Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak poradzić sobie z brodawczycą?

galeria
Krowy
Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#2301 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 08:41

Tak dokładnie żywię hF, chociaż trochę w uproszczony sposób to napisałem,

Bardzo uproszczony i dlatego tak napisałam .

tylko czy ja pisałem o okresie laktacji? mówiłem o zasuszeniu.

A czy Ty kolego wiesz ,że okres laktacji zaczyna się u krowy już od zasuszenia ? Prawidłowe żywienie krów właśnie w okresie zasuszenia ,ma wpływ na późniejszą laktację .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 11:29
  •  

#2302 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 11:53

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam mam małe pytanie, chyba wydaje mi się że to jest zły temat w razie czego proszę o przeniesienie, Czy jałówka która ma w paszporcie LM, była po krowie czarno białej nadaje się na krowę? Chodzi mi o mleczność.
Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

#2303 Share wisienka

wisienka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 12:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam,
wiem że ten temat nie bardzo pasuje do mojego problemu, ale jest jemu najbliższy.
Mam problem z odbiorcą mleka firmą Polmlek Raciąż. Czy jest jeszcze ktoś kto oddaje mleko właśnie tam ?

Edytowany przez wisienka, 05 sierpień 2014 - 13:00.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2304 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 05 sierpień 2014 - 18:29

Bardzo uproszczony i dlatego tak napisałam .

A czy Ty kolego wiesz ,że okres laktacji zaczyna się u krowy już od zasuszenia ? Prawidłowe żywienie krów właśnie w okresie zasuszenia ,ma wpływ na późniejszą laktację .

nadmiar wartościowych pasz będzie jednak prowadził do otłuszczenia, część krów u mnie już po 6-8 laktacji ma za sobą i nie przeszkadza im wcale moje żywienie w tym nie przeszkadza żeby dawać do 40 litrów mleka, a i na choroby metaboliczne nie narzekam. pisałem swego czasu nawet pracę inżynierską (4 lata temu) na ten temat więc trochę wiedzy teoretycznej jak i praktycznej mam, także mnie uczyć nie musisz.
skoro już chcesz się wdawać w dyskusję na temat chorób metabolicznych powinnaś doskonale wiedzieć że żywienie powyżej jak i poniżej pewnej normy będzie powodowało kolejne choroby u bardziej wymagających krów, dobrej jakości siano (koszone w odpowiedniej fazie i zebrane w odpowiednich warunkach) może też zastąpić kiepskiej jakości inne pasze także temat rzeka.

Witam mam małe pytanie, chyba wydaje mi się że to jest zły temat w razie czego proszę o przeniesienie, Czy jałówka która ma w paszporcie LM, była po krowie czarno białej nadaje się na krowę? Chodzi mi o mleczność.

w paszporcie to możesz sobie wszystko napisać :) a czy będzie się nadawać to przekonasz się dopiero jak druga laktacja przyjdzie he he

#2305 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 19:32

Czy jałówka która ma w paszporcie LM, była po krowie czarno białej nadaje się na krowę? Chodzi mi o mleczność.

Zależy jakiej wydajności oczekujesz o danej sztuki ? Na pewno nie będzie to wydajność 30 -40 l ,tym bardziej, że jałówka skoro ma wpisane w paszport LM ,to widocznie ma więcej cech z rasy LM (choćby ubarwienie ) aniżeli z HO . Jeżeli zadowala Cię wydajność na poziomie 20 l ,to możesz zaryzykować .

nadmiar wartościowych pasz będzie jednak prowadził do otłuszczenia, część krów u mnie już po 6-8 laktacji ma za sobą i nie przeszkadza im wcale moje żywienie w tym nie przeszkadza żeby dawać do 40 litrów mleka, a i na choroby metaboliczne nie narzekam. pisałem swego czasu nawet pracę inżynierską (4 lata temu) na ten temat więc trochę wiedzy teoretycznej jak i praktycznej mam, także mnie uczyć nie musisz.

Nie mam zamiaru inżyniera uczyć ,ponieważ inżynier wie lepiej . Tylko trochę kolego wstyd ,że nawet wykształcony jesteś w tym kierunku , a udzielasz innym ogólnikowych odpowiedzi ,które bardziej świadczą o Twoje niewiedzy .

w paszporcie to możesz sobie wszystko napisać :)

Chyba Ty piszesz co chcesz ?

a czy będzie się nadawać to przekonasz się dopiero jak druga laktacja przyjdzie he he

Tak pisze osoba co ma teorię i praktykę z bydłem mlecznym ? Otóż ,już w pierwszej laktacji jałówka potrafi dać 35 l mleka dziennie ,gdzie niejedna krowa nie da tyle w 2 czy 3 laktacji .
Wyhodowanie sobie dobrej krowy ,trwa 2-3 lata i nie opłaca się odchowywać jałoszki z wątpliwy potencjałem .

#2306 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 06 sierpień 2014 - 21:12

Problem z bydlem (krowy mleczne) niewiedza to chyba po twojej stronie jest, sama jakoś nic konkretnego i wartościowego nie napisałaś, jedynie jakieś wywody w stylu: ja najmądrzejsza.
częsty dość przypadkiem jest to że krowa w drugiej laktacji dopiero pokazuje na co ją stać i u mnie nie jest to nic nadzwyczajnego, zresztą u znajomych też, także trochę te czepianie się jest niezasadne, miałem przypadek że w pierwszej laktacji 20 l dawała a w drugiej 40 a są przypadki że jest to "względnie" stałe.
co do paszportów... zaprzeczysz że można sobie wpisać co chcesz? no chyba że wymądrzanie się jest twoim jedyny doświadczeniem a praktyki w gospodarskich papierkach nie masz... bo o tym świadczą te słowa.

#2307 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 06 sierpień 2014 - 21:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) jeśli kolega pisze w paszportach co chce, to mam nadzieję, że wszystko co opuszcza jego gospodarstwo udaje się do rzeźni. Ja w paszportach i dokumentach piszę prawdę, bo zajmuję się chowem i hodowlą bydła, a nie pisaniem bzdur w paszportach...

Edytowany przez b0gdan, 06 sierpień 2014 - 21:39.

#2308 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 06 sierpień 2014 - 22:34

Problem z bydlem (krowy mleczne) Papier papierem, życie życiem. Jakiś czas temu sprzedałem stałemu odbiorcy byczka MM matka HF kryta SM (mleczny) tak się stało że byczek oprócz bardziej krępej budowy nic nie odziedziczył po ojcu, kolorystyka całkowicie HF. Niedawno spotkałem się z facetem i żalił się że musiał sprzedać po cenie HF-a bo nikt nie chciał go kupić jako mieszańca, mimo ze w paszporcie jak byk pisało MM. Papier jest cierpliwy wszystko przyjmie.

#2309 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 08:16

Problem z bydlem (krowy mleczne) Pośrednik w handlu bydłem nie patrzy w paszport ,tylko jak sztuka wygląda ,jak jest umięśniona itp. Widocznie byczek miał więcej cech z HF .

niewiedza to chyba po twojej stronie jest, sama jakoś nic konkretnego i wartościowego nie napisałaś, jedynie jakieś wywody w stylu: ja najmądrzejsza.

Widzisz ,dla Ciebie to czarna magia . Hodowcy co choć trochę mają pojęcia o żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych ,zrozumieją co chce powiedzieć
Koledze ,który zadał pytanie ,dlaczego jego krowy nie mają apetytu po wycieleniu i w czym popełnia błąd ,napisałam ze swojego doświadczenia co wiem ,ponieważ podobnie żywimy krowy . Też w moim stadzie tak było ,ale właśnie glikol ,nie gliceryna poprawiły sytuację .

częsty dość przypadkiem jest to że krowa w drugiej laktacji dopiero pokazuje na co ją stać i u mnie nie jest to nic nadzwyczajnego, zresztą u znajomych też, także trochę te czepianie się jest niezasadne, miałem przypadek że w pierwszej laktacji 20 l dawała a w drugiej 40 a są przypadki że jest to "względnie" stałe.

Ty za to ,jak na inżyniera przystało ,zabłysnąłeś ,aż po oczach dało ,dlatego napisałam post pod Twoją ''wiedzą '' .
Jeżeli uważasz ,jak producent mleka ,że watro odchowywać jałoszkę (krzyżówkę HO i LM ) na krowę mleczną ,to nie ma już nic do dodania . :wacko: Mnie osobiście taka wydajność nie zadowala . Strata czasu .

co do paszportów... zaprzeczysz że można sobie wpisać co chcesz? no chyba że wymądrzanie się jest twoim jedyny doświadczeniem a praktyki w gospodarskich papierkach nie masz... bo o tym świadczą te słowa.

Nie, nie zaprzeczam ,że można wpisać co się chce . Wiem też ,że są rolnicy i cała reszta ...
Moim doświadczeniem nie jest tylko wymądrzanie ,ponieważ nie zabieram głosu w temacie o którym nic nie wiem . Do Twojej wiadomości dodam jeszcze tyle ,że całą dokumentacją ,w tym paszporty i w ogóle sprawy ARiMR zajmuje się właśnie ja i dlatego takie pisanie inżyniera mnie zastanawia . :ph34r:

Edytowany przez Meg5, 07 sierpień 2014 - 11:46.

#2310 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 12:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) Otóż nie, gołym okiem było widać że byczek ma cechy mieszańca(krępa budowa) dodatkowo potwierdzone w paszporcie tylko umaszczenie HF Więc jak to ? z jednej strony pisać prawdę bo to co napisane w paszporcie to świętość, z drugiej strony jak przychodzi co do czego to paszport mało ważny tylko kogoś "widzi mi się" Na dzień dzisiejszy w paszporcie byle pasowały numery reszta to fikcja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2311 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 13:54

Otóż nie, gołym okiem było widać że byczek ma cechy mieszańca(krępa budowa) dodatkowo potwierdzone w paszporcie tylko umaszczenie HF

Umaszczenie HO chyba , a nie HF ?
Oczywiście ,że w paszporcie pisać prawdę. Jeszcze raz podkreślam ,widocznie ten byk nie miał postury byka mięsnego ,nie był
tak umięśniony itp. Był''podrasowany '',ale brakowała mu do rasy mięsnej .

Edytowany przez Meg5, 07 sierpień 2014 - 16:50.

#2312 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 21:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) HO to kod literowy rasy bydła wykorzystywany przez ARiMR i nic więcej. Natomiast HF skrót od pełnej nazwy bydła Holsztyno-Fryzyjska. Co to znaczy ''podrasowany''? jeżeli masz krowę 100%HF i kryjesz bykiem100% simental to masz mieszańca 50%hf/50%sm który po połowie ma cechy ojca i matki, a nie podrasowanego 75%hf i 25%sm. To że brakowało mu do czystej rasy mięsnej jest logiczne wtedy i cena byłaby inna, natomiast facet dostał cenę jak za zwykłego HF-a tyko przez to że umaszczenie pociągnął za matką.

#2313 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 21:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) to nie o umaszczenie chodzi tylko o budowę. W tamtym tygodniu sprzedałem mieszanca hf/mo czarno białego 880kg ładnej budowy i dostałem taka sama cenę jak gość który miał mieszanca lm całego czerwonego.

#2314 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 02:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) meg nie wiem w jakim świecie żyjesz... jedni piszą co chcą w paszportach a inni co popadnie aby papierek był także nie wiem co tu za wyrzuty mi robisz. inżynier to nie musi być tylko stan wiedzy teoretycznej ale początek zdobywania wiedzy praktycznej podpartej teorią.
no i powiedz mi gdzie napisałem że warto odchować tego mieszańca? bo już widzę że tworzysz własny fikcyjny obraz tego co napisałem...

#2315 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 07:11

meg nie wiem w jakim świecie żyjesz...

W tym samym co Ty . :)

Czy jałówka która ma w paszporcie LM, była po krowie czarno białej nadaje się na krowę? Chodzi mi o mleczność.

w paszporcie to możesz sobie wszystko napisać :) a czy będzie się nadawać to przekonasz się dopiero jak druga laktacja przyjdzie he he

Przeczytaj na spokojnie swoją odpowiedz na post kolegi i pomyśl jaki ona zawiera sens ? Jest za tym by odchowywać tą jałówkę ,czy nie ?
PS : CapsLock Ci się popsuł ,że zdania zaczynasz z malej litery ?

#2316 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 09:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) chyba sam lepiej wiem jaki sens nadałem swojej wypowiedzi, jeśli tak ją interpretujesz to już twój problem. piszę z małej litery bo mi się tak podoba i wygodniej z komórki w ten sposób pisać w trakcie pracy, widzę że zaczyna brakować argumentów jeśli już zaczynasz odwracać uwagę od tematu pisząc o wielkości liter :)
ps: może nie wiesz ale dużą literę można napisać również za pomocą shift

Edytowany przez daremw, 08 sierpień 2014 - 09:52.

#2317 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 11:44

Problem z bydlem (krowy mleczne) Masz rację ,dyskusja odbiegła od tematu i zamiast ''problem z bydłem ,jest problem ze zrozumieniem ,ale siebie nawzajem .
Pracuj i nie odrywaj się ,by pisać tu pod moimi postami . Już kończę .....Pisz co chcesz i jak chcesz . :)

#2318 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 19 sierpień 2014 - 18:33

Problem z bydlem (krowy mleczne) ja to dopiero mam byka w papierach, a mam oborę pod oceną PFHBiPM i taki byk... krowa czysta simentalerka ma w karcie HO (a w paszporcie prawidłowo SM), siwa limuzyna ma w paszporcie LM a w karcie z federacji SM!! reszta to HO, i teraz cieliczka od simentalerki również z białym łbem ma kartę 100% HO. Nie mam pojęcia jak ten facet wypełniał dokumenty że takie karty mi poprzychodziły. I teraz nie wiem jak to sprostować. pozdr

a o błędach w imionach krów już nie wspomnę.

#2319 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 23 sierpień 2014 - 17:59

Problem z bydlem (krowy mleczne) Czy jest możliwość ,,zmiękczenia" doju krowy, która się twardo doi?
P.S. Komentarze typu: sprzedać zachowajcie dla siebie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2320 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 15:25

Problem z bydlem (krowy mleczne) jeśli przez twardo doi rozumiesz że powoli przepuszcza, ale jak przepości, to już jest ok, to pomoże oksytocyna. Jeśli zaś ma bardzo wąskie kanały strzykowe, to sprzedać :P Jeśli jest to pierwiastka, to nawet w takim przypadku może się rozdoić w ciągu kilku tygodni.

Edytowany przez b0gdan, 24 sierpień 2014 - 15:27.