zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

leszek1000    1814

Może coś ma w żołądku. Tu glukoza nie pomoże. Trzeba jej magnes wrzucić. Żwacz pewnie nie pracuję. Brakuję bakterii. Siana też nie je 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

U mnie było coś podobnego z krowa.Miala na przemian, to biegunkę to robiła normalnym. Zaczęła dostawać temp 40.5. Słabszy apetyt, osowaialosc. Z początku udało mi się zbić temp ale później już nie dałem rady. Następnie na zmianę miała temp 40.5 albo 37. Był wet, sprawdził wszystko. Żadnej diagnozy. Mleko zerwała będąc w 4 miesiącu ciazy. Robiłem dla niej wlewki do pyska. Zaczęła chorować w czwartek a w sobotę było już jakby lepiej bo zaczęła pobierać TMR. W niedzielę z rana zaszedlem do obory, patrze stoi i coś tam przebiera w paszy. Zacząłem doic krowy, w tym czasie ona położyła się, dwa razy steknela i była już gotowa 😕 okaże się co było gdy przyjdą wyniki sekcji 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Addam    14

Też mam problem z krową, dawała mleko w kratkę zaczęła dostawać kroplówki drenching drożdze glicerynę cuda nie widy, teraz żwacz pracuje trawieniec ok, wyniki krwi na wapno magnes potas książkowe, tak samo cukier, ketozy nie ma a krowa jak nie jadła tak nie je. Z 40 L zjechała na 0. Ktoś ma jakiś pomysł ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mocznik we krwii sprawdzaliście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przebiałkowanie może zakończyć się padnięciem a zaczyna się właśnie od takich braków apetytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

addam ,,tez miałem taki przypadek,,co to jest to nikt nie wie,,tez vet był po 3 razy i nic nie stwierdził,,krowa nie zżarła tydzień czasu już byłem zrezygnowany ale tu na forum paru ludzi mi pomoglo takich jak paulina  słodki 66 Darek D i inni          ,,kazali mi wlewac do zoładka z 20 ,,i więcej litrow wody z glikolem lub ze sana stumigest.. nie miałem takiego urządzenia ale wymyslilem sam z pompki która kupiłem niby do ropy ..z wiadra tłoczyła przez weze tz sonde do zoładka..zrobiłem jej 2 takie wlewy i zaczęła jesc...sam się dziwiłem jak po tygodniu nie jedzenia można przezyc,,dziś daje 30l mleka 

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Addam może ciało obce...to potrafi męczyć. Miała temperaturę? 

Piszesz, że żwacz chodzi, a jednocześnie, że nie je...to się wyklucza. Jaki jest kał w takim razie? Normalny? Luzny?twardy?smierdzacy zgnilizną?ciemny?

Czy słuchali płuca? Krtań? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju    24

podawał ktoś enrofloksacynę krowom w wysokiej ciąży ?  lekarz kazał podać krowie enrofloksacynę 100mg/ml w dwóch dawkach 60ml a druga 40 ml. Lecz na ulotce jest napisane, żeby nie korzystać w czasie ciąży ? Krowa ma termin cielenia na połowe kwietnia a zasuszona jest od lepiej jak tygodnia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Mała aktywność tu ostatnio... chyba krówki przestały chorować ;) 

Mam kłopot z krową. Od 2 dni zaczęła oszczędzać tylną prawą nogę. A ostatnio tak jakby macha nią często. Wczoraj oczyściłem jej racice i są miękkie. Boję się że to przez stanowisko bo akurat u niej zbiera się trochę gnojowicy z tyłu czasami.  Skręcenie itp raczej bym wykluczył. 

Co to może być i jak ją leczyć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Chorują chorują. U mnie już druga w tym roku wyjedzie i nikt przyczyny nie zna. Z paska nic nie wychodzi. Płuca ok trawieniec ok i wszystko co można zbadać a jeść nie chce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, maroko napisał:

Mała aktywność tu ostatnio... chyba krówki przestały chorować ;) 

Mam kłopot z krową. Od 2 dni zaczęła oszczędzać tylną prawą nogę. A ostatnio tak jakby macha nią często. Wczoraj oczyściłem jej racice i są miękkie. Boję się że to przez stanowisko bo akurat u niej zbiera się trochę gnojowicy z tyłu czasami.  Skręcenie itp raczej bym wykluczył. 

Co to może być i jak ją leczyć? 

Prawdopodobnie jakiś wrzód. Korekcję zrobić, racice moczyć w siarczanie miedzi, zadbać o suche legowisko i żywienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Trzeba podkleic pod zdrowa racice podkówkę żeby odciążyć zdrową nogę bo przeciazy sobie stojąc na jednej.Eficur domiesniowo i dezynfekcja ze dwa razy dziennie. 

Jeżeli mocza się to zobacz jeszcze co dzieje się w szparze między racicami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1814

Wczoraj miałem korekcję to jednej przyklejał podkówkę. I stwierdził że 2 razy w roku robić korekcję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6574

U mnie to samo jedna trzymała nogę w gorze, za czym dojechali z korekcja ponad 2 tyg to kopyto prawie zgniło i musieli przylepiac podkowę 😛

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Robię wiosną i późną jesienią od dwóch lat sam a wcześniej galiczak z hydraulicznym poskromem przyjeżdżał to 32 sztuki w 3 do 4 godzin. Jak ktoś ma duże stado to taka firma najprostsze rozwiązanie. Sam strugam dwa tygodnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@maroko nie masz lekarza, ktory moze do tego podjechac?

Trzeba zobaczyc racicę, żeby wyrokowac co potrzeba i czy w ogóle antybiotyk. A mowienie "podklej klocka" uwazam za delikatnie mówiąc nierozsądne. 

Postaw tą krowę w suche miejsce przedw wszystkim i jesli nie widać nic w szparze (zadnego limaksa,zadnej "truskawki" i nadżerek, zadnej opuchlizny) to trzeba wziac nóż i strugać, ja mialam wczoraj krowę, ktora z dnia na dzień skakala na trzech nogach, z zewnatrz troche opuchlizny na koronce, racica biała,ale zewnetrzna mocno przerośnięta, strugam a tam wielki wrzod pod narosniętą racicą, wiec czasem nie widać wszystkiego od razu. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Zgadzam się z tobą w 100%. Najpierw korekta i oblukać  co i jak ale jak mocno utyka a kolega czyścił racice i nie widział nic oprócz tego że miękka racica. Jak obrobisz i dojdziesz do wrzoda to bez podklejenia i antybiotyku leczenie bezskuteczne. Sama korekta to jeśli faktycznie tylko jakieś  zadziory przerosniete pazury. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tylko nie wiadomo czy kolega duzo wie o racicach, uszkodzeniach itp. Czy kilka razy w roku ma problem. Osobiscie pamietam czasy jak nie bylo klocków i też potrafilam sobie poradzic 🤣 brałam kawalek starej grubej maty spod krów, wykrajałam prostokąt pod daną polowkę racicy i bandażowałam 🤣 Ale krowy dochodzily do siebie jakoś 😆 

Czasem wystarczy wustrugac nadmiary narostów, odcisków i skrócić zeby bylo dobrze. Ale sytuacji nie znamy, chociaz moglby i kolega zdjecie podrzucić :) zawsze to jakaś rozrywka pobawic się w detektywa zamiast grać w DeerHuntera 🤣👍👍👍👍👍 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Zgadza się. Na ogół wystarcza. Ja przed struganiem dwa razy w roku miałem na ogół kilka sztuk wiosna do kasacji. Metaboliczne maja tez straszny wpływ a ogólnie to całokształt bo sama korekcja by nie wystarczyła a i to że ciągle stoją w tym łajnie. Rozrywka dla nas a dla właściciela stres o mućce nie wspomnę bo to ona cierpi. 

Opatrunek jak robisz to jak często zmieniasz i jak długo po korekcji??(chodzi mi o te skrajne przypadki czyli wrzody). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Paulina1985 napisał:

Tylko nie wiadomo czy kolega duzo wie o racicach, uszkodzeniach itp. Czy kilka razy w roku ma problem. Osobiscie pamietam czasy jak nie bylo klocków i też potrafilam sobie poradzic 🤣 brałam kawalek starej grubej maty spod krów, wykrajałam prostokąt pod daną polowkę racicy i bandażowałam 🤣 Ale krowy dochodzily do siebie jakoś 😆 

Czasem wystarczy wustrugac nadmiary narostów, odcisków i skrócić zeby bylo dobrze. Ale sytuacji nie znamy, chociaz moglby i kolega zdjecie podrzucić :) zawsze to jakaś rozrywka pobawic się w detektywa zamiast grać w DeerHuntera 🤣👍👍👍👍👍 

To może przyjedziesz wystrugać kilka sztuk u mnie? 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Thomas2135 🤣🤣🤣 Ty wiesz, ze od profesjonalnej korekcji mamy człowieków 😆 Ale prawda jest taka, ze w czasie polrocznej przerwy miedzy korekcją zawsze cos jest do zrobienia 😭😭😭 ubolewam i zawsze przed Sewerynem wstydze się swojej "pracy" 😭, ale gdyby nie to moje "struganie" czy też raczej"dłubanie" jak to nazywam, to musialabym kilka sztuk miesiecznie wiecej sprzedać. Bron Boże nie nazwe tego co robię korekcją 😖😖😖😖 raczej doraźną pomocą :)

@Slodki66 z wrzodami idą na kilka dni na izolatkę z antybiotykiem i podkową, po kilku dniach w ekstremalnych przypadkam powtarzam opatrunek i idzie spowrotem na grupę. Pozniej tylko scinam stary bandaz po tygodniu, a jak zapomnę to dluzej .😆

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

U mnie w dużych gospodarstwach robią po kilka sztuk raz na tydzień czy dwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, kr9292 napisał:

Chorują chorują. U mnie już druga w tym roku wyjedzie i nikt przyczyny nie zna. Z paska nic nie wychodzi. Płuca ok trawieniec ok i wszystko co można zbadać a jeść nie chce. 

Sprawdź czy zęby się jej nie ruszają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj