Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak poradzić sobie z brodawczycą?

galeria
krowy
Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#2401 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 23:17

Albo w Kondradzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 19:33
  •  

#2402 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 21 styczeń 2015 - 18:50

Mam do was takie pytanie , jakim produktem nalepiej i najtaniej dotarczyć krową energi ?

melasą , glikolem , tłuszczem chronionym ? obecnie daje energie forte z overa 300ml na sztuke ale to zamało bo w wynikach z oceny wyraznie to widac szczegulnie u tych co sie dopiero wycieliły

#2403 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 21 styczeń 2015 - 19:47

Ja też mam pytanie czy ktoś z was spotkał się z taką chorobą wymienia: po wycieleniu krowa miała obrzmiałe wymię (nic dziwnego w tym) ale to się już ciągnie z 3 miesiąc. Wymię po miesiącu od wycielenia u spodu stwardniało jak kamień u góry miękkie, w kształcie gruszki, bez widocznych i wyczuwalnych ćwiartek od spodu. Co to za choroba? Czy to się da w ogóle wyleczyć?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2404 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 09:08

Może mleko dać do analizy? Możliwe, że po ocieleniu 1-2 tygodnie dostałą zapalenia i tak się ciągnie.

#2405 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 09:33

Tak jak kolega wyżej pisze w okresie zasuszenia do ćwiartek wniknęły drobnoustroje i stąd stan zapalny. Jeśli zamiast mleka płynie cuchnąca ropa to po ćwiartce. Jeśli w miarę normalne mleko to jest do uratowania. 3 miesiące się to ciągnie a Ty dopiero szukasz porady?

#2406 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 22 styczeń 2015 - 18:02

u mnie jedna krowa miała stwardniałe (lecz nie mocno twarde) wymię po wycieleniu przez około 1,5 miesiąca a z mlekiem było wszystko ok, somatyka poniżej 100, wszystko fajnie. trochę to mnie dziwiło bo to tylko u jednej sztuki się zdarzyło raz.

#2407 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 608 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 19:21

Mam do was takie pytanie , jakim produktem nalepiej i najtaniej dotarczyć krową energi ?

melasą , glikolem , tłuszczem chronionym ? obecnie daje energie forte z overa 300ml na sztuke ale to zamało bo w wynikach z oceny wyraznie to widac szczegulnie u tych co sie dopiero wycieliły

zwiekszoną ilością kiszonki z kukurydzy jak jest dobrej jakosci  wowczas mniej traw  i nie chudną

#2408 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 20:15

Tak jak kolega wyżej pisze w okresie zasuszenia do ćwiartek wniknęły drobnoustroje i stąd stan zapalny. Jeśli zamiast mleka płynie cuchnąca ropa to po ćwiartce. Jeśli w miarę normalne mleko to jest do uratowania. 3 miesiące się to ciągnie a Ty dopiero szukasz porady

Krowa nie ma zapalenia. a czemu dopiero szukam porady bo do tej pory leczyłem ją kremami trochę zeszło  ale teraz wróciło i z gorszym skutkiem i  teraz to już mnie denerwuje przy dojeniu

Weterynarz mówił że można sterydami próbować ale nie daje gwarancji że pomoże

Edytowany przez macin87, 22 styczeń 2015 - 20:17.

#2409 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 11:41

grzegorz123 kiszonka z kuku jest dobrej jakosci wysoko kosiłem ziarno dobrze rozdrobnione odmiana RAGT geoxx .

mam też kiszone ziarno kukurydzy

jakies 2 mies temu dawałem wiecej kiszonki z kuku to mi sie pare sztuk zakwasiło , z poczatku przybywało mleka a potem wet nie czesto odwiedzał.

nie mam sanokiszonki z traw tylko z samej koniczyny w przyszłym roku bedzie mieszana trawy z koniczyna

#2410 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 23 styczeń 2015 - 18:21

wszyscy myślą tylko o samej energii... czasami też trzeba uważać na hipokalcemie, przy większych wydajnościach sie trafia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2411 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 23 styczeń 2015 - 18:39

grzegorz123 kiszonka z kuku jest dobrej jakosci wysoko kosiłem ziarno dobrze rozdrobnione odmiana RAGT geoxx .
mam też kiszone ziarno kukurydzy
jakies 2 mies temu dawałem wiecej kiszonki z kuku to mi sie pare sztuk zakwasiło , z poczatku przybywało mleka a potem wet nie czesto odwiedzał.
nie mam sanokiszonki z traw tylko z samej koniczyny w przyszłym roku bedzie mieszana trawy z koniczyna

a włókno to gdzie ? w lesie. słomy im trzeba . i będzie git.

#2412 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:42

Zastoinowe zapalenie wymienia- kilka razy dziennie masować i zdajać.Jeżeli wymię zimne to spróbować smarować maścią kamforową,jeżeli ciepłe to tu nie pamiętam,chyba maścią tranowa.W tej kwestii niech cos doradzą przyszli weterynarze z forum

#2413 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 20:54

Maść kamforowa nic nie daje, ale dobrze by było jak byś sobie przypomniał  :) czy to tranowa

Edytowany przez macin87, 23 styczeń 2015 - 20:55.

#2414 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 10:36

słoma jest nawet 1,5 kg do wozu i z rana co drugi dzien sianko , a z tego wzgledu co drugi dzien bo rozdaje żarcie co drugi dzien , nie wiem czy to dobrze czy zle ale nic niepokojacego sie nie dzieje

#2415 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 11:14

Wskazane jest chociaż raz na dzień i podgarniać im co jakiś czas, wtedy więcej i częściej jedzą.

@marcin87 Jeśli jest zimne wymię smarujemy maścią rozgrzewającą, jeśli jest gorące to chłodzącą. Koszt takiej maści 20-30 zł, ale to na długo starczy, ale samą maścią to nic nie da. Musisz dać jej zastrzyki do wymiennie. Koszt jednego to 7-12 zł. Tylko lepiej nie dawać w ciemno. Najlepiej badanie mleka. Po 3 dniach lek. wet. Ci powie jakie bakterie ma dana krowa. I jeszcze jedna kwestia czy wszystkie ćwiartki są nabrzmiałe czy tylko jedna? Ucięła mleko względem poprzedniej laktacji?

#2416 Share darko6101990

darko6101990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 11:04

Witajcie. 

Założyłem nowy temat ale za bardzo nikt mi tam nie pomógł więc pomyślałem że tu wkleję moje pytania i może tu ktoś coś doradzi. Bo chyba tu większość ludzi zagląda.

Oto treść tematu:

Witajcie.

Założyłem ten temat ponieważ od pewnego czasu borykam się z tym problemem jakim jest Paciorkowiec. Według mnie jest to własnie Paciorkowiec Bezmleczności.

To może od początku.W tamtym roku w lutym zachorowały mi dwie sztuki krowa zasuszona i jałówka wysokocielna na grypę jakąś. Odizolowałem je i wyleczyłem. A część sztuk zaszczepiłem żeby także nie zachorowały. 

Po porodzie obydwie sztuki miały w jednej ćwiartce ostre zapalenie(jakby krew z ropa i z grudkami sera). Zwalczyłem to przy jednej sztuce MASTIJETEM a przy drugiej DELTĄ. I do tego domięśniowe antybiotyki.

Obrzęk zszedł ale w tych ćwiartkach mleka już nie było. Wszystko było okej a tu na początku wrzesnia 2014 jedna pierwiastka kupna dostała zapalenie w jednej ćwiartce tak odrazu (Twarda ćwiartka i ser a na drugi dzień to co wtedy)

Wziołem mleko do zbadania. Wyszedł Paciorkowiec (pełna wrazliwość na Amoksycylinę+kw. klawulanowy i na Tetraryklinę) No to leczę SYNULOXEM i do tego domięśniowy. Nic nie dało, Obrzęk zszedł a mleka w ćwiartce nie ma. 

Więc pomyślałem że może podczas zasuszenia załatwię go. Wiec kupiłem do kazdej z tych trzech sztuk inny rodzaj zastrzyków na zasuszenie który zawierał składniki na które jest wrażliwy ten Paciorkowiec (MASTISAN, NEMAST , CEPRAVIN) 

Z tydzień temu ocieliła mi się ta jedna sztuka co miała wbity MASTISAN. Nic nie dało, dwie ćwiartki zdrowe a dwie chore. Ta co była chora kiedyś to jakby troszeczke mleka normalnego leciało ale obrzęk jest. Ale ta jedna  cwiartka co kiedys była zdrowa teraz zachorowała i ma te same objawy zapalenia (krew, ropa i grudki sera) no i obrzęk. Można się domyślic gdzie ta krowa prawdopodobnie pojedzie

Niewiem co będzie z tamtymi sztukami ale na pewno dam znać smile.png Podkreślę że pierwszy raz z takim zapaleniem się spotykam ja i moi rodzice.

Mam do was kilka pytań.

Czy takie zapalenie mogłem przywieżć z jakąś kupioną jałówką wysokocielną czy to nie możliwe? (Bo kupywałem jałówki w 2013 roku)

I czy ktoś miał styczność z takim Paciorkowcem i jak z nim sobie poradził?

Czekam na jakieś porady.

Pozdrawiam Darek

Tu jest link do tego tematu   http://www.agrofoto....i/#entry1505882

• 0

#2417 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 01 luty 2015 - 19:53

@darko6101990 uściślijmy rzecz najważniejszą w ustalaniu dalszego postępowania.

Jakieś laboratorium określiło Ci bakterię z którą masz problem?? To że jest to paciorkowiec bezmleczności to Twoje przypuszczenie czy określone przez badanie?? Jeżeli robiłeś badanie to miałeś napisane na wyniku konkretnie napisane że stwierdzono obecność Streptococcus agalactiae?? Konkrety bez przypuszczeń... bo to co opisujesz to nie do końca wygląda mi na agalactiae, a jeżeli już to zapalenie mieszane.

#2418 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2015 - 17:32

Witam :) mam poważny problem z krową. Zaczęło się od "chrapania", później ropa z uszu, brak apetytu, opuchlizna pod mostkiem. Od kilku dni krowa nie jadła kompletnie nic. BYła wysoko cielna. Dziś był weterynarz, podał leki i okazało się, że krowa praktycznie bezobjawowo zaczęła się cielić. Ledwo chodzi, jeść dalej nie je. Cielaczek wcześniak bardzo mało pił. Krowa jakimś cudem wypiła wiadro ciepłej wody, ale zaczyna jej coraz bardziej nachodzić opuchlizna pod mostkiem i szyja. Miał Ktoś coś podobnego? Od czego ta opuchlizna? W takim stanie wycieńczenia myślicie, że te wizyty lekarza pomogą, skoro krowa dalej nie je? Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi!

#2419 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 02 luty 2015 - 18:29

Może wezwaćinnego lekarza? Czy dobrze  osłuchał serce , płuca?Może to być jakieś zapalenie ropne ,że z uszu jest taki wysięk.Nie spotkałam się z takim przypadkiem.Takie opuchnięcie w okolicach mostka może być objawem obcego ciała-tzw,gwoździa lub zapaleniem osierdzia,ale to tylko takie moje rozmyślania. Może ktoś się odezwie kto miał taki przypadek.W każdym bądź razie rozważać szybką sprzedaż w razie czego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2420 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2015 - 18:46

U nas większość lekarzy "leczy" podobnie :/ wcale nie osłuchał... Podejrzewa, że krowa miała zapalenie płuc. Podał antybiotyk i jakieś witaminy... Wcześniej było tak że całe stado trochę chorowało, mniejszy apetyt, niektóre słabsze sztuki dłużej były osłabione, ale wyszły na prostą. ta nie należała do słabych. Najgorsze to to, że nie wiadomo co się dzieje i co jej właściwie jest. A do tego jeszcze wycielenie, czyli dodatkowa utrata sił... Dzięki za odpowiedź !