MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Gość   
Gość

cukier w tym roku kopane 24 wrzesnia 16.8 w tamtym roku w listopad odebrane 21 grudnia jak dobrze pamientam cukier 17.8

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert9595    4

Witam, z racji tego że dopiero się uczę uprawy buraka mam do bardziej doświadczonych parę pytań. A więc tak wchodzę pierwszy raz w uprawę buraka cukrowego, mam pytanie odnośnie nawożenia wiem że popełniłem podstawowy błąd bo nie zastosowałem P i K pod orkę a zapewne zawartość w mojej glebie nie jest na wysokim poziomie. Ale może od początku przedplon pszenica jara po wymarzniętym rzepaku pod rzepak był stosowany obornik kurzy w ilości 12t/ha i standardowe nawożenie, słoma zebrana, po żniwach poszło wapno Nordkalk Solid 3,5 t/ha wymieszane talerzówką, później orka i co dalej?czy niezastosowanie PiK jesienią może znacząco odbić się na plonie i jakie nawożenie zastosować żeby to ograniczyć? Jakie nawożenie i w jakich ilościach zastosować? zakontraktowałem 50t będę bardzo wdzięczny za wszystkie porady i wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymoluk    1

50 ton buraka to jest dzisuaj bez nawozenia dzis buraki to minimum 70 ton i to w suchym roku nawet bardzo suchym ja pisze zawsze w okolicach 80 ton odmiany duzo wydajniejsze jak dawniej a moj rekord to 100 i wiecej z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    140

z powodu warunków na jesieni nie udało mi sie opryskac ścierniska Rundoup'em i boje sie o zachwaszczenie, bo zazwyczaj pryskałem. Teraz sie zastanawiam czy dac Rondoup po siewnie, czy lepiej Pyramin? Jeśli możecie to podajcie w jakich ilościach i kiedy. Najbardziej ciekawi mnie właśnie ten Rondoup, bo słyszałem, że ludzie pryskają i wyniki podobno bardzo dobre, a i dośc tanio wychodzi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja stosuję glifosat od może 10 lat. Nic trudnego. Trzeba tylko obserwować po siewie buraki. Ja pryskam gdy większość nasionek jest już peknięta i mogą mieć puszczone korzonki a nawet małe kiełki do góry. Ważne żeby nic nie zdążyło jeszcze wyjść na powierzchnię. Zwykle wypada to 0d 7 do 12 dnia po siewie. Może z raz pryskałem 14 dnia jak było zimno. Dawka to 2-3 l/ha. ja stosuję głownie dlatego, że mam program rolnośrodowiskowy i po gorczycy zostają mi zimujące chwasty których normalne środki "buraczane" już nie są w stanie zwalczyć. A tak ich załatwia glifosat a na dokładkę jeszcze wiele nowo wzeszłych chwastów. Dzięki temu moge tez nieco opóźnić pierwszy zabieg chwastobójczy. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    52

Mam to samo do takiej dawki dorzucam jeszcze trochę siarczan amonu lub mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    140

a widzicie, a słyszałem, że dac 1l/ha i to ok 3 dni po siewie. Chce opryskac, bo ostatnio na tym polu miałem problem z chwastem(kurka w tej chwili nie pamiętam nazwy, ale coś błotniste :P) i tylko Rondoup i pochodne go biorą. Myśle, że te 2l/ha powinno wystarczyc. Czyli siew i później obserwacja kiełkowania i oprysk. Mniej więcej już wiem co i jak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jeśli warunki pozwolą lepiej dać przed uprawą i siewem 2l, a jak się uda jeszcze około tydzień po siewie 1,5l to jest super. Obowiązkowo do twardej wody siarczan amonu lub inny kondycjoner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    140

hmm czy przed uprawą to nie wiem, bo ja zazwyczaj z wiosny wjeżdżam ciężką broną, żeby wyrównac pole i zatrzymac parowanie, a później przed samym siewem idą nawozy i agregat

Edytowano przez rafal4610

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

stosował ktoś z Was amofoski? Interesuje mnie konkretnie 4-10-28, dodatkowo jest też siarka, magnez, bor i mikroskładniki, zależało mi żeby na wiosnę dorzucić trochę potasu (100kg soli potasowej =60kg K) ale może lepiej trochę cypnąć ciut drożej ale z dodatkowymi składnikami, obawiałem się o ten fosfor, że to może ciężko przyswajalna forma jakaś, ale wyczytałem w necie, że wszystkie nawozy z polic mają dobry fosfor. Co myślicie? A może jakiś inny nawóz zaproponujecie w rozsądnych pieniądzach może być bez azotu, aby było P K  mg s itp.. sypnąłbym tego 200kg/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

stosował ktoś z Was amofoski? Interesuje mnie konkretnie 4-10-28, dodatkowo jest też siarka, magnez, bor i mikroskładniki, zależało mi żeby na wiosnę dorzucić trochę potasu (100kg soli potasowej =60kg K) ale może lepiej trochę cypnąć ciut drożej ale z dodatkowymi składnikami, obawiałem się o ten fosfor, że to może ciężko przyswajalna forma jakaś, ale wyczytałem w necie, że wszystkie nawozy z polic mają dobry fosfor. Co myślicie? A może jakiś inny nawóz zaproponujecie w rozsądnych pieniądzach może być bez azotu, aby było P K  mg s itp.. sypnąłbym tego 200kg/ha 

 

Strasznie biednie, jak na buraki. Jakbyś siał pszenicę to może być, ale 20 P i 116 K to wystarczy może na 50t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ilość składników pokarmowych potrzebna do wytworzenia plonu korzeni w wysokości 10 t z ha, z odpowiednią masą liści.

Makroskładniki (kg) Mikroskładniki (g) N P2O5 K2O Na2O MgO S B Mn Zn  40 18 65 14 15 8 80 280 140

 

Artykuł ze strony: Nawożenie buraka cukrowego cz. 1: Nawożenie mineralne | POLIFOSKA (https://polifoska.pl/porady/95)

A wam buraki rosną bez nawozu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    471

Może mają bardzo wysokie zasobności to nie sypią  :rolleyes:

 

Plony jakie niektórzy osiągają w uprawach na 200 kg lubofoski  mogą śnić się nawet na żuławach  :lol:, dlatego z dużym dystansem trzeba brać  co niektórzy piszą,

kluczowe są jeszcze  resztki pożniwne które znikają lub  systematycznie zostają na polu...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

kurde, a miałem napisać konkretnie, ale myślałem, że skoro użyłem słowa "dorzucić" każdy domyśli się, że chodzi mi o uzupełnienie, ponieważ na jesieni poszło 200kg soli potasowej oraz 200kg superfosfatu wzbogaconego, wiem, że niektórzy sypią książkowo, ale ja stosuję jako minimalne takie dawki i plony mam zadowalające (tak jak kolega wspomniał dobre zasobności oraz resztki zostają po wszystkim).

Pytam ponownie o opinie na temat nawozu AMOFOSKA 4-10-28 jak wyżej w poście, ewentualnie coś podobnego za rozsądne pieniądze?

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

No tak zasobność wciąż podnoszą 200kg g..wnem w których w większości składniki rozpuszczne są w kwasach. 

skywalker - to nie o CB chodzi tylko ogólnie, na buraki dają po 300kg wieloskładnika i 100N i buraki po 90t??? chyba to piszą osoby które z rolnictwem nie mają nic wspólnego

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

 

Pytam ponownie o opinie na temat nawozu AMOFOSKA 4-10-28 jak wyżej w poście, ewentualnie coś podobnego za rozsądne pieniądze?

 

W tych wszystkich nawozach za rozsądne pieniądze zwróć uwagę ile fosforu jest rozpuszczalnego w wodzie. Zwłaszcza teraz jak stosujesz nawożenie PK wiosną jest to dość istotna informacja. Przelicz i zastanów się czy na pewno są takie tanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

kurde, a miałem napisać konkretnie, ale myślałem, że skoro użyłem słowa "dorzucić" każdy domyśli się, że chodzi mi o uzupełnienie, ponieważ na jesieni poszło 200kg soli potasowej oraz 200kg superfosfatu wzbogaconego, wiem, że niektórzy sypią książkowo, ale ja stosuję jako minimalne takie dawki i plony mam zadowalające (tak jak kolega wspomniał dobre zasobności oraz resztki zostają po wszystkim).

Pytam ponownie o opinie na temat nawozu AMOFOSKA 4-10-28 jak wyżej w poście, ewentualnie coś podobnego za rozsądne pieniądze?

 

 

Co to znaczy dobry fosfor? Chyba nie wiesz o co chodzi.

 

Amofoska 4-10-28

P2O5 (rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i w wodzie):
10% (całkowity), 5% (rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie)
P2O5 (rozpuszczalny w wodzie):
2,5%

 

 

 

Wciąż się upierasz, że to "dobry" fosfor? Taki sam mało warty jak w superfosfacie:

 

Super Fos Dar 40

 

P2O5 (rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i w wodzie):
40% (całkowity), 25% (rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie)
P2O5 (rozpuszczalny w wodzie):
23.5%

 

 

 

Jakie plony uzyskujesz z takiego nawożenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

wczoraj w poszukiwaniu jakichś informacji na temat amofoski natknąłem się na jakiejś stronie, nie wiem, może to było nawozy.eu, że fosfor w nawozach z polic jest najlepiej przyswajalny, oczywiście na pierwszym miejscu był polidap czy tam fosforan amonu, i dlatego napisałem w cudzysłowiu "dobry" fosfor. 

Patrzyłem te składy, oczywiste jest, że jeżeli jest napisane rozpuszczalne w wodzie to jest najlepsze, z chemii nigdy nie byłem dobry, ale czy te pozostałe formy fosforu po jakimś czasie nie stają się przyswajalne? Biorąc wspomniany superfosfat, zaaplikowany jesienią, ta część rozpuszczalna w obojętnym cytrynianie amonu, czy nie będzie przynajmniej w jakimś stopniu dostępna dla roślin w następującym sezonie wegetacyjnym? 

Zasobności fosforu w ziemi mam w większości na wysokim poziomie, stosując ww. nawożenie, kopiąc zazwyczaj buraki pod koniec września uzyskuję plony 55-65t/ha przy polaryzacji min 17%. Zacząłem myśleć o tej amofosce, bo w sumie nie uważam, aby dołożenie fosforu wiosną było dla mnie konieczne, aczkolwiek jeżeli te 2,5% czyli przy dawce 200kg/ha, 5kg dodatkowego składnika byłoby w najbliższym czasie dostępne dla młodych roślin to może warto? Nie wspominając o innych ważnych mikroelemenatch, o których nikt nie wspomina, tylko główny temat to fosfor z tego nawozu? 

To co innego kolego byś polecił, patrząc na to co napisałem wyżej? Walić polidap i generować bez sensu koszty, sprzedając ewentualną nadwyżkę po 40zł ? Może jakiś inny ciekawy nawóz z naciskiem przede wszystkim na K, troszkę fosforu i mikroskładników?

Dostałem ofertę z timac agro na nawóz EF Top 51 NPK, ale nie żyjemy w niemczech żeby było mnie stać na taki nawóz za 2400zł netto/t... nie wspomnę o ich programie odżywczym..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Po prostu jak chcesz wprowadzić potas to najlepiej daj więcej soli , a jak fosforu to daj Polidap . ten zestaw przeliczając na czysty składnik najlepiej i najkorzystniej wychodzi. a mikro dasz w odżywkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

Taki był pierwszy wariant, najtańszy i chyba najkorzystniejszy.. Można by dołożyć i może pójść w stronę korn kali? Też 200 kg /ha? Stosowalem magnesie kainit ze względu na sód, ale nie wiem czy to takie plonotworcze..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Nie stosowałem Korn kali więc nie będę się wypowiadał. ja już od paru ładnych lat tylko sól + polidap

Jest sens stosowania jakiś biostymulatorów po zabiegach herbicydowych , bo mam dostawę na ok 20 września i podstawę 70t. 

 

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    823

ja w ostatnich latach to nawet do zabiegów herbicydowych dodawałem najtańszy w tej chwili tytanit, może i są droższe lepsze, ale tytanit w dawce 0,1-0,2l na pewno coś wspomaga dając w kilku zabiegach.. kolega stosował w zeszłym roku pierwszy raz chemirolowską propozycję coś tam z algami i niby był zadowolony z efektów, ale to już koszt chyba minimum 150zł/ha.. Ja jestem w trakcie intensywnego myślenia właśnie nad odżywkami, póki co faworyzuję "kompozycję" z intermagu, ale w przyszłym tygodniu spotkam się z kilkoma przedstawicielami to może wówczas na coś się zdecyduję. 

Wejdź sobie na stronę inetrmagu, mają kilka ciekawych rzeczy np optysil krzem (jednorazowa dawka ok 0,5l/ha, koszt brutto wg produktów znalezionych na allegro ok 25zł/ha), growon - ma zintensyfikowaną i w fajnej formie fosfor co niby wpływa m.in na ukorzenienie i lepsze znoszenie niskich temperatur, dawka myślę, że 2l/ha na kilku listne roślinki wystarczyłaby, wówczas wychodiłoby ok 40zł/ha oraz jest jeszcze jakiś microfert 0,5l/ha to by było 14zł/ha chyba... 

Tak sobie pokalkulowałem dzisiaj i dając na buraki :

I w fazie 4-8liści: 

Dać jednorazowo, bądź rozbić to na 2podania, ale może lepiej dać jednorazowo gdy rośliny są młode i intensywnie potrzebują tych składników, w moim przypadku patrzę też na zakup poszczególnych baniek, jak np brakuje mi kilku litrów, to lepiej brać 20l bo taniej wychodzi, i tak tutaj by było plonvit burak 2,3l/ha

-224 g cynku (mikro cynk 2l/ha)

-160g manganu (mikro mangan 1l/ha)

-0,3l mikro molibden (zapotrzebowanie buraka na ten pierwiastek jest dosyć małe, ale na plon 60-70t to jakieś 10-20g)

-300g boru (bormax 2l/ha)

-10kg siarczan magnezu 

To wszystko to wychodzi mi wg cen z allegro ok 87zł brutto/ha

 

II później przed zakryciem międzyrzędzi dałbym: 

-mikro cynk 2l/ha

-mikro mangan 0,5l/ha

-bormax 1,5l/ha

-siarczan magnezu 10kg/ha 

wychodzi 50zł brutto/ha

 

opcjonalnie dołożyć do I zabiegu:

-optysil krzem 0,5l/ha

-growon 2l/ha

-microfert 0,5l/ha

koszt ok 79zł brutto/ha, w połączeniu z tymi pierwszymi wyszłaby niezła mieszanka, ale nic nie powinno się chyba gryźć.. 

 

Ww. nawożenie dolistne powinno w zupełności uzupełnić wymagania buraka względem mikroskładników, co o tym myślicie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj