Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#2801 Share Tworkowiak

Tworkowiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Różne - napisz to się dowiesz ;)

Napisany 22 grudzień 2015 - 18:45

Panowie mamy z tatą problem z pierwiastką.

Po wycieleniu miała osłabienie i dziwnie się zachowywała. Wet. powiedział że to ketoza czy też kwasica nie pamiętam. Podał leki, dostawała agro-glikone i było lepiej. Zaczęła normalnie jeść i pić, dawała sporo mleka, kondycja wyraźnie się poprawiła. Teraz znowu jest gorzej. Wet. podał leki i dostaje ona agro-glikone ale nic nie pomaga. Mućka nie zachowuje się dziwnie nie podnosi w górę głowy jak za pierwszym razem (wyglądało to jakby zgłupiała), ale nie chce jeść, jest osłabiona, chudnie i oczywiście daje coraz mniej mleka. Obawiamy się że kolejna wizyta weta nic nie zmieni. To problemy z żołądkiem?  Na co może ona chorować? Jak to leczyć?

Kilka miesięcy temu jedna ze starszych sztuk miała podobne problemy i żaden wet jej nie pomógł ... nie chcemy kolejnej bardzo dobrej krowy sprzedać z powodu choroby...

...McCORMICK... and ...URSUS... B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 02:55
  •  

#2802 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 22 grudzień 2015 - 20:48

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ketoza wtórna, może kwasica a może coś innego? Napisz dokładnie co dostaje do jedzenia i w jakiej ilości. Ile czasu minęło porodu i od poprawy?

#2803 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 23 grudzień 2015 - 07:42

moze przemieszczenie trawienca

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2804 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 23 grudzień 2015 - 08:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) Spadek mleka, chudnięcie, brak apetytu... brzmi typowo jak ketoza. Agroglikona jest to jedynie dodatek i co do jego skuteczności w mocnej ketozie to bym miał wątpliwość, póki tylko zaczynało się to było dobrze a jak chwyciło mocniej to du.a blada. Jeśli kał jest twardy to tylko glikol propylenowy ze 2 razy dziennie i obserwować żeby kał nadto się nie rozluźnił.
Od żołądka można jak najbardziej dać leki, szczególnie drogie nie są a jednak ułatwiają ruszenie żołądka przy takich przestojach.

#2805 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 23 grudzień 2015 - 16:04

Jak nic ketoza odsuń treściwą wlewki do pyska np VIGOROL  sam glikol to może być za mało . Na ogół tak jest że jak dobra dójka to są problemy i trzeba jej pomóc w pierwszych dniach laktacji. Przerabiam to z co 3 przez zbyt mała dawkę energii w dawce żywieniowej.

#2806 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 23 grudzień 2015 - 18:37

ja zaczołem stosować bolusy na ketoze i to jest moim zdaniem najlepsze zabezpieczenie i nie dorogie 50 zł na sztuke

#2807 Share Tworkowiak

Tworkowiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Różne - napisz to się dowiesz ;)

Napisany 23 grudzień 2015 - 20:54

Wycielenie było około 6 tygodni temu. Mućka po kilku dniach po porodzie dostała pierwszego "ataku"  kilka dni temu to powróciło.

Dostaje to co inne krowy. Dwa razy dziennie trochę śruty (owies z gniotownika). Z tym że mniej  niż pozostałe. Poza tym Golpasz GolmixLacto 18 mniej więcej ze 2 kg dziennie. Prócz tego suche siano z drugiego pokosu albo kiszonkę z pierwszego. Wodę ma bieżącą z poidła.

Tata kupił dziś sodę z Ciechu i drożdże piwne dirmy Mikita. Drożdże rozrobił i wlał do mordy. Ma nadzieje że to coś da.  
Mućka kał ma normalny. Nie wyróżnia się niczym.

...McCORMICK... and ...URSUS... B)

#2808 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 23 grudzień 2015 - 21:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ubogie to żywienie i zalatuje ketozą. Drożdże pomogą w lepszym pobieraniu paszy. Zamiast agroglikony zastosuj czysty glikol, bo zadziała lepiej. Musisz jej dorzucić jakieś dodatki glukoplastyczne propionian sodu itp zapobiegające ketozie. Do treściwych warto dorzucić kukurydzy.

#2809 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 16:01

ma dwa problemy: pierwszy kupiłem krowę była trzy razy dojona to jest moja teoria lub słabiej karmiona bo u mnie po wycieleniu nie można jej utrzymać z mlekiem tzn. mleczność ok 25 l ale rano gdy przychodzę do obory staw mleka pod nią tak samo po południu przed zadawaniem (dwa razy doje i dwa razy zadaje jedzenie). Wpadłem na pomysł otóż rano jak przychodzą do obory o 6 włączam dojarkę zdajam ją po czym zadaję jedzenie i doję wszystkie krowy dopiero ją jeszcze raz i tak samo po południu tzn. o 4 zaczynam zadawać oczywiście ją wcześniej doję potem o 7 doję i dopiero ją na końcu. Zastanawiam się czy jest jakaś szansa na zatrzymanie jej mleka tzn żeby utrzymała mleko ? Bez zbędnych dwóch dodatkowych dojów?

Drugi problem zacielanie krów jak sobie z tym radzicie ? Wydaje mi się że to przez te dodatki premiksy etc. bo przecież kiedyś tego nie stosowało się i nie było problemu z zacielaniem, byk sie urwał i jak to mówią chyb  na krowę i gotowe a teraz min. dwa trzy razy rekordzistka to aż sześć razy dopiero weterynarz robił tzw. płukankę dróg rodnych i teraz zobaczymy, bo mi się krowy marnują szybko dwa wycielenia i i beret. Jeśli chodzi o o białko w mleku i tłuszcz to białko w normie a tłuszcz nawet za duży bo prawie 4  . Żywienie ? (ok 12 kg qq, 5kg wysłodków buraczanych, śruta pszenno-jęczmienna z dodatkiem otrębów żytnich lub pszennych, ok 2 -3 kg , premiksy Kraft i Mlekoma jako dodatek ok 100 - 200 gr/krowę, 10 kg lucreny - sianokiszonka, 10 kg siana)/ Krowę, - to jest na jeden raz. Zadaję dwa razy dziennie 

Edytowany przez aster453, 26 grudzień 2015 - 16:06.

#2810 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 16:18

Co do żywienia to genetyka też jest inna i to na nas wymusza takie dodatki bo krowa by nie dała rady zaspokoić swoich życiowych potrzeb a co dopiero produkcja mleka połączona z ciążą

Jeśli twierdzisz że tłuszcz u ciebie "nawet za duży bo prawie 4" to masz przyczynę że krowy się nie zacielają- ewidentny brak energii w dawce m.in. powoduje cysty, itd., ale ten rok jest taki bo w kukurydzy jest mało ziarna weterynarz mówił że w większości gosp. tak jest- trzeba albo wysłodki albo kukurydzy do śruty dodać- sam borykam się z cystami (czego nigdy u mnie nie było, jedna leczona i nic)

Co do krowy z tym problemem nietrzymania mleka- teraz modny termin w gospodarstwach "selekcja"- niema takiego gospodarstwa co by nie miała problemu z tym

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2811 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2235 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 16:29

ja tam w tej Twojej dawce nawet solidnego białka nie widze a  tego co tu czytam wiąże się to z niskiem mocznikiem w mleku, a niski mocznik to problemy z zacieleniami

#2812 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 16:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) Nietrzymanie mleka to często problem niedoborów witaminowych, cynku i innych ale nie pamiętam.

#2813 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 18:07

Fakt kiszonka z qq jest fatalnej jakości w dodatku niestety powinna być troszkę wcześniej skoszona ale cóż czekałem na sieczkarnię niby po 25 sierpnia ale i tak późno, mocznik w normie mam bo 254 bodajże więc to jest poniżej ale być może trzeba by coś pomyśleć, chyba spróbuje dodawać mocznika 100-150 gramów na wiadro kiszonki z qq może to pomoże  

#2814 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2235 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 18:10

w takim razie ja bym z mocznikiem nic nie kombinował

#2815 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 26 grudzień 2015 - 20:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) Aster już ty z tym mocznikiem to nie kombinuj, wpierw daj krowom białko (rzepak,soja) a jak to za mało to wtedy włączasz mocznik w razie potrzeby. Tak to raczej krowom nie pomożesz albo i jeszcze zaszkodzisz.

#2816 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 27 grudzień 2015 - 09:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) @aster453 krowie możebrakować energi jak puszcza mleko tłuszcz 4 wcale nie jest wysoki u mnie jest 5

#2817 Share Szymek1288

Szymek1288

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 20:01

witam ostatnio w stadzie występuje u mine problem z zamieraniem zarodków.  3 sztuki były zbadane na cielność ok 35 dni i okazało się że są, po czym po kolejnym  miesiącu mają ruje. pokusiłem sie o zbadanie sztuk podejrzanych na ibr bvd i neosporę i o dziwo czysto, co może być przyczyną??? wydajność na poziomie 8400kg mocznik 190-220 białko 3,20-3,30

#2818 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 18:08

Obserwowałem krowe 21 dni po kryciu, żadnych objawów rui nie miała, dziś jest 23 dzien i w pochwie znalazłem biały kłak śluzu przypominający kisiel. Czy to znaczy, że krowa nie utrzymała ciąży???

#2819 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 19:09

Jeżeli biały kłaczek to niestety trzeba zrobić płukanie, jeżeli przeżroczysty to znaczy ,że krycie bez efektów i trzeba w następnej rui znowu kryc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2820 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 20:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) Niekoniecznie nieudane. Kłaczek może być powodowany stanem zapalny pochwy. Częst jest tak, że jakieś niewielkie ilości moczu spływają w głąb zamiast na zewnątrz. To w połączeniu ze śluzem i bakteriami może tworzyć stan zapalny. Zaczekaj kolejne 3 tyg i niech wet sprawdzi cielność przez usg. To częsty problem u krów z łęgowatym(" wklęsłym") kręgosłupem, gdzie drogi rodne są opusczone. U takich krów srom jest zapadnięty między guzami biodrowymi.