Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#2761 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 14 grudzień 2015 - 22:29

na moje oko to ten instruktor coś myli albo mi się nigdy coś takiego nie trafiło, jak dbasz o czystość i szybko schładzasz mleko to bakterie nie powinny się namnażać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 09:38
  •  

#2762 Share artek27

artek27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 22:53

Ja też tak myślę ze to jest nie możliwe zeby krowa miała bakterie. To jest tak z tymi bakteriami praktycznie u każdego co oddaje do tej mleczarni oni pewnie specjalnie tak robią aby mniej zapłacić. Rada nadzorcza wozi do innych laboratoriów próbki mleka i wychodzi całkiem mało 10-20tys.a z mleczarni potrafi przyjść nawet 2miliony a słyszałem o takim przypadku ze przyszło 5miliony.

#2763 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2235 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 23:08

a kto pobiera próbki? jak to robi? Jakoś u mnie się nikt specjalnie nie przykłada a mam 10-20tys max. Wydojone bańka i od razu schłodzone w ciągu godziny te 100-150 litr

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oceniamy kondycję krów! zobacz »

•  

#2764 Share artek27

artek27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 09:35

pobiera instruktor z mleczarni. Pierwsze wlacza mieszadlo w zbiorniku i później taka rurka jednorazowa pobiera. Kiedys u mnie tez tak samo było te 10tys a jak było 20tys to gora i swiat. Ja mam przewodowa dojarke i te 150l. tez do godziny schłodzi.

#2765 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 15 grudzień 2015 - 09:41

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tak dla pewności To przejrzyj cały rurociąg. Na hali udojowej czasem jakieś złącze się poluzuje i tam się gromadzą bakterie. Sprawdź temperaturę wody przy myciu. Powinna mieć przynajmniej 40 stopni.

#2766 Share artek27

artek27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 12:26

rurociąg był sprawdzany przez specjaliste i wszystko ok. Temperature wody już ustawiłem na ponad 60stopni wcześniej była na 50 i było wszystko dobrze. Już nie mam pojęcia co się dzieje czy to mleczarnia cos kombinuje z labolatorium aby tylko obnizyc cene. Tak jak już pisałem to nie tylko u mnie takie cos się dzieje.

#2767 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 15 grudzień 2015 - 13:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) sprawdź uszczelkę pod pompą mleka tam też może kryć się źródło bakteri

#2768 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 15 grudzień 2015 - 14:29

Jak komuś wychodzi kilka milionów to już nie wiem jak zaniedbać, jakieś wpadki kiedyś się zdarzały ale nigdy nie przekroczyło 300 tys nawet przy rażących zaniedbaniach, fakt że sąsiad jeden dość m@ło rozgarnięty miał około 5 mln ale to już z dwóch dni włączał schładzalnik dopiero na sam odbiór, o myciu dojarki, zbiornika i strzyków już nie wspomnę... Nawet kierowca nie chciał brać mleka jak widział co tam się działo gdzie normalnie słoma pływała w zbiorniku.
Jeśli problem jest u kilku osób które wcześniej tego problemu nie miały to jasna sprawa...
Sam miałem stycznosść z jednym kierowcą po którym zawsze było dziwnie dużo bakterii, wystarczyło żeby przy wlewaniu mleka do pojemniczka polał sobie po palcu i rolnik ugotowany, kiedy po naszej interwencji zniknął z trasy to i problem zniknął.

Edytowany przez daremw, 15 grudzień 2015 - 14:36.

#2769 Share artek27

artek27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 18:13

ja już nie wiem co to może być ta uszczelke tez wyjmuje i myje. No wlasnie nie tylko u mnie jest ten problem ze wcześniej było dobrze a teraz komedie się dzieja.

#2770 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 21:37

Czy można ,,uszkodzić,, jalowke podczas badania usg ? Była zacielona, po ok 6 tyg miała robione usg, a po badaniu napinala się jakby cos wypychala i tak ze 2 doby, Na usg wyszlo ze nie cielna, a później już 3 razy była zacielana i znow powtarza, czy mogl weterynarz cos jej rozerwać w srodku, czy to nie ma nic wspólnego z tym, ze się nie zaciela. Jalowka ma 20 miesięcy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2771 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 11:14

u nas tez był problem z bakteriami w mleku i daliśmy do badania sami mleko gdzie indziej i było ok. To zrobiliśmy dym w mleczarni i się okazało że facet co robił pruby był nowy i spierdzielał prace w lab.

#2772 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 15:57

Pytałem już o to kiedyś, ale powtorze pytanie co może byc przyczyną nadmiernego wychudzenia krów??? Są już ponad rok po porodzie jedzą dość dużo mleka dają mało, są odrobaczane. Co z takimi sztukami robić?? 

#2773 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 17:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wyleczyć przez ubojnie.

#2774 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 18:02

jeżeli chodzi o te bakterie, to może zmieniłeś płyny do mycia dojarki lub zmieniłeś na innego dostawcę tych samych płynów(mogą być podróbki)? My jak założyliśmy nową dojarkę przewodową z euromilku to po pewnym czasie mieliśmy także problem z bakteriami i poszło mleko przez 2 miesiące w pozaklasowe. Próbowaliśmy wszystkiego w końcu przez przypadek wyszło na to, że to wina płynów które firma euromilk sama rozlewała/produkowała. To nie był tylko jeden przypadek a z tego co wiem to spora ilość. Zmiana płynów z ich firmowych na mlex-y i problem jak ręką odjął a aktualnie średnia bakterii jest poniżej 10 tys. 

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#2775 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 18:24

Wyleczyć przez ubojnie.

Ehhh najchetniej tak bym zrobił ale w tym roku i tak prawie 30% stada sprzedałem, także nie bardzo już mogę

#2776 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 18:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) Nie martw się za kilka dni Nowy rok i znów można sprzedawać:-).
A tak na poważnie to zazwyczaj kwasica tak tłucze zwierzę.

#2777 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 20:12

Problem z bydlem (krowy mleczne) Kolega jednak twierdzi, że nie ma w stadzie kwasicy. To może być postać podkliniczna i ją trudniej zdiagnozować. Wlewy odrobaczające nie zabijają wszystkich pasożytów. Zostaje jeszcze ich sporo min w płucach. Wet. powinien mieć preparat odrobaczający do wstrzykiwań domięśniowych.

#2778 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 07:45

Właśnie stosowałem taki preparat który odrobacza wszystko. Teoretycznie ma karencje na mleko. Szukam co może być przyczyną tak kiepskich zacieleń i te nadmierne wychudzenie mnie dreczy. Wczoraj na 8 badanych 2 cielne. Kolejne 3 chyba już pojadą. Ręce opadają

#2779 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 18:16

Cześć kr9292. Widzę, że borykasz się z rozrodem (pamiętam, że somatyka też była wysoka). Jak chcesz to napisz mi na maila jeszcze raz co dajesz na żłób, ostanie wyniki z kontroli, czyje to krowy: twoje czy rodziców, skąd jesteś, ile masz pasz (wszystkie kiszonki i treściwe-kiszonki musiałbyś pomierzyć długość x szerokość x wysokość, lub baloty: ile i o jakiej średnicy) może masz analizy tych pasz, jeśli nie to coś pomyślimy. Jak karmisz: tmr, pmr, czy wszystko osobno, wyślij też zdjęcie krów w oborze i kiszonek. zootechnik@onet.eu

Twój problem najprawdopodobniej tkwi w żywieniu, a nie w robakach.  

Edytowany przez zootechnik1982, 19 grudzień 2015 - 18:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2780 Share Paweł45

Paweł45

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 18:19

Właśnie stosowałem taki preparat który odrobacza wszystko. Teoretycznie ma karencje na mleko. Szukam co może być przyczyną tak kiepskich zacieleń i te nadmierne wychudzenie mnie dreczy. Wczoraj na 8 badanych 2 cielne. Kolejne 3 chyba już pojadą. Ręce opadają

Po szczepione na BVD/MD?

Edit: 

Po przeczytaniu Twoich postów mi to śmierdzi klasycznym BVD, które w polskich stadach robi rzeź. A rolnicy udają, że problemu nie ma.

Nawet nie ma sensu robić badań na to, bo tanie badanie jest niemiarodajne, a pcr kosztuje pewnie koło 200 za sztukę, tj tyle ile za zaszczepienie 10 szt.

Opowiem historię swojego stada:

Wrzesień 2012 r. z jednej z regionalnych (opowiem o nie po to żeby się chwalić (tu raczej pokazuje swoją głupotę i doświadczenia), a dlatego, że o nią walczyłem, poza tym przebieg BVD u niej był bardzo charakterystyczny, a leczenie pokazało jak może być skuteczne) wystaw wracam z krową czempionką, wszystko ładnie - sztuka w 1 laktacji ponad 12.000 kg/305 dni. Jednak zaczynają się problemy. Sztuka już kryta 3 razy - niecielna. Problem zaczyna się rozszerzać na całe stado, szczególną rzeź czyniąc wśród jałówek... Cysty non stop - leczenie objawowe - hormony i płukanki. USG po dwóch tygodniach - czysto - krycie - qr** - za chwilę nieregularna ruja - USG - znowu cysty i burdel w macicy. Robimy badanie na bvd - te tańsze (nie pamiętam nazwy) - wynik negatywny. 

Styczeń 2013 - qr** - dalej tak być nie może - czempionka ponad 10 zaświadczeń - każde krycie po minimum 70 zł - coś trzeba robić. Inne sztuki po 6 tygodniach USG - cielne - po kilku tygodniach znowu ruja. Ruje mocne jak cholera. trzeba je kończyć hormonem. 

Luty 2013 decyzja - szczepimy - pomimo negatywnego wyniku. Pierwsze po 20 zł, potem za dwa tygodnie następne po 20. Drogo...

Marzec 2013 ruja czempionki...

Kwiecień 2013 - czempionka cielna, z resztą stada koniec problemów

plus 9 miesięcy - seria wycieleń

miedzy czasie orientuje się, że wirus na jałówkach urodzonych przed szczepieniem pozostawił skutki - są mniejsze, trudniej się zacielały, mają słabszą wydajność i szybko wypadają ze stada.

Po jałówkach, które teraz się wycielą widzę, że już są inne. A zacielenie ich było proste.

Po doświadczeniach stado zaszczepione mam też na IBR.

Szczepię teraz co pół roku. Na koniec siódmego miesiąca bez szczepienia zaczynają się ronienia.

W tej chwili mam miesiąc po szczepieniu i z mleczarni przyszła mi somatyka na poziomie 20 (dwudziestu), później będzie poniżej 200. Fakt, że teraz mam dużo jałówek i naprawdę wyselekcjonowałem stado, niemniej... Po siedmiu miesiącach zaczynają się niemożliwe do wyleczenia zapalenia. Zaszczepię - o wyleczyła się.

Uprzedzając - biegunek być nie musi.

I taki wniosek - czasami drogo znaczy tanio.

Pozdrawiam Paweł :)

Edytowany przez Paweł45, 19 grudzień 2015 - 19:02.