Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#1981 Share maciek1425

maciek1425

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 13:02

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam Mam problem z krową która wycieliła mi się 20 grudnia dostała 2 wlewy wapniowo magnezowe 1 wlew energii i 1 drożdży z miodem, dzisiaj rano zjadła dynie i ok. 0.5 kg paszy treściwej wypiła 1 wiadro wody czyli ok. 20 L od tego czasu nic nie je nie pije i nie przeżuwa myślałem że ma trawieniec przesunięty ale po porodzie dostała dużo ciepłej wody macałem przełyk bo myślałem że jej stanęło w gardle ale nic nie wyczułem i cały czas ma oczy wytrzeszczone

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 03:56
  •  

#1982 Share pytkanieznana

pytkanieznana

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 14:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) zacznij od dozylnych to chyba lapszy pomysl niz tubostrzykawka

witam Mam problem z krową która wycieliła mi się 20 grudnia dostała 2 wlewy wapniowo magnezowe 1 wlew energii i 1 drożdży z miodem, dzisiaj rano zjadła dynie i ok. 0.5 kg paszy treściwej wypiła 1 wiadro wody czyli ok. 20 L od tego czasu nic nie je nie pije i nie przeżuwa myślałem że ma trawieniec przesunięty ale po porodzie dostała dużo ciepłej wody macałem przełyk bo myślałem że jej stanęło w gardle ale nic nie wyczułem i cały czas ma oczy wytrzeszczone

pytanie czy wstaje czy caly czas lezy?

#1983 Share maciek1425

maciek1425

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 17:55

Problem z bydlem (krowy mleczne) wiecie co to był szok poporodowy coś okropnego jakby w krowe diabeł wstąpił parła na ściane gryzła żłób coś okropnego a jak odszedłem na moment od niej to za chwile mnie ojciec woła a ona leży na głowie dosłownie reszta ciała była na głowie i w dodatku szyje miała wykręconą nawet wet mówił że tak silnego szoku nie widział krowa sie okropnie męczyła trwało to jakieś 2 godziny obecnie leży dość spokojnie dał jej kroplówke i trzy zastrzyki bo to duża krowa simental ok 700 kg naprawde coś nie spotykanego głowe wykręcało jej cały czas w lewo jeśli zdarzy się wam takie coś i zobaczycie że krowa nie je dziwnie się rusza nie kładzie sie i szczególnie kiedy głową robi jakieś dziwne ruchy lub tak trzyma w góre to napewno jest szok poporodowy może wystąpić nawet 1.5 tygodnia po porodzie uważajcie bo naprawde wierzcie mi nie chcecie żeby tak sie stało z waszą krową

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Profilaktyka BVD/MD zobacz »

•  

#1984 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 18:52

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam. Mam problem z krową. Wczoraj wieczorem zauważyłem że jakieś dziwne odchody są u niej tzn takie bobkowate więc zacząłem się jej przyglądać jak je i okazało się że nie chce treściwych pobierać. Dziś z rana też kiepsko cokolwiek jadła i podaliśmy jej z tatą bodajże siarczan magnezu (taki biały proszek). Wieczorem jadła trochę sianokiszonki i siana a treściwej tej co wszystkie dostają nie ruszyła dopiero jak przyniosłem jej samej zbożówki z pod śrutownika to w pysk dwa razy wzięła i dalej nie jadła i nie wiem co jej może być czy to dlatego że w Środę miała obcinane rogi i jakieś powikłanie tymbardziej że przeoczyłem ją przy zdejmowaniu gumek z rogów tak że wyszło że od wtorku do dziś rana miała gumę z dentki na rogach czy dlatego przestała jeść że wcześniej dostawała śrutę zbożową z koncentratem a od piątku zmniejszyłem ilość koncentratu i wprowadziłem trochę śruty rzepakowej. Dodam że krowa jest na końcu laktacji za 2 tyg miałem rozpocząć zasuszanie. Z góry dzięki za pomoc
Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

#1985 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 20:19

Problem z bydlem (krowy mleczne) Stawiam na przemieszczenie trawieńca

#1986 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 20:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) Trochę to dla mnie dziwne bo nigdy nie miałem takich przypadków po porodzie wiec tymbardziej dziwi mnie teraz no ale zobaczę co będzie jutro jak nie będzie poprawy to będę wzywał weta.

#1987 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 20:45

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zbadaj temperature u krowy

Edytowany przez mammut1, 23 grudzień 2013 - 20:46.

#1988 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 23 grudzień 2013 - 20:59

Problem z bydlem (krowy mleczne) Hmm cieszka sprawa, przemieszczenie trawienca w tym okresie tez raczej sie nie zdaża, może poprustu zjadła jakiś kłębek sznurka, rekawiczke itp.??? Czy wogóle to się mogło zdażyć, bo jak nie to bedziemy kombinować dalej :huh:
Ale na poczatek jak radzi kolega zbadaj temperaturę

#1989 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 21:16

Problem z bydlem (krowy mleczne) Kłębek sznurka wątpię z rękawiczką tak samo bo naprawdę staram się aby takie rzeczy w balotach się nie znajdowały ale całkowicie wykluczyć tego nie mogę bo kto wie czy ktoś mi czegoś na pole nie wrzucił i poprostu w materiale mogłem tego nie zauważyć. Lipa z tym pomiarem temperatury bo nie mam termometru dla bydła.

#1990 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 21:26

Problem z bydlem (krowy mleczne) Poco ci termometr dla bydła wkładasz w du... termometr rtęciowy albo jaki tam masz i tyle

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1991 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 22:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) moim zdanie poprostu ma niestrawność proponuje wlać jakiejś taniej gorzały i zakupić drożdże :P na pewno powinno pomóc

#1992 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 23:06

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zastosowac dietę - siano i woda, zrobić napar z rumianku i zagotować siemię lniane i to podawać do picia, jak nie pomoże to kupić ziołowe leki do picia przy niestrawności dla bydła. To taka pierwsza pomoc.Zobacz czy pracuje jej żołądek wciskając pięść w dołek głodowy.

#1993 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 13:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) A więc tak stwierdziłem dzisiaj że albo to skutek po tym obcinaniu rogów albo jakiś nie wiem wirus czy coś wplątało mi się do obory bo dziś ta krowa o której pisałem wczoraj zaczęła pobierać objętościową i treściwą a z kolei inna też po obcinaniu rogów dużo gorzej jje wiec myślę że to musi mieć jakieś powiązanie. Te które nie miały obcinanych rogów bądź miały ale dużo wcześniej jędzą normalnie i wyglądają normalnie a te które miały tydz temu to tak trochę wyglądają jakby na kacu były.
Będę obserwował dalej i dzięki wszystkim za rady oraz Wesołych Świąt życzę :)

#1994 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 24 grudzień 2013 - 13:14

Problem z bydlem (krowy mleczne) Magia świąt nawet krowy leczy :D Wesołych Świąt ;)

#1995 Share danjon

danjon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 12:06

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam,u mnie gdy obcinałem rogi to własnie tak sie zachowywały przez parę dni , co chodzi o jedzenie ,ale są też osowiałe takie jak na kacu ,spowolnione i z nosa ciekło im jak by miały katar .Aczy jak obcinałeś rogi to dawałeś znieczulenie ,ja u siebie dawałem dwa dni przed obcięciem rogów gumkę na rogi i pare minut przed obcięciem znieczulenie ,a po obcięciu zasypywałem nadmanganianem potasu i z tego co wiem niewolno obcinać rogów u krów,jałówek cielnych bo mogą poronić

#1996 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 15:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zamiast obcinać krowom rogów jak już urosną radzę żeby wypalać je małym jałoszkom tak około 1 miesiąca po urodzeniu :) ja u siebie stosuję tę metodę już z 10 lat a koszt to 8-10 zł od sztuki.

#1997 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 16:12

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tyle inkasuje wet. za wypalenie czy to coś innego?

#1998 Share Emilas21

Emilas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 21:35

Problem z bydlem (krowy mleczne) tak wet tyle inkasuje

#1999 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 11:08

Problem z bydlem (krowy mleczne) Teraz będę właśnie wypalał tym małym ale mam już dość tego jak się krowy bodą i się kaleczą dlatego właśnie zdecydowałem się na obcinanie i robimy to partiami po około 6 sztuk. Krowy którym obcinamy są gdzieś tak koło 7 mieś cielności jak narazie jest ok. sam wet nam tłumaczył że nie będzie obcinał wysokocielnym ale takim w 7 mieś jeszcze można bez obaw a przypadki poronień są różne i bez obcinania. Jeśli chodzi o metodę to na dobę przed zakładamy gumki potem jak przyjeżdża to sznurki na głowę naciągamy tak żeby się mogła szarpać wet podaje znieczulenie czeka chwilkę aż zadziała, potem ucina i polewa jodyną. Jak krew czasem leci z jakiejś tam żyłki to kawalączkiem wykałaczki zatyka żeby nie robić żadnych tam opatrunków.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2000 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 12:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) Długo trwa cały zabieg? Sporo jest po tym krwi czy wszystko czysto i szybko?Mam 2 jałówki ponad półtoraroczne cielne i 2 niespełna roczne, które mają dość duże i ostre rogi. , Od nowego roku też chyba zacznę zlecać wetowi wypalanie cielętom rogów tych, które zostają do dalszego chowu, póki nie kupię dekornizatora. Reszta na sprzedaż może będzie potraktowana sztyftem kaustycznym, aby zobaczyć efekty.