Skocz do zawartości

Zdjęcie

Buraki cukrowe kilka pytań

1649 odpowiedzi na ten temat

#1021 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 21 luty 2016 - 08:41

Dużo większa masa korzeni w miltonie i lepszy burak jest do tego polaryzacja lepsza na póżniejszy zbiór. a Panorame na próbę biorę , mocno zachwalana więc trzeba próbować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Buraki cukrowe kilka pytań Dzisiaj, 01:33
  •  

#1022 Share kris82

kris82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 342 postów

Napisany 21 luty 2016 - 19:38

Siał ktoś odmiany BTS myślę posiać na próbę bts350.

#1023 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 21 luty 2016 - 20:40

Buraki cukrowe kilka pytań Mam pytanie odnośnie orki wiosennej pod buraki kiedy zastosować nawozy pod pług czy na rolę pod agregat i ile dni przed siewem należy wykonać orkę i drugie pytanie czy siał ktoś buraki dwa lata z rzędu na tej samej działce z jakimi kosztami i stratą plonu się to wiąże.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1024 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 21 luty 2016 - 23:14

Zdajesz sobie, że orka wiosenna to zło ostateczne!?! W jaki sposób masz stosować nawozy? Musisz znać zasobność gleby. Jeśli jest o średniej do wysoka stosuj pod pług, jest niska do bardzo niskiej stosuj pod agregat. Nie wiem jak u ciebie często w płodozmian wchodzą buraki, ale siew buraka 2 lata z rzędu po dłuższej nieobecności buraka na danej plantacji nie musi wcale się wiązać ze spadkiem plonu. Kwestia dopilnowania chorób grzybowych w szczególności chwościka buraka  i zbilansowania nawożenia potasem. 

Osobiście ci odradzam wiosenną orkę. Jeśli nie musisz przyorywać obornika lub czegoś podobnego siej strip- till lub po prostu bezorkowo puszczając wiosną agregat uprawowy. Ale jak już masz to zrobić zrób to jak najwcześniej i dobrze przywałuj cięzkimi wałami. 

#1025 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 22 luty 2016 - 11:31

agregat uprawowy i strip till to chyba się nie uda :P 

Z orką możesz próbować ale to ryzyko bo po ostatniej suszy u mnie wody za wiele nie ma. A jeszcze bardziej ziemie przesuszysz. 

U nas buraki są siane już 5 rok na polach gdzie od x lat ich nie było (co najmniej 18tu) więc z tym nie mam do czynienia. Ale mieliśmy tak, że kilka arów zachodziło na siebie rok po roku to było widać na polu jak od linijki, większa presja chwościka i mniejszy burak. Znajomy sieje co 2-3 lata buraka na tym samym polu i szału niestety nie ma. 

A co robiłeś jesienią na polu? 

#1026 Share Jarecki88

Jarecki88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 22 luty 2016 - 16:22

Zdajesz sobie, że orka wiosenna to zło ostateczne!?! W jaki sposób masz stosować nawozy? Musisz znać zasobność gleby. Jeśli jest o średniej do wysoka stosuj pod pług, jest niska do bardzo niskiej stosuj pod agregat. Nie wiem jak u ciebie często w płodozmian wchodzą buraki, ale siew buraka 2 lata z rzędu po dłuższej nieobecności buraka na danej plantacji nie musi wcale się wiązać ze spadkiem plonu. Kwestia dopilnowania chorób grzybowych w szczególności chwościka buraka  i zbilansowania nawożenia potasem. 

Osobiście ci odradzam wiosenną orkę. Jeśli nie musisz przyorywać obornika lub czegoś podobnego siej strip- till lub po prostu bezorkowo puszczając wiosną agregat uprawowy. Ale jak już masz to zrobić zrób to jak najwcześniej i dobrze przywałuj cięzkimi wałami. 

Ja wiem czy zło ostateczne... Sieję tak buraki od jakiegoś czasu (program rolnośrodowiskowy- poplony) i poza mniejszą presją chwastów (zmorą są samosiewy rzepaku) nie zauważyłem różnic między moimi burakami a sąsiada, który orze na zimę.

#1027 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 22 luty 2016 - 18:23

Buraki cukrowe kilka pytań Sąsiad co roku wczesną wiosną wozi obornik i go przyoruje i plony i zawartość cukru zawsze ma bardzo dobre nawet 2015 choć była susza .Ale z drugiej strony wszędzie piszą ze orka wiosenna odbije się na plonie i nie wiadomo czy patrzeć na teorię czy praktykę ja staram się obornik i orkę robić jesienią.

#1028 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 22 luty 2016 - 18:45

Bardzo dobre tzn jakie? Liczby Panie, liczby :)

#1029 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 22 luty 2016 - 19:41

ktoś stosuje mulcz z międzyplonu ? tj. w wrześniu gruber 20 cm i siew międzyplonu i na wiosne ew. glifosat uprawa przedsiewna i siew taki system jest opisany na liz.pl 20 cm to bardziej gruber czy od kockerlinga trio ? według mnie obornik nie będzie przykryty po takich maszynach.. 

Edytowany przez e2visionamd, 22 luty 2016 - 19:53.

#1030 Share dexter00

dexter00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 22 luty 2016 - 19:42

przez ostatnie 3 lata z racji programu rolnośrodowiskowego dawałem obornik i orałem na wiosne. od tego roku tak nie robie ale skoro chcecie liczby to proszę średni plon w latach 2013-2014 to 73 t/ha polaryzacja 17.5.fakt w tym roku było słabiej bo susza tj. 68 t/ha i cukier 16.8

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1031 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 22 luty 2016 - 20:46

Buraki cukrowe kilka pytań Jaką głębokość orki robisz na wiosnę.

#1032 Share dexter00

dexter00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 22 luty 2016 - 21:07

powiem szczerze że nigdy nie mierzyłem ale napewno wiecej jak 20 cm

#1033 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 22 luty 2016 - 21:15

chyba 30 pod buraka 

#1034 Share johny22

johny22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 17:22

Panowie co możecie powiedzieć o odmianie buraka cukrowego HUNOR? Miał ktoś z tym styczność jak plonuje i polaryzacja i czy jest to wczesna czy poźna odmiana ?

#1035 Share mint

mint

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 14:43

Witam Panowie, po wielu latach postanowiłem przeprosić się z burakami i zasiać je na wiosnę. Dopiero niedawno podjąłem taką decyzję i jesienią nie rozsiewałem żadnego NPK, i chciałbym to zrobić w niedługim czasie. Mam dylemat, ponieważ mam podsiewacz 200 litrowy APV przy siewniku, będzie to jego pierwsze uruchomienie więc za bardzo jeszcze nie wiem co i jak, a jego głównym przeznaczeniem miała być kukurydza i fasola Moje pytanie jest takie, czy nawóz rozsypać normalnie rozsiewaczem w miarę wcześnie i dać sobie spokój z podsiewaczem, jeśli nie to co w takim razie wsypać w podsiewacz. Chyba sól potasowa to kiepski pomysł od razu podczas siewu i tak blisko nasiona

#1036 Share dexter00

dexter00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 16:50

jeśli chcesz dać jakąś polifoskę np. to musisz ją wysiać przynajmniej 2 tyg przed sianiem. niektórzy sypią saletrzak w podsiewacz ale nie widze sęsu bo buraki to nie kukurydza gdzie rzędzy oddalone są od siebie o 70cm.

Edytowany przez dexter00, 03 marzec 2016 - 16:51.

#1037 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 03 marzec 2016 - 16:59

Siedzę w burakach od wielu lat. Niestety w moich okolicach nie słyszałem o rzędowym nawożeniu buraka. Za małe gospodarstwa i za słaby sprzęt. '

Sam od 2 sezonów robiłem eksperymenty mikronawozami dozowanymi bezpośrednio w okolice nasion ale po dwóch latach nie zauważyłem żadnych widocznych efektów. 

Nie jestem specjalistą więc nie chcę wypisywać głupot ale z tego co kiedyś czytałem w buraku nawożenie rzędowe robi się chyba tylko jako uzupełnienie głównego nawożenia PK i przedsiewne nawożenie N. W takim zastosowaniu widziałbym np nawóz Yara mila probeta, typowy nawóz pod buraki.

Co do pełnej dawki NPK to chyba bym się bał tak dać. 

Do siewów jeszcze chyba około miesiąca więc może warto w tej chwili wyskoczyć z jakimś sensownym PK  np polifoska 4 (dużo potasu) a potem dołożyć rzędowo dawkę uzupełniającą? A może kolega ma bardzo zasobną glebę i wtedy wystarczy samo rzędowe nawożenie?

Burak generalnie ma bardzo długie korzenie i nie wiem czy PK dane rzędowo (płytko) nie powoduje np skrócenia korzeni?

Dożo pytań a żadnej sensownej odpowiedzi... 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#1038 Share mint

mint

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 19:40

Dzięki za odpowiedź. Badań już dawno nie robiłem, ale bez PK się nie obędzie,  jest to II klasa, przedplonem była fasola. Dam sobie spokój z podsiewaczem, nie będę kombinował. Myślę o 250 kg soli potasowej i 150 kg polidapu na ha

#1039 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 21:10

Jaka jest cena jednostki nasienia odmian Silvetta i Milton??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1040 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 21:10

Jaka jest cena jednostki nasienia odmian Silvetta i Milton??