zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

marcin2057    22

W czasie laktacj dostaje wszystkie witaminy wraz z paszą treściwą i wszystkie sztuki maja lizawki, a tak w ogóle to w jakim miesiącu najlepiej zacielać bo mam 2 szt, skończyły 12 miesięcy i już wykazywały ruję czy juz można zacielać czy poczekać jeszcze 6 tygodni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Co najmniej 15 miesięcy muszą mieć aby można było zacielać i niezależnie od wagi (na wagę patrzy się dopiero po 15 miesiącu i musi ona wynosić co najmniej 350- 380 kg) . Ja zacielam w 17- 18 miesiącu i dlatego nie mam niewyrośniętych jałówek. Ta twoja gdy była jałówką w wieku 8- 15 miesięcy jak była żywiona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

od 6 miesiąca dostają tylko siano i słomę i nic więcej i czy kolejne ruje bez krycia nie zaszkodzą. W tej chwili mają 12 miesięcy czyli do 15 miesięcy brakuje 12 tygodni czyli 4 ruje więc najlepiej czekać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u nas zacielamy nie wcześniej jak 15 miesięcy a to że mają ruje wcześniej to nie szkodzi ale też nie można przesadzać do 18 miesiąca powinna być cielna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Wiedza książkowa jak ja zawsze tak mówie bo tak mnie uczyli w szkole :P mówi żeby jałówki zacielać w wieku półtora roku... Lecz z obserwacji i praktyki zauważyłem że często takowe jałówki nie wytrzymują rujowo do tego półtora roku.... Poprostu wypalają się ... Najlepiej kryć jałówkę pośrodku czyli w wieku ok. 1 roku i 3 miechów... Znam też takich agentów którzy kryją poniżej roku tak naprawdę maluchy...ale nie przesadzajmy... Przedewszystkim zależy dużo od tego żeby jałówka była odpowiednio wyrośnięta... bo niekiedy jałówka poprzez np. przebyte choroby czy zarobaczenie w wieku półtora roku będzie tak naprawdę za mała do krycia....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

U nas zacielamy w wieku 13-14 miesięcy. @Luke 16- wiek 18 miesięcy nie jest sztywną granicą. Czytałem o 2 podejściach do tego tematu- 1. żywienie intensywne i zacielanie w wieku 12-13 miesięcy- przyrost dobowy bodajże 850-900g (wymaga dużej wprawy i bilansowania dawki, bo można łatwo zatuczyć jałówkę). 2. żywienie mniej intensywne (650-750g- nie pamiętam dokładnie) i zacielanie w wieku 15-17 miesięcy. Podobno to dłuższe czekanie i mniejsze przyrosty są lepsze, bo układ kostny się lepiej rozwija i gruczoł wymienia nie musi walczyć o miejsce z tłuszczem który może się odkładać przy intensywnym karmieniu. Wiem jedno, u nas wiek 14-15 miesięcy to ostatni dzwonek dla jałówki, jak nie udaje się zacielić, to z reguły sprzedajemy. Cielą się mając 23-25 miesięcy. Kalibrem i masą nie odstępują starszym koleżankom, z tendencją do powiększania kalibru z pokoleniana pokolenie. Wydajność jeszcze trochę mała jest, ale w rośnie (w tym roku poważnie zbliża się do 8tys. z kilkoma przypadkami 10tys+)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spidi    0

Mam problem z mastitis u jednej z moich krów. Cztery serie antybiotyków różnych nic nie pomogły ćwiartka wymienia jest opuchnięta a zamiast mleka można powiedzieć że jest ser. Robiony był posiew i nic:( Czy zna ktoś jakiś dobry antybiotyk? Dodam że antybiotyki które dostała to: Mastijet, TetraDelta, Lactobac i jeszcze jakis którego nazwy nie pamiętam. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Edytowano przez Spidi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Bakcyl siedzi wysoko i a. z tubostrzykawki niewiele mu robi. Trzeba zadziałać z dwu stron, do wymieniowo i do mięśniowo. A antybiogram przy posiewie był robiony także?


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spidi    0

Zleciłem to weterynarzowi i jak już pisałem powiedział że nic nie wyszło:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spidi    0

Dziś u tej krowy pojawiło się jeszcze coś dziwniejszego w jednym miejscu wymienia zrobiła się dziurka i tamtędy wycieka wydzielina, lekarz weterynarii zalecił odkarzanie sprayem:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

ta dziurka to przetoka- w wymieniu jest ostry stan zapalny i ropa musi którędyś w końcu wyjść,Aby do takiego stanu nie dopuszczać na przyszłóść to; dokładnie dodajać ręcznie,aby w wymieniu nie zostawało mleko/robi się potem ser- widać kłaczki / i potam jest zapalenie wymienia. Jeżeli wymię jest obrzęknieta to stosujemy dietę - tylko siano i ograniczamy wodę, żadnych pasz mlekopędnych.Kilka razy w ciagu dnia wymię masujemy recznie aby likwidować zastoje mleka w wymieniu i za kazdym razem zdajamy po takim masażu.Zewnętrznia smarujemy maścią wymię a jaką to zależy od tego czy wymię gorące czy zimne.Do strzyków podajemy masci/ wet powie jakie/ po uprzednim dokładnym zdojeniu. które zleca jeżeli są zmiany w mleku/ badanie na tej tacce z 4 wgłębieniami nie pamietam już jej fachowej nazwy/ Jeżeli są problemy z zapaleniami wymion to leczenie przeprowadza się też w okr,zasuszania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Jak już do tego doszło to antybiotyk domięśniowy konieczny. I to nie raz, czy dwa, ale do wyleczenia. Przetokę w miarę możliwości płukać lekkim roztworem płynu Lugola, ew. siarczanu miedzi i nie dopuścić by się zasklepiła, dopóki wydzielina nie zniknie. I to nie z zewnątrz, to trzeba brutalnie wpompować do środka przetoki.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Witam. Mam problem z cielną krową rasy mm. Nie wiem czemu nie chce się zacząć cielić. Pęcherz wypadł jej ok. godz.15. Była na pastwisku, teraz sprowadziłem ją do obory. 9 miesięcy od zacielenia minęło 26 lipca. Nie wiem czy mam dalej czekać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

No nie przesadzajmy dzwoń po weterynarza bo nie bedzie ni cielaczka ani jalówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Duży, zdrowy byczek ^^ Krowa nie parła, ponieważ cielak miał głowę schowaną na dół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hugolina009    4

mam problem z jałówką. Kupiłam w środę 2 jałówki - jedna 4m-c ciąży druga 8. Ta wysokocielna jest trochę chuda niestety, obie jałówki były żywione tylko świeżą zielonką i słomą... ta druga jest ładna pełna. Problem polega na tym, że ta chuda nie chce jeść, dostaje mieszankę śrutowaną z dodatkiem dla krów zasuszonych, prawie jej nie rusza, pierwsze dni jadła nawet ładnie a teraz nic. Dostają też całe rośliny kukurydzy świeżo koszone, to to nawet podziubie ale też bez rewelacji, no i koszę im zielonki trochę codziennie. Jedyne co je nawet chętnie to siano. Kiszonka z QQ nam się skończyła niedawno więc nie ma opcji. Ogólnie jest taka trochę apatyczna, często podnosi ogon i stoi taka zgarbiała trochę:( pierwsze dni było ok, dzisiaj ma przyjechać wet, ale nasi się nie znają za bardzo, więc chce mieć coś żeby podsunąć pomysł co to może być...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

jałówki mają być chude!!! Mogłaś ją zakwasić , jeżęli nie dostawała śruty zbożowej nawet niewielka ilość może ja zakwasic.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hugolina009    4

wiem że mają być chude, ale nie z wystającymi żebrami... widać po niej ewidentnie że rozwijający się płód ją wyniszcza. Zaczyna jeść normalnie, dostała od weta coś do picia i widać że się wzmocniła, jest co raz lepiej... w końcu zaczynam sypiać w miarę spokojnie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

robil ktos z was lewatywe dla krowy ??? mam zakwaszona krowe dostala juz drozdze kwasny weglan kroplowke ruchamax i jeszcze jakis bialy proszek wczoraj sie troche zaltwila ale strasznie suchy kal jest dzis lekarz trez ma przyjechac i takie moje pytanie co zrobic przetoczyc tresc zoladkowa od innej krowy czy zrobic lewatywe robil ktos lewatywe dla krowy|???? o lewatywie dla cielakow slyszalem ale czy krowie ktos robil??? a moze zrobic jedno i drugie????...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Samiast kwaśnego weglanu ja daje rano i wieczorem 250 gram sody oczyszczonej [spożywczej] jest lepsza.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mont    16

u mnie wet to naprawde spec do bydla , jak mialem podobny problem to zero zastrzykow , przyjechal z jakąś jak sie nie myle sól glauberska opakowanie na 6 litrow wody , 3 litry od razu a 2 czesc po dobie wlew butelka , i w 3 godziny efekt jak by miała rozwolnienie , 2 dawki nie potrzebowała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Samiast kwaśnego weglanu ja daje rano i wieczorem 250 gram sody oczyszczonej [spożywczej] jest lepsza.

nie chcę nic mówić ale to jedno i to samo tylko inaczej zapakowane... no i zapewne w innej cenie

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Prawdopodobnie soda ma wieksze ph, a jak jest naprawde to samemu trzeba sprawdzić na własnej krowie....


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj