Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Profilaktyka BVD/MD

galeria
Krowy Hereford
Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#661 Share czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 15 luty 2012 - 21:33

Problem z bydlem (krowy mleczne) Teraz mierzyłem i spadła do 38,5 zaczęła jeść i przeżuwa .Wet. testu nie robił ,osłuchał ,zmierzył temp. macicy nie sprawdzał ale stwierdził że schudła chociaż jej przedtem nie widział ,kazał się jutro zgłosić to sprzeda coś na ketozę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 17:48
  •  

#662 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 15 luty 2012 - 21:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) A mam takowe pytanie ?? Wet wystawia u was karty leczenia co podał ile jest karencji itp??? Co do ketozy to trochę w to wątpie... A schudła bo nic nie jadła przez temp czyli stan zapalny... Jak będziesz jutro u niego to poproś o testoket koszt nikły bo ok. 4zł a będzie pewność co do obecności ciał ketonowych w organiźmie ...

#663 Share czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 15 luty 2012 - 22:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) Kartę zostawił ale coś tam przeczytać to tylko aptekarz , ale karencje zaznaczył -M-O T-O

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#664 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 15 luty 2012 - 22:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) Nie pisałem nigdy w tym temacie w poszukiwaniu jakichś rad ale teraz mam bardzo patową sytuację. Chodzi o to, że krówka świeżo po wycieleniu (w dodatku jak na złość bardzo wydajna) zbiła sobie kolano na tyle mocno, że pojawił się pokaźnych rozmiarów obrzęk więc niezwłocznie zacząłem smarować jej tą nogę maścią kamforową i w tym czasie zbiła drugą nogę przy czym z pierwszej też jeszcze nie zeszła opuchlizna. W tej chwili ma bardzo opuchnięte obie nogi (przednie) i bardzo słabo je. Znacie może jakieś sposoby, maści lub inne "cuda wianki" na tego typu schorzenia? Jutro ma przyjechać lekarz rodzinny (czyt. weterynarz) ale każda pomoc, wskazówka na pewno się przyda.

#665 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 15 luty 2012 - 23:44

Problem z bydlem (krowy mleczne) ja napisałem że ketoza może być dodatkiem do stanu zapalnego z powodu produkcji mleka i utraty apetutu tak wywnioskowalem co napisał kolega. potrzebny jest dobry lekarz do postawienia diagnozy a nie leczenie w ciemno może takim może takim a mże takim lekiem gorączka 42 to już alarm i jest bardzo niebezpieczna.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#666 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 16 luty 2012 - 08:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) ale skoro był weterynarz i podał cobactan to ja ogldał a skoro temp nie spadała to mogło znaczyc ze sie pomylił i trzeba szukac dalej Wogole takie pisanie tutaj to jak pod zdjeciami pytaja sie ile wazy Ocenic to mozna samemu jak sie widze i tak samo z choroba jak ktos opisze mało dokładnie to ciezko wywnioskowac co kolwiek bo kazda utrata apetytu nie oznacza ketozy a on w sumie nie był pewny czy ma zapalenie bo obrzek ,,fizjologiczny" a przy takiej gorączce to zapalenie musiało byc powazne i widoczne a jak nie to zbadac mleko na płytce .Ja mam zasade jak krowa nie je pierwsze co mierze temp jesli jest to pierwsze co sprawdzam to wymie jesli jest wporzadku to dzwonie do weterynarza niech oglada co z nia nie tak w srodku .Ketoze to zostawiam na sam kkoniec bo sa krowy zabezpieczane po wycieleniu i praktycznie sie nie zdarza

@kokoman0-maście nie masci jest ich wiele ale ojciec zawsze powtarza i to mozna powiedziec naturalny i za darmo sposob sikac na opuchnietą noge 100% gwarancji

Edytowany przez komodo, 16 luty 2012 - 08:50.

#667 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1961 postów

Napisany 16 luty 2012 - 10:55

Problem z bydlem (krowy mleczne) No właśnie czytam niektóre posty tutaj i co druga osoba trawieniec, ketoza trawieniec ketoza :D bo krowa nie je .... nie je dla tego bo ma wysoką temperature czyli gnębi ją jakiś stan zapalny ... Co do tej nogi to tak jak kolega komodo pisze można sikać można okładać wodą z octem, smarować maścią do wymion (BalDerm fajnie działa) :) No i przede wszystkim zmierzyć jej temperature ciała raczej nie powinno być ale od tego zawsze należy badanie rozpocząć :) ... Można jej też podać bezkarencyjny antybiotyk na bazie cefaleksyny lub Ceftiofuru (Ceftiocyl) Nie jedną krową się wyleczyło tym :)

#668 Share czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 16 luty 2012 - 16:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wezwałem innego lekarza stwierdził silne zapalenie macicy i potwierdził zapalenie ćwiartki .Zaaplikował leki domaciczne i przeciw gorączkowe ,czekam na efekty.
Swoją drogą niektórzy z was byliby wspaniałymi weterynarzami bo potraficie podjąć trafną diagnozę ze skąpych informacji-,gratulacje.

ketozy nie stwierdzil

Po zaleconym napojeniu siemieniem 2 wiadra krowa przez jakiś czas obkopywała brzuch , co może oznaczać?

Edytowany przez czadowywicek, 16 luty 2012 - 21:27.

#669 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 17 luty 2012 - 21:35

Problem z bydlem (krowy mleczne) czadowywicek- krowa miała bóle ,skurcze jelit lub żołądków i dlatego obkopywała brzuch.A jaki stan krowy na dzień dzisiejszy?
Krowy po wycieleniu,nawet tym bezproblemowym,obserwujemy, bo np, moze pozostać część niewydalonego łożyska itp, a jak tego w porę nie zauważymy to robi się wtedy poważny problem.Przez okres ok. 21dni do wystąpienia pierwszej rui, krowa po porodzie się "oczyszcza". W tym okresie obserwujemy zabarwienie wydalin z dróg rodnych oraz oceniamy zapach.Jeżeli wyczuwamy nawet lekki smrodek to oznaka stanu zapalnego-wzywamy weta.Jeżeli wydaliny krwawe pomieszane z ropą lub nawet małymi strzępami jakby flaka/resztki łożyska/-wzywamy weta. Te obserwacje prowadzimy od samego poczatku i wtedy nic nie przegapimy. Rozchylamy też srom krowy i patrzymy czy nie ma tam grudek ropy,bo np śluż może być przejrzysty a na sromie pozostanie kłaczek ropy i taką krowę możemy sobie zacielać i zacielać.Pierwsza ruja powinna wystąpić między 18 a 21 no powiedzmy do 23 dnia po wycieleniu.W rui ogladamy bardzo dokładnie śluz .Śluz powinien być przeźroczysty ,przypomina wygladem kurze białko, Jeżeli jest przeżroczysty i widać w nim choćby kłaczek ropy -wzywamy weta, jeżeli jest żółty jak budyń waniliowy - wzywamy weta no i oczywiście jak mamy jakieś wątpliwosci.

a odnośnie zapalenia wymienia,szczególnie obrzęku to oprócz stosowania medykamentów masuje się wymię i zdaja np co 2-3 godz

#670 Share dwojtek01

dwojtek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 luty 2012 - 00:49

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam. @ kokoman0 na obrzęki jak i na zapalenia stawów bardzo dobre są liście kapusty . Bierze kolega liść kapusty odpowiednich rozmiarów kładzie na stół i traktuje go wałkiem tak , żeby puścił soki . Potem przykładamy do miejsca gdzie wystąpiło zapalenie i zawijamy bandażem . Po 24 godzinach zmieniamy na nowy . Stosujemy od 3 do 7 dni .Można stosować przy zapaleniu wymion .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#671 Share czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 18 luty 2012 - 12:25

Problem z bydlem (krowy mleczne) Na dzień dzisziejszy krowie stan zapalny wymienia przechodzi ,lekarz ma jeszcze raz zaaplikować środki domaciczne ,ogólnie wraca do zdrowia.

Czytając posty forumowiczów o problemach z krowami głównie biorące się z błędów żywieniowych i nieświadomości przyszedł mi do głowy taki pomysł ,żeby forumowicze hodowcy ci co mają opanowane te sprawy i potrafią doradzić ,pokusili się na stworzenie zasad mógłbym nazwać takie 10 przykazań hodowcy krów .Jestem przekonany ,że takie podstawy w pigułce były by bardzo pomocne dla tych ,którzy mają mela stada i nie mają takiego doświadczenia.
Mogło by to wyglądać np. w takiej formie,

1 - nie zatuczaj krów, jałówek przed przed wycieleniem

2 - na 3 dni przed wycieleniem podaj krowie ???

3- po wycieleniu napój krowę ciepłą wodą +?? a cielaka siarą

4-itd.

co o tym myślicie?

Nie ma nikogo kto by się odważył ? nie wieże

Edytowany przez czadowywicek, 25 luty 2012 - 20:50.

#672 Share kondziu123

kondziu123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze elektronika i technika rolnicza

Napisany 26 luty 2012 - 18:39

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam wszystkich. Ostatnio w moim gospodarstwie panuje jakaś dziwna choroba , opisywałem ją tutaj : http://www.agrofoto....o-szybka-pomoc/
Jedna z krów położyła się i nie wstaje na tą chwilę wygląda całkiem nieźle , w miarę je ale nie ma siły w tylnych nogach praktycznie nic, w sobotę udało się ją zgonić ale podczas dojenia zwaliła się i dzisiaj nawet nie próbowaliśmy . Chodzi mi tutaj głównie o to co można zrobić by pomóc jej odzyskać siły żeby wstała, dodam że krowa nie jest zacielona, teraz nie daje prawie wcale mleka( w sumie to nie mleko tylko gęsty tłusty krem) .

#673 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 26 luty 2012 - 18:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) ta chora krowa ma zapalenie wymienia i to bardzo ostre i mozliwe ze zapalenie poszlo na stawy bardzo trudno jest to wyleczyc ja mialem takie 2 sztuki to musialem je sprzedac bo wet dal im jakies leki i powiedzial ze jak im nie pomoga to juz nic nie pomoze. powiedz jeszcze kiedy sie wycielila i kiedy ja zasuszyles przed wycieleniem??

#674 Share kondziu123

kondziu123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 26 luty 2012 - 21:17

Problem z bydlem (krowy mleczne) wycielona była 10 października a zasuszana ok 2msc wcześniej

#675 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 26 luty 2012 - 22:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) napisz czym żywisz krowy,wyniki badań na pewno ułatwią postawienie prawidłowej diagnozy i oby były jak najszybciej. Na podstawie tego co piszesz mnie przynajmniej się wydaje .że to zap. górnych dróg oddechowych- wyciek z nosa, przyspieszony oddech,sapanie,białka oczu przekrwione tzn widać dużo czerwonych żyłek na białej części galki ocznej, podwyższona temperatura i do tego wszystkiego jeszcze dołączyła się infekcja przewodu pokarmowego-krew w kale.W tej sytuacji podawanie antybiotyku jest konieczne i najlepiej dwóch na raz ale z różnych grup i to przez kilka dni codziennie,conajmniej przez 4dni oraz witamin domięśniowo.Tak zrobiłby mój wet w tej sytuacji,A w ogóle to najpierw osłuchałby płuca,potem żołądki i serce,zmierzył temperaturę,obejrzał oczy,poobserwował zachowanie, czy sztuka stoi czy woli leżeć, jak stoi czy łeb trzyma w dół czy normalnie. A co do tej krowy która leży i ma apetyt i jest w porządku to jestem głupia i nie wiem co powiedzieć.A czy dawał jej we wlewie dozylnym wapno ,glukozę lub zestaw witamin?Napisz koniecznie co im dajesz do żarcia, bo moze tu jest pies pogrzebany.Mam nadzieję że wietrzysz oborę,nie ma wniej zaduchu,nie czuć obornikiem i amoniakiem,nie ma przeciągu. Oby wam się udało jak najszybciej rozwikłac tę skomplikowaną sytuacje i wet wpadł na własciwy trop.TRZYMAM KCIUKI !!!!!!!

#676 Share AWEJ

AWEJ

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 26 luty 2012 - 23:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) pierwszy punkt jest jasny nigdy !!! nie zatuczj cielnych .. 2 zdajanie przed wycieleniem tylko w zasadnych przypadkach .3 po wycieleniu napój krowę ciepłą wodą ??? dlaczego ? ja dodaje otrąb ,poje w razie potrzeby jak jest duży spadek kałduna po dużym cielaku lub ciąży mnogiej duża luka może sprawić przemieszczenie trawieńca i po krowie .po 4 krowy podatnie na odwapnienie żeby nie zalegały przy pierwszym dojeniu zdajam 3do 4 litrów siary aby dla cielaka reszte doimy przy 2 udoju do końca, jak wydoisz pierwszą siarę u takiej odwapniającej się krowy do końca to na 80% zalegnie
Nie żyję po to żeby pracować , pracuję po to aby żyć .

#677 Share kondziu123

kondziu123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 27 luty 2012 - 16:51

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jednak badania przyniosły efekty test pozytywny 2+ dla BVD nie widziałem bakteriologii ale jedno na pewno już mamy. Jak leczyć tego wirusa??

#678 Share wetstudent

wetstudent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 27 luty 2012 - 18:11

Problem z bydlem (krowy mleczne) oj kolego jeśli masz racje że to BVD to troche utopisz kasy w tych krowach... na dzien dzisiejszy jedynym plusem jest to że nie jest to choroba zwalczana z urzedu..wieć jutro nie pojawi sie u cb inspekcja z policją i nie wybiją całego stada..
błysnę tutaj wiedzą bezpośrednio z chorób zakaźnych....
1 jako że padło ci kilka zwierząt to znaczy że wcześniej nie miałeś choroby w stadzie i że byc może przy zakupie sprowadziłeś chorobe do stada...
2 prawdopodobnie poronią wszystkie krowy do 150 dnia ciązy
3 a te które urodzą to cielęta od nich z dużym prawdopodobieństwem będą trwale zakażone i bd musiał je wyeliminować... to jest podstawa zwalczania!!!!! - ja osobiście proponowałbym zabicie wszystkich cieląt które urodzą sie od krów które teraz są w ciązy ... odważne słowa, ale...
4 wszystkie sztuki powyżej 7 mies życia trzeba szczepić ale nie póżniej niż 3 mies przed pierwszym terminem krycia!! a potem co roku szczepienia przypominające...
oczywiście zaznaczam że to moje subiektywne zdanie i ocena tej sytuacji i mogę sie mylić, chociaż...sam doczytaj wiecej o tej chorobie i przedyskutuj program leczenia ze swoim lekarzem..
a tak pozatym to można by sie jeszcze spróbowac postarać o jakieś odszkodowanie od kogoś od kogo kupiłeś krowy, jeśli w umowie było że są wolne od chorób zakaźnych np a w badaniach wyjdzie że te sztuki mają..nie wiem..ale w tym temacie niestety jeszcze sie nie orientuje..

#679 Share kondziu123

kondziu123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 27 luty 2012 - 18:34

Problem z bydlem (krowy mleczne) A orientujecie się może gdzie w woj. podlaskim dokładnie w okolicach siemiatycz jest jakiś naprawdę dobry weterynarz??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#680 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 27 luty 2012 - 18:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) z tym programem zwalczania to trochę nie tak. Pierwsza rzecz napisz tutaj wyniki swoich badań według schematu: nr/nazwa krowy, czy wykryto u nich przeciwciała tzn czy są + czy - i najważniejsza rzecz od kiedy jest u ciebie w stadzie. Jeżeli się urodziła u Ciebie to jaki miesiąc i rok, a jeżeli tą sztukę kupiłeś to podaj miesiąc i rok zakupu no i w jakim jest teraz wieku. Jeżeli nie znasz miesięcy to wystarczy sam rok. Napisz jak duże jest Twoje stado. Ile sztuk małych ile "dorosłych". Aha i nie wiem czy mówimy o krowach mlecznych czy mięsnych??
Jak podasz te dane to napiszę o drugim etapie czyli potwierdzeniu obecności wirusa w stadzie bo znając życie i lekarzy to źle wytypowałeś sztuki do badania. Czyli pewnie będzie potrzebne drugie badanie. Najpierw trzeba się dobrze rozeznać w sytuacji stada przed podjęciem jakichkolwiek działań.

wetstudent z tym zabijaniem zwierząt to trochę przesadziłaś. trzeba znaleźć osobniki PI bo nie wszystkie urodzone teraz cielęta muszą nimi być.Poza tym skąd wiesz od kiedy wirus jest w stadzie?? Osobniki PI powstają przy pierwszym kontakcie krowy z wirusem. Później może już ich nie być. Zwalczanie i potwierdzanie tego to dłuższa i trochę bardziej skomplikowana historia niż to opisałeś.
Co do szczepień to ja bym nie uważał że są lekiem na całe zło. Po pierwsze są drogie i trzeba je powtarzać co pół roku. Po drugie poczytaj o zmienności wirusa RNA. Są dwa główne biotypy i około 400 różnych serotypów. Dochodzi do tego podział na odmianę cytopatycznąi niecytopatyczną. Tutaj jest ten problem że w szczepionce są tylko serotypy cytopatyczne a to te niecytopatyczne powodują najgorsze skutki. Poza tym szczepienie bardzo utrudnia diagnostyke i kontrolowanie stada. To wszystko jest dośc mocno skomplikowane i niezbędne jest indywidualne podejście. Dlatego nie wykluczam że tutaj szczepienie może być przysłowiową brzytwą dla tonącego. Ale absolutnie nie polecam szczepień profilaktycznych. Trzeba tylko systematycznie badać swoje stado czy wirus się do nas nie przywlekł. Jeżeli zareagujemy dość szybko to można sobie skutecznie z nim poradzić. Jak wspomniałem szczepienie przed niczym nas nie zabezpiecza a może tylko być osłoną dla rozwoju choroby,której długo nie będziemy swiadomi, a kiedy sięj uż zorientujemy moze być trochę za późno..
Ale teraz skupmy się na przypadku @kondziu123 może coś się uda temu zaradzić i ułożyć jakiś plan działania. Czekam na informacje....

Edytowany przez rafik256, 27 luty 2012 - 19:04.