Skocz do zawartości

Zdjęcie

Buraki cukrowe kilka pytań

1647 odpowiedzi na ten temat

#1481 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 17 październik 2016 - 07:42

A sól mam całą dać teraz czy można też przed siewem? Buraki są wrażliwe na chlorki? Napewno teraz przed orką rzucę 400-500 kg polifoski 6 lub tytan, zobaczę co mają na składach w okolicy. Myślę dorzucić do NPK jeszcze właśnie soli ok 150-200 kg.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Buraki cukrowe kilka pytań Dzisiaj, 21:44
  •  

#1482 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 17 październik 2016 - 10:16

ja daję wszystko na wiosnę pod agregat i nie mam problemów ze wschodami. 

#1483 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 17 październik 2016 - 11:06

Nawozy PK daje się na podstawie analiz gleby tak jak wapnowanie. Wiosną zasolenie chlorki i jak umieścić głębiej, no chyba że ktoś orze na wiosnę

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1484 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 17 październik 2016 - 12:44

ja nie umieszczam PK aż tak głęboko + na wiosnę idzie wszystko i wschody mam 99%

#1485 Share albert1991

albert1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 17 październik 2016 - 12:49

Buraki cukrowe kilka pytań Buraki maja korzenie co najmniej do 2-3 metrów wiec głębokość to nie przeszkoda.od kilku lat daje PK na jesień i jest lepiej ...

#1486 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 17 październik 2016 - 15:41

no widzisz U Ciebie lepiej wychodzi na jesień , a u mnie na wiosnę też próbowałem jesienią ale było gorzej w plonie.

#1487 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 17 październik 2016 - 18:16

Tylko  pod buraki przed orką dawałeś ? Systematyczność też ma tutaj znaczenie jak co roku idzie wszystko pod pług to co roku wyorujemy świeży nawóz a ten co idzie na dno powoli staje się przyswajalny, bo niestety ale w roku zastosowania nie wszystko będzie do pobrania

#1488 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 17 październik 2016 - 18:58

Pod orkę. teraz na wiosnę to co mam do orania to połowa PK idzie pod orkę , a reszta pod agregat. A po zimowej orce wszystko pod agregat u mnie to najlepiej wychodzi także nic nie zmieniam.

#1489 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 17 październik 2016 - 20:55

Moim zdaniem w tym co robi Zenonim jest jakaś logika Pod warunkiem przynajmniej wysokiej zasobności gleby w całym przekroju. W początkowej fazie wzrostu kiełkujące rośliny mają wysokie potrzeby np co do fosforu, a z jego pobieraniem jest problem Korzeń jest w stanie zaabsorbować fosfor maksymalnie w promieniu 1mm. I ten nawóz dany wiosną wtedy działa, a później tylko się uwstecznia czekając do następnego sezonu  Tylko moim zdaniem lepiej prawie cały przeorać, a niewielką część podać w sposób zlokalizowany z siewem.

#1490 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 17 październik 2016 - 21:06

Moim zdaniem w tym co robi Zenonim jest jakaś logika Pod warunkiem przynajmniej wysokiej zasobności gleby w całym przekroju. W początkowej fazie wzrostu kiełkujące rośliny mają wysokie potrzeby np co do fosforu, a z jego pobieraniem jest problem Korzeń jest w stanie zaabsorbować fosfor maksymalnie w promieniu 1mm. I ten nawóz dany wiosną wtedy działa, a później tylko się uwstecznia czekając do następnego sezonu  Tylko moim zdaniem lepiej prawie cały przeorać, a niewielką część podać w sposób zlokalizowany z siewem.

tylko mikrogranulat fosforowy jest  10 razy droższy od zwykłego fosforowego... chyba , że  dajesz okołonasiennie zwykły fosforowy ? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1491 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 20 październik 2016 - 20:19

U każdego sie inna metoda sprawdza, Ja daje PK pod orkę na jesień, a wczesną wiosną daję sól potasową, przed siewem saletrzak a na 4 liść saletre. W tym roku plon niecałe 78t/ha cukier 17,6% tylko te zanieczyszczenie 10,5% skąd oni je wzieli buraki kopane 2 X odbierane 6 X.

Mam pytanie. Jestem na vacie cukrownia przesyła mi zawsze 2 egzemparze faktury sprzeaży buraków do pełnienia (numer faktury, data i gdzie wystawiona) odsyłacie im obie czy jedną odrazu zostawiacie bez ich podpisu.

#1492 Share Riczson

Riczson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 20 październik 2016 - 20:37

A czy można razem z wieloskładnikiem npk rzucić też wapno? teraz jest poplon i przed oraniem bedzie jeszcze głęboszowane i talerzowane aby wymieszać wapno. Można tak zrobić czy odpuścić npk pod orke na zimę?

#1493 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 20 październik 2016 - 21:12

ja bym na Twoim miejscu zrobił to w innej kolejności a mianowicie na poplon najpierw wapno i talerzówka, jak się upierasz przy głeboszu to głębosz ale z tego co się orientuje to nie zalecają głęboszowania bezpośrednio przed burakami, nie wiem czy nie ma zalecenia żeby najlepiej było zrobione przed przed plonem, jeśli to zrobisz  to ponoć najlepiej jak ziemia z 2 tygodnie poleży, NPK na zimę pod pług dla mnie bez sensu N, ale jak uważasz tak zrobisz, rozsiewasz i orzesz, wg mnie to jest dobra kolejność

#1494 Share maciekwariat9

maciekwariat9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 21 październik 2016 - 06:33

Buraki cukrowe kilka pytań poosa21. w jakich ilościach dajesz te nawozy i czy stosowales npk ze wschodu

#1495 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 22 październik 2016 - 15:21

buraki Alegra kopane 15.10.2016 plon z ha 85 ton cukier 17,6 zanieczyszczenie 7 %

#1496 Share maciekwariat9

maciekwariat9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 22 październik 2016 - 19:26

Buraki cukrowe kilka pytań co ile silne? ile npk

#1497 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 22 październik 2016 - 20:04

ja w plony do 80t/ha jestem w stanie uwierzyć, ale powyżej to musiałbym u kogoś zoabczyć czarno na białym.. no chybaże ludzie pozakwotowe dodają dodatkowo pózniej to takie plony wychodzą.. i jeszcze cukry 18-19 przy 80t/ha... nawadniane chyba

#1498 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 22 październik 2016 - 20:52

U mnie było raz 92t ale to 6 lat temu , a tak to 73-85max. niektórzy może z zanieczyszczeniami mówią. na 1-3 klasie musi być wszystko na tiptop na 80 t , a tu na 4-5klasie 70-80 coś tu nie gra.

#1499 Share jarecki7745

jarecki7745

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 22 październik 2016 - 21:38

ja też nie wieżyłem 90 ton brutto z 1,2 ha  2 klasa ziemi ważone bo to miałem na jednej pryzmie 3 lata temu a w tym roku z tej samej działki około 60 może 70 max bo jeszcze czekają na odbiór tak więc rok rokowi nie równy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1500 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 październik 2016 - 10:49

co ile silne? ile npk

400 kg korn kali + 200 kg superfosfar +300kg saletrzak to szło przedsiewnie a pogłównie 2 saletra po 200 kg na ha i odżywki z dwa razy i 2 razy grzyb pryskane optan potem yamato klasa 3 a ziemi :)

Edytowany przez lesbycool, 23 październik 2016 - 10:50.