zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

rolstudent    182

Że tak powiem kwasice najłatwiej rozpoznać po guwnie. Trochę rzadszy zoltawy kal z sluzawieniem równa się kwasica. nie zawsze widać to w tabulogramach.

A koledze radzie zrobić jakieś badania w kierunku zespołu rozrodowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Kał jest ciemny, konsystencja zmienia sie w ciągu dnia ale ogólnie jest dość gesty. A jakie badania masz na mysli??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Nawet najmniejszy kłaczek ropy w śluzie dyskwalifikuje krowę do krycia, trzeba powtórzyć płukanie . Ileś lat temu, weterynarze zajmujący się rozrodem krów w PGR, zwracali uwagę na stosowanie lizawek u krów, aby przeciwdziałać zatrzymaniu łożyska. Wtedy były w handlu dostępne tylko białe lizawki. To tak dla ciekawości, resztę wątpliwości rozwiał ci kol. Thomas, a tak na przyszłość to problem do omówienia na forum napisz w komunikatywny sposób aby jak najszybciej otrzymać konkretną odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Nie zgodzę się z wami dość często kreujemy sztuki które mają śluz właśnie taki z klaczkami A są koło 60 dnia laktacji to często je kryjemy. Bo ta ropa często jest z pochwy a nie macicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak masz rację, ale mowa o śluzie z macicy po problemach z łożyskiem. Niedobory selenu powodują kłopoty z odejściem łożyska. Stosujesz witaminy, bo nie pamiętam? Nie skłamię jeśli napiszę, że większość problemów zdrowotnych zaczyna się w korycie niewłaściwym żywieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

a ktoś stosuje szczepienie selenem jakiś czas przed wycieleniem? coś mi się obiło o uszy że daje dobry efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja lizawek z selerem i żadnych innych solnych nie dawał bym zasuszonym po to tylko by ograniczyć sód.
Witaminy dla zasuszonych można podawać w formie misek. Wsypuję się witam inni w nie i krówki same pobierają. Profos z jasery np jest chętnie pobierany.
Druga rzecz to ograniczenie potasu. Po prostu nie dajemy motylkowych i trawy wysoko nawozonej gnojowica i K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sykorka    0

Witam jestem z Dolnośląskiego i chcę kupic krowę mloda najlepiej HF jesli ktos ma to proszę o kontakt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podawanie lizawek w okresie zasuszenia nie nadgoni niedoborów. Sód w nadmiarze w okresie zasuszenia powoduje jak pamiętam nadmierny obrzęk wymienia. Jeśli dodatki witaminowe są regularnie stosowane to zawsze mniejsze prawdopodobieństwo problemów po porodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355

Witam. Mam taki problem mianowicie z bakteriami w mleku. Mleczarnia pobiera próby i wychodzi dużo bakterii w mleku wszystkie gumy sa  wymienione i dalej to samo i to nie tylko u mnie jest taka sytuacja. Instruktor mówi ze to krowa może mieć bakterie w wymieniu i takie moje pytanie czy to prawda? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

na moje oko to ten instruktor coś myli albo mi się nigdy coś takiego nie trafiło, jak dbasz o czystość i szybko schładzasz mleko to bakterie nie powinny się namnażać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355

Ja też tak myślę ze to jest nie możliwe zeby krowa miała bakterie. To jest tak z tymi bakteriami praktycznie u każdego co oddaje do tej mleczarni oni pewnie specjalnie tak robią aby mniej zapłacić. Rada nadzorcza wozi do innych laboratoriów próbki mleka i wychodzi całkiem mało 10-20tys.a z mleczarni potrafi przyjść nawet 2miliony a słyszałem o takim przypadku ze przyszło 5miliony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

a kto pobiera próbki? jak to robi? Jakoś u mnie się nikt specjalnie nie przykłada a mam 10-20tys max. Wydojone bańka i od razu schłodzone w ciągu godziny te 100-150 litr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355

pobiera instruktor z mleczarni. Pierwsze wlacza mieszadlo w zbiorniku i później taka rurka jednorazowa pobiera. Kiedys u mnie tez tak samo było te 10tys a jak było 20tys to gora i swiat. Ja mam przewodowa dojarke i te 150l. tez do godziny schłodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Tak dla pewności To przejrzyj cały rurociąg. Na hali udojowej czasem jakieś złącze się poluzuje i tam się gromadzą bakterie. Sprawdź temperaturę wody przy myciu. Powinna mieć przynajmniej 40 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355

rurociąg był sprawdzany przez specjaliste i wszystko ok. Temperature wody już ustawiłem na ponad 60stopni wcześniej była na 50 i było wszystko dobrze. Już nie mam pojęcia co się dzieje czy to mleczarnia cos kombinuje z labolatorium aby tylko obnizyc cene. Tak jak już pisałem to nie tylko u mnie takie cos się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

 

Jak komuś wychodzi kilka milionów to już nie wiem jak zaniedbać, jakieś wpadki kiedyś się zdarzały ale nigdy nie przekroczyło 300 tys nawet przy rażących zaniedbaniach, fakt że sąsiad jeden dość m@ło rozgarnięty miał około 5 mln ale to już z dwóch dni włączał schładzalnik dopiero na sam odbiór, o myciu dojarki, zbiornika i strzyków już nie wspomnę... Nawet kierowca nie chciał brać mleka jak widział co tam się działo gdzie normalnie słoma pływała w zbiorniku.

Jeśli problem jest u kilku osób które wcześniej tego problemu nie miały to jasna sprawa...

Sam miałem stycznosść z jednym kierowcą po którym zawsze było dziwnie dużo bakterii, wystarczyło żeby przy wlewaniu mleka do pojemniczka polał sobie po palcu i rolnik ugotowany, kiedy po naszej interwencji zniknął z trasy to i problem zniknął.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355

ja już nie wiem co to może być ta uszczelke tez wyjmuje i myje. No wlasnie nie tylko u mnie jest ten problem ze wcześniej było dobrze a teraz komedie się dzieja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Czy można ,,uszkodzić,, jalowke podczas badania usg ? Była zacielona, po ok 6 tyg miała robione usg, a po badaniu napinala się jakby cos wypychala i tak ze 2 doby, Na usg wyszlo ze nie cielna, a później już 3 razy była zacielana i znow powtarza, czy mogl weterynarz cos jej rozerwać w srodku, czy to nie ma nic wspólnego z tym, ze się nie zaciela. Jalowka ma 20 miesięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

u nas tez był problem z bakteriami w mleku i daliśmy do badania sami mleko gdzie indziej i było ok. To zrobiliśmy dym w mleczarni i się okazało że facet co robił pruby był nowy i spierdzielał prace w lab.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Pytałem już o to kiedyś, ale powtorze pytanie co może byc przyczyną nadmiernego wychudzenia krów??? Są już ponad rok po porodzie jedzą dość dużo mleka dają mało, są odrobaczane. Co z takimi sztukami robić?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

jeżeli chodzi o te bakterie, to może zmieniłeś płyny do mycia dojarki lub zmieniłeś na innego dostawcę tych samych płynów(mogą być podróbki)? My jak założyliśmy nową dojarkę przewodową z euromilku to po pewnym czasie mieliśmy także problem z bakteriami i poszło mleko przez 2 miesiące w pozaklasowe. Próbowaliśmy wszystkiego w końcu przez przypadek wyszło na to, że to wina płynów które firma euromilk sama rozlewała/produkowała. To nie był tylko jeden przypadek a z tego co wiem to spora ilość. Zmiana płynów z ich firmowych na mlex-y i problem jak ręką odjął a aktualnie średnia bakterii jest poniżej 10 tys. 


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Wyleczyć przez ubojnie.

 

 

Ehhh najchetniej tak bym zrobił ale w tym roku i tak prawie 30% stada sprzedałem, także nie bardzo już mogę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj