Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#2001 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 15:12

Problem z bydlem (krowy mleczne) Nie tak długo najważniejsze dobrze złapać i naciągnąć krowę za głowę żeby była w miarę unieruchomiona żeby można było szybko linką uciąć to wtedy raz że jak się szybko da uciąć to te naczynia krwionośne się poprzypalają no i dla zwierzaka to trochę taka niecodzienna sytuacja to lepiej jak to sprawnie pójdzie. Od złapania do puszczenie to tak około 10 min. Jeśli chodzi o czystość to zależy jak ścisłe te gumki założysz. Zauważyłem że jak krowa ma duże rogi to najlepiej po założeniu jeszcze jakimś patykiem ściągnąć aby ciaśniej było i ograniczyć dopływ krwi do rogów.
Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 07:21
  •  

#2002 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 16:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) dzisiaj zauważyłem jak mała jałóweczka trzyma głowe spuszczoną do prawie samej ziemi i kaszle (jak by cos jej zaległo) wiecie co moze jej dolegać ???

#2003 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 19:41

Problem z bydlem (krowy mleczne) Bercik92 - ZAPALENIE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH !!!!!!!!! I oby już nie było zapalenia płuc!!!!!!! Szybko wołaj weta bo inaczej to Bacutil !!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oceniamy kondycję krów! zobacz »

•  

#2004 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) Moze juz był ten temat ale ja zapytam co moge zrobic krowie ktora do wycielenia ma jeszcze tydzien a wymie niemal pęka i jest opuchniete wraz z pępkiem i gorące..czy miał ktos podobne sprawe i co i jak z tym postepowac...wiem ze kazdy ma inne zdanie nie którzy radzą doic a inni smarowac...co doradzicie mi w tym temacie?

#2005 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:30

Problem z bydlem (krowy mleczne) Można zacząć doić bez żadnych obaw. Siarę z kilku pierwszych dni radziłbym zamroźić i podać cielęciu po porodzie. ;)

A jeżeli jednak nie zdecydujesz się i wymię faktycznie pęknie oddam ci swoją krowę :lol: Chciałbym to zobaczyć :P

#2006 Share ManieKwlkp

ManieKwlkp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 15:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jeśli jest taka sytuacja to można podać steryd wtedy krowa w 36 godzin się wycieli a opuchlizna zejdzie ja bym nie ryzykował i jesli nie chcesz podawac sterydu to tak jak a8185 też bym ja wydoil
jeśli wymię pęknie będzie "kupa" smrodu i juz na pewno zero pociechy z krowy

#2007 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 29 grudzień 2013 - 18:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) masakra, pierwszy raz słyszę że wymię krowy może pęknąć od nadmiaru mleka, no nieźle
Mam pytanie, czy na AF był już opisany przypadek pękniętego wymienia od nadmiaru mleka przed wycieleniem? jeśli tak to proszę o namiar
i nie chodzi tu o wyrwanie wrzoda na zewnątrz bądź uraz mechaniczny, to ma być pęknięcie od nadmiaru mleka :D :D :D :D
Można wydoić, zamrozić siarę i ok. Smarować odradzam bo dotykiem pobudza się wymię do przepuszczenia mleka.
Powodem opuchlizny moze byc nadmiar treściwej bo gospodarz za dobrze chciał mućkę przyzwyczaić do paszy przed wycieleniem ;)

A jeżeli jednak nie zdecydujesz się i wymię faktycznie pęknie oddam ci swoją krowę :lol: Chciałbym to zobaczyć :P

Dokładam swoją mućkę B)

#2008 Share ManieKwlkp

ManieKwlkp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 19:20

Problem z bydlem (krowy mleczne) hodowcy z mojej miejscowości się tak stało, mućka do wybrakowania ;)

#2009 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 21:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) W mojej okolicy to wymię pękło dla krowy wet zaszył to sporadycznie przypadki ale się zdaża takie coś

Edytowany przez mammut1, 29 grudzień 2013 - 21:48.

#2010 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 30 grudzień 2013 - 00:39

Problem z bydlem (krowy mleczne) ha ha ha u mnie we wsi dla byka torba pękła bo był nie puszczany :lol:

Wbrew pozorom drodzy rolnicy wymie krowie nie może pęknąć :lol: Wrzód może wyrwać dziurę ale to to zupełnie co innego ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2011 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 08:37

Problem z bydlem (krowy mleczne) Nie musisz w to wieżyć ale takie coś jest możliwe

#2012 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 30 grudzień 2013 - 09:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) To nie kwestia wiary tylko fizjologii. Radzę się douczyć a nie pisać bzdury <_<

#2013 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 10:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) Przy nacisku receptorów w kawernie mlecznej wymienia, następuje zaprzestanie produkcji mleka przez pęcherzyki mleczne gruczołu, oraz blokowane jest wydzielanie oksytocyny. Czyli, jeżeli mleko jest nie zdojone z wymienia, to jego ciśnienie blokuje jego wytwarzanie. Pęknięcie wymienia może wystąpić tylko poprzez uszkodzenie mechaniczne, rozerwanie wrzodu lub obrzęk wywołany zakażeniem drobnoustrojami.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#2014 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 04 styczeń 2014 - 10:11

Problem z bydlem (krowy mleczne) Koledzy mam pewien problem. Mianowicie wycieliły mi się 4 krowy już około miesiąc temu. Wszytsko było dobrze, wycielenia przebiegły pomyślnie, krowy miały apetyt, dobrze jadły, doiły aż do tej pory. Około 5 dni temu jedna z nich przestała jeść kukurydzę, wysłodki i paszę treściwą. Ale sianokiszonke lub siano pobiera bez problemu. Zeszła z mleka z około 30 l na 20 l. W obawie przed ketozą zaczeliśmy dawać jej gliceryne. Apetyt troszkę się poprawił ale tylko do spożywania kukurydzy, wysłodków i sianokiszonki. Paszy treściwej nadal nie chce jeść.
A teraz najgorsze to że z pozostałymi 3 sztukami dzieje się to samo. Pierwszego dnia przestała jeść ta krowa wyżej opisana, a w każdy nastepny dzień następna krowa. Każda z nich ma dokladnie takie same objawy ja ta opisana na początku.

Krowy to czyste HF, wydajność stada około 7 tyś.
Te krowy z którymi mam ten problem dostawały tak jak inne pasze, czyli przed ocieleniem kiszonka z qq i sianokiszonka a około 2 tyg przed wycieleniem małe ilości paszy treściwej. Po ocieleniu dostawały kiszonkę z qq, wysłodki, sianokiszonkę i większe ilości paszy treściwej (5 kg). Najdziwniejsze jest że od września dawka pokarmowa jest cały czas identyczna, nie było żadnych zmian w paszy a te krowy tak z dnia na dzień przestały jeść.

Dodam że od 2 dni krowy dostają kwaśny węglan sodu. Okolo 50 gr/sztuka.

#2015 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 11:03

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Przy nacisku receptorów w kawernie mlecznej wymienia, następuje zaprzestanie produkcji mleka przez pęcherzyki mleczne gruczołu, oraz blokowane jest wydzielanie oksytocyny. Czyli, jeżeli mleko jest nie zdojone z wymienia, to jego ciśnienie blokuje jego wytwarzanie. Pęknięcie wymienia może wystąpić tylko poprzez uszkodzenie mechaniczne, rozerwanie wrzodu lub obrzęk wywołany zakażeniem drobnoustrojami.

a moze chodzi o to, że wymię się oberwie? nie wiem jak to się fachowo mówi ale raz widziałam przypadek, że coś tam nie utrzymało wymienia, podwiązywali je ale i tak nic to nie dało i wymię oparło się o podłogę

#2016 Share rafi101

rafi101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 04 styczeń 2014 - 11:23

Problem z bydlem (krowy mleczne) DO damianzetor9540

sprawdż te krowy na ketoze,masz testy?zazwyczaj to po 3-4 tygodniach bierze na ketoze,jak na 30l mleka to trochę skromnie z tą mieszanką ,pewnie schudły co?

#2017 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 15:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) Marzencia Tobie chodzi o więzadło centralne wymienia, które zrywa się u krów z dużym i ciężkim wymieniem. Wymię wtedy wisi jak torba na samej skórze.
Co do krów to nie zmieniła się konsystencja ani wygląd kału. Z pyska wyczuwalna jest jakaś inna woń(fermentujące owoce). Jak nie masz dostępu do ketotestów możesz podgrzać mleko i sprawdzić czy się nie warzy. Glicerynę lepiej zastąpić 99% glikolem.

#2018 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 04 styczeń 2014 - 20:46

Problem z bydlem (krowy mleczne) mam pytanie do starzystów..czy krowa po wycieleniu ktora ma zapuchniete wymie i pępek moze miec zapuchniety przedni mostek?????? dzisiaj zauwazyłem ze opuchniety jest mostek,,,bardziej prawa strona,,czy sie poslizgneła i stłukła.krowa jest po 2 cielaku.nigdy nie miałem przypadku zeby mostek przedni był spuchniety

Edytowany przez nikolas29, 05 styczeń 2014 - 10:32.

#2019 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 08 styczeń 2014 - 21:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) nie wiem jak to wygląda i jakie jest w dotyku, Jeśli krowa postękuje przy oddychaniu, nie ma apetytu, garbi się z bólu, wskazywać to może na ciało obce które utkwiło w czepcu i spowodowało stan zapalny. Czepiec umiejscowiony jest w sąsiedztwie z sercem, właśnie nad mostkiem, więc o tyle jest to niebezpieczne że moze na tym ucierpieć nie tylko żołądek. Obserwować krowę, i jak coś to po weta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2020 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 21:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) uzupełnienie wypowiedzi - odstające łopatki - cecha charakterystyczna