zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

patrykb2736    87

Mam problem, krowy mi biegunkuja mleko spadlo 100l na odbiór, mam wrażenie że inseminator przyniósł jakiegoś wirusa, zacząłem robić wlewki z over vetu.Do tego przeszedłem na siano i zaczyna pomagać, ale przechodzi to na inne krowy, bać się tego? Czy po prostu wszystkie muszą przez to przejść w oborze w wyniku zarażenia? Wet mówił że jak wlewki nie pomogą to antybiotyki, ale nie wchodzi w grę bo musiał bym mleko w kanał wylewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A to może być i  z powietrza a i może być IBr 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, patrykb2736 napisał:

Mam problem, krowy mi biegunkuja mleko spadlo 100l na odbiór, mam wrażenie że inseminator przyniósł jakiegoś wirusa, zacząłem robić wlewki z over vetu.Do tego przeszedłem na siano i zaczyna pomagać, ale przechodzi to na inne krowy, bać się tego? Czy po prostu wszystkie muszą przez to przejść w oborze w wyniku zarażenia? Wet mówił że jak wlewki nie pomogą to antybiotyki, ale nie wchodzi w grę bo musiał bym mleko w kanał wylewać.

Być może BVD...trochę posrają i przejdzie. Porozmawiaj z lekarzem o zbadaniu obecności wirusa w stadzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek22    1

Mam problem z krowa mleczna. Otoz okolo 2 miesiace po normalnym wycieleniu, doila dobrze okolo 30 litrow na dzien. Pewnego dnia padla na podloge jakby dostala skurcz /przwwrocila sie. Wstala bylo dobrze. Ale 2 dni pozniej juz nie wstala = odwapnienie. Duzo kroplowek lekow. Wyniki krwi w normie zasnych brakow. Codzienne dawki wapna. Ale nadal lezy okolo 2 tygodni. Dobrze je, kal normalny, mleka 12 litrow na dzien. Byla podnoszona podnosnikiem dla krow (klamra na miednicy). Czucie w konczynach ma tak samo jak sile(potrafi kopnac) . Przesuwa sie po ogrodzonej powierzchni (na brzuchu) ale doszla OPUCHLIZNE TYLNYCH NÓG co to moze byc bo juz nawet weterynarze załamują ręce. Skad ta opuchlizna i co za choroba moze jeszcze byc? 

Edytowano przez grzesiek22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

2 miesiace po wycieleniu ktoś leczyl krowę na zaleganie poporodowe??😳😳😳😳😳 odwapnienie nagle po takim czasie? na pewno to nie jest powodem zalegania. 

1. mogła się rozjechać i uszkodzony jest kręgosłup

2. mogła dostać toksemii i zalegania na skutek podostrego zapalenia wymienia.

3. i najbardziej prawdopodobne - siadła jej wątroba. 

Robiles wyniki watrobowe? czy tylko na niedobory? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek22    1
5 minut temu, Paulina1985 napisał:

2 miesiace po wycieleniu ktoś leczyl krowę na zaleganie poporodowe??😳😳😳😳😳 odwapnienie nagle po takim czasie? na pewno to nie jest powodem zalegania. 

1. mogła się rozjechać i uszkodzony jest kręgosłup

2. mogła dostać toksemii i zalegania na skutek podostrego zapalenia wymienia.

3. i najbardziej prawdopodobne - siadła jej wątroba. 

Robiles wyniki watrobowe? czy tylko na niedobory? 

Watroba badana i normalnie zdrowa. 

Toksemia tez raczej odpada mleko jest normalne. Nie ma żadnych obrzekow wymienia.

Edytowano przez grzesiek22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Więc może uraz kręgosłupa...jak jest na lekach przeciwbolowych albo sterydzie to jest lepiej? raczej nie przeskoczysz, bo to nie są niedobory wapnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek22    1
1 minutę temu, Paulina1985 napisał:

Więc może uraz kręgosłupa...jak jest na lekach przeciwbolowych albo sterydzie to jest lepiej? raczej nie przeskoczysz, bo to nie są niedobory wapnia.

Nie dostaje zadnych przeciwbólowych ani sterydow. A jest jakis sposob na sprawdzenje czy to uszkodzenie kredoslupa? A skad ten obrzek na nogach sie pojawil? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

obrzęk to moze jakiś zastój, krążenie u lezacej krowy pewnie jest słabsze. Jesli już tyle leży to narządy takie jak nerki mogą dostawać w kość. Na obrzęki furosemid, ale.to ustala lekarz jeśli jest potrzeba. Jeśli problemy są z kręgosłupem to widzisz od razu. Po podniesieniu albo się rozjezdża, albo ucieka któraś z nog i jest bezwladna, albo cały tył bezwładny.

Jak podnosisz na biodra to jak się zachowuje? probuje stawać na tył? masz założone pęta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek22    1

Tak sa założone pęta . Wyglada jakby próbowała stawać na tyl ale wyglada to jakby nie miała sily go utrzymac. I ogólnie próbuje sie troche podrywac ale sama nie wstaje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przykro mi, to wygląda na kręgosłup lub miednicę. Oczywiście to tylko przypuszczenie, moze koledzy (lub kolezanki) mają jakieś inne pomysły🤷‍♀️  Steryd na początku mogł pomóc jesli to to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2184

 Jak trafisz ze sterydem ok. Jak nie miesiąc przewalania by za 500 zl sprzedać😐. [ pozbyć się ,bo już na to patrzeć nie można,a i da w kość] Kutwa,zawsze ten sam dylemat. U mojej noga puchnie i przestaje żreć od wczoraj,trza weta,i być może też steryd 😐

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@kizak steryd 7 dni karencji na mięso

To opowiem wam coś ciekawego. 

Trzy dni temu odbierałam bardzo ciężki poród od jałówki. Byczek piękny, chociaż ledwo żywy, bo spojenie łonowe uciskało na krtań jak jałówka parła, wiec gardło opuchnięte jak grejfrut. Mimo tego siarę wypił pięknie, chęc do zycia była. Okazało się jednak, że byk nie wstaje na tył. Przod podrywa. Podnoszony za pachwiny zero reakcji, zad lejący. Chcialo mi sie płakać, bo byk przepiękny. No to dzwonię do lekarza co o tym sądzi. Stwierdził, ze steryd moze pomoze moze nie, ale jak został mi od jakiejś krowy vetaprofen to mozna podać. No i tak się stalo. Nie wiem czy to od vetaprofenu czy rehabilitacji (stawianie, masowanie), ale na dzis chlopak postawiony obciaża wszystkie nogi. Rano wstał przy mnie sam. A juz spisywany na straty. Także czasem się udaje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid0804    5

Mam problem z krową mleczną. Wycieliła się 2 stycznia, następnego dnia się odwapniła dostała wapno i pomogło. Tydzień później przestała jeść, przyjechał wet i stwierdził zgazowane jelita podał leki ale za bardzo poprawy nie było, nastepnego dnia znowu przyjechał i diagnoza że nie pracuje żwacz, przetoczyliśmy treśc żwacza od zdrowej krowy tej chorej, ruszyła z jedzeniem ale tylko przez 3 dni. Zachodze krowa leży nie je i jest strasznie zimna ( temperatury nie miała) przyjechał wet dał kroplowke i krowa ruszyła ale tylko na pare godzin. I tak jest praktycznie co 2 dni, co dadzą jakieś leki krowa zaczyna jeść ale tylko siano i troche tresciwych i nagle znowu robi sie cała zimna. Zbadałem krew wyszło za mało fosforu, dostała fosfor i też pomogło na te dwa dni. Wymie ma zdrowe, porod lekki, macica w porzadku, już sam niewiem co jej może być. Doradzcie coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid0804    5

Trawieńca nie ma, kał różnie np rano ma zwykły jak każda krowa a wieczorem dość luźny i ciemny kolor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
5 minut temu, dawid0804 napisał:

Trawieńca nie ma, kał różnie np rano ma zwykły jak każda krowa a wieczorem dość luźny i ciemny kolor.

Jak kał luźny i ciemny to na bank jest przemieszczenie trawieńca. 

Można to zrobić bezoperacyjnie ale to wet musi robić na tak zwane przetyczki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nie koniecznie trawieniec, a na prawostronny już by padła. Może sie podnosić i opadać. Czym ja karmisz? Nie ma pleśni, bo one strasznie gazują krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid0804    5

Je siano i suchą sianokiszonke, z treściwych ospe i śrute rzepakową, pełnoporcowej i ddgsu nie rusza, kukurydze je tylko wtedy jak ją ruszy po lekach, pleśni nie ma staram sie wszystko odrzucać chociaż sporo sie grzeje bo szczury w tym roku nam folie pogryzły i porobiły tunele.

@slawek74 za każdym razem jak wet przyjedzie to sprawdza czy trawienca nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ciało obce? przytkanie którejś częsci z przedzoladków? ciemny kał jest smierdzacy? nie widać tam ciemniejszych jakby skrzepków krwi? wrzucaliscie magnes? po lekach przeciwbolowych polepsza się spozycie pasz?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid0804    5

Kał nie jest śmierdzacy i nic w nim nie widać, a taki luźny kał to tylko raz  w ciagu dnia ma a nastepny znow jest gesty. Magnesu nie miała wrzucanego. A co do leków to musialbym zobaczyć na karcie leczenia co miała podawane ale za kazdym razem po podaniu krowa ruszała z jedzeniem ale tylko na dzień dwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk94    1

Witam, wiecie może co to jest jak się tego pozbyć po ostatnim obchodzie takie coś zauważyłem? 

IMG_20200211_195057.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam jalowka po wycieleniu bardzo spuchły żyły mleczne dostała steryd wszystko wporzadku Minął miesiąc znow żyły bardzo spuchły gorączka 40.5 Co może być przyczyną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj