MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
e2visionamd    18

no ja dałem saletre amonową  przedsiewnie 68N  do tego 35 P w superfosfacie granulowanym ( tu błąd według mnie lepszy będzie fosforan amonowy ) 120 K w soli potasowej do tego pod orke dałem 16 ton obornika z 8 tonami pomiotu. Pogłównie saletra 51N też saletra amonowa w połowie czerwca i pod koniec czerwca 60K w soli potasowej. Zawartość PK średni poziom , a magnezu bardzo duży Ph badane przed orką 6,7. Razem azotu było ~ 120N  z minerlanych plus 28N  z obornika plus 28N z pomiotu razem 176N

 

@Alio , a ty jak dawałeś azot? liczyłeś obsade ? u mnie 110 tyś

 

nie znam zawartośći azotu mineralnego w glebie...

 

@Ansu też myśle dać jednorazowo predsiewie N tylko ja nie mam jakiś mocnych gleb więc obawiam się wymycia , dlaczego saletrzak a nie saletra ?

 

 

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja ja na razie jadę na dość wysokim nawożeniu bo od 8 lat nie mam obornika ani możliwości jego kupienia gdzieś blisko.

Co do azotu to zwykle wychodzi mi łącznie ok 200 kg N i zawsze idzie przedsiewnie 300 kg/ha saletrzaku z borem (81 kg N) i później saletra w jednej lub 2 dawkach łącznie 300-350  kg saletry na ha czyi 100-120 kg N/ha przy czy saletrę zwykle staram się wysiać do końca maja. 

Nawet gdybym się kiedyś zdecydował na obniżenie dawki N to chyba pozostałbym i tak przy dwóch dawkach azotu. Bałem się w tym roku że będę miał niski cukier, bo buraki do kopania w końcu listopada były ciemnozielone a u sąsiadów już łapały żółtawy odcień. I owszem większość miała cukier wyższy (18 i lekko powyżej) ale u mnie buraki nadrobiły plonem. Jak mawia mój inspektor ani plon ani zawartość cukru nie jest wyznacznikiem. Jest nim plon cukru z ha. U mnie w tym roku 15.93 t/ha. 

 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

no to dałeś więcej azotu niż ja co prawda trochę wcześniej , a większa polaryzacja.. to kiedy kopane były? dużo opadów do czasu kopania było ? jaka zawartość azotu w burakach bya bo ja 13,90 jakie odmiany miałeś ? ja vangelis i trochę charley. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Mam rozsiewacz 1800l współpracuje z ciągnikiem na ogumieniu 600 więc ciężko powschodowo

Korzenie buraka sięgają ponad 2m Azot szybciej i więcej spłynie i ulotni stosowany kilka razy pogłównie jak stosowany przedsiewnie i wymieszany przemieści poza zasięg buraka. Po żniwach NPK gdzie cały N z powierzchni słoma, a z głębszych obszarów poplon zje i do wiosny prawie nic nie zostanie. Zastosowany N przedsiewnie przemieszcza się wraz ze wzrostem korzeni.

Saletrzak bezpieczniej działa na wschodzące rośliny jak saletra, a na pewno mocznik

To jest koniec października korzenie poplonu urwane na 20cm rosną o wiele głębiej pobierając....

[galleryimg=666539]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Miałem zakontraktowane 100t buraka od dałem 130t polaryzacja 18,4 jak obliczyć ile będzie nadwyżki i ile zapłacą mi za tonę buraków .Cukrownia Ropczyce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Będziesz miał 43 tony nadwyżki plus 100 ton liczone po normalnej cenie z umowy. Chyba tak to będzie. 

 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

miałeś zakontraktowane 16 ton cukru ( 100 ton buraków po 16% tj. 16 ton cukru ) 87 ton buraków x 0,184 polaryzacji = ~ 16 ton cukru. Wszystko ponad 87 ton to nadwyżka. Chyba ,że masz jakie górne granice inaczej liczone spójrz na umowę...

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak tam KSC Krasnystaw odebrał już u was buraki. W mojej okolicy po odwilży i opadach drogi powiatowe i gminne stały się nie przejezdne dla samochodów o takim tonażu Czekam na mróz a tu +++++++

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

Właśnie u mnie okolice Łęcznej nie ma szans jeździ ta doczyszczarka ja chce i gdzie chce... kierowców jak na lekarstwo... Pryzma nie okryta a temperatura raz grzeje raz mrozi... wiec same straty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W tym roku mają zakończy.

Jakoś zabrali 18 aut po porannym przymrozku. Jeszcze nie wszystkie dojechały polaryzacja 17,5% zanieczyszczenia 9,5%. Średnio na aucie ~27t netto II (4t przeładowania) zebrane z 5ha gdzie jesienią sarny i łosie, a wiosną dziki grasowały. Szkoda że ponad 20% ponad umowę w niższej cenie umowę mam na 6,5ha. Gdyby nie moje błedy, zwierzęta oraz kopanie i odbiór w trudnych warunkach..............
Niech się śmieją, że nie orzę czy sieję nawozy i poplony w sierpniu oraz nie podsiewam azotem po wschodach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Zakładki z desek

...... jakoś tak

 

post-30-0-14572100-1483038912_thumb.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

..... bo na jednej zmianie i po południu. Najgorzej rano zanieczyszczenia wysokie i cukru mało. Mam nadzieje, że reszta poszła na tej zmianie.
Przez takich kierowców uczciwi kierownicy cierpią Taki rozpier-..... drogi, a wygrywa przetargi poniżej kosztów i zarabia na tym co przeładuje
W mojej okolicy zostało ~ 800t i niema jak zabrać bo droga przestała istnieć. Ma być w TV. Ciekawe co będzie KSC zgodziła się na taką lokalizację pryzm, a dwa dni do końca krojenia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Nie tylko u Ciebie takie przeładowane auta. U mnie też zabierał Krasnystaw, odległość 100 km czyli dużo dalej jak od Ciebie. Myślę, że przeliczyli się z ilością buraka i pozwolili kierowcom wjeżdzać z dowolnym ładunkiem. Nawet pytałem kilku to potwierdzili że mają z cukrowni pozwolenie na wjazd z ładunkiem powyżej 26 ton A wieczorami i w nocy inspekcja ich nie ściga. W inne lata kto to przekroczył 26 ton ładunku to wylot z kampanii za drugim razem. Patrzę na to co ode mnie pojechało. Najmniejszy ładunek był 40.5/26  ton a największy 48.5/34.3 tony. Podałem wagi brutto i netto . Netto II najwyższe miałem z tego ostatniego 31.35 t. Pamiętam z 10 lat temu jak mi jeszcze zabierali do nie istniejącej cukrowni Lublin buraki to jeździł gość co miał samochód z przyczepą i potężne zakładki. Zabierał nawet 45 T ładunku. Ale to było dawno.....


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Koniec z 5ha

Spokojnie idę na sylwestra, będzie się działo, oj, przed czwartą w nowy rok nie wychodzę.

 
Suma wagi netto II wszystkich dostaw buraków:463,22t (92,6t/ha)
Ilość dostaw:18
Średnia polaryzacja indywidualna:17,30 % (To po przeliczeniu do 16% 506,25t)
Średnie zanieczyszczenie indywidualne:9,19 %

Ostatni samochód był łączony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Po takim plonie z czystym sumieniem można "odchorować" na drugi dzień. Plon imponujący, gratuluję :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

i niski procent zanieczyszczenia jak na tą kampanie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To chyba trafiła się dobra zmiana równolegle 1km dalej druga czyszczarka brała kopane w gorsze błoto i pryzma pchana ładowaczem i poniżej 9%. Dzień wcześniej dostawali ponad 10%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Kolego na jakiej klasie gleby miałeś te buraki? Możesz po krótce przedstawić swoją agrotechnikę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

Nagle kolega, który udzielał się w temacie bardzo intensywnie ucichł. Pewnie trudno przyznać się, że buraki rosły na I i II klasie, bo wówczas te 100 ton  z hektara przestaje robić już tak ogromne wrażenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wystarczy zajrzeć do galerii i wcześniejszych odpowiedzi Umowa 390t Ziemia zlewna 3b do 4a działka 80x620m pH 6,6 zasobności PK bardzo wysoka Mg średnia. Worek/ha polifoski 6 po żniwach gruber, poplon, wiosną rundup worek/ha saletrzaku 27 siew co 18cm mikrodawki herbicydów mikroelementy bor mangan fungicyd. Sam jestem zaskoczony tym u kolegi kopałem wydawały się ładniejsze ale tylko było dużo liści netto II ponad 80t/ha . Zawsze celuję ~75t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj