uszami oraz krowie leciala slina. przyjechal weterynarz dal jakis zastrzyk. juz opuchlizna zeszla ale z lewej strony szczeki nadalma troche opuchlizne i jest trarda, ciagle jej leci slina.
krowa juz je w miare dobrze, przezuwa tak srednio
jak myslicie od czego to moze byc ?

#736 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 11:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) Krowa natrafiła w karmie na coś ostrego [nawet wystarczy ostro zakończona zdrewniała łodyga] co przebiło śluzówkę w pysku. Wdarło się zakażenie, leki pomogły o czym świadczy fakt że zaczęła jeść i przeżuwać , trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać aż całkowicie wydobrzeje.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#737 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 22:34

Problem z bydlem (krowy mleczne) mam jedna krowę która termin wycielenia ma na czerwiec i dzisiaj miała jak to mówi mój tata promienie , jeśi wiecie o co mi chodzi :) jaka jest tego przyczyna ?? czy to normalne ???

#738 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 12:36

Problem z bydlem (krowy mleczne) a co to takiego te promienie??:D

#739 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 19:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) taki śluz przezroczysty zwisający. nie umiem tego określić . co to może być ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 09:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) nic wielkiego i niepokojącego... chyba że za dwa dni będzie krew :)