zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Ja nie z tych co ściemę walą przed sąsiadem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815
46 minut temu, Thomas2135 napisał:

TJa do niczego nie zmuszam, ale da się zauważyć hf-owe lobby. Nie wszystkie dobrze dają. Bawię się w to niecałe 6 lat a to jest niczym w hodowli. Popatrzcie ile lat ludzi doskonalą swoje stada i co mają teraz? Jak będę miał swój mieszalnik to żywienie będzie bardziej dostosowane. Teraz wszystko na oko daję. Pewnie część mnie wyśmieje za wydajność, ale w tej chwili średnia od sztuki ze zbiornika to niecałe 17 L. Większość wcieleń było luty-maj i kilka sierpień-listopad. Niektóre ostro zaniżają jak wspomniana simka całe 10 L. Szał po prostu. Na szczęście rosną kolejne jałówki i będzie co wymieniać.

Najważniejsza jest zdrowotność, przynajmniej weterynarzowi kieszenie nie zapełniasz :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6638

Ja dzisiaj liczylem to mam 21 l ze zbiornika, polowa wycielen z wiosny I wrzesien-grudzien, mam tez jedna 50%MO to plus jaki zauwazylem ze 3 tygodnie po wycieleniu miala juz wyrazna ruje, thomas a w czym mieszalnik pomoze?

Edytowano przez radekz200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12080
Problemów nie ma ten co nic nie choduje nie ważne czy hf czy co innego nie każdy pisze tu jakiej ma rasy bydlo ja mimo że hf jest jak to niektórzy piszą delikatny i wymagający to go wolę a obecnie od mojego mocno zdojonego stada mam 20L od sztuki przy białku 3,9 14 z 24 ma cielić się od marca do czerwca poprostu trzeba dbać o to co się ma i wprowadzać ulepszenia i w żywieniu i w dobrostanie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12080
damian max to było 27 ale nigdy nie było tak aby większość była świerzo wycielona a krowy mam różne są 50-75%nrf kilka i było kilka nie z zakupu (likwidacja stada a trzeba było kupić bo razem z dzierzawa łąk) ale każda kupiona zaniża średnią obecnie jest kilka co miały ostatnią szansę i doją do 10L na dzień ale co zrobić jest cena niema mleka w styczniu było ful ale cena mniejsza qq jeszcze z tamtego roku na 3miechy sianokichy ze200mógłbym opchnąć a tu 6w tym roku wyjechało a każda była albo kupiona lub od kupionej całe szczęście 8 jałówek cielnych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy muszę tłumaczyć w czym pomoże mieszalnik? Robię konkretną mieszankę pod daną grupę czy podstawową na całe stado i premię dla wycielonych. Mogę w każdej chwili modyfikować dawkę i co najważniesze jest dużo taniej. W tej chwili treściwa kosztuje mnie ok 1100 za ponad 25%białka. Niechcący zeszliśmy z tematu. Halo jest tu moderator Danielhaker? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140

Podniecacie się sm mo a dlaczego wyniszcza się czarno-białe ho przecziesz to były dobre krowy na polskie warunki a nie te opasówki  sm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, logan3512 napisał:

Podniecacie się sm mo a dlaczego wyniszcza się czarno-białe ho przecziesz to były dobre krowy na polskie warunki a nie te opasówki  sm.

Nikt Ci nie broni hodować. Śmiało hoduj pochwal się wynikami w wydajności i przyrostach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71
7 godzin temu, Thomas2135 napisał:

TJa do niczego nie zmuszam, ale da się zauważyć hf-owe lobby. Nie wszystkie dobrze dają. Bawię się w to niecałe 6 lat a to jest niczym w hodowli. Popatrzcie ile lat ludzi doskonalą swoje stada i co mają teraz? Jak będę miał swój mieszalnik to żywienie będzie bardziej dostosowane. Teraz wszystko na oko daję. Pewnie część mnie wyśmieje za wydajność, ale w tej chwili średnia od sztuki ze zbiornika to niecałe 17 L. Większość wcieleń było luty-maj i kilka sierpień-listopad. Niektóre ostro zaniżają jak wspomniana simka całe 10 L. Szał po prostu. Na szczęście rosną kolejne jałówki i będzie co wymieniać.

No to słaba wydajność ja przy swoich czyli hf, hf z sm i sm osiągam 25-27L. A co do zdrowotności w stadzie najlepiej wypadają krzyżówki hf-sm, następnie hf a najgorzej jest z sm. Z tą trzecią grupą u mnie to sam cyrk jak nie jakieś zapalenia to i wydajność słaba, bardzo podatne na zatuczenie bo w okresie zacielenia raptownie urywają mleko i tyją.

Kazdy woli to co lepiej mu wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jestem tego świadom. Kwestia czasu, żywienia i fazy laktacji. Jak napisałem stado buduje się latami i w 6 lat wiele nie zdziałasz zwłaszcza jak ma się słabe ziemie i objętościówki są kiepskie co ciągle poprawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Mi w marcu minie 3 lata i po ojcu otrzymałem większość sm-ów z wydajnością średnia 20l. Część SM wysprzedałem kupiłem na ich miejsce czystych hf.

Grunt to dobra pasza, w malej ilości a dobrze skoncentrowana, hf nie możne się zapchać byle czym bo on jest stworzony do mleka i jak dostanie byle co to mleko da ale na własny organizm nie wyrobi lub odwrotnie 

Edytowano przez macin87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

marcin 87..z sm masz jeden cyrk??? to bardzo dziwne bo wszycy mowia odwrotnie.... przecież jest wiele innych niż hf ras.....nie którzy same simentale trzymają na mleko i innych nie chcą

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil20151    129

Witam Panowie .Ocieliła mi się krowa 10 dni temu i nie może ustać na tylnych nogach bo zaraz upada . Sama się przewraca na boki i próbuje wstawać ,ale jej sie nie udaję.Poród był ciężki,ciele staneło w biodrach ale wszystko z nim dobrze tylko krówka zaniemogła.Był weterynarz dał wapno witaminy i magnez i kazał czekać.Może miał ktoś taki przypadek i coś doradzi co dalej z nią robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27

Trzeba poczekać dwa dni bo możliwe że rozeszły jej się kości miednicy. Jak po 2 dniach nie wstanie to podnosić na wyciągu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waldi7373    0

Witam. Mam problem z urazami strzyków w moim stadzie. Co może być przyczyną? Czy może ktoś ma podobne problemy lub miał i jakoś to rozwiązał?

Obora uwięziowa, ruszt stalowy, dł.stanowisk 175 cm. Nie jest dobrze, wszyscy wiemy jak to się kończy:| 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Puchną, sinieją, czerwienieją, są strupy czy jeszcze coś innego? Jakieś foto posiadasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Witam czy ktoś zasuszał krowę 30 dni przed porodem.Bo 7 stycznia zasuszę krowę a ma termin 7 lutego.Po świętach zrobiłem test i wyszło że mam coś w jednej ćwiarce wczoraj dostałem wyniki i wyszedł paciorkowiec uberis. Dzisiaj zaczynał leczenie i w niedziele zasuszę antybiotykami pod tą bakterie. Krowa już po świętach była dojona raz dziennie. Czy ktoś zasuszał 30 dni przed porodem czy laktacja będzie gorsza ??Krowa nie miała zawsze dużej wydajności do 30l dawała czy przed takie krótkie zasuszenie mogą być problemy.Daje tylko 8 litrów dziennie,ale muszę daj najpierw antybiotyk w laktacji a później na zasuszenie oba antybiotyki są wrażliwe na tą bakterie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emergency12    8

Witam. Mam spory problem. Krowa wycieliła sie 9 stycznia (wtorek). Cielak szedł tyłem, ale poszło bez problemów. Problemy zaczęły sie potem. Cielak miał zaciśniętą szczęke i po kilku godzinach zdechł. Krowie kilka dni przed ocieleniem wyskoczył guz pod brodą. Przy zdajaniu okazało sie że dwie ćwiartki są chore. Równocześnie guz przelał sie na boki. Krowa nie chce jesc. Tylko troche pije. Ma otwarty pysk i leci ślina.

Przed porodem sami smarowalismy tego guza maścią jodowo kamforową. Po ocieleniu wzywalismy weterynarza kilka razy. Najpierw dał kroplówkę i w niej antybiotyk ogólny. Potem sterdy w zastrzykach. I jeden przeciwzapalny. Najpierw była lekka poprawa bo zaczęła cos jesc a potem znowu to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W guzie nie rozpoznał promienicy, ewentualnie zapalenia ślinianek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emergency12    8

Rozpoznał zapalenie slinianek i dał na to sterydy. 

Guz był naprawde spory. A jak rozlał sie po całym pysku to ma cały spuchnięty prawie. Jak u jałówki niby było zapalenie slinianek to żadnego guza nie było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj