zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

agromatik    1029

Wracając do kwasicy, tu nie ma prostej analogi kwaśne żarcie = kwasica. termin kwasica to każde odstępstwo w kwasowości przedżołądków od obojętnego. Przykwasić można krowę również sianem, tylko trzeba je odpowiednio przygotować, czytaj zmielić. Zbytnie rozdrobnienie pokarmu prowadzi do braku ruchów żwaczowych, zaniku odłykania, a przez to brak przeżucia pokarmu i jego wymieszana z śliną, która jest naturalnym buforem. I żaden, nawet oparty na nanotechnologii bufor tu nie pomoże, bo on tez musi być wymieszany z treścią. To tak jakby do białej farby dodać pigmentu, trzeba zamieszać by uzyskać pożądany kolorek, inaczej będziemy mieć białe z kleksem. Ruchy żwaczowe są stymulowane przez klucie ścian przedżołądków kawałkami siana, słomy. W fermach by uzyskać ten efekt do wozu paszowego dodaje się słomę pszenną, bo jest twarda i słabo wchłania wodę przez to dłużej działa. 

@Leszek siano ma mniej białka niż sianokiszonka z prostej przyczyny osypywania się najwartościowszych części rośliny, czyli najmłodszych i najdelikatniejszych listków, nie wspominam już o wpływie uV na białko i witaminy w sianie.

@meg w ślinie nie ma kwaśnego węglanu tylko gotowe reaktywne jony sodu, chlorkowe, węglanowe i potasu które biorą udział w buforowaniu kwaśnych i zasadowych składników pokarmowych.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

 

@meg w ślinie nie ma kwaśnego węglanu tylko gotowe reaktywne jony sodu, chlorkowe, węglanowe i potasu które biorą udział w buforowaniu kwaśnych i zasadowych składników pokarmowych

''Właściwa struktura dawki pokarmowej ,zapewnia dużą produkcję śliny . Ta z kolei gwarantuje stabilizację fermentacji w żwaczu ,właściwe jego pH i dużą syntezę białka  mikrobiologicznego . Na minutę przeżuwania krowa produkuje około 270 ml śliny ,a to właśnie w  ślinie znajduje się naturalny  bufor ,kwaśny węglan sodu ,którego w 1  litrze śliny  jest około 7 gramów '' 

Cytat z Tygodnik Poradnik Rolniczy . 

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Pisząc to miałem na kolanach fizjologię Krzymowskiego.

Twój sposób podania  jest nawet lepszy, bo uzmysławia jak ważnym gruczołem są ślinianki i jaką robotę wykonują.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Wracając do kwasicy, tu nie ma prostej analogi kwaśne żarcie = kwasica. termin kwasica to każde odstępstwo w kwasowości przedżołądków od obojętnego. Przykwasić można krowę również sianem, tylko trzeba je odpowiednio przygotować, czytaj zmielić. Zbytnie rozdrobnienie pokarmu prowadzi do braku ruchów żwaczowych, zaniku odłykania, a przez to brak przeżucia pokarmu i jego wymieszana z śliną, która jest naturalnym buforem. I żaden, nawet oparty na nanotechnologii bufor tu nie pomoże, bo on tez musi być wymieszany z treścią. To tak jakby do białej farby dodać pigmentu, trzeba zamieszać by uzyskać pożądany kolorek, inaczej będziemy mieć białe z kleksem. Ruchy żwaczowe są stymulowane przez klucie ścian przedżołądków kawałkami siana, słomy. W fermach by uzyskać ten efekt do wozu paszowego dodaje się słomę pszenną, bo jest twarda i słabo wchłania wodę przez to dłużej działa. 

@Leszek siano ma mniej białka niż sianokiszonka z prostej przyczyny osypywania się najwartościowszych części rośliny, czyli najmłodszych i najdelikatniejszych listków, nie wspominam już o wpływie uV na białko i witaminy w sianie.

@meg w ślinie nie ma kwaśnego węglanu tylko gotowe reaktywne jony sodu, chlorkowe, węglanowe i potasu które biorą udział w buforowaniu kwaśnych i zasadowych składników pokarmowych.

 

Wiem,że siano ma o wiele miej białka niż sianokiszonka,ale musiałem się ratować czymś.śruty już dostają dużo,dlatego daję jeszcze pod pysk.

 

A przypadkiem obornika nie dawałeś na łąki?

 

Nie.Żywieniowcy się dziwili,że nie chcą jeść.Znaczy trochę zjedzą bo w paszowozie było wymieszane,ale mleka było tak mało,że musiałem zaprzestać podawania sianokiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciejEs    9

50 gram kwaśnego wystarczy? Daje 150 gram i jak dam powyżej 6 kg na dwa odpasy paszy treściwej to już na drugi dzień mniej jedzą o mniej mleka od razu.

 

Napisałem 50 groszy :) to jakieś 300g dsaje na sztukę do 20l mleka dziennie :) powyżej już nie daje bo kupuję gotową co ma już w sobie kwaśny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nie.Żywieniowcy się dziwili,że nie chcą jeść.Znaczy trochę zjedzą bo w paszowozie było wymieszane,ale mleka było tak mało,że musiałem zaprzestać podawania sianokiszonki.

 

 

To może dlatego, że są to małoszlachetne gatunki traw. U mnie tak było. Trawa skoszona bardzo wcześnie, dosłownie sam liść, zebrana następnego dnia (28% SM) ale zapach jakiś nie taki. Po tej suszy w 2015 wiekszość wartościowych traw mi wypadła. Oczywiście jadły ją ale nie tak łapczywie i odbiło się to w mleku. Melasa mi trochę pomogła poprawić smakowitość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450
Napisano (edytowany)

DRODZY AF. Mam pytanie,,mam na ocieleniu krowe ktora juz przechodzi ciaze a wymie ma bardzo ogromne i twarde? czy taka sztuke juz doic czy co?? w domu mi mowia by doić...prosze o szybkie opinie..moze miał ktos taki przypadek.... dodam ze według mnie jeszcze ze trzy dni zanim się wycieli patrząc po podogoniu,,,i nie wiem czy doic czy czekac??????

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

DRODZY AF. Mam pytanie,,mam na ocieleniu krowe ktora juz przechodzi ciaze a wymie ma bardzo ogromne i twarde? czy taka sztuke juz doic czy co?? w domu mi mowia by doić...prosze o szybkie opinie..moze miał ktos taki przypadek.... dodam ze według mnie jeszcze ze trzy dni zanim się wycieli patrząc po podogoniu,,,i nie wiem czy doic czy czekac??????

 

Mleko leci ? jeżeli tak to doić.Siarę zamrozić do cielaka.Jeżeli nie to czekać

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja mieszam tonę paszy w mieszalniku to wtedy jedzą, a jak dajesz pod pysk to za kilka dni zaczną jeść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

pierwsze co słyszę żeby doić krowę przed wycieleniem... xD

Jak nie masz krów to nie wiesz o co chodzi.Kilka razy mi się zdarzyło,że krowa puszczała mleko dnień przed porodem.Trzeba było doić bo otwarty strzyk może doprowadzić do zapalenia. To nic śmiesznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Jak u was pobieraja kwaśny? U mnie nawet nie rusza :/

 

Krowy, które będą potrzebowały kwaśnego węglanu (będzie je stymulował do ślinienia) same powinny go pobierać. Warto dodawać kwaśny węglan, ale nie non stop. Powinno się robić przerwę. I co najważniejsze! Kwaśny węglan nie może trafiać do paszowozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

To  nie jest do konca tak, że weglan w paszowozie nie działa wogóle. Ale fakt to mało szczesliwe rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciejEs    9

Leszek, jak bym nie miał krów to bym się nie wypowiadał... Krowy w moim gospodarstwie były już za czasów dziadka. Nie raz się zdarzyło, że mleko leciało już tydzień przed porodem, a żadnego zapalenia nie było.
Ja stosuje kwaśny węglan w paszowozie i jestem zadowolony, nie robię przerw :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najwyższej do poszła w kanał jak leciało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciejEs    9

każdy ma swoje sprawdzone sposoby :) krowy zdrowe, cielaki zdrowe a to chyba najważniejsze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciejEs    9

Młody jestem dopiero się uczę a i tak jestem zadowolony, gospodarstwo prowadzę sam dopiero od roku a zrobiłem niezłą rewolucję :D

Jakie macie średnie wydajności i jak ze zdrowotnością?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    496

Witam wszystkich. Mam problem z krową wczoraj przestała jeść. Dziś był wet powiedział ze to zwykła niestrawność dał kroplówke i sąda do żołądka drożdże i kilka innych dodatków. Nie miała gorączki tylko osowiała uszy zimne i oczy pozapadanie. Kał dobrze nie strawiony. Dostają paszowóz  czasami w sianokiszonce trafi się trochę pleśni kukurydza jest dobra nie grzeje się i nie ma pleśni. Moje spostrzeżenia że może dostał się jakiś kawałek foli z kiszonki lub coś metalowego. Ktoś coś może jeszcze doradzić? Osłuchana dobrze nie ma problemów z płucami. Kwasicy też nie ma.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czasem trafia się, że krowa się przyblokuje. Miałem tej zimy i zeszłej 2 takie przypadki. Te samą krowę trzymało mi ze 4 dni zanim zaczęła przeżuwać. Cały czas 2 razy dziennie wlewy z rumenactive, propiosanu i ruchamaxu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

Cześć. Mam problem z krowa, dostała zapalenia w jednej ćwiartce z 55 litrów zjechała mi do 35 pobiera mniej paszy dół glodowy zapadniety, zauważyłem tez ze napewno mniej przeżuwa dostaje ok 8 kg paszy tresciwej w 3 odpasach kiszonka z kukurydzy siano sloma wyslodki buraczane prasowane; ) mam wrażenie ze jest zakwaszona. niestety nie mam obory pod oceną i mam tylko zbiorcze parametry mleka 4.44 tłuszcz 3.30 białko, jak mogę jej pomóc? dostała antybiotyk do ćwiartki jest poprawa, tylko jak odbudować to mleko, krowa 3 msc po wycieleniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj