zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
luki15146    13

Może płukanka pomoże? Odnośnie moich parę postów wstecz o jałówce, która nie chciała wstać-wczoraj zdechła. O dziwo zaczęła wstawać, dawała dość sporo mleka ale coś się stało z żołądkiem, przestała jeść, była coraz słabsza i w końcu umarła. Ogólnie trochę zarobiła na siebie mlekiem i cielakiem, aż szkoda. Druga jałówka w tym roku. A co do marzencia też u nas problem z zacielaniem i to młode krowy, były płukanki itd i nic ;/. A ta twoja może za stara?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

U mnie dzisiaj jedna krowa zaczęła coś kuleć nie wiem co jest. Musze jutro zadzwonić to weterynarza,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

luki15146 za stara to może ona nie jest. nie wiem co z nią, teraz przestała się latować nawet po trzech tyg rui nie było. jak się pojawi to jeszcze byczek na nią i jak się nie uda to wyjazd. też miałam ogromny problem z zacieleniami i zmieniłam inseminatora. teraz można rzec że mam 98%. stwierdzam to po roku jego pracy w moim gosp. no i nasienie z innej firmy bo do mcb to mam już uraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Proszę o poradę. Mam 8 letnią krowę, przeważnie nie było problemów z rują i zacielaniem, a w tym roku pierwszą ruję miała 3 msc po wycieleniu, została zapłodniona i po 14 dniach znów była ruja, znów zapłodniona, i znów 13 dni i ruja. Cysty nie ma, macica w porządku.

A jednak takie objawy wskazują na cystę, spróbuj hormonalnie wywołać ruję żeby pozbyć się ewentualnej cysty. Dobre efekty daje też podanie przed spodziewaną rują Minerasolu, pogadaj o tym z wetem.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

No tylko że wet położył na niej laskę. Nie no poczekam cierpliwie jak byk nie pomoże to trudno, są nowe na jej miejsce.. ostatnio inseminator dał jednej zastrzyk z hormonów po inseminacji i zaszła pomimo iż ma cystę, a tej nawet zastrzyk nie pomógł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Mam bardzo niski mocznik w mleku ostatnio nawet poniżej 50, powód - słabej jakości sianokiszonka i z tego względu zmniejszony pobór tej paszy. Czy znacie jakieś źródło białka które rozwiąże mój problem? Do paszy treściwej boję się dowalić dużo dodatków białkowych choć i tu zwiększyłem podaż


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Witam... Mój problem polega na tym że u muciek strasznie skacze zawartość komórek somatycznych utrzymuje się na poziomie ponad 300tys./ml a niekiedy przekroczy 400tys./ml raz jest tylko delikatnie przekroczony poziom a niekiedy dość poważnie... Wie ktoś co może być przyczyną tego jeśli tak to proszę o pomoc??


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Ile masz sztuk ? Bo jeśli 20 to mogą być 2-3 sztuki które mają wysokie komórki somatyczne i na takiej puli wychodzi szydło z worka. Ja robię tak że komórki mam od 160 do 250 tys. zazwyczaj. Bywały miesiące kiedy i po 400 lub więcej tez miałem, wtedy pobieram mleko od każdej sztuki i robię badania która ile ma komórek i dodatkowo jeszcze płyn do mleka do oznaczania stosuje, wtedy mam pewność które sztuki wpływają na stado i albo jest do przeleczenia wymię albo trzeba podać żelazo czy wybrakować daną sztukę. Jeśli krowa nie ma mastitis a ma 2-3 mln komórek no i jest w miare młoda doję w osobną banieczkę ćwiartkę i czekam do następnej laktacji. Czasem się poprawia. Daj próbki mleka pod wszystkich krów z osobna i będziesz sam maił odpowiedz. Innego rozwiązania nie ma. Ja nie mogę poradzić sobie z mocznikiem ...


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

Panowie a co jest jak byk tak hmm strasznie dziko ryczy nawet nie wiem czy jest to ryk takie jakieś buczenie/wycie raz krowa u nas takie odgłosy wydawała i był doktor to powiedział że może mieć zaburzenia psychiczne hahha :D Jednego mieliśmy takiego nieznośnego gada to już poszedł na kotlety ale drugi coś zaczyna takie odgłosy wydawać i to przeważnie byki krowy prawie wogule.


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Chcice ma na panienkę, byk nie lubi jak panienki stoją :D


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Uważam tak jak kolega wyżej, ma chcice i tyle :D

 

@atomik u mnie było odwrotnie. W czasie wypasu łąk mocznik utrzymywał się na poziomie 300 do nawet 400. Co ciekawe w czasie zimy, jak teraz dostają kiszonkę z qq, wysłodki i śrutę z dodatkiem białkowym i mocznik jest w normie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Latem na odpasie miałem mocznik rzędu 140-180, jak brakło mi kukurydzy to doszedł do 260 a teraz to grubo ponzej setki, jak mają się krowy przy tym zacielać !!???


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Dawałem do badania próbki i to za każdym razem inaczej wychodzi nie wiem czy te krowy są tak pokręcone czy w laboratorium takie cyrki są... a jakieś dodatki do paszy czy coś żeby to zmniejszyć...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Tak są mieszanki uzupełniające o podwyższonej ilości cynku, selenu itp. zazwyczaj oznakowany jako dla kr ów mających somaty. Np. somatostop firmy Dossche. Pytaj o tego typu mieszanki w firmach paszowych które funkcjonują na Twoim terenie. Polecam bo to stabilizuje poziom komórek somatycznych.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

latem na odpasie miałem mocznik rzędu 140-180, jak brakło mi kukurydzy to doszedl do 260 a teraz to grubo ponzej setki, jak mają sie krowy przy tym zacielać !!???

Trzeba odjąć kiszonki z kukurydzy, a zwiększyć udział sianokiszonki w dziennej dawce. A i do paszy treściwej jeszcze dodałbym sporo śruty rzepakowej, bo sianokiszonki w tym roku to późno zbierane i mało białka. No i oczywiście koncentraty z dużą zawartością białka. A i z tą śrutą rzepakową to też nie można przesadzić, bo to tylko jest jakaś określona ilość na sztukę. I to powinno pomóc. Jak mocznik wtedy nie przekroczy 140 to trzeba będzie coś dorzucić z białka np; śrutę sojową albo jakąś inną paszę białkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

Witam mam problem z krową po wycieleniu. Kawał krowy na oko ok. 650kg wycieliła się stała wydoiliśmy ją i się położyła, leży już 4 dzień, przyjeżdża weterynarz daje kroplówki ale nic nie daje to. Czy ktoś miał coś podobnego? Czy jest na to jakiś sposób?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

ho ho miał i to pewno nie raz... napewno nie odejmuj jej paszy, to był podstawowy błąd mojej matki, przed i po wycieleniu dawała mniej aby "mleko jej się nie rzuciło" BZDURA. Wiem że wiele ludzi tak robi.. wlewki z wapnem i witaminkami, napewno pomogą. Ja wlewam jeszcze glikol i muszę powiedzieć że to cudowny środek. Dawno mi krowy nie zalegały, a jak tylko coś któraś przysłabła to dwa dni z glikolem i krowa nie ta. Raz handlarz jak brał leżącą już ponad 2 tyg... tak, tak długo ją doiłam na leżąco.. wykręcił ogon i stwierdził, że miednica pęknięta. Ile wziął wet przez te dni to możecie sobie wyobrazić ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomsky    0

W naszej branży tak bywa niestety. Jeśli to krowa w drugiej lub kolejnej laktacji to może być problem z gospodarką wapniową tzw. zaleganie poporodowe. Coraz częściej tak bywa że nie wystarcza już jedno czy dwukrotne podanie wapnia znajomy lekarz mówił mi ze jednej sztuce podał 10 kroplówek !!!! zanim się ustabilizowała, oczywiście w ciągu kilku dni. Po kolejnym wlewie wapnia i glukozy podnieś ją za pomocą pasów lub przyrządu zakładanego na guzy biodrowe. Może być tak ze krowa boi się wstać zwłaszcza jak wcześniej trochę walczyła, nie wiem też jak stabilne jest podłoże na którym leży. Jeśli jest choć trochę ślisko to słaba krowa nie wstanie bez pomocy. Niechęć do wstawania może też wynikać z urazów np pęknięcia szyjki kości udowej lub uszkodzeń ścięgien krzyżowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Dobrą praktyką, choć dość ryzykowną, jest zastosowanie pierwszej dawki podwojonej. Ryzyko polega na tym, że wlewka wapnia bardzo przyspiesza rytm serca, więc kroplówkę należy podawać b. powoli. Glikol, gliceryna to rzeczywiście często złote środki, szybko i skutecznie dostarczające energii bydlakowi. Zaleganie osłabia też motorykę żwacza dlatego warto krowie dać drożdży.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomsky    0

Glikol lub gliceryna daje krowie niezłego energetycznego kopa hehe i pomaga wejść w wysoką produkcje. Niestety hodowcy często sami fundują sobie kłopoty zatuczając krowy w okresie zasuszenia to początek lawiny nieszczęść. Na początku spadek pobrania paszy potem ketoza, przemieszczenie trawieńca, stłuszczenie wątroby i handlarz :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Powiem pare kroków jakie powinno się zrobić po wycieleniu (doradzał mi weterynarz):

- krowy zaraz po wycieleniu nie wolno wydajać do cna. Wystarczy tyle aby dla cielaczka.

- podawanie zaraz bezpośrednio po wycieleniu Energy drinków (mieszanki witaminowe zaraz po wycieleniu).

- nie żałować jedzenia (niech dostaje normalnie jak inne krowy)

Stosując się do tych zasad znacząco spadła nam liczba porażeń poporodowych.

PS: Glikol jak najbardziej ok. 250ml. więcej nie warto dawać bo krowa wykożystuje efektywnie tylko tyle reszta nie działa efektywnie.

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

Glikol ale chyba nie ten olej? ;) Dziękuje wszystkim za podpowiedzi, kurczę boję się że nie wstanie już, ten rok był na prawdę ciężki następny zaczyna się tak samo...Ciężko będzie pomóc jej wstać na oko waży jakieś 600kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomsky    0

glikol lub gliceryne, "ten olej" masz na myśli pewnie parafine czasem podaje sie w przypadku podejrzenia niedrożności układu pokarmowego a także w zagrożeniu PT. Mam nadzieje ze bedzie jednak ok . Spróbuj ją podnieść przy pomocy jakiegoś bloczka podczepionego do stropu lub tura jeśli oczywiście masz taką możliwośc

Powiem pare kroków jakie powinno się zrobić po wycieleniu (doradzał mi weterynarz):

- krowy zaraz po wycieleniu nie wolno wydajać do cna. Wystarczy tyle aby dla cielaczka.

- podawanie zaraz bezpośrednio po wycieleniu Energy drinków (mieszanki witaminowe zaraz po wycieleniu).

- nie żałować jedzenia (niech dostaje normalnie jak inne krowy)

Stosując się do tych zasad znacząco spadła nam liczba porażeń poporodowych.

PS: Glikol jak najbardziej ok. 250ml. więcej nie warto dawać bo krowa wykożystuje efektywnie tylko tyle reszta nie działa efektywnie.

Trudno się z kolegą nie zgodzić zasady całkiem słuszne może poza pierwszą. Słyszałem o tym niedojadaniu ale raczej na zasadzie żeby troszkę zostawić a nie troszkę udoić. Podejrzewam że dla krowy to by było dość uciążliwe i chyba bolesne. Krowa po wycieleniu ma zgromadzoną max ilość siary często ma twarde obrzęknięte wymię Jak zaczynasz ją doić to pod wpływem oksytocyny następuje sekrecja mleka i wymię jest jeszcze bardziej "nabrane" pozostawienie jej w tym stanie nie jest chyba dobrym pomysłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Zasada pierwsza tyczy się tylko i wyłącznie pierwszego udoju. Ważne jest aby krowy nie sdajać wtedy do końca bo okazać się może, że krówka odda tyle ile może osłabiając swój i tak osłabiony porodem organizm. Ja stosuje tą metodę od ok. 2-3 lat i nie zauważyłem jakichś komplikacji. A ilość porażeń spadła diametralnie. W przypadku jałówek można doić normalnie ale krowy jak już mówiłem wcześniej. Reszta udojów przebiega normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj