Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#2121 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 23 luty 2014 - 22:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) Z krótkim okresem 30 dni możesz podać jeszcze Cefa Safe lub Siccovet. Ten pierwszy jest chyba nawet lepszy niż Orbenin.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 04:00
  •  

#2122 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 27 luty 2014 - 11:05

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam, ma takie pytanie, w niedzielę wycieliła mi się krowa miała obrzek wymienia także dałem jej zastrzyk na ten opuch (nie pamiętam nazwy) , opuch trochę się zmniejszył, wczoraj dałem mleko do zbadania w labolatorium - wyszło wporządku ale zauważyłem, że w jednej ćwiartce ma mleko zabarwione na czerwono, czy mogę je oddać do mleczarni?

#2123 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 27 luty 2014 - 19:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) wygląda mi to na zbitą ćwiartke pewnie bez zapalenia się już nie obejdzie, a mleko z tej ćwiartki radził bym wylać. Jednak ja poszło do zbiornika to napewno nie zaszkodzi kilka litrów.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2124 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 27 luty 2014 - 22:55

Problem z bydlem (krowy mleczne) subiektywny- po wycieleniu jest zawsze 5 dni karencji na mleko /siara/ dla każdej świeżo wycielonej krowy. Jeżeli po upływie tego okresu gołym okiem widać zmiany w konsystencji czy zabarwieniu mleka to niestety ale mleka do mleczarni nie oddajemy, ludzkie żołądki to nie szamba.Dobrze mieć płytkę do mleka i płyn do diagnostyki mleka i zaraz wiesz czy mleko jest dobre czy nie i która ćwiartka szwankuje. Zdarza się, że wymię krowy jest opuchnięte.Przyczyn takiego stanu jest wiele.U sztuk po wycieleniu kilka razy dziennie ręcznie masujemy całe wymię, zdajamy , jeszcze raz masujemy i dodajamy.Po paru dniach wymię wraca do normy.To tak w skrócie .

#2125 Share 1975franki

1975franki

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 28 luty 2014 - 07:56

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam czy krowa ktora daje 5l co trzeci uduj mozna juz zasuszac a do ocielenia zostalo 5 tygodni i stoi caly czas na slomie i niedawno dostala zapalenia.CZy antybiotyk FATROXIMIN bedzie dobry cz jakis inny i jeszcze jedno czy mozna dawac antybioyk od zapalenia razem z antybiotykiem do zasuszania

#2126 Share rafi101

rafi101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 28 luty 2014 - 08:03

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam.możesz dać antybiotyk na zapalenie ale musisz to zdoić i tak ze trzy razy powtórzyc,a na koniec daj na zasuszenie antybiotyk.5 l to nie dużo,mozna zasuszać i nie ruszać.
pozdrowienia

#2127 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 28 luty 2014 - 08:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) edit:

Witam czy krowa ktora daje 5l co trzeci uduj mozna juz zasuszac a do ocielenia zostalo 5 tygodni i stoi caly czas na slomie i niedawno dostala zapalenia.CZy antybiotyk FATROXIMIN bedzie dobry cz jakis inny i jeszcze jedno czy mozna dawac antybioyk od zapalenia razem z antybiotykiem do zasuszania

Najpierw powinieneś wyleczyć zapalenie dopiero potem podać antybiotyk na zasuszenie . Krowę można zasuszyć antybiotykiem jak jest wszystko dobrze nawet gdy dziennie daje 5 l mleka , a nawet i więcej . 5 tygodni to jest minimum ,musisz się zmobilizować ,ponieważ potem odzwierciedli się to w wydajności w nast. laktacji .

witam, ma takie pytanie, w niedzielę wycieliła mi się krowa miała obrzek wymienia także dałem jej zastrzyk na ten opuch (nie pamiętam nazwy) , opuch trochę się zmniejszył, wczoraj dałem mleko do zbadania w labolatorium - wyszło wporządku ale zauważyłem, że w jednej ćwiartce ma mleko zabarwione na czerwono, czy mogę je oddać do mleczarni?

Zgodzę się z kolegą JPH2 . Kolego Subiektywny nawet nie powinno być takiego pytania tu na forum -_- Czy mleko które kolorystycznie przypomina jogurt truskawkowy ,nadaje się do spożycia dla ludzi ? Chyba że sprzedajesz mleko do innych celów jak spożywcze dla ludzi . U mnie też był taki przypadek ,że wymię bardzo opuchło po wycieleniu i też z jednej ćwiartki mleko było podbarwione krwią i nie było na pewno stłuczenia . Parę razy wcierałam w to wymię żel dla krów po wycieleniu i obrzęk stopniowo schodził . Zapalenia nie było .

Edytowany przez Meg5, 28 luty 2014 - 08:08.

#2128 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 28 luty 2014 - 09:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tak jak pisze Meg możesz podać wcześniej antybiotyk, np MastiJet Fort a dopiero jak minie karencja można podać już na zasuszenie Cepravin. To obecnie najsilniejszy antybiotyk z karencją 55 dni od podania. Czasem utrzymuje się dłużej.

#2129 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 28 luty 2014 - 09:12

Problem z bydlem (krowy mleczne) dokładnie jak pisze kolega może się otrzymywać dłużej. U mnie był przypadek że Cepravin utrzymywał się 3 tyg po wycieleniu masakra.

#2130 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 28 luty 2014 - 10:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) No to ładnie ja zasuszam ceprawinem i nigdy nie badałem póżniej. A na jaki okres zasuszłeś???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2131 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 28 luty 2014 - 10:55

Problem z bydlem (krowy mleczne) Krowę, która ma dość dobrą wydajność powinno się zasuszać na 8 tygodni i wtedy Cepravin z 55 dniową karencją jest jak najbardziej ok . Natomiast w przypadku krótszego okresu zasuszenia można podać np. Mastisan PN DC i on m a 45 dni karencji . Jednak w przypadku przebytych zapaleń ,polecam i zalecam Cepravin ,mimo że w przypadku kolegi rari101 będzie się to wiązać z wylewaniem mleka po ocieleniu dłużej jak 5 dni .
Utrzymywanie się antybiotyku powyżej karencji jest spowodowane niewydolnością wątroby u krowy .

#2132 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 28 luty 2014 - 10:55

Problem z bydlem (krowy mleczne) na 55 dni

#2133 Share 1975franki

1975franki

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 28 luty 2014 - 12:22

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jesli chodzi o zapalenie to nie jest spuchniete ale wylatuja grudki i jeszcze jedno pytanie jak zasuszacie krowy czy dojcie krowy co 2 uduj czy co 3 uduj u mnie na poczatku dojlem co drugi a potem co trzeci i lapnelo zapalenie jadla slome i slabe siano przez 3 tygodnie

#2134 Share WioletaBotz

WioletaBotz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 28 luty 2014 - 12:42

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam przedwczoraj ocieliła się pierwiastka to był bardzo ciężki poród ciele nie przeżyło nie wyczyściła się do końca i ogólnie nie podoba i się smutna jest za wiele nie je mało pije lekarz nie chce jeszcze jej tam grzebać może ktoś coś doradzi dzięki z góry pozdrawiam

#2135 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 28 luty 2014 - 13:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) ciężka sprawa można jakiś przeciwzapalny podac i antybiotyk bo macica mogła uledz uszkodzeniu to jedyne co mogę doradzić

#2136 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 28 luty 2014 - 13:46

Problem z bydlem (krowy mleczne) Męczy ją właśnie pozostałość łożyska. Niewykluczone, że jałówka jest porozrywana w środku. Przy bardzo ciężkich porodach nie trudno o to. Wezwij innego lekarza, który oczyści macicę, poda piankę czy Aniclox oraz poda jakieś antybiotyki. Na ewentualne szycie jest już dużo za późno. Miałem już taki przypadek. Po kilku seriach zastrzyków i kilku stówach z kieszeni krowa doszła do siebie.

#2137 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 28 luty 2014 - 19:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) WioletaBotz- nie zastanawiaj się tylko wołaj innego weta, bo podejście tego twojego do sprawy jest karygodne i świadczy o tym ,że facet nie zna się na rzeczy. Ciekawe czy po wycieleniu sprawdził ją w środku przy usuwaniu łożyska.Jeżeli nie i jest podejrzenie że nie szczyściła się do końca to jego psim obowiązkiem jest usunięcie resztek łożyska, podanie do macicy antybiot i jeżeli stan ogólny krowy niepokoi to i antyb. domięśniowo.Czasami zdarza się,że nie da się całkowicie odkleić łożyska i jakieś resztki zostają ale wet i tak podaje do wnętrza antyb i domięśniowo.Z czasem się zczyści i potem robi się płukanki/wet/ Zmierz krowie temp.na pewno będzie podwyższona

#2138 Share dfk110

dfk110

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 28 luty 2014 - 19:41

Problem z bydlem (krowy mleczne) zmierz temperaturę jeśli za wysoka to stan zapalny (popękana pochwa, lub pozostałości łożyska zalegają) jeśli za niska to gorzej przemieszczenie trawieńca morze być miałem tak.

#2139 Share myciu

myciu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 28 luty 2014 - 20:14

Problem z bydlem (krowy mleczne) mam takie pytanie.Sasuszyłem krowe jakiś miesiąc temu a teraz tyl wymienia zaczyna sie robic troche twardy.Wiecie moze co to moze byc?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2140 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 28 luty 2014 - 21:22

Problem z bydlem (krowy mleczne) Czy uwas wet usuwa łożysko jeżeli jałówka zrzuci cielaka po 6, 7 miesiącu? bo umnie wyjmie trochę a resztę zostawia i podaje leki