Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oceniamy kondycję krów!

galeria
Krowy
Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#2281 Share dawid013

dawid013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 20:42

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam potrzebuję rady od praktykow, podałem krowie antybiotyk o szerokim spektrum działania- Mastijet, jak to zwykle robię niestety nie pomógł po 10 dniach zawiozłem mleko do badania i podałem anybiotyki wskazane przez lek wet niestety nie pomogły doda, że posiadam w stadzie jeszcze jedną krowy które wcześniej leczyłem ww. antybiotykiem i również nie przyniósł efektu. Chciałbym się dowiedzieć jak radzicie sobie z takimi przypadkami bo moje doświadczenie pokazuje że jesli nie wyleczy się krowy od razu to szanse na jej powrót do zdrowia drastycznie maleją.Powiedzcie mi także czy czy badacie mleko każdorazowo przed podaniem leku czy macie jakąś inną strategie postępowania, pozdrawiam.
Ps:Dodam że stado liczy ok 50 szt. i nie stosuję dipingu(aczkolwiek zastanawiam się nad nim), higiena i dobrostan zachowane.

Edytowany przez dawid013, 30 czerwiec 2014 - 20:43.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 10:57
  •  

#2282 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 20:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zakażenie gronkowcem i trwałe nosicielstwo. Jedynym rowiązaniem jest immunoterapia. Z wyleczeniem krów w takim przypadku raczej nie ma problemu. W najgorszym przypadku 6-krotne podanie biotpreparatu połaczone z iniekcjami z witaminy E i 95 % szans na wleczenie. Ale oczywiście na początek musimy wiedzieć z czym walczymy, bo takie strzelanie w ciemno to jek strzeanie z działa do komara.
Brak dippingu po doju to w Twoim przypadku podstawowy bład. Masz problem na własne życzenie.
Badałes mleko i co tam wyszło?? Jaki patogen stwierdzony?? Czy moze lekarz coś tam zrobił i według niego jakiś antybiotyk powinien działać??

Edytowany przez rafik256, 30 czerwiec 2014 - 20:57.

#2283 Share dawid013

dawid013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 21:06

Problem z bydlem (krowy mleczne) Niestety nie pamiętam co tam im porosło ale leczyłem ubrolexinem x4 i dzień przed końcem karencji podczas zdajania pojawili się "biali przyjaciele" czyli mam rozumieć ,że ubrolexin x6 + wit E powinna załatwić sprawę?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2284 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 21:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) A gdzie ja napisałem że masz podać antybiotyk??!!! skąd ten pomysł zna ubrolexin?? Mowa była o immunoterapii czyli autoszczepionce. Antybiotyk przy nosicielstwie można sobie w buty włożyć. W takim przypadku dział on tylko do czasu końca karencji a czasami nawet na tle nie pomaga.
Na początek badanie mleka i poznanie przeciwnika.
P.S. i ważna informacja. Jezeli już później szczepić to tylko CAŁE STADO. Zeby póxniej nie było ze tej jednej krowie przechodzi a 2 inne już zarażone. Wysłać do laboratorium mleko od jakichś 15 sztuk (żeby zobaczyć czy nie ma innych nosicieli, ewentualnie zaleźć bakterie które mogą powodować problemy np. podwyższona somatykę). Zbadają mleko, wyizolują bakterie patogenne, zrobią na ich podstawie szczepionkę, podasz krowom i wtedy powinieneś mieć spokój. Chore wyleczysz a zdrowe zabezpieczysz.

#2285 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 02 lipiec 2014 - 21:35

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam jakie sa przyczyny rozwapnienia u krów ostatnimi czasy juz 4 mi sie rozwapniła dodam ze wczesniej nie miałem z tym problemu

#2286 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 02 lipiec 2014 - 21:42

Problem z bydlem (krowy mleczne) Korowy na pastwisku? Za duzo potasu !

#2287 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów

Napisany 04 lipiec 2014 - 12:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) krowy w oborze dostaja teraz sianokiszonke z lucerny a wczesniej dostawały sianokiszonke z koniczyny

#2288 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów

Napisany 04 lipiec 2014 - 17:23

Problem z bydlem (krowy mleczne) I juz jest odpowiedz. Krowy zasuszone nie lwinny dostawac kiszonki z lucerny. Lucerna jest dozkonalym nosnikiem potasu a jego nadmiar zabudza gospodarke wapnem. Jak juz musisz spasac ta lucerne to dozuc troche kukurydzy i slome

#2289 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 698 postów

Napisany 05 lipiec 2014 - 13:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) jednak musze lucerna bo koniczyna jeszcze dobrze nie zakisła . Jak możesz to powiedz mi czy po koniczynie też czekają mnie jakieś niespodzanki

#2290 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 10 lipiec 2014 - 21:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) Koledzy mam problem. Otóż większość moich krów traci apetyt w okresie okołoporowodym. Na pare dni przed wycieleniem zaczynają coraz słabiej jeść a po wycieleniu to już całkiem tragedia. Krowy rasy HF, uprzedzając pytania to krowy nie są otłuszczone ani nic z tych żeczy. Do jedzenia mają sianokiszonkę dosyć dobrej jakości, pasze treściwe białkowe i kiszonka z qq lecz marnej jakości (malutko ziarna, po prostu za gęsto zasiana była). Przed zasuszeniem zmniejszam ogólną dawke treściwych i qq a uzupełniam to słomą, potem gdy już zostaną zasuszone stopniowo zwiększam dawke i około miesiąc przed wycieleniem dostają już dawke jak w czasie laktacji lecz pomniejszoną o pasze treściwe (max. 2-3 kg).
Krowy dochodzą do siebie dopiero po wizycie weterynarza (często 2 wizyty) około 150 zł łącznie. Profilaktycznie dostają również gliceryne 0.5 l dziennie tydzień przed ocieleniem i około tydzień po. Więc trochę kosztowne te leczenie, i teraz moje pytanie gdzie popełniam błąd? Macie jakieś pomysły by taniej te krowy przygotować do wycielenia i tak by nie traciły apetytu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2291 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów

Napisany 15 lipiec 2014 - 22:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) Chyba jednak masz tluste krowy. Popros jakas osobe postronna żeby to poptwierdzila lub zaprzeczyla. Moje hf maja teraz nadzwyczajny apetyt.

jednak musze lucerna bo koniczyna jeszcze dobrze nie zakisła . Jak możesz to powiedz mi czy po koniczynie też czekają mnie jakieś niespodzanki

Niestety na koniczynie moze byc jeszcze gorzej
Popdawaj slome i energie czyli kuku. Sloma niepozwoli sie zapasc dla krow a kuku jest uboga w potas. Siano z trawy tez dobre. Niestety ale krowy zaszuszone musza unikac motylkow

#2292 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 11:29

Zakażenie gronkowcem i trwałe nosicielstwo. Jedynym rowiązaniem jest immunoterapia. Z wyleczeniem krów w takim przypadku raczej nie ma problemu. W najgorszym przypadku 6-krotne podanie biotpreparatu połaczone z iniekcjami z witaminy E i 95 % szans na wleczenie. Ale oczywiście na początek musimy wiedzieć z czym walczymy, bo takie strzelanie w ciemno to jek strzeanie z działa do komara.
Brak dippingu po doju to w Twoim przypadku podstawowy bład. Masz problem na własne życzenie.
Badałes mleko i co tam wyszło?? Jaki patogen stwierdzony?? Czy moze lekarz coś tam zrobił i według niego jakiś antybiotyk powinien działać??

jaki koszt autoszczepionki? mam 40 sztuk krów, z czego 3 cały czas mają wysoką somatykę, ponad milion... i nie wiem jak to wyleczyć:/

#2293 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 19 lipiec 2014 - 05:51

Koledzy mam problem. Otóż większość moich krów traci apetyt w okresie okołoporowodym. Na pare dni przed wycieleniem zaczynają coraz słabiej jeść a po wycieleniu to już całkiem tragedia. Krowy rasy HF, uprzedzając pytania to krowy nie są otłuszczone ani nic z tych żeczy. Do jedzenia mają sianokiszonkę dosyć dobrej jakości, pasze treściwe białkowe i kiszonka z qq lecz marnej jakości (malutko ziarna, po prostu za gęsto zasiana była). Przed zasuszeniem zmniejszam ogólną dawke treściwych i qq a uzupełniam to słomą, potem gdy już zostaną zasuszone stopniowo zwiększam dawke i około miesiąc przed wycieleniem dostają już dawke jak w czasie laktacji lecz pomniejszoną o pasze treściwe (max. 2-3 kg).
Krowy dochodzą do siebie dopiero po wizycie weterynarza (często 2 wizyty) około 150 zł łącznie. Profilaktycznie dostają również gliceryne 0.5 l dziennie tydzień przed ocieleniem i około tydzień po. Więc trochę kosztowne te leczenie, i teraz moje pytanie gdzie popełniam błąd? Macie jakieś pomysły by taniej te krowy przygotować do wycielenia i tak by nie traciły apetytu?

na zasuszeniu po prostu nie dawaj żadnych mocno wartościowych pasz, u mnie głównie słoma, trochę sianokiszonki, kukurydza to dla smaku w minimalnych ilościach no i jakieś ogólne witaminy- a krowy ogólnie chude nie są a stanowiska aż trzeszczą jak sie pasze zadaje he he
także otłuszczone wbrew temu co mówisz. przed samym wycieleniem też nie szaleję z paszami, a bezpośrednio po wycieleniu zazwyczaj sianko dobrej jakości i bez zbytniego gnania na mleko bo na to jeszcze będzie pora.

#2294 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 19 lipiec 2014 - 16:20

Problem z bydlem (krowy mleczne) Dlaczego nie zaprenumeratujecie sobie Poradnik Tygodnik Rolniczy, koszt kwartalnej prenumeraty chyba 47 zł, tam macie dużo odpowiedzi na wasze wyżej opisywane problemy. Zerknijcie tez w tematy -blogi tu na agrofoto

#2295 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 19 lipiec 2014 - 21:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) tak jak opisują w tych gazetkach to czasami można sobie w d..ę wsadzić, ich teoria zawsze pięknie brzmi a praktyka swoją drogą

#2296 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 20 lipiec 2014 - 11:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Popieram kolegę wyżej. Papier wszystko przyjmie i i jak się czyta nieraz to ręce opadają. Są oczywiście artykuły profesorów Kowalskiego i Traczykowskiego, jednak wywiady z rolnikami czasem są śmieszne.

#2297 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 13:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) zrobiłem badanie u 10 krów i u 6 wyszedł złocisty więc zleciłem robienie autoszczepionki.
u reszty wyszła e coli. Czy tym krowom wystarczy podać tą autoszczepionkę czy podać jeszcze jakiś inny lek?

#2298 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 20:00

na zasuszeniu po prostu nie dawaj żadnych mocno wartościowych pasz, u mnie głównie słoma, trochę sianokiszonki, kukurydza to dla smaku w minimalnych ilościach no i jakieś ogólne witaminy- a krowy ogólnie chude nie są a stanowiska aż trzeszczą jak sie pasze zadaje he he
także otłuszczone wbrew temu co mówisz. przed samym wycieleniem też nie szaleję z paszami, a bezpośrednio po wycieleniu zazwyczaj sianko dobrej jakości i bez zbytniego gnania na mleko bo na to jeszcze będzie pora.

Kolego Ty na pewno HF tak żywisz ? :huh:

a bezpośrednio po wycieleniu zazwyczaj sianko dobrej jakości i bez zbytniego gnania na mleko bo na to jeszcze będzie pora.

W przypadku HF-ów , to Ty je wykończysz tym sianem dobrej jakości . Albo tylko to siano Ci jedzą ,bo w ketozie jest to jedyna pasza ,pobierana przez krowy i to też małych ilościach . Jak u krowy z wysokim potencjałem na mleko ,możesz zatrzymać dawanie mleka ? Nie dając jej paszy'' gnające na mleko '' ,nie przyzwyczajasz co najmniej 3 tygodnie przed wycieleniem żwacz do trawienia paszy ,którą będzie pobierać krowa w laktacji ? Krowa HF jest taką rasą ,że ona pobierze z siebie ,a mleko da . Złe żywienie sprzyja otłuszczeniu wątroby i do ketozy ...czyli problemy ,problemy i marna wydajność .
Powiek krótko ,zapraszam jednak do lektury Tygodnika Poradnika Rolniczego ,ponieważ ....przepraszam że to piszę ,ale takim żywieniem HF-ów i to wcale nie 100%, po prostu wykończysz . Zresztą ,ja nie widziałam na oczy otłuszczonej HF-ki co daje 40-45 l mleka dziennie w szczycie laktacji .

Koledzy mam problem. Otóż większość moich krów traci apetyt w okresie okołoporowodym. Na pare dni przed wycieleniem zaczynają coraz słabiej jeść a po wycieleniu to już całkiem tragedia. Krowy rasy HF, uprzedzając pytania to krowy nie są otłuszczone ani nic z tych żeczy. Do jedzenia mają sianokiszonkę dosyć dobrej jakości, pasze treściwe białkowe i kiszonka z qq lecz marnej jakości (malutko ziarna, po prostu za gęsto zasiana była). Przed zasuszeniem zmniejszam ogólną dawke treściwych i qq a uzupełniam to słomą, potem gdy już zostaną zasuszone stopniowo zwiększam dawke i około miesiąc przed wycieleniem dostają już dawke jak w czasie laktacji lecz pomniejszoną o pasze treściwe (max. 2-3 kg).

Kolego zacznij tydzień przed wycieleniem podawać krowom glikol ( polecam ten http://agrigol.otwar...etoza-bydla-5kg ) Nie wiem ile masz tych sztuk ,ale najlepiej wlać każdej do pyska ,bo tylko wtedy jest pewność ,że go dostała . Ja średnio podaje każdej sztuce 10 l glikolu ( koszt 100 zł ) . Też u mnie występował ten problem z brakiem apetytu ,lecz glikol dużo poprawił sytuację . Gliceryna, też jest dobra i do tego krowy ją chętnie piją ,ale glikol zdecydowanie jest lepiej przyswajany .
Odnośnie żywienia jesteś kolego na dość dobrym poziomie doinformowany . Spróbuj z glikole ,być może zaoszczędzisz na wizytach weterynarza .

#2299 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 08:11

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tak dokładnie żywię hF, chociaż trochę w uproszczony sposób to napisałem, tylko czy ja pisałem o okresie laktacji? mówiłem o zasuszeniu.
po wycieleniu nie szaleję z gnaniem na mleko co nie znaczy że tylko sianem je żywię, ale też i nie naganiam maxymalnie na mleko a żywię jedynie na zaspokojenie potrzeb.
no i kolejna sprawa że otłuszczenie jest problemem który pojawia się u HF bardzo często przez złe żywienie ale głównie w okresie zasuszenia, co potem skutkuje problemami w okresie okołowycieleniowym.
twierdzisz że wykończę? twoja opinia, moje krowy są akurat zdrowe i problemów z nimi nie mam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2300 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 08:33

Problem z bydlem (krowy mleczne) Może krowy i są zdrowe, ale mleka, to ty od nich tez za wiele nie masz...