Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#2941 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 25 luty 2016 - 11:27

Problem z bydlem (krowy mleczne) Normaly objaw. Daj jej czas.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 08:51
  •  

#2942 Share peny259

peny259

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 25 luty 2016 - 12:05

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ok dzięki. A jeszcze jedno. inna ocielila się 27 grudnia zeszłego roku i do tej pory nie miała rui daje jej marchewkę bo tak mi pani wet kiedyś poleciła nie za długo nie ma tej rui?

#2943 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 25 luty 2016 - 13:45

Problem z bydlem (krowy mleczne) Trzeba zajrzeć do krowy, bo może mieć torbiel. Sama witamina A i karoteny z marchewki to mało. D3 i E są również ważne.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2944 Share peny259

peny259

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 25 luty 2016 - 14:25

Problem z bydlem (krowy mleczne) dzięki sprawdzę to. a te witaminy z jakiegoś pokarmu mogę dostarczyć czy tylko jako witaminę. Dodam jeszcze ze krowa jest zawsze bardzo spokojna i ostatnio miała dość cicha ruje ale udało. mi się ją zauważyć.

#2945 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 25 luty 2016 - 15:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zapomniałem jeszcze jedno. Mocznik poniżej 100 także powoduje ciche ruje lub ich brak. Deficyt energetyczny po porodzie też będzie sprawiał, że ruja będzie się opóźniać. Warto zbadać mkcznik, tłuszcz i białko w mleku. Witaminy trzeba dorzucić, jakieś typowe dla krów w laktacji. Niektóre zawierają wyższe dawki wymienionych wyżej witamin.

#2946 Share peny259

peny259

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 25 luty 2016 - 17:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ok dzięki wielkie. będę badał i sprawdzał.

#2947 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 26 luty 2016 - 14:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam
Przychodzę wczoraj rano do obory a tu krówka hf 3 letnia leży martwa... Szok dzień wcześniej było wszystko ok jadła normalnie, mleka dużo i była raczej dobrej kondycji, miesiąc temu się 2 raz wycieliła. A i normalnie sobie leżała, nogi pod sobą. Co to mogło być? serce?

teraz nie wiem bo mam 2 cieliczki od niej czy nadają się na krowy czy nie... a tak to najlepsza krowa w oborze...

#2948 Share bibi

bibi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • Zainteresowania:Kosmetyki i szczeniaczki :D

Napisany 26 luty 2016 - 14:33

Może warto zrobić sekcje? Tylko nie wiem jak, pewnie do powiatowego weterynarza trzeba zadzwonić. Może być wiele przyczyn, ale warto wykluczyć choroby i genetyczne problemy.

Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

#2949 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 26 luty 2016 - 16:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) No właśnie kto wie czy nie genetyka, mieliśmy kiedyś krowę która wydała na świat około 10 cieląt, wszystkie do dwóch-trzech dni zdychały, miały w brzuchu duże pęcherze wypełnione płynem. Jeśli nie było absolutnie żadnych objawów przed upadkiem to trzeba brać pod uwagę genetykę, lecz ja bym szukał czegoś innego, ciężko cokolwiek doradzić. Takie gwałtowne upadki mogą być sercowe ale musiała by być jakaś przyczyna w mojej opinii

Edytowany przez daremw, 26 luty 2016 - 16:04.

#2950 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 26 luty 2016 - 16:06

Maiłem podobne problemy ale po zastosowaniu wskazówek jakei znalazłem na forum tj witaminy i lizawki z minerałami wszystko powróciło i ruję są i to regularne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2951 Share hodowca

hodowca

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 27 luty 2016 - 14:02

Problem z bydlem (krowy mleczne) MarcinCiesz miałem identyczny przypadek tylko krowa była po 4 cielaku jakieś pół roku po wycieleniu w południe wszedłem do obory wszystko spoko za pół godziny przychodzę a ona już wyciągnięta, u zwierząt jak u ludzi czasami nie wiadomo kiedy.

#2952 Share MarcinCiesz

MarcinCiesz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 27 luty 2016 - 17:28

Problem z bydlem (krowy mleczne) No tak sekcji nie było bo wczoraj ją wzięli, szkoda krówki no ale co zrobić.

#2953 Share Piotrek4321

Piotrek4321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 28 luty 2016 - 12:23

Witam, czy ktoś miał taki problem że w większość urodzonych cielaczków to byczki ? Od dłuższego czasu niezależnie czy jest to inseminacja czy krycie naturalne w stadzie ok 70-80 % urodzonych cieląt to byczki. Nawet ostatnio po nasieniu seksownym urodził się byczek? czym to jest spowodowane ? 

#2954 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 28 luty 2016 - 13:26

pech, a jezeli chodzi o nasienie seksowane to gigantyczny pech 

#2955 Share Kajtek_1

Kajtek_1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 28 luty 2016 - 13:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ja też tak mam 80% wycieleń to byczki. I tak już od 4 lat wet mówił że to wina genetyki krowy mają słaby jakiś tam gen. 6 miesięcy temu zacząłem stosować nasienie seksowane zobaczymy co to będzie insiminator ostrzegał ze nie daje to 100% pewności

#2956 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 28 luty 2016 - 13:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ike godzin po rui "stojącej" inseminujecie? Z kąd mieliście to seksowane nasienie.

#2957 Share Piotrek4321

Piotrek4321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 28 luty 2016 - 14:01

Różnie ale zazwyczaj jak najpóźniej ( ojciec sam inseminuje). Czy czas inseminacji może mieć wpływ na płeć ?  Nasienie pochodzi z  mchirz.  Pech można mieć przez jakiś czas ale powoli zaczyna brakować jałówek na remont stada..

#2958 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 28 luty 2016 - 14:12

Problem z bydlem (krowy mleczne) Może mieć. Tak w skrócie to męskie plemniki z uwagi,że zawierają 1 chromosom mniej są szybsze i pierwsze docierają do komorki, która została uwolniona z pęcherzyka. Kryjąc na początku rui męskie szybciej obumrą, bo muszą poczekać na komórkę a żeńskie wolniejsze są bardziej wytrwałe. To takie duże uogólnienie. Poczytaj sobie o planowaniu płci dziecka. O bydle typowo nie ma, ale wszystk wygląda tak samo.

Edytowany przez Thomas2135, 28 luty 2016 - 14:18.

#2959 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 28 luty 2016 - 14:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) Też mam zwłaszcza przez ostatnie pół roku same byczki co się raczej nie zdarzało do tej pory, innego roku znowu co sie urodziło to jałoszki cały czas. Teoretycznie jest zależność czasu krycia i płuci cielęcia, a tak w praktyce to i tak kiedy insyminator dojedzie a dokładne określenie optymalnego czasu insyminacji też wymaga sporo zachodu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2960 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 28 luty 2016 - 16:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) Przy hf może i trzeba to dokładnie określić. U mnie jest tak. Jeśli widzę, że krowa zaczyna rano ryczeć i skakać na inne to inseminacja na 16-18. Jak widać z samego rana 4:00-5:00 godz, że już ma ruję i skacze na inne to inseminacja do 12 max. U mnie rodzą się przemiennie byczek jałówka, ale są sztuki co rodzą kolejny rok jałówki a jedną mam taką, że same byki.