Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3882 odpowiedzi na ten temat

#2961 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 28 luty 2016 - 17:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) A w praktyce to jak od dobrej krowy chcemy jałoszki to dochować się nie można w żaden sposób. Także teoria jest znana, a że w praktyce inaczej wychodzi to norma ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 18:57
  •  

#2962 Share bibi

bibi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • Zainteresowania:Kosmetyki i szczeniaczki :D

Napisany 28 luty 2016 - 19:54

U nas problem jest odwrotny - po krowach mamy same jałówki :D Na ostatnich 6 urodzeń tylko jeden byczek. Myśleliśmy, że ostatni cielak będzie byczkiem, bo krowa przenosiła dwa tygodnie (ponoć jałówki rodzą się szybciej), ciele było ogromne, a kolejna samica się ocieliła ;) 

Chociaż mąż mówił, że pewnie wszyscy inni gospodarze byliby zadowoleni z jałówki, a on się nie cieszy :D 

Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

#2963 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 306 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 28 luty 2016 - 20:22

U nas kiedyś też spora część po wycieleniach to były byczki (tata zawsze wychodził z założenia,że im później kryję tym lepsza ruja) no może była i mocniejsza ale jak wspomiał Thomas2135 wtedy większą szanse mają komórki męski. Co do terminów wycieleń, nie sugerował bym się tym,że jeżeli krowa przechodziła termin wycielenia to będzie byczek bo to nie prawda. Często u nas czy u sąsiadów się tak zdarzało, że po takim okresie czasu były jałówki.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2964 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3995 postów

Napisany 28 luty 2016 - 20:29

Problem z bydlem (krowy mleczne) Teraz to i mnie nadmiar jałówek nie do końca cieszy. Mo kończą 4 laktację, przy 28 krowach zostawiam 5-7 jałówek, bo wymieniam stare stado na MO. Za rok będę miał nadmiar jałówek a chętnych w okolicy na to bydło nie ma. Wolę mieć byczka i ze sprzedażą nie mam problemu. Myślałem nad inseminacją wszystkich krów seksowanym nasieniem, ale klienta pewnie trudno będzie znaleźć i odpuszczam. Ludzie nie znają się na bydle. Jak teraz pierwiastka MO u mnie daje 25-28 l na średnim sianie, kukurydzy i 7 kg treściwej. To chyba nie najgorszy wynik.

#2965 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów

Napisany 28 luty 2016 - 20:55

Problem z bydlem (krowy mleczne) Spróbuj wypchnąć do nas na podlasie, chociaż tutaj wszyscy chyba w hf idą już od lat

#2966 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 306 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:01

To bardzo dobry wynik według mnie. My mamy HF i średnia za pierwszy miesiąc doju z federacji to wyszła na poziomie 20l. Więcej będę mógł powiedzieć po roku. Więc myślę, że jeszcze nam trochę brakuję do Ciebie.My wybraliśmy drogę nasienia sexowanego,ażeby dorobić się szybciej większej ilości stada opartej o dobrą genetykę. Wiadomą rzeczą jest,że to nie stanie się od tak ale powoli sukcesywnie ta genetyka będzie się poprawiać. Myślę, że ten poziom który już mamy jest dobry z tego względu,że mamy krowy które dają dobrze mleko po 30l więc genetyka nie jest zła wystarczy ją trochę podszlifować i dopilnować bydła a w przyszłości to zaowocuję. U nas przy 6 kg treściwej krowy osiągają wyniki 30l a natomiast jałówki 25 i w górę przy treściwej wynoszącej około 4.5  5 kg

Edytowany przez poziomka, 28 luty 2016 - 21:03.

#2967 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3995 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zobaczymy na ile to żywienie wystarczy. Ich matki dawały w pierwszej max 20-25. Moje mają potencjał, ale przy corocznej suszy i kupowaniu bel trudno utrzymać wysoki poziom. Gdy już wymienię wszystkie na mo, czyli za ok 1,5 roku wejdę pod ocenę i trochę ułatwi to sprawę.
Sapiński mówił, że od 2014 roku mieli badać mocznik a jak widać nic się nie zmieniło.

#2968 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów

Napisany 29 luty 2016 - 18:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) Słuchaj obietnic sapińskiego... ha ha
Tak swoją drogą raz wspominałem w którymś temacie że mówił, że większa produkcja przełoży się na wyższe dochody rolników no i mleko niedawno obtanił o kilka groszy a teraz jeszcze -2 dla tych powyżej 40 tys litrów.
Także trzeba liczyć na siebie bo na obietnice nie ma co

#2969 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3995 postów

Napisany 29 luty 2016 - 22:16

Problem z bydlem (krowy mleczne) Badanie mocznika nie powinno ich dużo kosztować, bo i tak badania przerzucają na rolnika.

#2970 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 306 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 06:54

Tomas ale nie wiem czy zbiorowy mocznik coś da. Jak u jednej krowy będziesz miał dużo ponad normę u drugiej ok 100,150 i wynik wychoidzi już w miarę przyzwoity jeżeli większość ma ok mocznik.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2971 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 01 marzec 2016 - 08:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) mocznik nawet w grupach może mylić ze dwa lata temu miałem krowę co miała mocznik około 700 i taka może namiedzać

#2972 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 16:15

Jedna cieliczka ok 4 miesiecy słabo rośnie. Jest przymulona dużo lezy uszy ma zimne. Dls odmiany apetyt ma bardzo dobry, kał wporządku.  Odrobaczałem ją dwa razy. Co jej może być?

#2973 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 18:49

Problem z bydlem (krowy mleczne) Może ma niedobory energetyczne

#2974 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 19:18

Stoi w klatce z innymi sztukami które rosną śliczne.  Żłoby cały czas są pełne wiec konkurencji o pokarm nie ma. Dostają kiszonke z kuku zmieszna z tresciwą (mieszanka zbożowa 66% sr rzepakowa 33%) i sianokiszonka.

#2975 Share tay29

tay29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 19:26

.

Edytowany przez tay29, 10 marzec 2016 - 20:48.

#2976 Share greg1985

greg1985

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 10 marzec 2016 - 16:22

Mam problem z jałówkami po wycieleniu tzn przestają jeść kukurydze. Przed wycieleniem przyzwyczajam i do kukurydzy powoli i mają apetyt a później trochę jedzą a reszta zostaje. Dodam że robie im wlewki do pyska z gliceryny. Sianokiszonkę i treściwą ładnie jedzą . Czy możliwe że to ketoza lub są podkwaszone ?

#2977 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 20:36

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zapewne przykwaszone, no a w rezultacie uważaj bo to szybka droga do ketozy w okresie powycieleniowym.

mozesz podawac oxytocyne i powoli zmniejszac dawki aby przyzwyczila sie do oddawania mleka

Padłem ;) cieliczka 4-ro miesięczna i przyzwyczajanie do oddawania mleka? Mam wrażenie że szybko i bez uwagi to czytałeś...

Wracając do tematu, ja bym ją oddzielił od reszty, poczęstował większą dawką witamin i zobaczył czy poprawy nie będzie. To że jedzenia mają do oporu to nie zawsze znaczy że nie ma konkurencji, jest słabsza więc może zwyczajnie bać się podchodzić do jedzenia gdyż mogły ją odganiać a potem sama obecność silniejszej sztuki już ją zniechęca do prób.

#2978 Share tay29

tay29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 20:49

tak to jest z pisaniem na telefonie;D nie w tym temacie napisane;D

#2979 Share larysto

larysto

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 21:01

Pierwiastka w drugim miesiącu po wycieleniu "z dnia na dzień" zaczęła gubić mleko, tzn. leje się z niej całą dobę. Do tej pory wszystko było ok, a teraz takie cyrki. O co może chodzić, zapewne niedobory ale jakie ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2980 Share lelek7

lelek7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów
  • Zainteresowania:Sport

Napisany 10 marzec 2016 - 21:36

witam, krowa urodziła bliźniaki (2 byczki) niestety wypadła jej macica, która troszkę krwawiła na początku, w dodatku była według weterynarza bardzo duża, jakoś udało się ją włożyć. było to w zeszły piątek. krowa była słaba miała zimne uszy i nie chciała jeść, niestety do dnia dzisiejszego bardzo mało je, skubnie troszkę siana i sianokiszonki, wodę pije, zje trochę śruty, ma bardzo mało mleka, nie ma podwyższonej temperatury. 

czy to jeszcze skutki tej macicy czy może coś jeszcze jej dolegać?